Alabonia staintoniella w Polsce!

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Alabonia staintoniella w Polsce!

Post autor: Tomasz Blaik »

Okazuje się, że ten piękny i unikatowy oecophorid dobrze sobie radzi w Górach Opawskich, gdzie udało się znaleźć silne stanowisko. Występuje tam w ciepłej dąbrowie zboczowej. 20 i 21 VI obserwowałem w godzinach wczesno i późno popołudniowych dosyć wolno latające motyle, nisko nad runem borówki czarnej. Latały podczas przebłysków słońca, od czasu do czasu przysiadając na borówce. Gdy było pochmurno przesiadywały na liściach dębu, skąd też zdjąłem siatką kilka okazów (przy okazji, na deser, 1 okaz Metalampra cinnamomea). Niestety nie miałem ze sobą aparatu, ale za jakiś czas zamieszczę zdjęcie okazu na szpilce, przy najbliższej okazji pstryknę też poglądówkę środowiska. Na razie posiłkuję się stroną Krzysztofa Jonko: http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=2080&country=PL
Ostatnio zmieniony piątek, 11 września 2009, 10:32 przez Tomasz Blaik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Fajne znalezisko. Czy chociaż jeden okaz został złowiony i spreparowany ?
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Grzegorz Banasiak pisze:Czy chociaż jeden okaz został złowiony i spreparowany ?
Jasne, okazy wyschną, zrobię zdjęcia i wrzucę na forum.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Gratuluję! :wink: Już nie mogę doczekać się wspólnego wyjazdu:)
Pozdrawiam,
Marcin W.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

GRATULACJE. Z materiałów jakimi dysponuję wynika że był on kiedyś podawany z Polski (również woj dolnośląskie), ale było to przed 1960r?
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Dziękuję Panowie. Tak jak piszesz Marku, jest wzmianka o woj. dolnośląskim w kluczu Toll'a i publikacjach pochodnych. Wiele wskazuje na to, że autor powołał się tam na jedyne, 19. wieczne doniesienie o tym gatunku, ze słynnej pracy o mikrach Śląska, Wocke'go. Jednak tamta lokalizacja (okolice Opawy) dotyczy dzisiejszego czeskiego Śląska. Mogło zatem dojść do błędnej interpretacji lokalizacji i w konsekwencji błędnego wciągnięcia gatunku do krajowej fauny. Trzeba to wyjaśnić, bo gatunek może być faktycznie, nowy dla Polski.
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

To ja tymczasowo wspomogę Pana Tomasza zdjęciami tego pięknego motyla z pewnego atlasu:)
Pozdrawiam,
Marcin
Załączniki
Alabonia staintoniella
Alabonia staintoniella
K640_Oecophoridae (R).pdf - Adobe Reader.JPG (93.38 KiB) Przejrzano 3986 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

czy atlas to Die Oecophoridae Mitteleuropas (Z.Tokar i inn.) Mam cos podobnego i zdjęcia podobne.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Zdjęcia faktycznie pochodzą z Atlasu: "Die Oecophoridae s.l. Mitteleuropas", autorstwa Tokara i in (2005). Marcin, dzięki za wsparcie tematu. Jedna uwaga na przyszłość, zawsze wstawiaj źródło z którego coś przytaczasz. No i błagam, nie wyjeżdżaj mi z tą tytulaturą, przynajmniej na forum, bo mi sklecisz wizerunek profesorka :mrgreen:
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Podbijam temat zdjęciem środowiska A. staintoniella, z Gór Opawskich. Widok z połowy lipca, latały wówczas tylko pojedyncze motyle. Ostatnio, tj. z początkiem sierpnia już ich nie było. Kolejne obserwacje powinny pokazać, czy gatunek może latać u nas także później; wg literatury mógłby nawet do początku września. Odłowy nocne, które przeprowadziliśmy dwa dni temu z Tawulcem, bezpośrednio w tym środowisku dały ciekawe wyniki, zwłaszcza z punktu widzenia Oecophoridae. Na ekranie dominowały: Crassa unitella, Harpella forficella i Carcina quercana, a Metalampra cinnamomea leciał niewiele mniej licznie (każdy grubo powyżej 10 osobników). Pojedynczo przyleciały: rzadki Batia lambdella, Epicallima formosella i Stathmopoda pedella. Przy okazji jest to również stanowisko Oecophora bractella i kilku innych gatunków z tej rodziny. Miejsce jest planowanym rezerwatem leśnym. Obiecane zdjęcie polskiego okazu A. staintoniella dołączę nieco później (mam chwilowe problemy z aparatem).
Załączniki
A. staintoniella_habitat.JPG
A. staintoniella_habitat.JPG (80.07 KiB) Przejrzano 4003 razy
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Okaz z Gór Opawskich. Fot. M. Mazur
Załączniki
Alabonia staintoniella_Pokrzywna 20 VI 2009.JPG
Alabonia staintoniella_Pokrzywna 20 VI 2009.JPG (30.97 KiB) Przejrzano 3981 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

śliczny, a do tego taki rarytas.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Alabonia staintoniella w Polsce!

Post autor: Tawulec »

Inne ujęcie.
Załączniki
staintoniella.JPG
staintoniella.JPG (61.14 KiB) Przejrzano 3917 razy
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Alabonia staintoniella w Polsce!

Post autor: Michał Michlewicz »

Czy istnieje jakiś bardzo podobny gatunek do tego, o którym mowa jest w tym wątku? Tak się składa, że nie interesuję się w ogóle motylami, jednak widziałem kilka sztuk łudząco podobnych mikrusów podczas jednej z terenowych wypraw. Miejsce znaleziska to Trzcianka WU97, skraj lasu, pod dębem. Jeśli to faktycznie interesujący gatunek mogę pojechać na to stanowisko, zobaczyć czy jeszcze latają, spreparować i podesłać kolegom do weryfikacji.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

jakiś bardzo podobny gatunek
Zależy, co rozumieć przez określenie "bardzo podobny". Pozostałe podobne gatunki z rodzaju Alabonia nie występują w Polsce. No chyba, że do "podobnych" zaliczy się np. motyle z rodzaju Schiffermuelleria.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Alabonia staintoniella w Polsce!

Post autor: Michał Michlewicz »

Tak jak mówię, jestem laikiem jeśli chodzi o mikra. Pojadę na to stanowisko w wolnej chwili i postaram się zrobić jakieś zdjęcia. Motyl po prosty przykuł na moment moją uwagę ze względu na swój wygląd.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dla całkiem niewtajemniczonych podobne mogą też być motyle z rodzaju Nemophora (Adelidae).
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re:

Post autor: Tomasz Blaik »

Antek Kwiczala pisze:Dla całkiem niewtajemniczonych podobne mogą też być motyle z rodzaju Nemophora (Adelidae).
Stawiam, że to właśnie widział Michał.
Dane z Europy Środkowej wskazują na to, że A. staintoniella najprawdopodobniej osiąga w Sudetach północną granicę zasięgu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”