Miny

Żerowiska w liściach
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Miny

Post autor: Oriolus »

Szanowni Forumowicze,

Bardzo prosiłbym o pomoc w oznaczeniu min ze zdjęć 1-3 ze słabo widoczną linią kału, z liści osiki. Miny z wyraźnie
widoczną linią kałową z osiki na zdjęciu 4 to Phyllocnistis labyrinthella (dla porównania).

Wszystkie miny z września-października 2021 z Uppsali (środkowa Szwecja).

Próbowałem oznaczać miny według strony Plant Parasites of Europe bladmineerders.nl - i tam niby wszystko jest jasne, miny z widoczną linia kałową to Phyllocnistis labyrinthella, a ze słabo widoczną na P. alba, x canescens, tremula - Phyllocnistis
xenia, a te ze słabo widoczną z innych gatunków topoli zwłaszcza P. nigra i P. x canadensis to Phyllocnistis unipunctella.

Ale według szwedzkiej biblii gatunków Nationalnyckeln Lepidoptera Roeslerstammidae-Lyonetiidae
Phyllocnistis labyrinthella to dobry gatunek, a Phyllocnistis xenia to jedynie synonim (ciemniejsza forma barwna) dla Phyllocnistis labyrinthella, i ta forma barwna Phyllocnistis xenia występuje na Populus alba i P. x canescens. Dla obu form, to znaczy z jaśniejszej z osiki oraz ciemniejszej z Populus alba i P. x canescens ma być charakterystyczna mina z wyraźna linią kałową (co poparte jest rysunkiem).

A według M. Beiger Owady Minujące Polski Phyllocnistis labyrinthella - występuje na osice i ma wyraźną linię kałową,
Phyllocnistis xenia występuje na Populus alba i ma niewyraźna linię kałową, a Phyllocnistis unipunctella ma całkiem
niewidoczną linię kałową i występuje na P.nigra (nie ma w Szwecji), ale czasami też na osice.

Tak więc te 3 źródła raczej się ze sobą nie zgadzają, a w naturze w Szwecji bez problemu można znaleźć na osice miny o 2
typach morfologii. Czyje są miny z niewyraźną linią kałową?

Pozdrawiam serdecznie
Adam
Załączniki
1.JPG
1.JPG (201.31 KiB) Przejrzano 1602 razy
2.JPG
2.JPG (169.92 KiB) Przejrzano 1602 razy
3.JPG
3.JPG (267.71 KiB) Przejrzano 1602 razy
4.JPG
4.JPG (249.64 KiB) Przejrzano 1602 razy
Alex_63

Re: Miny

Post autor: Alex_63 »

Nie wiem, jak to jest u Microlepidoptera ale u minujących Diptera wiele gatunków ma dwa pokolenia w roku. I te ślady żerowania (miny) się różnią między sobą. Może w tym "leży" problem? Na stronach GBIF obie te nazwy gatunków, które wymieniasz traktowane są jako dobre samodzielne odrębne "taksony"...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Miny

Post autor: Grzegorz Banasiak »

To miny Phyllocnistis unipunctella. Identyczne miny ale na topoli białej ma niemal identyczny gatunek P. xenia. Natomiast na osice: P. labyrinthella.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Miny

Post autor: Marek Hołowiński »

Grzesiek chyba jednak się pomylił.
Piszesz że miny na liściach osiki w Szwecji. Nie sugerowałbym się aż tak linią kałową. Uważam że na fot 1-3 są miny Phyllocnistis labyrinthella. Popatrz jeszcze tu: https://lepiforum.org/wiki/page/Phylloc ... yrinthella
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Miny

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wydawało mi się że to topola. Dobrze, że dodałem info o pozostałych dwóch gatunkach. Dzięki Marku za czujność.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Miny

Post autor: Jarosław Buszko »

Na razie przy rozróżnianiu Phyllocnistis labyrinthella i P. xenia dobrym kryterium jest roślina pokarmowa - odpowiednio topola osika oraz topola biała jej mieszaniec (topola szara). Pewną wskazówką jest także historia obecności P. xenia w Polsce. W 1980 roku, gdy pisałem klucz do Lyonetiidae i pokrewnych rodzin, gatunek ten znany był tylko z Warszawy i Poznania; występował natomiast powszechnie w południowej Europie. Natomiast P. labyrinthella spotykany był u nas często, zwłaszcza w północno-wschodniej Polsce. W wielu miejscach Populus alba i P. tremula rosły w sąsiedztwie, ale obecny był tylko P. labyrinthella. Ekspansja P. xenia nabrała tempa w latach 90. ubiegłego wieku i obecnie rozpowszechniony jest on w całym kraju, głównie w dolinach rzek, bo tam zwykle spotykana jest topola biała. Rozmijanie się gatunków w czasie i przestrzeni w przeszłości wskazuje na odrębność gatunkową. Odpowiedź na pytanie jaki jest status P. xenia powinny dać badania genetyczne. Miałem już jedno podejście, ale materiałem do badań były gąsienice, niestety spasożytowane i wyniki, które uzyskano zostały zakwestionowane przez innych specjalistów.
Oriolus
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 10 maja 2020, 16:46

Re: Miny

Post autor: Oriolus »

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Potwierdzam, że miny na pewno są z osiki. Czyli kierować się będę roślina żywicielską.

Jeżeli chodzi o badania genetyczne Phyllocnistis labyrinthella i P. xenia to czy zamiast badać larwy, które mogą być spasożytowane i przy ekstrakcji DNA z larwy mamy DNA gospodarza i pasożytów, może lepiej badać kał z linii kałowej w minie. Powinniśmy chyba tam mieć komórki nabłonka jelit gospodarza i brak lub bardzo mało DNA ewentualnych pasożytów. Nawet jeśli w kale będą bakterie, pierwotniaki czy grzyby, to przy zastosowaniu primerów specyficznych dla owadów powinniśmy uzyskać w miarę specyficzne sekwencje DNA Phyllocnistis. Oczywiście zakładając, że DNA pasożytów nie wycieka z jelit larwy Phyllocnistis do kału.
Chyba że istnieją primery specyficzne dla motyli, które nie amplifikują DNA pasożytów, (pewnie błonkówek albo muchówek), to wtedy należałoby używać takich.

Pozdrawiam Adam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Miny”