Okienkowiec lub szybowiec...

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Okienkowiec lub szybowiec...

Post autor: Jarosław Wenta »

... bo na szybie okna mojego siedział. W Zakopanem, 16 maja. Przeszukałem Gelechiidae, ale jakoś nic mi nie pasuje.

Załączam zdjęcie z ostrymi głaszczkami i drugie, z ostrymi końcówkami skrzydeł; tak to jest, gdy się robi zdjęcia na stole przy świetle latarek, bo za oknem od soboty... Sami zresztą wiecie.
Załączniki
PP1030535a.jpg
PP1030535a.jpg (57.17 KiB) Przejrzano 1616 razy
PP1030534a.jpg
PP1030534a.jpg (52.95 KiB) Przejrzano 1621 razy
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Mompha sturnipennella moim zdaniem. Niedawno w takich samych okolicznościach złapałem podobny gatunek - M. subbistrigella. W obu przypadkach zimuje imago.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Dziękuję za oznaczenie. Na 99% to Mompha sturnipennella. Zdjęcie z boku i przy sztucznym świetle słabo oddaje cechy charakterystyczne, ale szczęśliwie oryginał nadal mam w lodówce (i tak ma w niej cieplej niż na zewnątrz). Wygląda dokładnie tak, jak na lepidoptera.eu . A wierzbówki kiprzyca ma w okolicy pod dostatkiem...

Pozdrawiam.
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Odróżnienie M. sturnipennella od M. subbistrigella po cechach zewnętrznych może być kłopotliwe. Według informacji zawartych w MICROLEPIDOPTERA OF EUROPE Vol. 5: Momphidae s. l., M. sturnipennella posiada rdzawe zabarwienie w środkowej części i dodatkowo białe cętki tuż przy wierzchołku przedniego skrzydła, których to cech u M. subbistrigella brak.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Cóż, jeśli bydle raczy wylecieć z telewizora to je jeszcze obejrzę. Zapragnąłem zrobić mu nieco lepsze zdjęcia, od góry zwłaszcza. Ledwo otworzyłem pojemnik gnojek pofrunął prosto na obudowę TV, po czym uznał, że mu za jasno i wlazł do środka obudowy. Może pokaże się na ekranie??? Próbowałem zrobić "debugging" gruszką do lewatywy, ale nie wywiało go...
ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”