Dasystoma salicella

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Dasystoma salicella

Post autor: Tawulec »

W kwietniu tego roku udało mi się złapać w lesie wojnowskim samca Dasystoma salicella. Motyl wyleciał w dzień z krzaków wierzbowych. W przyszłym roku chciałbym spróbować poszukać jeszcze samicy tego gatunku. Stąd pytanie: czy ktoś kiedyś miał do czynienia z tym motylem i czy znalazł samicę? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Pozdrawiam
Załączniki
salicella.JPG
salicella.JPG (5.84 KiB) Przejrzano 1441 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 11 października 2009, 10:21 przez Tawulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Witas

Post autor: Witas »

Czyżby sezon już się skończył? Pora na zimowe porządki :?: :mrgreen:
Motyla tego łapałem parokrotnie w dzień w lasach mieszanych, zawsze pojedynczo. Z reguły lata między drzewami, krzakami w półcieniu. Jak go się nie straci z oczu, to można go z łatwością złapać, jednak trzeba go nie stracić z oczu :mrgreen: co nie jest łatwe. Co do samicy, raz przypadkowo wyhodowałem z ... krwiściąga lekarskiego. Pod koniec sierpnia zebrałem coś :idea: w zwiniętym liściu, następnego dnia miałem już poczwarkę, a na wiosnę zamiast jakiejś zwójki wylazł mi bezskrzydły robal :razz:
Za jakieś 2 tygodnie zacznie latać krewniak Diurnea lipsiella. Jeżeli znajdzie się miejsce i trafi w optymalny czas pojawu (ok 1 XI, ok.Krakowa), to wystarczy poobserwować samce. Jeżeli kilka motyli kręci się nad ziemią w jednym miejscu, to tam siedzi samica. Ja znajdowałem je nie wyżej niż 50cm nad podłożem lub wręcz na ziemi. Najlepsze są pochmurne, ciepłe dni. W słońcu jakoś mniej ich widziałem.
Przypuszczam, że w przypadku Dasystoma salicella jest podobnie, tylko że nigdy nie widziałem więcej niż jednego samca jednocześnie.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Mija, oj mija. Na lipsiellę się wybieram, i owszem. Każda wskazówka co do samic jest cenna :) Jak coś złapię, to napiszę.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

ODPOWIEDZ

Wróć do „GELECHIOIDEA”