Film o koziorogu

Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Film o koziorogu

Post autor: Marek Hołowiński »

W ostatnich dniach w TVP 2 emitowany był film o koziorogu dęboszu. Ponieważ nie miałem okazji obserwować go w naturze chętnie go obejrzałem pomimo że adresowany był raczej do młodszej widowni. Narrator wymieniał stanowiska: okolice Wrocławia, Rogalin, Warszawa. Na jednym krótkim ujęciu widoczne były owady pijące wyciekający z dębu sok. Wśród nich był prawdopodobnie przeziernik Paranthrene insolita. I to jest istotą tego tematu. Otóż poszukuję możliwości obejrzenia,choćby tylko tego fragmentu filmu. Gdyby okazało się że to faktycznie ten gatunek, może udałoby się ustalić płeć (biologia prawie nie znana, samice również), oraz stanowisko. Miałbym też prośbę do autorów o kontakt na pw.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 10:43 przez Marek Hołowiński, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Prawdopodobnie są to programy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych - GrzegorzB powinien coś wiedzieć na ten temat.
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Z tego co wiem, to najczęściej filmy z Centrum informacyjnego LP emitowane były w Polsacie 2 , ale późno ok. 23.00-1.00godz. Wiem bo kilkanaście z nich widziałem. Nie wiem czy do dzisiaj są emitowane.
Stefan Kraśnicki
Posty: 73
Rejestracja: środa, 15 września 2004, 19:19
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Stefan Kraśnicki »

Widziałem przypadkiem ten film u osoby posiadającej odbiornik satelitarny...
Wydaje mi się Marku, że problem masz rozwiązany jeżeli masz dostęp do satelity i urządzenia rejestrującego.
Oto link, który zainteresuje z pewnością Ciebie i kolegów od Cerambicidae :

http://www.planete.pl/?prog&19591

Pozdrawiam
Stefan
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Widziałem przypadkiem ten film u osoby posiadającej odbiornik satelitarny...
Wydaje mi się Marku, że problem masz rozwiązany jeżeli masz dostęp do satelity i urządzenia rejestrującego.
Oto link, który zainteresuje z pewnością Ciebie i kolegów od Cerambicidae :

http://www.planete.pl/?prog&19591

Pozdrawiam
Stefan
Postaram się nagrać na vhs.
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Damian Bruder pisze:

Postaram się nagrać na vhs.
Ja też, bo choć filmik trwa tylko 25 minut to i tak warto :D
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Marku czy ten film miał tytuł w cieniu wielkiego dębu? jesli tak to jego autorem jest Adam Wożniak - ma orginał wieć nie będzie problemów - telefon do adaska ma Dispar - gdyby co to dzwoń do mnie lub do Darków
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Wśród nich był prawdopodobnie przeziernik
Przypomniało mi się, że w tym roku złapałem jakiegoś przeziernika latającego przy soku wyciekającym z dębu w Lasku Bielańskim w Warszawie. Nie znam się na przeziernikach, a złapany okaz nie jest w najlepszym stanie, ale wygląda jak Synanthedon formicaeformis lub coś podobnego (czerwona przepaska na odwłoku, szczotka odwłokowa czarna z jaśniejszymi brzegami). Jeśli trzeba to podam dokładne dane.

Jacek
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

do Jacka H : jeśli przy tym miał wiśniowo zabarwione końce skrzydeł to - tak
Oglądałem fragment filmu, ale tytuł? tak "w cieniu wielkiego dębu"
Początkowo nie myślałem o tym pisać, ale od lat szukam żerowisk P insolita. Jest to duży przeziernik. Jak podaje Schneider...-rozwija się w gałęziach dębów. Musi zatem pozostawiać po sobie trwały ślad w postaci żerowiska. Jak dotąd nie znalazłem nic co z całą pewnością można by za nie uznać. Większość przezierników związanych z drzewami to kambiofagi i przynajmniej w pierwszej fazie, rozwój gąsienicy musi się odbywać w żywych tkankach. Dopiero starsze wgryzają się w drewno lub korowinę i tu się przepoczwarczają. Sądzę że jest podobnie, a ślady mogą być zacierane przez larwy kózek. Musi istnieć też jakiś zespół czynników powodujących że gatunek zasiedla chętniej konkretne drzewo, a inne raczej omija. Poza kondycją drzewa, nasłonecznieniem, żerowaniem innych owadów, być może mają znaczenie wycieki soków.
Tu liczę na kózkarzy, może widzieliście żerowiska bez trocinek, z gruzełkami kału, okrągłe otwory wylotowe o średnicy ponad 0,5 cm. ( na dębach rozwija się jeszcze dwa gatunki przezierników )

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Post autor: Jakub Liberski † »

Nagrałem ten film, gdybyś go chciał, to Ci wyślę na płycie DVD.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wujek Adam [†] »

Cześć!
Otóż, jeśli chodzi o rzeczony film pt.: W cieniu wielkiego drzewa - kozioróg dębosz, to rzeczywiście miałem przyjemność brać udział przy jego realizacji oraz wystąpić w nim.
Faktem jest także, że wszystkie ujęcia były kręcone w warszawskim Lesie Bielańskim, oraz we Wrocławiu i w Rogalinie. fragmenty będące przedmiotem zainteresowania Autora tego tematu powstały na przełomie maja i czerwca 2002 roku w Rogalinie.
Wiadomo, że filmy powstają z wybranych ujęć. Materiał na potrzeby tego przedsięwzięcia jest kilkugodzinny, a na ekranie oglądamy jedynie 25 minut. Nie wykluczone jest więc, że w archiwum, w "surowym materiale" jest sporo więcej scen z owym przeziernikiem. W celu ich odnalezienia proponuję skontaktować się z kimś z wytwórni Styl Media, a konkretnie z Panią Ireną Modzelewską - realizatorką filmu.
Serdecznie pozdrawiam dziękując za ciepłe słowa o tym obrazie. :wink:
"Wujek" Adam Woźniak
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Marek Hołowiński pisze:Tu liczę na kózkarzy, może widzieliście żerowiska bez trocinek, z gruzełkami kału, okrągłe otwory wylotowe o średnicy ponad 0,5 cm. ( na dębach rozwija się jeszcze dwa gatunki przezierników )
Owszem takie żerowiska na dębach obsewuję dość często, czy to akurat po larwie przezierników to trudno stwierdzić jednoznacznie. Załączam zdjęcia pozostaych gatunków sfotografowanych na dębach (okolice Głogowa), zatem jest wielce prawdopodobne, że i ten trzeci gatunek w tym samym środowisku występuje. Synanthedon vespiformis świerzo po wyjściu z poczwarki na debie suszy skrzydła, natomiast Synanthedon conopiformis wygladało mi na składanie jaj o ile to samiczka.
Załączniki
Przeziernik Synanthedon vespiformis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.97 KiB)
Przeziernik Synanthedon conopiformis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.85 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Serdeczne dzięki za zainteresowanie. Otóż film już otrzymałem od Jakuba Liberskiego. Sekwencja jest bardzo krótka, ale to na pewno przeziernik, i prawdopodobnie P insolita. Widać wykonujący pulsacyjne ruchy odwłok (samica składająca jaja???), ilość i szerokość żółtych pierścieni odbiega nieco od znanych mi samców tego gatunku. A na temat samic nie udało mi sie na razie zdobyć żadnych materiałów. Być może w materiałach znajdujących się w wytwórni filmowej Styl Media, może być więcej ujęć tego motyla?. Spróbuję się skontaktować.
Wiele wskazuje na to że już coś mam, ale muszę znaleźć zasiedlone żerowiska i wyhodować imago.
Adam napiszę do Ciebie na pw
Krzysztof, czy mógłbyś sfotografować owe żerowiska? A może je pozyskać i przesłać. Mnie interesują tylko te duże prawdopodobnie w okolicach sęków, ale być może i inaczej rozlokowane.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Marku jak będę na tym stanowisku to fotki masz murowane, sprzęt do foto mam zawsze przy sobie. Jest tylko jeden problem: w najblizszym czasie nie wybieram się tam ponieważ moja uwaga jest skupiona na innym stanowisku położonym dokładnie w przeciwnym kierunku od mojego miejsca zamieszkania (tu też zwrócę uwagę na żerowiska). W czerwcu będę na bank to fotki porobię.

Krzych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmowanie”