Platydema violaceum

Chrząszcze
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Platydema violaceum

Post autor: Michal Z. »

Witam
Mam małe pytanko. Czy ktoś dysponuje danymi na temat Platydema violaceum? Znalazłem ostatnio
2 osobniki w nietypowym miejscu i nie bardzo mogę znaleźć jakiekolwiek informacje o tym chrząszczu.
W tych beznadziejnych atlasach nie ma nawet przedstawiciela choćby ich rodzaju a i Internet
niewiele na temat jego biologii i występowania mi mówi. Może ktoś zna jakieś linki? Literaturę?
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Polska literatura to:
- z serii "Klucze do oznaczania owadów Polski" z.91 czarnuchowate
- Katalog Fauny Polski cz.XXIII, tom14 - dane o rozmieszczeniu
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Właśnie coś takiego by mi się przydało ale na razie nie mam dostępu do tych pozycji.
Może jednak są jakieś linki w Sieci?
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Skoro nie masz dostępu do tych pozycji zacytuję co pisze na temat tego gat. Stebnicka w kluczu do czarnuchów (1991):
"Chrząszcze są spotykane w pojedynczych okazach pod zmurszałą korą starych drzew i w przegrzybiałym drewnie pni, w dziuplach i w grzybach nadrzewnych. Postacie dojrzałe i larwy żerują w owocnikach grzybów pasożytniczych z rodziny uszakowatych - Auriculariaceae. Cykl rozwojowy jenoroczny, zimuje imago. Gatunek wschodnio-europejski, na zachód docierający do Włoch i Francji, na północ do Wysp Brytyjskich i południowej Skandynawii, znany także z Kaukazu. W Polsce podawany z nielicznych stanowisk, występuje rzadko i spradycznie."

Z tego rodzaju występuje jeszcze w Polsce drugi gat. - Platydema dejeanii, która jest znacznie rzadsza od P. violaceum.

Rozmieszczenie Platydema violaceum w Polsce (za Katalog Fauny Polski 1987): podawana z 12 krain: Pobrzeże Bałtyku, Pojezierz Pomorskie, Pojezierze Mazurskie, Nizina Wielkopolsko-Kujawska, Nizina Mazowiecka, Puszcza Białowieska, śląsk Dolny,Wzgórza Trzebnickie, śląsk Górny, Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, Beskid Wschodni.
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Dzięki wielkie za fatygę. Takich danych głównie szukałem. Jak tylko będe miał okazję doczytam
coś więcej w kluczach. Może i jeszcze jakieś zdjęcia przez Google znajdę. Ale to już w wolnej chwili.
pozdrawiam i dzięki raz jeszcze
Michał
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Czesc,
Platydema violaceum, wbrew temu co pisze Stebnicka, jest stosunkowo pospolitym czarnuchem, przynajmniej w Wielkopolsce.
pozdrawiam,
Pawel
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Czołem

Hmm, a to szkoda bo myślałem że mam jakiś rarytas. Tak czy owak miejsce jego bytowania
chyba do typowych nie należy. Znalazłem 2 osobniki w budce na ptaki z gniazdem
szerszeni. Nie przypominam też sobie, żeby na ściankach budki były jakieś grzyby,
którymi mogły by się żywić. Muszę trochę poszukać o tych uszakowatych. Może wtedy
coś się wyjaśni.
pozdrawiam
Michał
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Michal Z. pisze:Tak czy owak miejsce jego bytowania
chyba do typowych nie należy. Znalazłem 2 osobniki w budce na ptaki z gniazdem
szerszeni.

Miejsce rzeczywiscie jest nietypowe, jesli ten gatunek nie byl wczesniej notowany z gniazd szerszeni to moze warto pomyslec o jakiejs krotkiej notatce do WE. Ja Platydema violaceum napotykalem wielokrotnie w roznych miejscach w okolicach Poznania, zawsze albo pod kora lezacych pni lisciastych albo w sciolce u stop starych bukow. Raz trafilem w Poznaniu na Piatkowie jednego osobnika w bardzo dziwacznym miejscu - w samym srodku wielkiej kolonii Myrmica pod kora lezacej robinii. Moze wiec ta Platydema ma jakis pociag do takich zaskakujacych mikrosrodowisk.
Jakbys w gniazdach szerszeni widzial jakies kusaki, to daj znac (i lap, oczywiscie).
pozdrawiam,
Pawel
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Coś z tego na pewno napiszę. Chciałbym to jednak poszerzyć o innych przedstawicieli fauny
gniazd. Znajdowałem bowiem w nich lawy wielbłądek, przypadkowe muchy, skorki, Chrysopa sp.
i wiele pająków. Na razie czekam aż dorosną zebrane larwy Dermestidae i da się je wtedy oznaczyć.

A co do kusaków, to już któraś taka prośba :-) Ale będę pamiętał. Muszę się tylko postarać
o klika egzemplarzy, żeby dla wszystkich starczyło. Na razie, szczęścia nie miałem. Ani do
kusaków, ani do roztoczy, o które już mnie pewien profesor prosił. Tylko pająków mi w gniazdach
na razie nie brakuje.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Dobo
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 8 maja 2004, 00:15
Lokalizacja: szczecin

Post autor: Dobo »

Czy dysponuje ktoś zdjęciami Platydema violaceum ??
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Zdjęcie Platydema

Post autor: Jacek Kurzawa »

ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”