Isodontia mexicana

Gatunki obce, inwazyjne, introdukowane, zawleczone
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Isodontia mexicana

Post autor: Justyna »

Trafiłam przypadkiem na tę stronę https://insektarium.net/hymenoptera-2/s ... -mexicana/ i dowiedziałam się tym samym, co to za stworzonka, co bardzo licznie latają po Krakowie. Z tego co czytam, to dość nowy przybysz - wiecie może, czy ktoś się tym naukowo zajmuje, śledzi jego ekspansję, wypuścił jakieś opracowanie? :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Isodontia mexicana

Post autor: Brachytron »

Nie było o gatunki oddzielnej zajawki, stwierdzenie w Polsce ma się ukazać w najnowszym wykazie grzebaczowatych, który się pojawi niedługo. Najlepiej zapytać Piotra Olszewskiego. Niestety, z forum wyszedł parę lat temu, więc trzeba go wyszukać na stronie UMK .
FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Re: Isodontia mexicana

Post autor: FilipP »

Dziś, tj. 01.09.21 we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym, ok. 10 exx.
Załączniki
IMG_20210901_124238_copy_3472x3472.jpg
IMG_20210901_124238_copy_3472x3472.jpg (390.99 KiB) Przejrzano 3463 razy
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Isodontia mexicana

Post autor: Przemek Żurawlew »

W Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu gatunek ten był już odnotowany w VIII 2020
FilipP
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 16 grudnia 2018, 14:29
UTM: XS67

Re: Isodontia mexicana

Post autor: FilipP »

Tak wiem, znalazłem publikację. Może jeszcze ktoś się podzieli obserwacjami, ciekawe jak przebiega ekspansja tego gatunku.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Isodontia mexicana

Post autor: Justyna »

Podrzucam temat.
Planuję napisać coś o Isodontia mexicana w Warszawie i zbieram ekipę ;) Jeśli ktoś z czytających to ma obserwacje tego gatunku z Warszawy (albo okolicy) i miałby ochotę dołączyć się (wystarczy posiadanie udokumentowanych zdjęciowo obserwacji z zanotowaną datą i miejscem i chęć ich wspólnego opublikowania, nie trzeba nic pisać własnoręcznie/własnoklawiaturowo, jeśli ktoś nie miałby chęci bądź możliwości ;) ), to poproszę o kontakt na priv.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Isodontia mexicana

Post autor: Bartek Pacuk »

Justyna pisze: poniedziałek, 29 stycznia 2024, 15:41 Podrzucam temat.
Planuję napisać coś o Isodontia mexicana w Warszawie i zbieram ekipę ;) Jeśli ktoś z czytających to ma obserwacje tego gatunku z Warszawy (albo okolicy) i miałby ochotę dołączyć się (wystarczy posiadanie udokumentowanych zdjęciowo obserwacji z zanotowaną datą i miejscem i chęć ich wspólnego opublikowania, nie trzeba nic pisać własnoręcznie/własnoklawiaturowo, jeśli ktoś nie miałby chęci bądź możliwości ;) ), to poproszę o kontakt na priv.
Z okolicy już jest, podrzucam link na wypadek gdybyś przypadkiem jeszcze na to nie trafiła: https://sparrow.up.poznan.pl/pte/we/2024/1N-Siczek.pdf
Jeśli jest więcej danych z Warszawy czy okolic, to tym bardziej jestem zaskoczony, jak szybko się bestia przemieszcza, dopiero co był Kraków i Wrocław i nic pomiędzy :shock: To ja się chyba już w tym roku zacznę za Isodontią na Kujawach rozglądać...
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Isodontia mexicana

Post autor: Justyna »

Bartek Pacuk pisze: poniedziałek, 29 stycznia 2024, 20:06 Z okolicy już jest, podrzucam link na wypadek gdybyś przypadkiem jeszcze na to nie trafiła: https://sparrow.up.poznan.pl/pte/we/2024/1N-Siczek.pdf
Jeśli jest więcej danych z Warszawy czy okolic, to tym bardziej jestem zaskoczony, jak szybko się bestia przemieszcza, dopiero co był Kraków i Wrocław i nic pomiędzy :shock: To ja się chyba już w tym roku zacznę za Isodontią na Kujawach rozglądać...
Ta publikacja była inspiracją dla moich planów ;) Jest więcej danych z Warszawy, i w sumie szkoda, że autor ani recenzenci nie zajrzeli na iNaturalist, bo tam są bardzo interesujące obserwacje i można je było włączyć już do tamtej notatki. No ale skoro tak się nie stało, to wypada napisać nową :) Z tego co czytałam "w internetach", to w Łodzi, gdzie poszukiwaniem gatunków obcych zajmuje się Radomir Jaskuła ze swoim zespołem, jest całkiem mocna populacja I.mexicana. Na pewno gdyby zrobić szerzej zakrojone poszukiwania, to by się okazało, że jest go duuużo więcej.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Isodontia mexicana

Post autor: Bartek Pacuk »

[/quote]Ta publikacja była inspiracją dla moich planów ;) Jest więcej danych z Warszawy, i w sumie szkoda, że autor ani recenzenci nie zajrzeli na iNaturalist, bo tam są bardzo interesujące obserwacje i można je było włączyć już do tamtej notatki. No ale skoro tak się nie stało, to wypada napisać nową :) Z tego co czytałam "w internetach", to w Łodzi, gdzie poszukiwaniem gatunków obcych zajmuje się Radomir Jaskuła ze swoim zespołem, jest całkiem mocna populacja I.mexicana. Na pewno gdyby zrobić szerzej zakrojone poszukiwania, to by się okazało, że jest go duuużo więcej.
[/quote]

Rzeczywiście są obserwacje z Ogrodu Botanicznego UW, o Łodzi nie słyszałem (publikowane to jeszcze najwidoczniej nie było), ale to jest właśnie to "pomiędzy", którego mi brakowało :) Widzę że na iNaturalist jest dużo obserwacji z Berlina, więc w Bydgoszczy i okolicach Isodontia też spokojnie może być. Zobaczymy latem, czy się uda zaobserwować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GATUNKI OBCE, INWAZYJNE, INTRODUKOWANE”