Żerdzianki: sosnowa i plamista

Chrząszcze
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Żerdzianki: sosnowa i plamista

Post autor: Radek P. »

Witajcie!!!

Chciałbym się do Was zwrócić z serdeczną prośbą o wszelkie informacje na temat występowania Monochamus galloprovincialis i Monochamus saltuarius w Polsce. Brzmi to dziwnie prosto, może nieco prymitywnie, ale sprawa jest poważna. Bardzo mi i moim współpracownikom zależy na pozyskaniu w tym sezonie sporej liczby osobników obu płci do badań. Post ten specjalnie napisałem wcześniej, abyście mogli będąc w terenie poinformować nas o rójce chrząszczy. Zdaję sobie sprawę, że M. galloprovincialis jest łatwiej spotkać, aniżeli tą drugą, więc jakby ktoś z Was natknął się na takową, to proszę o kontakt, a my zjawimy się na drugi dzień :wink:
Z kolei M. saltuarius nie obserwuje się w dużej liczbie okazów w jednym miejscu, więc bylibyśmy wdzięczni za każdą informację o stwierdzeniu w naszym kraju. Przy okazji chciałbym jeszcze zapytać czy hodowaliście ten gatunek z Pinus sylvestris?? Mnie parę lat temu udało się go wyhodować z cienkich około 2,5cm gałązek z terenu Puszczy Białowieskiej.

Drugą również bardzo ważną sprawą, może mniej odległą, jest informacja o czynnych żerowiskach żerdzianek w materiale drzewnym. Tu także może być problem z M. saltuarius, ale bylibyśmy wdzięczni chociaż za wskazanie M. galloprovincialis. Postacie larwalne potrzebne nam są także do badań w hodowlach laboratoryjnych.

Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkiego typu informacje i pomoc.
Kontakt do mnie w razie jakichkolwiek pytań: r.plewa@ibles.waw.pl lub przez forum

Z pozdrowieniami
Radek
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Żerowiska M galloprovincialis na pewno są do znalezienia. Musiałbym się tylko trochę rozejrzeć w terenie.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Radku w Borach Dolnośląskich M. galloprovincialis jest bardzo pospolity, nie trzeba żadnego wysiłku aby znaleźć okazy, musi być tylko odpowiednia pogoda. Natomiast M. saltuarius również występuje mimo że świerka jest tu niewiele. Czasem w niewielkim lasku świerkowym M. saltuarius występuje dość licznie, co stwierdziłem po żerowiskach i licznych okazach z hodowli. Mam okazy obu gatunków zakopertowane z danymi, ale z tego co wyczytałem potrzebujesz żywe. Nieopodal stanowiska występowania M. saltuarius jakiś czas temu była trzebież młodnika sosnowego, bardzo licznie zasiedlone były szczytowe części sosen, wyglądało to na saltuariusa, ale aby to stwierdzić trzeba by wziąć materiał do hodowli. Na zbieranie materiału do hodowli Monochamusów jest teraz bardzo dobra pora. Imago tego gatunku bardzo trudno znaleźć w sezonie.
Przemek Tokarski
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 18:55
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post autor: Przemek Tokarski »

W okolicach Tucholi dość trudno o galloprovincialisa (pojedyncze sztuki) a z saltuariusem to wcale się nie spotkałem , żerowiska galloprovincialisa są.
Ale wcześniej mieszkałem w okolicach Ostrowi mazowieckiej i z galloprovincialisem to był obłęd wszędzie pełno szczególnie w d-stanach II-III klasy wieku na siedliskach Bśw i BMśw kiedyś z dwóch metrowych wierzchołków sosnowych wyszło ponad 20 osobników. W zeszłym roku za Ostrowią w stronę Ciechanowa w ciągu 30 min na S3B nałapałem ponad 50 osobników M. galloprovincialis.
Pozdrawiam, jak coś zobaczę dam znać.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Dziękuje Wam bardzo za informacje, w razie potrzeby zgłoszę sie do Was o pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”