Co to może być?

Chrząszcze
Carabus1985
Posty: 5
Rejestracja: środa, 28 kwietnia 2010, 14:23
Lokalizacja: Sopot

Co to może być?

Post autor: Carabus1985 »

Witam, mam pytanie co do oznaczenia pewnego chrząszcza. Niestety nie posiadam zdjęcia, ale w przeciągu paru dni postaram się je zamieścić, a póki co chciałabym spytać, jakie chrząszcze ruszając odwłokiem wydają dźwięki??? Chrząszcz, o którym mówię, pojawił się późnym wieczorem na moim tarasie. Kiedy umieściłam go w szklance i dotykałam źdźbłem trawy, za każdym dotkinięciem chrząszcz podwijał odwłok i wykonywał serię ruchów, podczas których wyzwalał się dźwięk przypominający odgos jak przy ściskaniu jakiejś gumowej zabawki. Jego różnorodność w morfologii sprawia mi problem w pzydzieleniu go do odpowiedniej rodziny. Chrząszcz ma 2,3-2,5cm, masywne szczęki i długie odnóża z równie masywnymi udami, co sprawia, że przypomina jakiegoś chrząszcza z biegaczowatych, jednak czułki i odwłok w ogóle nie pasują do tej rodziny. Czułki wyglądają jak u chrabąszczy, a odwłok posiada na "złączach" poszczególnych segmentów żółte włoski. Pokrywy są pomarańczowo-czarne, przy czym te 2 kolory pojawiają się naprzemiennie, a pomarańcz jest ciemny, wpadający trochę w czerwień. Głowa duża, pięciokątna. Proszę o jakiekolwiek propozycje, jeśli z opisu w ogóle da się coś wywnioskować.
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Co to może być?

Post autor: Marcin Szewczyk »

Może jakiś Nicrophorus sp.??
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co to może być?

Post autor: Aneta »

Pewnie tak, to wydawanie dźwięków też pasuje. Poza Nicrophorusami odgłosy umieją emitować też różne kózki, ale opis wyglądu odpowiada własnie grabarzowi.
Carabus1985
Posty: 5
Rejestracja: środa, 28 kwietnia 2010, 14:23
Lokalizacja: Sopot

Re: Co to może być?

Post autor: Carabus1985 »

Dokładnie tak. Jest to Nicrophorus sp. Dzięki wielkie za pomoc :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”