Gnorimoschemini ?

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Gnorimoschemini ?

Post autor: Almandyn »

Poddaję się :wlosy: . Obejrzałam już setki zdjęć i nie mogę dopasować gatunku :szok: . Jestem w 99,9% pewna, że to Gelechiidae i być może Gnorimoschemini ( podział wg lepiforum.de ) - do tego przekonuje mnie kształt i wielkość głaszczek, ale dalej utknęłam :oops:
Motyla przywiozłam przypadkowo z lasu ( lub łąki ) a jego obecność w mieszkaniu odkryłam kilka dni później. Wielkość ok 6-7mm. 29.06.2012
Proszę o pomoc, a jeśli nie da się inaczej, to chociaż potwierdzenie czy moje przypuszczenia co do rodzaju są słuszne :tup:

Ala
Załączniki
Obraz 001.jpg
Obraz 001.jpg (61.07 KiB) Przejrzano 1595 razy
Obraz 002.jpg
Obraz 002.jpg (80.98 KiB) Przejrzano 1595 razy
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Gnorimoschemini ?

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

To raczej nie należy do Gnorimochemini. Przypuszczam że to Teleiodes. Zdjęcie jest zrobione z boku więc nie widać całego rysunku skrzydła. Ale może to być T.alburnella z brzozy
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Gnorimoschemini ?

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Teraz zauważyłem ze tam jeszcze jest drugie zdjęcie. To najbardziej pasuje na Teleiodes (Carpatolechia) proximella. Zdjęcia tego motyla i informacje o nim sa w książce Huemer & Karsholt- Gelechiidae I z serii Microlepidoptera of Europe, również w Gelecidae środkowej Europy.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Gnorimoschemini ?

Post autor: Almandyn »

Dziękuję Tomaszu za podpowiedź :okok: . Po Twoich sugestiach sprawdziłam Carpatolechia alburnella (Zeller, 1839) i przypuszczam, że to prawdopodobnie będzie ten motyl :tak:

Serdecznie pozdrawiam

Alina
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”