Strona 1 z 1

Piórolotek Adaina microdactyla.

: piątek, 21 marca 2008, 13:01
autor: Jarosław Buszko
Przedwiośnie jest najlepszym okresem na poszukiwanie gasienic piórolotka Adaina microdactyla. Gatunek ten tworzy galasy na łodygach sadźca konopiastego. Znając miejsca, gdzie rośnie sadziec należy poszukać suchych łodych i sprawdzić czy nie ma na nich galasów (wyrośli). Galasy te masją postać niewielkiego zgrubienia w okolicy węzłów. Zwykle widoczny jest też niewielki otwór, ktorym wydostaje się motyl. Wystarczy ułamać taką łodygę nad i pod galasem ( w sumie ok. 10 cm), zabrać do domu i trzymać w słoiku zamkniętym pokrywką. Mozna po tygodniu dodac kawałeczek zwilżonej gąbki. Po 3-4 tygodniach wylęgna się motyle. Chociaż gatunek ma dwa pokolenia, to lepiej zbierać galasy na suchych łodygach, ponieważ łodygi zbieranne w trakcie sezonu wegetacyhnego szybko butwieją. Wygląd galasu oraz gąsienicy na załaczonych zdjęciach.

: piątek, 11 kwietnia 2008, 17:55
autor: Adam Larysz
Zachęcony tym postem wybrałem się wczoraj na poszukiwanie galasów Adaina microdactyla. I rzeczywiście - w najbliższym miejscu ode mnie, gdzie rośnie sporo sadźca znalazłem owe żery. Droga leśna w dosyć młodym lesie mieszanym. W kilkanaście minut znalazłem około 20 galasów. Jeśli galasy są, to znaleźć nie jest trudno, trzeba tylko szukać wszelkich zgrubień na łodydze i zazwyczaj w tych miejscach jest otwór wylotowy. Najczęściej żery znajdowałem gdzieś w 2/3 wysokości łodygi sadźca.
W domu zaś sprawdziłem wszystkie łodygi, nacinając je ostrożnie - okazało się, że większość jest pusta, tylko w dwóch były gąsienice. Muszę się tam znowu wybrać aby zebrać więcej "patyków", źeby mieć wiekszą szansę na wyhodowanie imago.

: sobota, 12 kwietnia 2008, 12:47
autor: Jarosław Bury
:cool: :cool: :cool:

: poniedziałek, 21 kwietnia 2008, 18:01
autor: Adam Larysz
No i jest pierwszy motyl :wink: Z "patyków" zebranych zaledwie tydzień temu, w zeszłą niedzielę.

: wtorek, 22 kwietnia 2008, 13:11
autor: Rafał Celadyn
Ja też się przespacerowałem :wink: ,wygląda na to że to bardzo pospolity gatunek,bo w ciągu niespełna kilku minut znalazłem kilkadziesiąt żerowisk(Młoszowa CA 95.21.04.2008)...

: wtorek, 22 kwietnia 2008, 18:03
autor: Adam Larysz
Dzisiaj nastepne trzy się wylęgły :wink:

: sobota, 7 czerwca 2008, 14:16
autor: Jarosław Bury
Mnie sie też udało odnaleźć te żerowiska, prawie każda łodyga miała otwór wylotowy, a niektóre nawet kilka...