Praga 03.2013

Międzynarodowe wystawy owadów. Giełdy Entomologiczne.
International insect exhibitions. Entomological Exchanges.
Internationaler Insektenbörse.
Awatar użytkownika
Adrian Łukowski
Posty: 75
Rejestracja: środa, 2 marca 2011, 23:24
UTM: XU93
Lokalizacja: Poznań

Praga 03.2013

Post autor: Adrian Łukowski »

Witam!

Chciałbym zapoczątkować temat pierwszej tegorocznej giełdy entomologicznej w Pradze. Byłem na niej pierwszy raz wraz z Sekcją Entomologiczną KL UP w Poznaniu i powiem, że jestem pod wrażeniem. Starsi koledzy mówili, że giełda idzie w nadmierną komercjalizację... Niestety nie mam porównania. Osobiście liczyłem na więcej osób z materiałem hodowlanym. Cena za sobotnie wejście = 200 Kc, w niedzielę = 100 Kc.
W najbliższym czasie postaram się udostępnić jakieś zdjęcia.

Pozdrawiam,
Adrian
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Praga 03.2013

Post autor: Jacek Kalisiak »

A może kilka słów o giełdzie powie ktoś, kto był na giełdach w poprzedniej lokalizacji? Na pierwszym zdjęciu skromnie to wygląda :mysl:
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Praga 03.2013

Post autor: Radek W. »

Na zdjęciu może i tak wygląda, ale były trzy pomieszczenia. Ciężko mi powiedzieć bo nie mam porównania z poprzednimi giełdami, ale wydaje mi się, że ludzi było sporo. Miałem nadzieję, że będzie więcej materiału hodowlanego zarówno krajowych jak i egzotycznych gatunków i tu trochę się zawiodłem.
Awatar użytkownika
Adrian Łukowski
Posty: 75
Rejestracja: środa, 2 marca 2011, 23:24
UTM: XU93
Lokalizacja: Poznań

Re: Praga 03.2013

Post autor: Adrian Łukowski »

Z tego co pamiętam były tylko 2 osoby z materiałem hodowlanym. Podejrzewam, że na jesień będzie takich osób więcej ze świeżą partią :D

Pozdrawiam,
Adrian
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Re: Praga 03.2013

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Tak nawiasem, to motyle z poczwarek na ostatnim zdjęciu, już przeszły przepoczwarczenie :lol:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Praga 03.2013

Post autor: Antek Kwiczala † »

motyle z poczwarek na ostatnim zdjęciu, już przeszły przepoczwarczenie
Hubercie, przepoczwarczenie to proces przejścia gąsienicy (larwy) w poczwarkę. Motyl z poczwarki się wylęga a nie przepoczwarcza.
A przy okazji - wydaje się, że to poczwarki jakichś paziowatych. Skoro motyle się wyległy, możesz napisać jakie to gatunki?
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Re: Praga 03.2013

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Tak, rozumiem, pomyliłem się. Chodzi mi o wylęg. Gatunek to Eudia pavonia. Jeszcze z jajek wyszły larwy Antheraea yamamai. Ale niestety nie chcą jeść żadnych z roślin żywicielskich.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Praga 03.2013

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gąsieniczki A. yamamai żerują przede wszystkim na dębie. Masz w mieszkaniu posadzony w doniczce dąb? Bo w przyrodzie listki dębu pojawią się najwcześniej za 6-7 tygodni. Chyba niepotrzebnie zostawiłeś jaja w ciepłym pokoju - jaja A.yamamai zimują, i trzeba je było zostawić w lodówce do końca kwietnia. Można próbować podawać im inne rośliny - literatura podaje jako rośliny pokarmowe tego gatunku także: brzozę (Betula), śliwę (Prunus), głóg (Crataegus), buk (Fagus), wierzbę (Salix caprea). Jeśli masz takie rośliny, OK. Jeśli nie, masz problem. Można próbować kupić w sklepach ogrodniczych laurowiśnię (Prunus laurocerasus), ma zimozielone liście, ale powodzenia nie gwarantuję.
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Re: Praga 03.2013

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Motylami, a szczególnie ich hodowlą zająłem się od niedawna. Barczatka sosnówka rośnie jak na drożdżach :zg: Na szczęście mój kolega, który fascynuje się hodowlą, miał już gotowe rośliny żywicielskie i właśnie już 2 larwy zaczeły żerować na dębie. Zobaczymy co z nich wyjdzie, czy uda się je wyhodować i rozmnożyć. Choć zapewne pochodzą z chowu wsobnego i może być to utrudnione. W wolniejszym czasie wrzuce fotki.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Praga 03.2013

Post autor: Antek Kwiczala † »

Zwrócę uwagę na jeszcze jedną sprawę. Otóż gąsienice A. yamamai żerują około 2 miesięcy. W tym czasie dorastają do około 10 cm. Wymaga to zapewnienia im sporej ilości pokarmu, bo są dosyć żarłoczne. Nie wiem ile macie tych gąsienic, ale trzeba przewidzieć, że dorosła gąsienica zżera dziennie listki z jednej 30cm gałązki dębu.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Praga 03.2013

Post autor: Radek W. »

Korzystając z okazji, że Panowie rozmawiają o Antheraea yamamai mam pytanie. Czy te jaja sprzedawał może Pan, który miał stanowisko w pomieszczeniu gdzie była szatnia i sprzedawał jeszcze C. fraxini, Endromis versicolora? Kupiłem od niego jaja, jakiegoś dużego motyla. Miał napisane, że rośliną żywicielską jest dąb, ale zaginęła mi kartka z nazwą i niestety nie mogę sobie o nim poczytać. Może ktoś też kupił je od tego pana, albo ma zdjęcie stoiska. Obok było stoisko, na którym inny pan sprzedawała C. fraxini, ale miał też C. sponse, C. electa i jeszcze jakieś inne gatunki.
Za informacje z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Praga 03.2013

Post autor: Antek Kwiczala † »

W Pradze nie byłem, ale na wielu forach entomologicznych ofertę sprzedaży jaj A. yamamai, a także wielu gatunków wstęgówek oferował czeski entomolog Hynek Habal. Znalazłem w internecie jego zdjęcie ( http://www.lemuriatv.cz/toulavakamera2004.htm ), więc można go ewentualnie rozpoznać.
Załączniki
Hynek Habal.jpg
Hynek Habal.jpg (22.21 KiB) Przejrzano 4688 razy
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Praga 03.2013

Post autor: Radek W. »

Jeden z zakupów :) Mam tylko nadzieję, że brzoza puści liście zanim będą gąsienice. Pomimo tego, że były w lodówce to są już imago.
Załączniki
PICT7262.JPG
PICT7262.JPG (147.31 KiB) Przejrzano 4588 razy
PICT7264.JPG
PICT7264.JPG (145.37 KiB) Przejrzano 4588 razy
PICT7269.JPG
PICT7269.JPG (141.26 KiB) Przejrzano 4588 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Praga 03.2013

Post autor: Tomasz Świderski »

Brzoza w warunkach tem. pokojowej ok 22 st C powinna "puścić" liście w przeciągu 12-16dni, tak przynajmniej wynika z moich doświadczeń. Pozostaje też kwestia trwałości takich pędzonych liści...a apetytu podopiecznych. Najlepiej w przeciągu nast. tygodnia zebrać dodatkowe gałązki, by zapewnić dostawy pokarmu podrastającym gąsieniczkom póki liście nie pojawia się w naturze. To że poczwarki trzymałeś w lodówce o niczym nie świadczy, bo nie wiesz jak postępował z nimi sprzedawca przed sprzedażą, ten gatunek kształtuje sie wewnątrz poczwarki na jesieni i zimuje w takim stanie, teraz nawet krótkie ocieplenie po przemrożeniu może doprowadzić do przedwczesnego wyklucia owadów.Jajeczka powinny się inkubować około 10-14dni. Życzę powodzenia.. ..
Hubert Jakoniuk
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 12 maja 2009, 20:24
Lokalizacja: Białowieża

Re: Praga 03.2013

Post autor: Hubert Jakoniuk »

Korzystając z okazji, że Panowie rozmawiają o Antheraea yamamai mam pytanie. Czy te jaja sprzedawał może Pan, który miał stanowisko w pomieszczeniu gdzie była szatnia i sprzedawał jeszcze C. fraxini, Endromis versicolora? Kupiłem od niego jaja, jakiegoś dużego motyla. Miał napisane, że rośliną żywicielską jest dąb, ale zaginęła mi kartka z nazwą i niestety nie mogę sobie o nim poczytać. Może ktoś też kupił je od tego pana, albo ma zdjęcie stoiska. Obok było stoisko, na którym inny pan sprzedawała C. fraxini, ale miał też C. sponse, C. electa i jeszcze jakieś inne gatunki.
Tak, to ten entomolog o którym pisze Antek Kwiczala. I od tego samego kupiliśmy jaja Antheraea yamamai. Jeśli się nie mylę, to na stoisku był tylko jeden gatunek u którego rośliną zywicielską był wyłącznie Quercus. Miał także gatunki które, wymieniłeś.
Załączniki
ghh.jpg
ghh.jpg (148.26 KiB) Przejrzano 4536 razy
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Praga 03.2013

Post autor: Radek W. »

Dziękuję.

Jajeczka z jednej samicy już są. No nic. Trzeba popróbować :)

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Giełdy Entomologiczne”