Nowa dla Polski Coleophora

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Na goździku piaskowym (Dianthus arenarius) na poligonie w Nowej Dębie zebrałem koszyczek Coleophora z żywą larwą (koszyczek jasno szary z podłużnymi liniami z grudek kału). W grę wchodził tylko jeden gatunek- Coleophora riffelensis. Udało się wyhodować motylka. To jest ten gatunek. Mam prośbę do wszystkich co zbierają mikrusy. Jeśli ktoś zna miejsca występowania tego gatunku goździka (miejsca piaszczyste-ten został znaleziony na śródlądowej wydmie, kwitnie teraz na biało) to niech sprawdzi na tym goździku i okolicznych roślinach bo przyprzedzone koszyczki mogą występować do połowy lipca. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje nie tylko czy ktoś znalazł tą Coleophorę ale też za stanowiska tego goździka, bo jest dość rzadki
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Marek Hołowiński »

goździk piaskowy występuje w Lasach Sobiborskich na kilku stanowiskach. Niestety nigdy na nim nie szukałem motyli, a wielkość stanowisk tej rośliny też wypadało by mi jeszcze sprawdzić
Gratuluję kolejnego gatunku nowego dla naszej fauny.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Jarosław Bury »

Gratuluję kolejnego odkrycia z Podkarpacia :brawo:
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

załączam zdjęcie koszyczka tej nowej Coleophory



Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Marku.
Jak byś mógł sprawdzić czy ta Coleophora nie występuje przypadkiem u Ciebie, byłbym wdzięczny.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Marek Hołowiński »

Chętnie sprawdzę.
Podobne koszyczki widywałem na Silene, ale to prawdopodobnie były Coleophora galbulipennella. Niestety nie udało mi się ich wtedy wyhodować. Mam motyle z tego stanowiska i po kopulatorach wyszedł mi ten gatunek, oraz C pseudodirectella i C expresella.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Marku. Dobrze zauważyłeś, że C.galbulipennella ma podobny koszyczek tylko na Silene. Expresella też może być (wszystkie są zewnętrznie podobne i trzeba je gotować) bo mam ją z lasów sobiborskich z samołówki. Pozostaje kwestia C.pseudodirectella. Z tego co mi wiadomo ten gatunek znany jest tylko z typu deskrypcyjnego- tylko z tego jedynego okazu. Biologia i samiec są nieznane. Dobrze by było porównać kopulator bezpośrednio z typem w Krakowie. Bądźmy w kontakcie.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Marek Hołowiński »

Mam też C directella tylko z innego stanowiska.
C pseudodirectella (o ile się nie mylę) mam 7 okazów, w tym 4 samice z wypreparowanymi genitaliami.
C directella 2 okazy w tym jedna samica z wypreparowanymi genitaliami
C expresella 4 okazy, w tym 3 wypreparowane genitalia
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Marku byłbym wdzięczny za samca i samice C.pseudodirectella. Potrzebuje do zdjęć do książki Coleophoridae Środkowej Europy. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Jarosław Bury »

Goździk piaskowy występuje dalej na południe, z grubsza rzecz ujmując po linię Wisłoka na pd.-wsch. kraju...
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Marek Hołowiński »

tomasz Rynarzewski pisze:Marku byłbym wdzięczny za samca i samice C.pseudodirectella. Potrzebuje do zdjęć do książki Coleophoridae Środkowej Europy. Pozdrawiam
Tomku, muszę sprawdzić czy te z odwłokami to samce, a nie wypreparowałem kopulatorów bo nie miałem do czego porównać, czy też samice. Okazy otrzymasz. Jeśli okaże się że mam tylko samice, to po sezonie, ponieważ na pewno pojadę na łowy w sierpniu kiedy wszystkie trzy gatunki latają.
Pamiętam też wielkie podobne do omawianych wyżej koszyki na Artemisia campestris, być może któregoś z tych gatunków.

ps może wpadniesz na łowy, zweryfikujesz te w zbiorze itp.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Nowa dla Polski Coleophora

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Marku.
Z chęcią do Ciebie wpadnę albo w ostatniej dekadzie lipca albo na początku sierpnia. Skontaktuje się jeszcze.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „GELECHIOIDEA”