Piórolotki sp.

Piórolotki i Rozstrzępiaki
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Załączam fotografie piórolotków wykonane na terenie pow.wieruszowskiego woj.łódzkie w roku 2010, prosząc o pomoc w ich oznaczeniu. Sam nigdy nie podjąłbym się oznaczania tych motyli, ale same motyle są bardzo ciekawe i dlatego może warto by było znać ich nazwy. Za udzieloną pomoc z góry dziękuję
Załączniki
1 2010-07-10.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.14 KiB)
2 2010-07-29.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.4 KiB)
3 2010-07-29.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.05 KiB)
4 2010-07-29.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.38 KiB)
5 2010-08-04.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.13 KiB)
6 2010-08-04.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.6 KiB)
7 2010-08-05.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (38.01 KiB)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

1. Gillmeria pallidactyla
2. Oxyptilus pilosellae
3. Oxyptilus pilosellae
4. Gillmeria pallidactyla
5. Hellinsia lienigianus
6. Hellinsia lienigianus
7. Oxyptilus pilosellae
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Dziękuję bardzo za tak szybka pomoc w oznaczeniu piórolotów z moich fotografii. Ponadto obserwowałem na tym terenie najłatwiejsze do rozpoznania Pterophorus pentadactyla i Emmelina monodactyla.
Natomiast w 2011 roku chyba ponownie obserwowałem Oxyptilus pilosellae - załaczam fot. nr 2 i na fot. nr. 1 ponownie nieznany mi piórolotek, zapewne nie Emmelina monodactyla - fot. nr. 3, a wiec może to Hellinsia lienigianus.
Przesyłam pozdrowienia
Sławek Pawlak
Załączniki
1 2011-07-16.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.49 KiB)
2 2011-09-02.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.71 KiB)
3 2011-10-28 E_ monodactyla.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.25 KiB)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

Nr 1 i 3 to samica Emmelina monodactyla, natomiast nr 2 to może być motyl drugiego pokolenia Oxyptilus tristis. Wskazywałby na to szarobrunatny kolor tła i późny (2 IX) czas obserwacji. Gdyby była widoczna plamka z czarnych łusek na tylnym skrzydle można byłoby mieć pewność, a tak zawsze pozostaną wątpliwości.
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Dziękuje bardzo, a jeśli chodzi o piórolotka nr. 2 z 02.09.2011r. to odszukałem lepszą fotografie tego okazu, którą zamieszczam, może ta fotografia pozwoli go oznaczyć.
Załączniki
2 2011-09-02.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.71 KiB)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 stycznia 2012, 22:05 przez Sławek Pawlak, łącznie zmieniany 1 raz.
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Po dłuższym namyśle zdecydowałem się umieścić jeszcze fotografie dwóch piórolotków z terenu torfowisk z dol. Prosny pow.wieruszowski z 2010 roku - oznaczone jak nr. 1 oraz 2 (a, b). Niestety fotografie nie są najlepsze, szczególnie nr. 2, ale ponieważ temat piórolotków jest ciekawy, mimo wszystko może warto by było spróbować je oznaczyć, choć sądzę, że może to być trudne. Przesyłam pozdrowienia.
Sławek
Załączniki
1 2010_06_20.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.5 KiB)
2a  2010_06_17r.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.53 KiB)
2b  2010_06_17r.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.9 KiB)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

W sprawie Oxyptilus nadal nic się nie da wyjaśnić. Na ostatnich zdjęciach jest Stenoptilia pterodactyla oraz dwukrotnie Platyptilia gonodactyla.
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Ponownie dziękuję za oznaczenie i za zainteresowanie piórolotkami z moich fotografii, te dwa ostatnie z oznaczonych gatunków skreśliłem już na straty, a tu okazało się zupełnie co innego, co bardzo mnie ucieszyło.
Co do Oxyptilus z 02.09.11, przeszukałem fotografie i umieszczam jeszcze jedną tego okazu z trochę innej strony.
Przesyłam pozdrowienia.
Sławek
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Chciałbym też pokazać kolejne fotografie piórolotków z 2011roku, tym razem piórolotek nr. 1 z nasłonecznionego nieużytku, a nr. 2 z zarośli na brzegu łęgu przy stawach. Tak jak poprzednie, wszystkie te okazy spotkałem na terenie pow.wieruszowskiego.
Sławek
Załączniki
1 2011_06_11.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.16 KiB)
2 2011_06_14.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.19 KiB)
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Panie Jarosławie, dziękuję bardzo za oznaczenie w/wym. piórolotków, ze względu jednak na bardzo, bardzo niepochlebny komentarz w jednym z wątków dot. oznaczania, postanowiłem usunąć większość dotychczas załączonych fotografii na tym forum. Niemniej temat micro motyli w tym piórolotków bardzo mnie ciekawi i zgodnie z zasadą, że jak coś nie znam do staram się starannie to uwiecznić, w przyszłości na pewno będę zbierał obserwacje i fotografie tych motyli.
Przesyłam pozdrowienia
Sławek Pawlak
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Wojtek M »

Sławek Pawlak pisze:ze względu jednak na bardzo, bardzo niepochlebny komentarz w jednym z wątków dot. oznaczania, postanowiłem usunąć większość dotychczas załączonych fotografii na tym forum
...tylko czemu policzek odwetowy wymierzono reszcie forum? Bez zdjęć to te wątki do kosza tylko. :?
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Sorry, do tej pory myślałem podobnie, że wystawiane fotografie i ich oznaczenia przydadzą się nie tylko mnie, ale wszystkim, którzy je przeglądają, ale dzisiejszy komentarz jednego z, jak sadziłem, znawców - uczestnika forum, którego nie będę tu wymieniał, uświadomiła mi, że jest inaczej, jest to moja forma zaprotestowania przeciwko ...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Aneta »

Sławek Pawlak pisze:Sorry, do tej pory myślałem podobnie, że wystawiane fotografie i ich oznaczenia przydadzą się nie tylko mnie, ale wszystkim, którzy je przeglądają, ale dzisiejszy komentarz jednego z, jak sadziłem, znawców - uczestnika forum, którego nie będę tu wymieniał, uświadomiła mi, że jest inaczej,  jest to moja forma zaprotestowania przeciwko ...
To może napisz konkretnie o co chodzi? Bo póki co dziwnie ta Twoja reakcja wygląda, takie tupanie nóżką na złość wszystkim, winnym czy niewinnym po równo.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Rafał Celadyn »

O-o :shock: ,nie wiem o co poszło,ale może niech fotki wrócą na swoje miejsce...choćby przez wzgląd na pana Profesora ,który poświęcił swój ceny czas na to, żeby je oznaczyć...może ktoś coś palnął, bo zupa była za słona ,albo anomalie pogodowe zrobiły swoje :mrgreen: .Daj spokój ,gdyby każdy się obrażał, to forum musiałoby przestać istnieć ...
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Marek Przewoźny »

Sławek Pawlak pisze:Sorry, do tej pory myślałem podobnie, że wystawiane fotografie i ich oznaczenia przydadzą się nie tylko mnie, ale wszystkim, którzy je przeglądają, ale dzisiejszy komentarz jednego z, jak sadziłem, znawców - uczestnika forum, którego nie będę tu wymieniał, uświadomiła mi, że jest inaczej,  jest to moja forma zaprotestowania przeciwko ...
Osoba ta dostała ostrzeżenie. Jeśli możesz załaduj z powrotem zdjęcia. Jest tak jak piszesz ten temat dzięki nim będzie przydatny dla innych.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ponieważ Sławek wysłał zdjęcia w osobnych postach - przez co zrobił się bałagan, powkładałem je do właściwych postów (jak były oryginalnie).
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Dziękuje za pomoc, nie wiedziałem jak przywrócić fotografie na swoje miejsca.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

Co do identyfikacji dwóch ostatnich osobników, to pierwszy z nich jest samcem Oxyptilus pilosellae, a drugi samcem Geina didactyla. W najbliższych dniach przygotuję wskazówki pomocne przy oznaczaniu piórolotków z rodzajów Geina, Capperia i Oxyptilus.
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Naprawdę nie sądziłem, iż tyle gatunków piórolotków udało mi się uwiecznić, tym bardziej bardzo dziękuję Panie Jarosławie za ich oznaczenie. Z tego też względu nie omieszkam zamieścić zdjęć piórolotków śnieżynek. Do tej pory sądziłem, iż piórolotki, jak ja to nazywam, "brązowe", pochodzą z jednego gatunku, a tu się okazuje zupełnie co innego, dlatego na pewno pomogły by wskazówki, jak oznaczyć te poszczególne, bardzo do siebie podobne gatunki.
W terenie, zapewne oznaczanie będzie bardzo trudne ze względu na niewielkie ich rozmiary, ale już na makro fotografiach można spokojnie poszukać cech do oznaczenia. Od siebie mogę dodać, iż poszukiwanie, trochę większych w locie od komarów, piórolotków, wymaga pewnej wprawy, ale gdy usiądą na roślinę, można stosunkowo łatwo je fotografować.
Sadzę, że pomysł pokazania wskazówek do oznaczania gatunków piórolotków, to bardzo dobry pomysł.
Przesyłam pozdrowienia Sławek
Załączniki
2010-08-19.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.2 KiB)
2011-05-24.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.21 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Rafał Celadyn »

...istnieje duże prawdopodobieństwo ,że dzięki Panu Profesorowi ,temat pięknie się rozwinie ,więc dorzucam P.pentadactyla -en face,i dodaję gatunek, którego w temacie jeszcze nie było ,a oznaczony z "puchy" przez ten sam autorytet ,podczas sympozjum w Kalwarii Pacławskiej :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Załączniki
P.p.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.28 KiB)
S.p..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.33 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Antek Kwiczala † »

na pewno pomogły by wskazówki, jak oznaczyć te poszczególne, bardzo do siebie podobne gatunki
Istnieje przecież klucz do oznaczania piórolotków, właśnie autorstwa prof. Buszki. Podaję link na stronę PTE, skąd można go ściągnąć w formacie pdf: http://156.17.59.206/109_XXVII_43-44.pdf
Poza tym można je sobie wszystkie obejrzeć na stronie "Motyle Europy":
http://www.lepidoptera.eu/Thumbnails2.p ... ae&mode=up
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Rafale super fotografie, ja w takim razie dorzucę, jak sądzę, również Stenoptilia pterodactyla (choć nie jestem tego pewny) z innego miejsca niż poprzedni. Nie wiem jakie środowisko ten gatunek preferuje, ale obserwowałem go ponownie w dol.Prosny, a więc może bardziej łąkowe.
Co do klucza to na prawdę bardzo ciekawy, ale sądzę, że może zupełnie inaczej by się go odbierało na podstawie np. kolorowych fotografii, gdzie wskazane byłyby cechy rozpoznawcze poszczególnych gatunków, nie wiem może źle myślę, ale tak bym sobie go wyobrażał.
Załączniki
2010-08-05.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.21 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Rafał Celadyn »

...uuu ,na pewno nie pterodactyla ,mnie to bardziej podchodzi pod Emmelina monodactyla ,ale tylko 'podchodzi' ,więc poczekaj na kogoś bardziej kompetentnego :wink:
Pozdrawiam
Rafał
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

Rafale, nie wódź młodzieży na pokuszenie, bo dobrze wiesz, że na zdjęciu jest Stenoptilia pterodactyla. Masz za duże doświadczenie i opatrzenie by twierdzić inaczej na poważnie.
Pozdrawiam
JB
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Rafał Celadyn »

Jarosław Buszko pisze: nie wódź młodzieży na pokuszenie
... ale ja już tak mam :wink: ,a co do opatrzenia i "spostrzegawczości wstecznej",to dopiero parę dni temu zauważyłem, że Sławek ten gatunek wkleił parę postów wcześniej 8)
Pozdrawiam Rafał.
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

W załączeniu, jak sądzę, piórolotek Oxyptilus pilosellae, stwierdziłem go licznie w czerwcu 2011 na wrotyczy zwyczajnej porastającej skraj nasłonecznionego nieużytku. Wydaje mi się, na podstawie moich skromnych obserwacji, iż motyle te bardziej zauważalne są w godzinach przedwieczornych, gdy jeszcze przy dobrym oświetleniu można je fotografować.
Załączniki
Oxyptilus pilosellae na wrotyczy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.92 KiB)
Oxyptilus pilosellae.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.48 KiB)
Awatar użytkownika
tomshow
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 2 marca 2010, 21:59
UTM: WS61
Lokalizacja: Opole / Karkonosze

Re: Piórolotki sp.

Post autor: tomshow »

Udało mi się w zeszłym roku przyłapać samice składającą jajeczka na wrotyczy polnej. Co do gatunku nie jestem pewien chyba Oxyptilus pilosellae.
08.2011
Karkonosze
Załączniki
piórolot1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.05 KiB)
piórolot2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.47 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Rafał Celadyn »

...zerknij na czym żeruje O.pilosellae ,a później posiadając wiedzę na czym sfotografowałeś motyla ,powinieneś po roślinie i charakterystycznym rysunku dojść do sedna :wink:
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
tomshow
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 2 marca 2010, 21:59
UTM: WS61
Lokalizacja: Opole / Karkonosze

Re: Piórolotki sp.

Post autor: tomshow »

W takim razie to jest Gillmeria pallidactyla. Rafał dzięki za pomoc!
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

Tomasz uchwycił niezwykle ważny fakt z życia piórlotka Gillmeria ochrodactyla. Jak widać na zdjęciu samica składa jajo na koszyczku kwiatowym wrotycza. Sam też obserwowałem w ubiegłym roku podobne zachowanie. Z obserwacji tych wynika bardzo ważne pytanie - co się dzieje z gąsienicą do wiosny, gdy łatwo znaleźć jest żerowisko na młodych łodygach wrotycza z podrośniętą gąsienicą w środku (fot.). Czy gąsienica zimuje poza rośliną, na roślinie czy w roślinie ? Rozwiązanie tej zagadki jest o wiele bardziej fascynujące niż tylko sama identyfikacja motyla. Wiele momentów bionomii piórolotków, nic nie ujmując innym motylom, oczekuje jeszcze na wyjaśnienie. Zachęcam więc, by po identyfikacji gatunku zrobić jeszcze krok dalej i poznać jego życie i zwyczaje.
W najbliższym czasie pokażę to na przykładzie przewijającego się w tym wątku Stenoptilia pterodactyla.
Załączniki
Gillmeria ochrodactyla samica.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.01 KiB)
Gillmeria ochrodactyla żerowisko.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.86 KiB)
Gillmeria ochrodactyla gąsienica.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.42 KiB)
Awatar użytkownika
tomshow
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 2 marca 2010, 21:59
UTM: WS61
Lokalizacja: Opole / Karkonosze

Re: Piórolotki sp.

Post autor: tomshow »

Panie Jarosławie dziękuję za poprawne oznaczenie! Może w tym sezonie będzie możliwość na dokładniejsze przyjrzenie się temu gatunkowi.
Pozdrawiam
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

W takim oto środowisku, w zaroślach na brzegu stawów, w czerwcu 2011, napotkałem Geina didactyla.
Załączniki
środowisko Geina didactyla.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.89 KiB)
Geina didactyla.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.4 KiB)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

W takim właśnie środowisku na skraju lasu rośnie kuklik zwisły (Geum rivale). Na wiosnę w połowie maja można tam poszukać gąsienic, które żerują na pąkach kwiatowych. Ślady żerowania to wygryzione otwory (jak na zdjęciu). To jednak tylko część cyklu życiowego. W hodowli samice składaja jaja na liściach lub na czymkolwiek. Z jaj do zimy nie wylęgly się gąsienice, co może oznaczać, że właśnie jaja (lub gąsienice w jaju) zimują. Na razie nie udało mi sie też znaleźc poczwarki w terenie, ale to chyba z powodu braku cierpliwości.
Załączniki
Geina didactyla gąsienica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.23 KiB)
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Nie sądziłem, że kuklik zwisły, roślina występująca w miejscach wilgotnych, często w łęgach, związana jest z piórolotkami. Na fotografii widoczne są charakterystyczne kwiaty tej rośliny, występującej tu obok rdestu wężownika Polygonum bistorta, który przyciąga charakterystyczne gatunki motyli, a nawet storczyka tj. kukułki szerokolistnej Dactylorhiza majalis.
Załączniki
kuklik zwisły Geum rivale.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.41 KiB)
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Natomiast liczne piórolotki z gatunku Oxyptilus pilosellae, jak pisałem wyżej, licznie spotkałem na wrotyczach na terenie nasłonecznionych nieużytków przytorza w czerwcu 2011, ale jak czytam rośliną żywicielską dla tego gatunku jest jastrzębiec kosmaczek Hieracium pilosella, który dużymi płatami występowała w tym miejscu, co widać na załączonej fotografii.
Załączniki
2011-06-13 Oxyptilus pilosellae.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.91 KiB)
płat jastrzębca kosmaczka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.54 KiB)
Spotkany tu również Aricia agestis na kosmaczku.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.85 KiB)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Jarosław Buszko »

A tak wygląda żerowisko Oxyptilus pilosellae
Załączniki
Oxyptilus pilosellae żerowisko 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.27 KiB)
Oxyprilus pilosellae żerowisko 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.88 KiB)
Sławek Pawlak
Posty: 122
Rejestracja: środa, 21 grudnia 2011, 10:31
UTM: CB08

Re: Piórolotki sp.

Post autor: Sławek Pawlak »

Stenoptilia pterodactyla spotkałem w dwóch podobnych miejscach, tu na fotografii na skraju żyznej łąki w dolinie Prosny, coraz bardziej pochłanianej przez zabudowania miejskie Wieruszowa. Piórolotek żerował na komonicy błotnej Lotus ulginosus.
Załączniki
miejsce wystepowania Stenoptilia pterodactyla.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.14 KiB)
Stenoptilia pterodactyla żerujący na komonicy błotnej.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.01 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pterophoridae i Alucitidae”