Miny Phyllocnistis labyrinthella

Żerowiska w liściach
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Miny Phyllocnistis labyrinthella

Post autor: Adam Larysz »

W czwartek pojechałem do Segietu pozbierać miny i z ciekawszych gatunków trafił się Phyllocnistis labyrinthella. Z tego co mi wiadomo, to jest to drugie stanowisko (po Lasach Pszczyńskich) tego motyla na Górnym Śląsku. Gatunek ten minuje liście osiki, głównie odrosty w charakterystyczny sposób dla rodzaju Phyllocnistis.
U nas w kraju do tego rodzaju należą jeszcze trzy gatunki - Phyllocnistis saligna, który żeruje głównie na wierzbie kruchej i purpurowej, Phyllocnistis xenia bardzo podobny zewnętrznie do P. labyrinthella, ale minujący topolę białą, oraz Phyllocnistis unipunctella, który zasiedla różne topole balsamiczne, stąd najczęściej spotykany w miastach.
Załączniki
p.labyrinthella_mina7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.79 KiB)
p.labyrinthella_mina3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.49 KiB)
p.labyrinthella_mina4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.98 KiB)
p.labyrinthella_mina5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.25 KiB)
p.labyrinthella_pupa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.8 KiB)
Witas

Re: Miny Phyllocnistis labyrinthella

Post autor: Witas »

W Krakowie miałem kilka min Phyllocnistis labyrinthella, ale nie dohodowałem.
Phyllocnistis xenia miejscami bywa liczny, trzeba trafić w odpowiednim czasie w miejsce
Phyllocnistis unipunctella - nasadzenia topoli, jest wszędzie
Phyllocnistis saligna - też do rzadziorów nie należy, w okolicach górskich pospolity. Mam wrażenie, że preferuje brzegi wód. No, ale tam, przede wszystkim występują wierzby
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Miny Phyllocnistis labyrinthella

Post autor: Marek Hołowiński »

U siebie spotykam wszystkie gatunki i raczej nie są tu rzadkie. Jednak Phyllocnistis labyrinthella wydaje mi się że już się wylęgły. Kilka dni temu przejrzałem kilkadziesiąt min i wszystkie już były opuszczone. Z kilku wystawały egzugwia, a pozostałe po otworzeniu kolebek poczwarkowych były puste. Chyba że były to z pierwszego pokolenia.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Miny Phyllocnistis labyrinthella

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Phyllocnistis xenia można właśnie zbierać. Dzisiaj widziałem kilkaset min z kokonami. Mam u siebie jedno bardzo silne stanowisko i co roku na odrostach topoli białej jest bardzo pospolity.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Miny”