Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest czwartek, 16 sie 2018, 17:51


Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Piórolotki [Hodowla, obserwacje w naturze]
PostNapisane: piątek, 9 maja 2008, 17:30 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Dawno temu zajmowałem się piórolotkami i chociaż teraz poświęcam im niewiele uwagi, to wiedza, którą kiedys zgromadziłem byc może przyda się młodszemu pokoleniu lepidopterologów.
Podobnie jak wiele innych Microlepidoptera, piorolotki są ściśle związane z okreslonymi rośinami pokarmowymi i określonymi siedliskami. Dlatego szukając tych motyli należy najpeirw lokalizować ich rośliny pokarmowe gąsienic, a następnie szukać imago lub stadiów rozwojowych. Wiele gatunków przebywa w sąsiedztwie tych roślin i łatwo daje się wypłaszać, zwłaszcza pod wieczór. Niektóre gatunki prowadzą skryty tryb zycia i niełatwo jest je znaleźć. Czasami prędzej udaje się znaleźć gąsienicę niż motyla.
W temacie postaram się podać wskazówki ilustrowane zdjęciami jak znaleźć poszczególne gatunki. W latach intensywnej pracy nad piórolotkami udało mi się znaleźć i wyhodować ogromna większość z 53 wystepujących w Polsce gatunków.
O tej porze roku już można znaleźć gąsienice pierwszego pokolenia kilku gatunków. Między innymi Stenoptilia bipunctidactyla.
Gatunek ten żyje na driakwi żółtawej (Scabiosa ochroleuca). Gasienice pierwszego pokolenia drążą łodygi, a drugiego pokolenia żyja w główkach kwiatowych. Szukając gąsienic wiosną, należy zwrócić uwagę na rośiny. które mają skrócony i zwiędnięty wierzchołek pędu. Wewnątrz pędu zwykle mozna znaleźć gasienicę. W starszym wieku gasienica opuszcza żerowisko i przepoczwarcza się na okolicznych roślinach. Gąsienica jest oszczeciniona, natomiast poczwarka gładka. Rośliny i gąsienice powinny wyglądać jak na załączonych zdjęciach.


Załączniki:
Gąsienica Stenoptilia bipunctidactyla.jpg
Gąsienica Stenoptilia bipunctidactyla.jpg [ 105.66 KiB | Przeglądane 2872 razy ]
Scabiosa ochroleuca zaatakowana przez Stenoptilia bipunctidactyla.jpg
Scabiosa ochroleuca zaatakowana przez Stenoptilia bipunctidactyla.jpg [ 118.9 KiB | Przeglądane 2938 razy ]
Żerowisko Stenoptilia bipunctidactyla.jpg
Żerowisko Stenoptilia bipunctidactyla.jpg [ 116.36 KiB | Przeglądane 2930 razy ]


Ostatnio edytowano poniedziałek, 31 sie 2009, 19:00 przez Jarosław Buszko, łącznie edytowano 1 raz
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 maja 2008, 17:57 
Offline

Dołączył(a): niedziela, 26 lut 2006, 00:01
Posty: 214
Lokalizacja: Młodzawy Małe, Ponidzie
UTM: DA68
Swietny temat! Sam od jakiegos czasu probuje ugryzc rozne rodziny microlepidoptera i musze powiedziec, ze z Pterophoridae idzie mi b.slabo. Zreszta wie Pan po moich mailach, ktorymi mecze Pana od czasu do czasu :)

Prosze sie jeszcze podzielic jedna rzecza. Czesto z jakiegos miejsca przywozi sie imago i nie ma mozliwosci dotarcia do rosliny zywicielskiej. Klucze (2 ktore mam) opieraja sie we wstepnej czesci na roznicach w uzylkowaniu. Ja nie jestem w stanie praktycznie dostrzec tych roznic. Nawet w swietle przechodzacym binokularu nie widze roznic. Musialbym calkowicie zetrzec luski z tych waskich skrzydelek, zeby bylo je widac.

Czy jest to tylko kwestia opatrzenia sie z gatunkami, czy od razu powinienem zatem przechodzic do aparatow kopulacyjnych?

prosze mi wybaczyc jesli moje pytanie jest zbyt ogolne.

Czekam na dalsze gatunki i pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 maja 2008, 18:53 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Jeśli zbiera sie gąsienice, to warto zaopatrzyc się w kilka dodatkowych pędów rośliny pokarmowej. Zwykle hodowle prowadzi sie w szczelnie zamkniętym naczyniu (trzeba wietrzyć codziennie) i roślina utrzymuje się w stanie nadajacym sie do konsumpcji co najmniej przez tydzień. Można w razie konieczności próbować podawać rośliny z tego samego rodzaju botanicznego lub pokrewne. Niemniej u piórolotków jest duża specjalizacja pokarmowa i nie zawsze to przynosi dobre rezultaty.
Uzyłkowanie u Pterophoridae jest ważną cechą dla analiz filogenetycznych, ale nie dla oznaczania. Dziś klucz do Pterophoridae napisałbym inaczej. Im prościej tym lepiej. Jednak nie zawsze jest prosto, a opatrzenie jest jedną z ważniejszych umiejętności jakie warto rozwijać. Np. dla początkujących (ale i dla zaawansowanych też) największe problemy sprawiają gatunki z rodzajów Oxyptilus i Capperia. Odróżnić je mozna po subtelnych odcieniach tła skrzydła oraz po kształcie plamki z czarnych łusek na trzecim piórku tylnego skrzydła. Kiedys wszystkie te gatunki rozpoznawałem bez problemu po wyglądzie, fziś juz musze się zastanawiać. Byc może w młodszym wieku umysł jest bardziej wyczulony na odcienie kolorów. Dla poćwiczenia spostrzegawczości i dla pomocy w oznaczaniu załączm zdjęcia polskich gatunków z rodzajów Capperia i Oxyptilus (bez O. distans, który jest podobny do O. tristis, tylko wiekszy i bardziej brązowy). Generalnie samce obu rodzajów mozna odróżnić po pęczkach wlosków na końcu odwłoka (u Oxyptilus są one sterczące na boki). Natomiast w obrębie rodzajów juz po cechach wspomnianych wyżej.


Załączniki:
Capperia celeusi.jpg
Capperia celeusi.jpg [ 71.79 KiB | Przeglądane 2877 razy ]
Capperia fusca.jpg
Capperia fusca.jpg [ 57.19 KiB | Przeglądane 2869 razy ]
Capperia trichodactyla.jpg
Capperia trichodactyla.jpg [ 62.25 KiB | Przeglądane 2861 razy ]
Oxyptilus tristis.jpg
Oxyptilus tristis.jpg [ 69.33 KiB | Przeglądane 2862 razy ]
Oxyptilus pilosellae.jpg
Oxyptilus pilosellae.jpg [ 67.27 KiB | Przeglądane 2860 razy ]
Oxyptilus parvidactyla.jpg
Oxyptilus parvidactyla.jpg [ 61.43 KiB | Przeglądane 2919 razy ]
Oxyptilus ericetorum.jpg
Oxyptilus ericetorum.jpg [ 61.79 KiB | Przeglądane 2899 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 maja 2008, 11:39 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Już można znaleźć gąsienice Capperia trichodactyla. Żyją one na serdeczniku pospolitym (Leonuruc cardiaca). Jest to roślina ruderalna, wapieniolubna, spotykana coraz rzadziej po zaniedbanych przychaciach. Żer gąsienicy jest bardzo charakterystyczny. Nagryza ona ogonek lisciowy, wskutek czego blaszka liściowa więdnie i zwisa. W takim zwiędniętym liściu zwykle pzebywa gąsienica. Czasami mozna ją też znaleźc na spodzie liścia. Przepoczwarcza się zwykle na łodydze rosliny pokarmowej. Gatunek ten ma dwa pokolenia. Gasienice drugiego pokolenia żeruja na kwiatach i chowaja sie w kielichu kwiatowym, tam tez się przepoczwarczają. Gasienice letniego pokolenia są trudne do znalezienia. Zdjęcie poczwarki i motyla zamieszczę po pomyslnie zakończonej hodowli.


Załączniki:
Gąsienica Capperia trichodactyla.jpg
Gąsienica Capperia trichodactyla.jpg [ 123.4 KiB | Przeglądane 2911 razy ]
Żerowisko Cappewria trichodactyla.jpg
Żerowisko Cappewria trichodactyla.jpg [ 76.6 KiB | Przeglądane 2911 razy ]
Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca).jpg
Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca).jpg [ 110.65 KiB | Przeglądane 2910 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 maja 2008, 18:37 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Teraz jest też dobra pora na szukanie gąsienic Geina didactyla. Żyją one na kuklikach, zwykle na kukliku zwisłym (Geum rivale) i kukliku pospolitym (G. rivale). Rośliny te rosną albo na bagnistych łączkach (G. rivale) lub w cienistych lasach liściastych (G. urbanum). Trzeba zwracać uwagę na paki kwiatowe. Jak są w nich wygryzione otwory, to najczęśiej jest to dziełem gasienicy, której trzeba szukać w pobliżu. Czasami żer na kukliku pospolitym podobny jest do żeru C. trichodactyla na serdeczniku. Gąsienica nagryza ogonek lisciowy i chowa sie w zwiedniętym liściu. Gatunek ten jest jednopokoleniowy.

Do znalezienia są także gąsienice Platyptilia gonodactyla. Te z kolei zyją w łodygach kwiatowych podbiału (Tussilago farfara). Podbiał juz przekwitł i widoczne są wybujałe łodygi kwiatowe z puchem na szczycie. Trzeba usunąć puch i jesli w dnie kwiatowym jest wygryziony otwór, to z dużym prawdopodobieństwem w łodydze znajduje sie gąsienica. Trzeba zerwać całą łodygę i trzymać ją w pojemniku. Gąsienica wychodzi z łodygi i przepoczwarcza się na ściankach pojemnika lub na znajdujących sie w nim resztkach roslinnych. Gąsienice drugiego pokolenia żyją pod zawiniętym brzegiem liścia podbiału w lipcu.

Na zdjęciach prezentowane sa gąsienice obu gatunków


Załączniki:
Platyptilia gonodactyla.JPG
Platyptilia gonodactyla.JPG [ 100.22 KiB | Przeglądane 2858 razy ]
Geina didactyla.jpg
Geina didactyla.jpg [ 112.9 KiB | Przeglądane 2857 razy ]
Geina didactyla_1.jpg
Geina didactyla_1.jpg [ 94.09 KiB | Przeglądane 2858 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 16 maja 2008, 14:31 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Wczoraj udało się znaleźć poczwarkę Stenoptilia bupunctidactyla. Przyczepiona jest do liścia rośliny pokarmowej.


Załączniki:
Komentarz: CD37 Toruń-Bielany, 15 V 2008
Stenoptilia bupunctidactyla - poczwarka.jpg
Stenoptilia bupunctidactyla - poczwarka.jpg [ 134.25 KiB | Przeglądane 2857 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 16 maja 2008, 17:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 2 lut 2005, 17:42
Posty: 350
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów, Bielawa
UTM: XC17
Mała literówka wkradła się do nazwy. Klawisze te są obok siebie. :wink:
S.bipunctidactyla


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 19 maja 2008, 18:31 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Oczywiście, że musi byc S. bipunctidactyla, dziekuję za wskazanie kiksa.
Gąsienice Capperia trichodactyla już się przepoczwarczyły. Odpowiednio do koloru podłoża mogą być jasno- lub ciemnozielone.


Załączniki:
Capperia trichodactyla - poczwarka ciemna.jpg
Capperia trichodactyla - poczwarka ciemna.jpg [ 117.63 KiB | Przeglądane 2852 razy ]
Capperia trichodactyla - poczwarka jasna.jpg
Capperia trichodactyla - poczwarka jasna.jpg [ 111.56 KiB | Przeglądane 2854 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 23 maja 2008, 13:40 
Online

Dołączył(a): piątek, 14 sty 2005, 15:54
Posty: 179
Lokalizacja: Łask/Warszawa
Poczwarki Geina didactyla z gąsienic zebranych na kukliku.


Załączniki:
Geina didactyla - poczwarki.jpg
Geina didactyla - poczwarki.jpg [ 115.57 KiB | Przeglądane 2857 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 24 maja 2008, 11:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2006, 21:28
Posty: 3569
Lokalizacja: Podkarpacie
Dzisiaj obserwowałem taką gąsienicę - na jeżynie - czy to przypadek, czy faktycznie na jeżynie żeruję jakiś piórolotek?

PS. wszystko wskazuje na to, że to przypadek - bo gąsieniczka b. przypomina gąsieniczki Pterophorus pentadactyla (LINNAEUS, 1758)...


Załączniki:
Komentarz: Gąsienica - Łętownia FA21 24.05.2008.
DSC_1963a(8x6)08b.jpg
DSC_1963a(8x6)08b.jpg [ 83.33 KiB | Przeglądane 2898 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2008, 14:57 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Zgadza się, to jest gąsienica Pterophorus pentadactyla. Gąsienice niektórych gatunków piórolotków, w tym i wymienionego, przed przepoczwarczeniem wędrują na spore odległości (do kilku m).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:35 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Można szukać kolejnych gasienic piórolotków:

Stenoptilia pterodactyla - gatunek pospolity, ale gasienice nie jest łatwo zmaleźć. Żyje na przetaczniku ozankowym (Veronica chamaedrys) i żywi się kwiatami. Najlepiej oglądać kwiaty podwieczór, gdy gasienica zaczyna żerować. Ostatecznie mozna wykosić ja z łanu przetacznika.

Platyptilia ochrodactyla - gatunek także często spotykany, zwłaszcza w miejscach ruderalnych. Gąsienica żyje na wrotyczu pospolitym (Tanacetum vulgare). Jest endofagirm i drąży korytarze w pędach wrotycza. Najłatwiej zauważyć jej obecnośc po grudkach odchodów w kątach liści. Można ją hodować w dużym słoiku. Po zakończeniu żerowania gąsienica wychodzi z chodnika i przepoczwarcza się na łodygach rośliny pokarmowej lub na okolicznych przedmiotach. W hodowli najczęściej na ścianach pojemnika.


Załączniki:
Komentarz: CD47 Toruń-Rubinkowo, 23 V 2008
Platyptilia ochrodactyla - żerowisko.jpg
Platyptilia ochrodactyla - żerowisko.jpg [ 110.83 KiB | Przeglądane 2850 razy ]
Komentarz: CD47 Toruń-Rubinkowo, 23 V 2008
Platyptilia ochrodactyla - gasienica.jpg
Platyptilia ochrodactyla - gasienica.jpg [ 96.48 KiB | Przeglądane 2861 razy ]
Komentarz: CD47 Toruń-Rubinkowo, 23 V 2008
Stenoptilia pterodactyla - gasienica.jpg
Stenoptilia pterodactyla - gasienica.jpg [ 88.81 KiB | Przeglądane 2861 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:43 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Z ostatnich hodowli wylęgły się Capperia trichodactyla i Stenoptilia bipunctidactyla.


Załączniki:
Stenoptilia bipunctidactyla.jpg
Stenoptilia bipunctidactyla.jpg [ 84.68 KiB | Przeglądane 2862 razy ]
Capperia trichodactyla - motyl.jpg
Capperia trichodactyla - motyl.jpg [ 112.48 KiB | Przeglądane 2860 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 08:48 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Stenoptilia pterodactyla i Platyptilia ochrodactyla już się przepoczwarczyły.


Załączniki:
Platyptilia ochrodactyla - poczwarka.jpg
Platyptilia ochrodactyla - poczwarka.jpg [ 57.52 KiB | Przeglądane 2859 razy ]
Stenoptilia pterodactyla - poczwarka.jpg
Stenoptilia pterodactyla - poczwarka.jpg [ 93.89 KiB | Przeglądane 2856 razy ]
Stenoptiilia pterodactyla - poczwarka_1.jpg
Stenoptiilia pterodactyla - poczwarka_1.jpg [ 83.13 KiB | Przeglądane 2854 razy ]
Stenoptilia pterodactyla - poczwarka_2.jpg
Stenoptilia pterodactyla - poczwarka_2.jpg [ 139.22 KiB | Przeglądane 2850 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 09:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 sie 2005, 14:29
Posty: 5154
Lokalizacja: Kaczyce
UTM: CA22
Bardzo dobre zdjęcia - zachęcają do zainteresowania się tą rodziną motyli.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 11:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 mar 2004, 16:15
Posty: 787
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań
UTM: WT43
Antek Kwiczala napisał(a):
Bardzo dobre zdjęcia - zachęcają do zainteresowania się tą rodziną motyli.


Zgadza się :) , naprawde świetne zdjęcia i do tego wcześniejsze opisy, sprawiają że chce się iść na łąke, czy też obrzeża lasów w celu szukania tych pieknych motylków.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 13:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2006, 21:28
Posty: 3569
Lokalizacja: Podkarpacie
Podziwiam wiedzę i precyzję obserwacji...

Przypadkowo dzisiaj na wiązówce błotnej - w biotopie B. ino - poczwarka - ale czyja? Czyżby Platyptilia ochrodactyla?


Załączniki:
Komentarz: Poczwarka piórolotka - Podkarpacie - 29.05.2008.
DSC_2133a(8x6)08b.jpg
DSC_2133a(8x6)08b.jpg [ 57.2 KiB | Przeglądane 2852 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 13:51 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Równie dobrze może to być Platyptilia pallidactyla z krwawnika. Oba gatunki maja podobne poczwarki i przepooczwarczają sie poza żerowiskiem. Ale jesli był w poblizu wrotycz to sznsa jest 50/50.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 maja 2008, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2006, 21:28
Posty: 3569
Lokalizacja: Podkarpacie
Dziękuję za objaśnienie :idea:  
Wziąłem poczwarkę do domu - jeżeli uzyskam motyla - zamieszczę zdjęcie...


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 2 cze 2008, 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lut 2004, 12:43
Posty: 2113
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Niestety nie z hodowli, złapany dzisiaj. Proszę o potwierdzenie: Stenoptilia bipunctidactyla?


Załączniki:
s.bipunctidactyla2.jpg
s.bipunctidactyla2.jpg [ 119.37 KiB | Przeglądane 2850 razy ]
s.bipunctidactyla3.jpg
s.bipunctidactyla3.jpg [ 124.9 KiB | Przeglądane 2850 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 2 cze 2008, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2006, 21:28
Posty: 3569
Lokalizacja: Podkarpacie
Piórolotek już jest - ale co to?


Załączniki:
Komentarz: Piórolotek z  poczwarki na wiązówce błotnej z dnia 29.05.2008, Podkarpacie, Tarnawka EA93, zdjęcie studio - 02.06.2008.
DSC_2227a(8x6)08b.jpg
DSC_2227a(8x6)08b.jpg [ 86.18 KiB | Przeglądane 2840 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 3 cze 2008, 10:25 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Wygląda to na Stenoptilia bipunctidactyla. Na Podkarpaciu trzeba brać pod uwagę też inny gatunek - Stenoptilia zophodactyla. Sa bardzo podobne, ale ten drugi jest nieco mniejszy, ma węższe skrzydla i plamki nażyłce dyskoidalnej przesuniete względem siebie. Kiedyś złowiłem ten gatunek w Bieszczadach, a potem juz się nie trafił. Oba gatuneki zajmują inne środowiska - S. bipunctidactyla spotykany jest na suchych łąkach ze driakwią, natomiast S. zophodactyla na pastwiskach i opuszczonych górskich łąkach z centurią (Centaurium umbellatum). Roślina pokarmowa może bys wskazówką przy poszukiwaniu gatunku.

Drugi gatunek to Paltyptilia capnodactylus. Ostatni raz widziałem poczwarkę tego gatunku 20 lat temu więc nie bardzo pamietałem jak wygląda. Podobna jest, jak by nie było do P. pallidactyla i P. ochrodactyla. Gasienica P. capnodactylus żyje w pędach kwiatowych lepiężnika różowego (Petasites officinalis). Spotyka sie ją tam często w towarzystwie gąsienic Agonopterix petasitis, ktory żyje tak samo. W Bieszczadach gatunek ten jest pospolity, w innych okolicach rzadziej spotykany. Na nizu znalazlem go tylko raz - w Ojcowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 3 cze 2008, 11:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lut 2004, 12:43
Posty: 2113
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Bardzo dziękuję Panie Jarku, czyli na pewno to S. bipunctidactyla, bo okaz złowiłem w Imielinie.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 3 cze 2008, 12:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2006, 21:28
Posty: 3569
Lokalizacja: Podkarpacie
Również bardzo dziękuję za pomoc  :!:

Lepiężnik faktycznie występuje w dużej ilości na tym stanowisku, że też nigdy mu się nie przyjrzałem pod kątem gąsienic...

PS. Czy obecnie obowiązującą nazwą rodzajową dla tego gatunku motyla jest BUSZKOIANA KOCAK, 1981  :?:


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 3 cze 2008, 14:34 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
W piórolotkach zarówno nazewnictwo jak i koncepcje prządku systematycznego zmieniały się wielokrotnie. Jednak nie zawsze proponowanie zmiany sa zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Tak też jest z określaniem zakresu rodzajów. Posługując się metodami kladystyki, wyróżnienie rodzaju powinno następować wtedy, gdy gatunek lub grupa gatunków posiada cechę, która jest nowym nabytkiem ewolucyjnym. W praktyce jednak badacze opierają sie na mało istotnych cechach związanych np. z rysunkiem na skrzydłach.
Szczególnym przykładem jest tu rodzaj Oxyptilus. Ze względu na położenie skupienia ciemnych łusek na trzecim piórku tylnego skrzydła wyróżniono z niego rodzaj Crombrugghia, mimo że zarówno budowoa aparatu kopulacyjnego (bartdzo charakterystyczna) jak i bionomia są zgodne. Co ciekawe, odnosząc się do stadiów preimaginalnych podziały idą "w poprzek". U gatunków, które są egzofagani gąsienice i poczwarki sa mocno oszczecinione (np. O. chrysodactylus), a u gatunków żyjących w ukryciu (np. O. pilosellae) są niemal nagie.
Podobnie jest z rodzajem Paltyptilia. W miom przekonaniu wyróznianie podrodzajów Gillmeria i Buszkoiana jest zbędne. W kluczu do Pterophoridae (1979) użyłem kategorii podrodzajów, ale dzisiaj uważam, że było to zbędne. Nie zawsze więc nazewnictwo zawarte w Fauna Europaea jest wyważone.
Nazwa Buszkoiana Kocak, 1981 pochodzi stąd, że pierwotnie nadana przeze mnie nazwa podrodzajowa Richardia (nomenklatorycznie ma znaczenie nazwy rodzajowej) okazała się być młodszym homonimem nazwy już nadanej dla jakiegoś mięczaka (nazwy rodzajowe w królestwie zwierząt nie moga się powtarzać) i dlatego musiała być zamieniona na inną. Od mego nazwiska utworzył ją Ahmet Kocak - znany turecki lepidopterolog zajmujący się głównie motylami dziennymi i bezlitośnie zwalczający wszelkich entomologówm którzy łowią w Turcji bez stosownego zezwolenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 4 cze 2008, 19:57 
Zdjęcia niesamowite! Ja od razu widziałbym to przelane na papier. Jednak forma wirtualna też nie jest zła, bo przynajmniej wszyscy mają do niej dostęp. Jarek, gratuluję rzetelności w pokazanym materiale. Ale to oczywiście truizm z mojej strony. Ale jestem tylko ciekawy czy ten materiał powstał już na bazie sprzętu cyfrowego czy wcześniej?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 5 cze 2008, 10:38 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Zdjęcia sa generalnie z tego roku. Kiedyś też robiłem dokumentację, ale na przezroczach ORWO Chrom. Kiepsko się je skanuje, więc wole zrobić nowe.

Dziś informacja o dwóch nasteonych gatunkach:

Hellinsia lienigianus żyje na bylicy pospolitej (Artemisia vulgaris), przeważnie w lasach, ale czasami także w miejscach ruderalnych. Często na skrajach dróg. Preferuje miejsca zacienione. Teraz można znaleźć żerowiska. Sa one bardzo charakterystyczne. Liście są lekko sprzędzone i od spodu zeszkieletowane. W takim schronieniu zwykle przebywa gąsienica. Podobnie jak u wielu innych piórolotków, jest ona mocno oszczeciniona. Detale na zdjęciach.

Oxyptilus pilosellae jest najpospolitszym przedstawicielem rodzaju. Gąsienica żyje na jastrzębcu kosmaczku (Hieracium pilosella). Trudno ja znaleźć ze względu na to, że jastrzębiec kosmaczek rośnie w dużych kobiercach. Gąsienica zeskrobuje kutner z liści i żyje w nim ukryta. Jej obecność zdradza grudka kutneru znajdująca się w rozetce liściowej jastrzębca. W starszym wieku gąsienica żyje w oprzędzie na spodniej stronie liścia jastrzębca, tam też się przepoczwarcza. Na zdjęciach mamy śad żerowania i młodą gąsienicę. Starsze stadia postaram się pokazać za kilka dni.


Załączniki:
Komentarz: CD37 Toruń-Bielany, 4 VI 2008
Hellinsia lienigianus żerowisko 1.jpg
Hellinsia lienigianus żerowisko 1.jpg [ 89.93 KiB | Przeglądane 2837 razy ]
Komentarz: CD37 Toruń-Bielany, 4 VI 2008
Hellinsia lienigianus - żerowisko.jpg
Hellinsia lienigianus - żerowisko.jpg [ 80.86 KiB | Przeglądane 2834 razy ]
Komentarz: CD37 Toruń-Bielany, 4 VI 2008
Hellinsia lienigianus - gąsienica.jpg
Hellinsia lienigianus - gąsienica.jpg [ 141.43 KiB | Przeglądane 2837 razy ]
Komentarz: CD38 Toruń-Barbarka, 4 VI 2008
Oxyptilus pilosellae - ślady żerowania.jpg
Oxyptilus pilosellae - ślady żerowania.jpg [ 68.85 KiB | Przeglądane 2836 razy ]
Komentarz: CD38 Toruń-Barbarka, 4 VI 2008
Oxyptilus pilosellae - młoda gąsienica.jpg
Oxyptilus pilosellae - młoda gąsienica.jpg [ 76.29 KiB | Przeglądane 2835 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 7 cze 2008, 20:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2006, 21:28
Posty: 3569
Lokalizacja: Podkarpacie
Dzisiaj przeszukałem całe łany bylicy - i niestety nie odnalazłem takich żerowisk :sad: , ale na bylicy żerują inne motyle, chyba zwójki...


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 7 cze 2008, 21:21 
Online

Dołączył(a): piątek, 14 sty 2005, 15:54
Posty: 179
Lokalizacja: Łask/Warszawa
U mnie z kolei dobre rezultaty przyniosło poszukiwanie Platyptilia ochrodactyla w pędach wrotyczu. Zaledwie kilka minut wystarczyło, by zebrać całkiem sporo żerowisk. Podobnie jest z Geina didactyla na kukliku. Gąsienice spotyka się nawet na wierzchniej stronie liści.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 13 cze 2008, 13:42 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
W międzyczasie Hellinsia lienigianus i Oxyptilus pilosellae się przepoczwarczyły. Poczwarki H. lienigianus, znajdują się na powierzchni rośliny i stąd mają na ciele długie szczeciny. Z kolei O. piloselle przepoczwarcza się w luźnym kokonie na spodzie liścia jastrzębca i z tego powodu poczwarka jest naga.


Załączniki:
Oxyptilus pilosellae - poczwarka.jpg
Oxyptilus pilosellae - poczwarka.jpg [ 72.46 KiB | Przeglądane 2834 razy ]
Hellinisia lienigianus - poczwarki.jpg
Hellinisia lienigianus - poczwarki.jpg [ 79.19 KiB | Przeglądane 2846 razy ]
Hellinsia lienigianus - poczwarka.jpg
Hellinsia lienigianus - poczwarka.jpg [ 95.72 KiB | Przeglądane 2838 razy ]
Hellinsia lienigianus - poczwarka 1.jpg
Hellinsia lienigianus - poczwarka 1.jpg [ 86.09 KiB | Przeglądane 2832 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 cze 2008, 18:53 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Hellinisia lienigianus juz sie wylęga. Można nadal szukać żerowisk i kokonów Oxyptilus pilosellae. Latają pierwsze motyle przedstawicieli Oxyptilus.


Załączniki:
Hellinsia lienigianus - motyl.jpg
Hellinsia lienigianus - motyl.jpg [ 46.14 KiB | Przeglądane 2840 razy ]
Komentarz: XU34 Cieśle, 14 VI 2008, na Hieracium pilosella
Oxyptilus pilosellae - kokon poczwarki.jpg
Oxyptilus pilosellae - kokon poczwarki.jpg [ 46.83 KiB | Przeglądane 2830 razy ]
Komentarz: XU34 Cieśle, 14 VI 2008
Oxyptilus pilosellae - poczwarka w kokonie.jpg
Oxyptilus pilosellae - poczwarka w kokonie.jpg [ 62.49 KiB | Przeglądane 2831 razy ]
Komentarz: XU34 Cieśle, 14 VI 2008
Oxyptilus parvidactyla.jpg
Oxyptilus parvidactyla.jpg [ 60.34 KiB | Przeglądane 2840 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 20 cze 2008, 20:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lut 2004, 12:43
Posty: 2113
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Wczorajszy okaz. Proszę o potwierdzenie - wygląda na Gillmeria ochrodactyla, nogi obrączkowane, lecz "umaszczenie" pasuje też na Gillmeria pallidactyla.


Załączniki:
Komentarz: Imielin, CA75 19 VI 08
gillmeria.JPG
gillmeria.JPG [ 113.77 KiB | Przeglądane 2841 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 21 cze 2008, 10:57 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Jest to G. ochrodactyla. Nogi są ewidentne, a poza tym ten kontrastowy rysunek na przednim skrzydle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Proszę o pomoc w identyfikacji...
PostNapisane: sobota, 21 cze 2008, 11:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lut 2006, 21:28
Posty: 3569
Lokalizacja: Podkarpacie
Tego piórolotka wypłoszyłem na kserotermicznej murawie w pobliżu kamieniołomu.
Polska, Podkarpacie, Tarnawka EA93. 20.06.2008.


Załączniki:
DSC_3010a(8x6)08b.jpg
DSC_3010a(8x6)08b.jpg [ 57.85 KiB | Przeglądane 2831 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 21 cze 2008, 14:01 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 28 lut 2008, 16:40
Posty: 615
Lokalizacja: Toruń
Jest to Stenoptilia pterodactyla - jeden z naszych najpospolitszych piórolotkow


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 21 cze 2008, 16:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lut 2004, 12:43
Posty: 2113
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Bardzo dziękuję za potwierdzenie oznaczenia  :grin:


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 23 cze 2008, 17:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lut 2004, 12:43
Posty: 2113
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Jeszcze jeden, Oxyptilus, oznaczyłem go jako pilosellae. Proszę o potwierdzenie.


Załączniki:
Komentarz: Imielin, CA75 20 VI 08
o.pilosellae.JPG
o.pilosellae.JPG [ 107.01 KiB | Przeglądane 2834 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 23 cze 2008, 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lut 2004, 00:27
Posty: 3949
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Adam Larysz napisał(a):
Jeszcze jeden, Oxyptilus, oznaczyłem go jako pilosellae. Proszę o potwierdzenie.

Ja też sądzę, że to O. pilosellae.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 27 cze 2008, 16:25 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 11 sie 2005, 00:03
Posty: 861
Lokalizacja: Gdynia
To i ja się dorzucę, chociaż w piórolotkach jestem całkiem "zielony"... hmm, Gillmeria? ale która?  :roll:

Zdjęcie wykonane w okolicach góry Donas, najwyższego wzniesienia Gdyni. Latało ich dzisiaj całkiem sporo.


Załączniki:
foto 189.jpg
foto 189.jpg [ 133.39 KiB | Przeglądane 2834 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 lip 2009, 15:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lut 2004, 12:43
Posty: 2113
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontynuując temat wrzucam fotkę z dzisiejszego wylęgu, z Dźwirzyna. Gasienicę znalazłem 28 Vi na piaszczystym terenie, niestety nie wiem na jakiej roślinie, podobna do szaroty, gąsienica była w sprzędzonych liściach na wierzchołku pędu. Była jasno zielona, delikatnie biało owłosiona. Niestety nie zrobiłem zdjęć. Jedynie mam fotkę poczwarki.
Motyl przypomina Oxyptilus chrysodactyla lub O. parvidactyla, ale co do oznaczenia nie mam żadnej pewnosci...


Załączniki:
Komentarz: Dźwirzyno WA20, 11 VII e.l.
pteroph.jpg
pteroph.jpg [ 107.78 KiB | Przeglądane 2831 razy ]
Komentarz: poczwarka
pterophoridae_pupa2.JPG
pterophoridae_pupa2.JPG [ 81.72 KiB | Przeglądane 2826 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 1 lis 2009, 14:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lut 2004, 12:43
Posty: 2113
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Drążąc dalej temat - 3 osobniki tego piórolotka złowiłem w tym samym miejscu i czasie gdzie zebrałem gąsienice powyższego Oxyptilus sp.
Najbardziej mi tu pasuje rodzaj Hellinsia i dalej - Hellinsia didactylites.
Proszę o potwierdzenie oznaczenia, oczywiście prośba o oznaczenie Oxyptilus chrysodactyla też wciąż aktualna  :wink:


Załączniki:
Komentarz: Dźwirzyno WA20, koniec VI 2009
H.didactylites.JPG
H.didactylites.JPG [ 78.57 KiB | Przeglądane 2625 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Protected by Anti-Spam ACPPowered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Na skróty: Motyle i Chrząszcze - Strona Główna | Checklist Coleoptera of Poland 2014 On-Line | Mapa | Sympozja PTE 2017 | Sklepy Entomologiczne | Linki | Cerambycidae | Buprestidae | Carabidae | Chrząszcze wodne | Chemia owadów |

Linki zewnętrzne: Rejestracja domen, hosting, budowa stron www TITTLE.pl | efotogaleria | hotel-operation.com