Falseuncaria ruficiliana czy degreyana?

Tortricidae (zwójki)
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Falseuncaria ruficiliana czy degreyana?

Post autor: Marek Hołowiński »

Czy da się z tej fotki oznaczyć?
rozpiętość skrzydeł 12mm
Załączniki
Hańsk FB69, 27 IV 2012r
Hańsk FB69, 27 IV 2012r
14.jpg (89.43 KiB) Przejrzano 2332 razy
Awatar użytkownika
Wojciech Kubasik
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2009, 14:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Falseuncaria ruficiliana czy degreyana?

Post autor: Wojciech Kubasik »

Marku drogi,

jeśli rodzaj jest trafiony, to degreyana, ale sam jej nigdy nie łapałem i mam tylko jednego motyla z Danii.
Ale w grę wchodzi także rodzaj Cochylidia, i tu stawiałbym na C. richteriana, ale bez gotowania to jest to trochę loteria....

Pozdrawiam

Wojtek
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Falseuncaria ruficiliana czy degreyana?

Post autor: Adam Larysz »

Marku, nie wiem czy to F. degreyana, bo też jej nie łowiłem, ale mam zdjęcie F. ruficiliana, którą złowił Stanisław Skrabania w Ligocie Dolnej. Oznaczyłem po genitaliach. Najlepiej będzie to ugotować.
Załączniki
21-30 VI 1961, Ligota Dolna, leg. St. Skrabania
21-30 VI 1961, Ligota Dolna, leg. St. Skrabania
f.ruficiliana.jpg (130.48 KiB) Przejrzano 2187 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Falseuncaria ruficiliana czy degreyana?

Post autor: Marek Hołowiński »

Wojtek, Cochylidia richteriana mam kilkanaście okazów. Są inne. Za radą Twoją i Adama mogę to ugotować. Tylko czy w tym przypadku rysunki aparatów kopulacyjnych są w porządku? A może lepiej to zostawić do kuchni Witka Zajdy?, ponoć się do mnie wybiera.
Witas

Re: Falseuncaria ruficiliana czy degreyana?

Post autor: Witas »

Marek Hołowiński pisze:A może lepiej to zostawić do kuchni Witka Zajdy? :mrgreen:

Falseuncaria ruficiliana daje w Polsce dwa pokolenia, są dość zmienne i dodatkowo wykazują pokoleniową różnice ubarwiania. Ja łapałem tą zwójkę tylko w drugim pokoleniu, nad Nidą (w miejscu występowania nawet bardzo liczna) i pod Suchą Beskidzką (1 samica).
Ugotowałem okazy swoje - motyle 1 i 3, Mariusza Mleczaka z zachodniej ściany (lipiec) i Marka - motyl nr 2 (Serniawy 04.05.1998). Dostałem też jeszcze od Stefana Sobczaka coś z okolic Przedborza i to muszę ugotować. Jest dużo mniejszy od tych co mam. Okaz prezentowany przez Adama jest "dziwny" i czas łapania też taki sobie... , ale skoro gotował... Adam, podeślij mi na maila fotkę spod mikroskopu 8)
Falseuncaria degreyana na razie nie mam :( , ale czekają na odbiór w Toruniu :hp:
O ile dostępne mi źródła, literaturowe i internetowe są ok, to wszystko jest Falseuncaria ruficiliana
Marku, Twojego motyla bez gotowania nie da się oznaczyć, C. richteriana też wariuje barwnie...
To na razie tyle, jak coś się "urodzi", dam znać
Załączniki
100. samiec - 21 M.Holowiński - Falseuncaria ruficiliana.jpg
100. samiec - 21 M.Holowiński - Falseuncaria ruficiliana.jpg (149.41 KiB) Przejrzano 2059 razy
100a G.Falseuncaria ruficiliana - samiec 74 W.Zajda.jpg
100a G.Falseuncaria ruficiliana - samiec 74 W.Zajda.jpg (144.67 KiB) Przejrzano 2059 razy
100b G.Falseuncaria ruficiliana - samiec 21 M.Hołowiński.jpg
100b G.Falseuncaria ruficiliana - samiec 21 M.Hołowiński.jpg (142.84 KiB) Przejrzano 2059 razy
100c G.Falseuncaria ruficiliana - samica 84 W.Zajda.jpg
100c G.Falseuncaria ruficiliana - samica 84 W.Zajda.jpg (144.62 KiB) Przejrzano 2059 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tortricidae”