Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 29 czerwca 2022, 01:00


Strefa czasowa: UTC + 1
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wersje elektroniczne tresci forum
PostNapisane: środa, 25 lipca 2012, 22:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 sierpnia 2004, 13:50
Posty: 3239
Lokalizacja: Łódź
[wydzielone z viewtopic.php?p=160727#p160727 ]

Nie podobają mi się te tablice Jarka  :-?  Ale to mój problem estetyczny :ups:

Natomiast gorąco popieram jego świetną robotę  :birra: Tak sobie wyobrażałem rolę portalu entomologicznego! Może admina boli głowa jak sfinansować gwałtowny przyrost zdjęć, ale mamy na forum kilku fachmanów od zdobywania funduszy  8)  Taka jest rola portalu internetowego, dużo miejsca na nieograniczoną kompetentną informację  :no:
Może z czasem dojrzeje to do zebrania w całość i opublikowanie w formie elektronicznego artykułu na forum (albo w elektronicznym czasopiśmie forum)  :?:  :?:  :?:


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Efekt niezrealizowanego koszenia działki - V. atalanta i ska cz. 2
PostNapisane: środa, 25 lipca 2012, 22:37 
Offline
Administrator

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 03:41
Posty: 1545
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Dawno juz o tym myślalem. Na forum jest wiele wątkow, ktore zawierają tresci ponadczasowe, fachowe i częstokroć autorskie i odkrywcze. Można sie nad tym rzeczywiscie poważnie zastanowic, powybierac tematy i porobić np roczniki. Na forum pojawiały sie informacje o nowych gatunkach dla Polski, dyskusje warsztatowe itd.

W tym miejscu chciałbym przypomniec o tym, że forum jest zarchiwizowane: 2011/

Jednak wydanie drukowane byłoby niezniszczalne a z techniką jak jest - wiadomo.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Efekt niezrealizowanego koszenia działki - V. atalanta i ska cz. 2
PostNapisane: środa, 25 lipca 2012, 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 sierpnia 2004, 13:50
Posty: 3239
Lokalizacja: Łódź
Kolejny oftop dzisiaj  :no: Zerknij na dyskusję w której Lech Borowiec stwierdza, ze zabiega o możliwość wydawania Genusa wyłącznie w wersji elektronicznej. Czymś zupełnie innym są wymagania kodeksowe, a zupełnie innym artykuły nie podpadające pod wymogi kodeksu, ani pod presję zdobywania punktów do dorobku. Ale nie chodzi mi o archiwizowanie wątków, ale o autonomiczną publikację elektroniczną np. zbierająca wiedzę o faunie jakiegoś miejsca, czy podsumowująca wiedzę o jakimś gatunku, na dodatek bogato ilustrowaną i obszernie relacjonująca stan wiedzy.
Oczywiście nie postuluje o likwidację czasopism  :gl:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Efekt niezrealizowanego koszenia działki - V. atalanta i ska cz. 2
PostNapisane: środa, 25 lipca 2012, 23:15 
Offline
Administrator

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 03:41
Posty: 1545
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
OK, to z innej strony. Na Forum jest ograniczenie dla pdf, tymczasem jesli ktoś stworzyłby pdfa, nazwijmy go - dydaktycznego, to umiescimy go na Forum bez problemow i ograniczen objetości. O ile dobrze odczytałem Twoje intencje, Jacku, bo z tym mam czesto problem. Wątek wydzielam.

PS.
Cytuj:
Zerknij na dyskusję w której Lech Borowiec stwierdza, ze zabiega o możliwość wydawania Genusa wyłącznie w wersji elektronicznej. Czymś zupełnie innym są wymagania kodeksowe, a zupełnie innym artykuły nie podpadające pod wymogi kodeksu, ani pod presję zdobywania punktów do dorobku.

O ile dobrze zapamiętałem, chodzilo o wydanie Genusa w wersji pdf ale nie zastapienie wersji drukowanej wersją elektroniczną tylko równoległe publikowanie w tych dwóch formach.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Wersje elektorniczne tresci forum
PostNapisane: czwartek, 26 lipca 2012, 07:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 sierpnia 2004, 13:50
Posty: 3239
Lokalizacja: Łódź
Prezentowanie poszczególnych obserwacji na forum i możliwość dyskusji jest OK. Natomiast artykuł całościowo zbierający wiedzę na jakiś temat też ma swoją rolę. Czy to byłoby na portalu, czy w formie czasopisma elektronicznego, to zależy od celów i metod jakie prowadzący portal preferuje.

Na marginesie:
Lech Borowiec napisał(a):
Smutna refleksja co do zdania Jacka Kalisiaka - sam walczę o prawo do wydawania publikacji taksonomicznych on-line bez wersji papierowych (co nieco poprawia warunki konkurencyjności z innymi działami biologii w systemie oceny parametrycznej), ale jak widzę takich szkodników działających w sieci jak Danilevski, Özdikmen i spółka, i innych to nóż się w kieszeni otwiera.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wersje elektorniczne tresci forum
PostNapisane: czwartek, 26 lipca 2012, 08:25 
Online

Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2004, 12:36
Posty: 941
Rzecz w tym, że normy kodeksu nomenklatury już pozwalają na wydawanie czasopisma taksonomicznego w wersji innej niż tylko papierowej (co właśnie sprawdziłem na stronie internetowej Kodeksu):
"8.6. Works produced after 1999 by a method that does not employ printing on paper. For a work produced after 1999 by a method other than printing on paper to be accepted as published within the meaning of the Code, it must contain a statement that copies (in the form in which it is published) have been deposited in at least 5 major publicly accessible libraries which are identified by name in the work itself."
Jest to przepis bardzo liberalny, wystarczy pięć kopii zdeponowanych w wybranych bibliotekach.
Ja walczę o stworzenie nowoczesnej platformy cyfrowej dla Genus. Ale ponieważ nie znamy się na projektowaniu takich platform, więc poszukujemy dotacji na ten cel. Muszę pochwalić ministerstwo, że stworzyło możliwość uzyskania takich funduszy w programie Index Plus, więc pewnie do nich uderzymy. Na razie Genus ma inny problem. Brakuje autorów. System punktowy w ocenie parametrycznej pracowników naukowych spowodował, że nie opłaca się publikować w czasopismach za 9 punktów. Na naszym wydziale to nawet publikacje w czasopismach z listy filadelfijskiej za 13 pkt. nie przynoszą już profitów finansowych autorom, liczą się tylko publikacje od 20 pkt. Samymi emerytami i dobrymi amatorami nie da się wypełnić 600 stron rocznie. Otworzyliśmy już możliwość publikowania w Genus prac o gatunkach nowych dla Polski, ale oczywiście tylko po angielsku i z odpowiednią dyskusją. Ubywa też autorów spoza Polski, bo w wielu krajach wprowadzono podobne systemy oceny parametrycznej. Polskie Pismo Entomologiczne ma zresztą, obok dyskutowanych już problemów organizacyjnych, ten sam kłopot. Tylko wejście na listę filadelfijską może poprawić sytuację (co  w dużej mierze nie jest już zależne od nas bo od lat spełniamy warunki, ale kryteria zapadania decyzji w Filadelfii są wielką tajemnicą). Ale nie ma się co łudzić, na początki Impact Factor nie zapowiada szybkiego sukcesu. Ostatni IF wyliczony dla Genus oscyluje koło 0.3, co w taksonomii nie jest złym wynikiem, ale w naszym systemie daje tylko 13 pkt. (czasopisma za 20 pkt. maja IF powyżej 0.7). Taki IF nie zachęci młodych uczonych do publikowania na łamach Genus czy PPE.
Natomiast uważam, że Wiadomości Entomologiczne powinny przejść na wydawanie tylko na platformie cyfrowej. Najlepiej nie jako kwartalnik, lecz wydawnictwo ciągłe (coś jak Zootaxa czy ZooKeys), a wersja papierowa, z klasyczną okładką, może być drukowana cyfrowo za niezbyt już duże pieniądze (np. jako rocznik) na zamówienie konkretnego odbiorcy. Taki zeszyt może wydrukować i ładnie zaokładkować już każdy lepszy zakład kserograficzny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wersje elektorniczne tresci forum
PostNapisane: czwartek, 26 lipca 2012, 08:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4343
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Kształt platformy cyfrowej w znacznej mierze uzależniony jest od tego czy za pobieranie plików użytkownik ma płacić pieniądze czy jest to platforma darmowa.
W zasadzie cały problem sprowadza się do zakupu domeny (około 100 zł. rocznie) oraz wykupieniu hostingu za komercyjnym serwerze/posiadaniu przydzielonej powierzchni na serwerze uczelnianym. Wykonanie takiej (darmowej) platformy nie jest skomplikowane i zapewne z kilkoma znanymi mi osobami z forum można to zrobić błyskawicznie. Myślę nawet, że zerowym kosztem. Generalnie proste rozwiąznia są najskuteczniejsze i sprawnie funkcjonują.

A tanie odbitki z oprawą też mogę robić - mam do tego zaplecze maszynowe :) Da się wszystko zrobić :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wersje elektorniczne tresci forum
PostNapisane: czwartek, 26 lipca 2012, 09:35 
Online

Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2004, 12:36
Posty: 941
Oczywiście ma to być platforma darmowa. Marzy nam się coś na kształt ZooKeys (może nie aż tak skomplikowane, ale z możliwością wyszukiwania itd.). W tej chwili oferują takie platformy wielkie komercyjne firmy, ale za spore pieniądze i to raczej nie wchodzi w rachubę. PPE weszło na platformę Versita i oni pobierają z góry 60 Euro za każdy artykuł (czyli jak średnia roczna liczby publikowanych prac jest 50 to wychodzi 50x60 - 3000 Euro to jest ok. 15 000 zł na początku każdego roku przelewane na konto Versity; kto ma za to płacić? autor 300 zł za każdą pracę? już widzę emerytów i amatorów jak dopłacają do tego interesu). Genus jest dostępny free w internecie na najbardziej prymitywnej stronie Html-owskiej, ale chodzi nam o coś bardziej profesjonalnego. Niestety, nie mamy w naszej okolicy nikogo oblatanego w projektowaniu takich platform, a poziom informatyków na uczelni jest tragiczny. Nawet stronę internetową katedry (http://kbite.biol.uni.wroc.pl/) robili nam koledzy z jednej komercyjnej szkoły wyższej, a nasi byli doktoranci (też za opłatą).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wersje elektroniczne tresci forum
PostNapisane: czwartek, 26 lipca 2012, 09:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
Posty: 4343
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Zookeys jako wzór wygląda ciekawie i stosunkowo prosto. Uproszczenie byłoby tym większe, że publikacje dotyczą jednego czasopisma. Pomyślę trochę nad tym i napiszę swoje przemyślenia jak sobie to wyobrażam, wtedy będziemy mogli dokładniej konsultować zmiany.

Te opłaty to jakieś szaleństwo. Spróbujmy jakoś to zrobić własnymi siłami - jeśli będzie taka wola. Osoby, które programują w PHP i mają ochotę się włączyć do działania proszę o kontakt e-mailowy z informacją co ewentualnie mogłyby zrobić. Natomiast grafików poprosimy o wykonanie lekkiej objętościowo i robiącej wrażenie ;) grafiki na stronę. Założenia i rozmiary podamy jak coś wstępnie ustalimy.
Projekt wstępny możemy zrobić na jakimkolwiek serwerze, nawet moim. To umożliwi nam wgląd i konsultacje co do kształtu i zakresu, natomiast docelowe rozwiązanie zostanie umieszczone... no jeszcze nie wiemy gdzie ale wymyślimy dobre i tanie (jeśli nie darmowe) rozwiązanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wersje elektroniczne tresci forum
PostNapisane: czwartek, 26 lipca 2012, 09:58 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
Posty: 9177
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
1. Forum -  od 2011 ustalono nowe  standardy cytowania publikacji (IFLA) i te standardy są spełnione przez Forum Entomologiczne. O tym założę oddzielny wątek, żeby sprawę przedstawić i omówić dokładniej.

2. Przemyslenie nt utworu. Każda informacja posiadająca charakter autorski i twórczy jest utworem. Podanie informacji faunistycznej czy stworzenie podręcznika np. do omówienia technik połowu, fotografowania, mapowania, preparatyki itd , ktory nie jest kompilacją innych informacji lecz artykułem autorskim załuguje na to, żeby móc się na niego powoływać. Dlatego nie można pominąć ani bagatelizować możliwości powołania się na takie informacje. Przykładów na Forum jest wiele: informacje o nowych gatunkach dla Polski, omówienia różnych technik, informacje na temat biologii, dane faunistyczne. To są informacje które ukazały się po raz pierwszy na Forum (i często nigdzie indziej) i weszły w obieg -  stały się prawdą ogólnie znaną. Jako utwór autorski zasługują na to, by móc je cytować.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Wersje elektroniczne tresci forum
PostNapisane: wtorek, 4 września 2012, 09:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 sierpnia 2004, 13:50
Posty: 3239
Lokalizacja: Łódź
http://www.pensoft.net/journals/zookeys ... ne-methods

Artykuł ICZN o redefiniowaniu metod publikacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  Protected by Anti-Spam ACPPowered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Na skróty: Motyle i Chrząszcze - Strona Główna | Checklist Coleoptera of Poland 2014 On-Line | Mapa | Linki | Cerambycidae | Buprestidae | Carabidae | Chrząszcze wodne | Chemia owadów | efotogaleria |