Czy biegacze są groźne?

Chrząszcze
Awatar użytkownika
kamila13
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 15:30
Gender: women

Czy biegacze są groźne?

Post autor: kamila13 »

Czy chrząszcz biegacz jest grroźny dla człowieka . Bo ma takie duże żuwaczki i zęby . ; o
I podobno : Ofiarę oblewa sokami trawiennymi, a następnie ją wysysa. Soki trawienne służą mu również jako ciecz obronna. Zaniepokojony biegacz może je wystrzykiwać na odległość 1 m . Czy więc jest dla mnie szkodliwy ? I może mi coś zrobić ? :)
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Odpowieccie .

Post autor: Łukasz Buglowski »

Po 1 ortografia: Odpowiedzcie
A co do biegaczy nie wydaje mi się żeby były niebezpieczne
Bo ma takie duże żuwaczki i zęby
owady nie mają zębów
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Odpowieccie .

Post autor: Jacek Alderski »

Biegaczowate Carabidae posiadają silne żuwaczki, którymi mogą dość mocno ugryźć i stąd ludowa nazwa - Szczypawki. :wink:
Natomiast jako ciekawostkę można podać, że rodzaj Brachinus posiada zdolność wystrzeliwania z gruczołów odwłokowych płynnej substancji, która w powietrzu... wybucha. Ma to znaczenie obronne i stąd też pochodzi polska nazwa - Strzel. :wink:
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Odpowieccie .

Post autor: Łukasz Buglowski »

Z tego co wiem mianem szczypawki określa się skorki.
istnieje także różnica między biegaczami a biegaczowatymi
Biegacze (Carabus) należą do rodziny biegaczowatych (Carabidae). Wszystkie Carabusy są w Polsce chronione
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 kwietnia 2011, 17:36 przez Łukasz Buglowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Odpowieccie .

Post autor: Aneta »

luczek95 pisze:Z tego co wiem mianem szczypawki określa się skorki.
Biegacze też, to pewnie zależy od rejonu kraju ;)
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Odpowieccie .

Post autor: Łukasz Buglowski »

Co kraj to obyczaj :)
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Odpowieccie .

Post autor: Mamil »

Co do tych "trysków" to ostatnio Carabus cancellatus strzelił mi w twarz,po oczach również.
Popiekło z minutkę i koniec.Tyle że niezbyt ładnie pachnie :wink:
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Czy biegacze są groźne?

Post autor: Jacek Alderski »

Jako ciekawostkę jeszcze podam, że w skład substancji obronnej wytwarzanej przez Strzele (Brachinus), wchodzi nadtlenek wodoru, który jest także składnikiem... paliwa rakietowego. :wink:
Jeden z przedstawicieli tego rodzaju - Brachinus explodens, posiada jakże wymowną polską nazwę - Strzel bombardier... :wink:
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Re: Czy biegacze są groźne?

Post autor: krzem »

Jacek Alderski pisze:Jako ciekawostkę jeszcze podam, że w skład substancji obronnej wytwarzanej przez Strzele (Brachinus), wchodzi nadtlenek wodoru, który jest także składnikiem... paliwa rakietowego. :wink:
Jeden z przedstawicieli tego rodzaju - Brachinus explodens, posiada jakże wymowną polską nazwę - Strzel bombardier... :wink:
:shock: 3% r-r nadtlenku wodoru znajduje sie w mojej apteczce... drodzy forumowicze, czy mój dom odleci czy wybuchnie?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Czy biegacze są groźne?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Alderski pisze:Strzele ... Strzel bombardier
Polskie nazwy pisze się z małej litery.

Paweł
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Czy biegacze są groźne?

Post autor: Jacek Alderski »

krzem pisze: :shock: 3% r-r nadtlenku wodoru znajduje sie w mojej apteczce... drodzy forumowicze, czy mój dom odleci czy wybuchnie?
Strzele (Brachinus) "dysponują" nadtlenkiem wodoru o prawie 10-krotnie większym stężeniu. W połączeniu z innymi składnikami, w tym hydrochinionem, tworzy to iście wybuchową mieszankę... :wink:
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Czy biegacze są groźne?

Post autor: Jacek Alderski »

Pawel Jaloszynski pisze: Polskie nazwy pisze się z małej litery.

Paweł
W nomenklaturze zoologicznej stosowane jest nazewnictwo binominalne określające nazwę gatunkową i rodzajową. W języku łacińskim nazwa rodzajowa /rzeczownik w mianowniku liczby pojedynczej/ rozpoczyna się zawsze od wielkiej litery, natomiast nazwa gatunkowa /przymiotnik lub rzeczownik/ - zawsze od małej litery. W języku polskim obie nazwy faktycznie zapisywane są małymi literami. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy nazwa gatunkowa została utworzona od nazwiska.
Należy jednak zaznaczyć, że język polski dopuszcza pisownię rozpoczynającą się od wielkiej litery, szczególnie w odniesieniu do rzeczowników i przymiotników. W konkretnych przypadkach może stanowić to indywidualny wybór osoby piszącej. W odniesieniu do zastosowanej przeze mnie pisowni, wynika to ze względów uczuciowych jakimi darzę te intrygujące chrząszcze... :wink:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Czy biegacze są groźne?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Dziękuję za wykład. Tylko zlituj się i nie pisz już o nomenklaturze stosującej nazewnictwo określające nazwę, bardzo cię proszę...
Jacek Alderski pisze: Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy nazwa gatunkowa została utworzona od nazwiska.
Nie, jeśli używasz współczesnego języka.

Paweł
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Czy biegacze są groźne?

Post autor: Jacek Alderski »

Pawel Jaloszynski pisze: Dziękuję za wykład. Tylko zlituj się i nie pisz już o nomenklaturze stosującej nazewnictwo określające nazwę, bardzo cię proszę...
Nie, jeśli używasz współczesnego języka.

Paweł
Ja również dziękuję i to bardzo, za zwrócenie słusznej uwagi w kwestii nomenklatury zoologicznej... :wink:
Natomiast, jeśli chodzi o pisownię polskich nazw gatunkowych, to jako przykład można podać - biegacz Ullricha (Carabus ulrichi).
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Czy biegacze są groźne?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Alderski pisze: biegacz Ullricha
Tu masz oczywiście rację; aczkolwiek Ulricha, a nie Ullricha. Warto zwracać uwagę na poprawne podawanie nazw, żeby wyszukiwarka forumowa do czegokolwiek się nadawała.

Paweł
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Czy biegacze są groźne?

Post autor: Jacek Alderski »

Pawel Jaloszynski pisze: Tu masz oczywiście rację; aczkolwiek Ulricha, a nie Ullricha. Warto zwracać uwagę na poprawne podawanie nazw, żeby wyszukiwarka forumowa do czegokolwiek się nadawała.

Paweł
Zgadzam się, że poprawnie powinno być przez jedną literę "l". Jednak spotkałem się, z zapewne jak się okazuje błędną, nazwą gatunkową w języku polskim przez dwie litery "l"... :wink:
Z ciekawości sprawdziłem jeszcze w Wikipedii, gdzie figuruje jeszcze inna forma tej nazwy gatunkowej - biegacz Ulrichiego... :D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „COLEOPTERA”