japonskie mikrusy

Chrząszcze
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

japonskie mikrusy

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Przy okazji uwag o systematyce naszych piorkoskrzydlych chcialbym pojsc za ciosem i pokazac dwa japonskie gatunki z tej niebywale pieknej rodziny. Obydwa byly dla mnie legenda zanim tutaj przyjechalem, Acrotrichis lewisii ze wzgledu na jego dosc niespotykane cechy morfologiczne (bardzo rzadko spotykane w tej rodzinie modyfikacje tylnych nog samcow), a Mikado japonicus jako przez wiele dziesiecioleci jedyny przedstawiciel Nanosellini opisany ze Starego Swiata i jeden z najmniejszych chrzaszczy w calej Palearktyce (dlugosc ok. 0,2 mm). Acrotrichis okazal sie pospolity w sciolce lasow bambusowych, a Mikado dopadlem tej wiosny na wyprawie do Susami-cho w prefekturze Wakayama, chrzaszcze te zyja na spodniej powierzchni pewnego gatunku grzyba (co widac na zdjeciach zywych osobnikow ganiajacych niebywale zwawo po hymenoforze).
Załączniki
Acrotrichis lewisii.jpg
Acrotrichis lewisii.jpg (117.55 KiB) Przejrzano 1259 razy
Mikado japonicus 1.jpg
Mikado japonicus 1.jpg (83.49 KiB) Przejrzano 1261 razy
Mikado japonicus 2.jpg
Mikado japonicus 2.jpg (115.04 KiB) Przejrzano 1254 razy
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Małe jest piękne :). Chociaż osobiście wolę trochę większe "małe". A propos Nanosellini zdaje się, że Baranowskiella enhstromi także tutaj należy. Mam okazy ze Szwecji. Łapią je tam, a raczej wytrzepują z hymenoforu hub z rodzaju Phellinus. Fajnie byłoby znaleźć u nas, tego najmniejszego w Europie chrząszcza. A może ktoś już znalazł?

Jacek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek H. pisze:Małe A propos Nanosellini zdaje się, że Baranowskiella enhstromi także tutaj należy. Mam okazy ze Szwecji. Łapią je tam, a raczej wytrzepują z hymenoforu hub z rodzaju Phellinus. Fajnie byłoby znaleźć u nas, tego najmniejszego w Europie chrząszcza. A może ktoś już znalazł?
Ja tez mam okazy szwedzkie, lapane zreszta przez samego odkrywce i derywata. Jak w tym dziale zjedziesz na dol to znajdziesz temat "Ptiliidae", tam jest co nieco o tym. Baranowskielli u nas jeszcze nikt nie znalazl, ale tez malo kto szuka. W koncu Szwecja jest przetrzepana nieporownanie lepiej niz Polska, szczegolnie wlasnie pod katem Ptiliidae, a ten gatunek byl duza niespodzianka.
Pawel
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”