Migracje rusałek

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Migracje rusałek

Post autor: Antek Kwiczala † »

Od wczoraj obserwuję u siebie (południe Polski) liczną migrację rusałek, lecących Bramą Morawską na północ. Głównie jest to osetnik, ale widać też i admirały. Zapewne w tym roku będą to pospolite u nas gatunki :smile: . Widziałem lecące motyle w Ustroniu, Cieszynie, a mam informację od znajomego przyrodnika z Wodzisławia Śl.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 sierpnia 2009, 07:49 przez Antek Kwiczala †, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Umnie wczoraj było to samo. Wręcz masowe ilosci Vanessa cardui od granicy z czechami do opola obserwowoałem setki osobników, choc im blizej Opola tym ich było mniej.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Właśnie też dziś widziałem przed południem osetnika na kwitnącej koniczynie, motyl był czysty, niezlatany.
I jak donosi kolega z Ustronia, wczoraj na Górze Tuł na bzie siedziało kilkadziesiąt osetników! :grin: : http://www.lepidoptera.slask.pl/obserwacje/
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Wczoraj po południu widzialem kilkanaście migrujących osobników rusałki osetnika w okolicach Poznania
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

U mnie na bzie od kilku dni jest ich cała chmara(wczoraj kilkanaście, dzisiaj widziałem 6 )
Witas

Post autor: Witas »

Okolice Suchej Beskidzkiej. Wczoraj i dziś po kilkanaście osobników jednocześnie w zasięgu wzroku. Same samice (przynajmniej te, co dały się złapać :mrgreen: )
Tymek
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 12:40
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Tymek »

W Kampinosie widziałem osetnika w zeszłą środę. Jakiś zwiadowca pewnie :)
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Post autor: Kacper »

A ktoś mógłby odstąpić tego motylka?
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Przez ostatnie 2-3 dni bardzo intensywnie przelatują osetniki. W sumie dobre kilkadziesiąt sztuk. Admirał tylko jeden...
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

U mnie na razie same osetniki, codziennie widzę po kilkanaście sztuk. Admirałów jak dotąd brak.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

W Bieszczadach również jest osetnik, co prawda widziałem tylko jeden okaz.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

W Krakowie cała masa osetników, wczoraj latały po mieście. :mrgreen:

Migracje osetników mogą się odbywać także w nocy - zaskakująca informacja (patrz "Motyle dzienne Polski").
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dołączam się do głosów powyżej - dzisiaj siedząc na ławeczce w ciągu pół godziny widziałem kilkanaście osetników - wszystkie leciały na północny-wschód, pod wiatr...
Był też jeden admirał - kierunek lotu jw.
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Post autor: Szkloney »

W Pietrzykowicach ( koło Żywca) również jest ich mnóstwo, admirałów nie spotkałem, kierunek lotu północ, północny-zachód
Tomasz Żuk
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 2 września 2005, 17:00
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Tomasz Żuk »

Dodaje swoje obserwacje - okolice Ostrowa Wielkopolskiego - latało ich trochę - mniej więcej co kilka minut przelatywał V. cardui poszedłem dalej gdy przeleciało więcej niż 5 (admirałów nie widziałem).
Kierunek - na północy miałem ścianę lasu - leciały równolegle do ściany lasu - z zachodu na wschód.
Czy powracające rusałki dają się zwabić na przyęty z gnijącymi owocami i odchodami ?

Tomek
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek b. [†] »

Oooo... to już wiem, o co chodzi - wczoraj na N od Wrocławia zdziwiło mnie kilkadziesiąt osetników na poligonie, zwykle 1-2 tam się o tej porze zdarzały. Przesiadywały na szutrowych drogach i skutecznie :lol: zwiewały spod koła roweru.
J.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

W samym Wrocławiu również niemało się zrobiło osetnika- wszędzie, na ulicach, w parkach, na obrzeżach.
gslowikowski
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 10 sierpnia 2004, 15:53
UTM: EA64
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: gslowikowski »

Jak myślicie, po jakim czasie można próbowac łapać w celu pozyskania jajeczek? Jak szybko wezmą się do roboty? :-)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Spotkałem się w literaturze z informacją, że migrujące samiczki zwykle są niezapłodnione - nie wiem czy to prawda, ale jeśli tak, to lepiej zaczekać i obserwować. Można trafić na samiczkę składającą jaja - wtedy mamy pewność :grin: .
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Wiacek »

W okolicach Zamościa od około tygodnia masowy przelot rusałki osetnik. Dziennie po kilkadziesiąt osobników. Jest jej znacznie więcej niż rusałki pawik.
Tomasz Żuk
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 2 września 2005, 17:00
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Tomasz Żuk »

Po wczorajszym masowym przelocie (18.05) przy slonecznej pogdzie i wysokiej temperaturze (~24 stC) dzisiaj przy lekkiej mżawce V. cardui są raczej nieskore do lotów przesiadują głównie na ziemi - no i wreszcie mogę z nimi robić wiosenną sesję zdjęciową - szkoda że słońca brak.
Tomek
Załączniki
V_cardui19-05-09_XT81.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.04 KiB)
nie wygląda na zlatanego
nie wygląda na zlatanego
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.68 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj obserwowałem te rusałki w towarzystwie P. aegeria na kalinie - oba gatunki po niewielkim deszczyku przysiadały na kwiatostanach tej rośliny, ale chyba raczej spijały rosę, niż raczyły się nektarem...
Awatar użytkownika
Oxyartes15
Posty: 50
Rejestracja: środa, 28 stycznia 2009, 10:19
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Oxyartes15 »

W Żywcu od niedzieli trwa nalot osetników, kierunek lotu północ, północny-zachód jak powiedział Szkloney. Admiarały widziałem tylko 1 osobnika przelotem.
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 295
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty

Post autor: mg1111 »

Lecą na północ? No to czekam na nie z niecierpliwością :lol:
gryphus
Posty: 44
Rejestracja: wtorek, 7 października 2008, 00:30
Lokalizacja: Oliwa
Kontakt:

Post autor: gryphus »

północ?
w takim razie już są w Gdańsku - dziś widziałam sporą grupę w Oliwie
wczoraj nie widziałam ani jednego
Załączniki
os.jpg
os.jpg (25.75 KiB) Przejrzano 26877 razy
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

To i ja dodam swoją obserwację. W niedzielę, 17 maja w Wapiennem k. Gorlic także obserwowalem kilkadziesiąt osetników lecących na północ. Admirała nie widziałem.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Post autor: Witek Płachta »

Ja też dzisiaj na pobliskiej łące widziałem kilka tych motyli. Kiedy jednak pojechałem do pobliskich Rokicin, stojąc tam przed przejazdem przed szybą mojego auta przeleciało ich mnóstwo. Wszystkie leciały z kierunku południowego. Oczywiście mowa o osetniku. Szczerze mówiąc to z takim zjawiskiem spotkałem się pierwszy raz w życiu :shock:
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Peter Senn »

I w Gdyni też są osetniki. Pojedyncze sztuki pojawiły się wczoraj w Chwarznie i Wiczlinie, a dziś trzy na Leszczynkach. Piotr
Załączniki
PICT1461f Vanessa cardui 20.5.09 Gdynia-Leszczynki CF34.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.59 KiB)
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Post autor: Grzejnik »

Podobnie u mnie: bardzo dużo osetników, chyba nigdy tylu nie widziałem w ciągu jednego dnia ile dzisiaj. Admirałów jak na razie brak. (Stąporków DB66).
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

W Kutnie też przelatują - kilka sztuk zauważyłam u siebie na osiedlu, kilkanaście naliczyłam w środku miasta, leciały z kierunku płd-zach.
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 295
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty

Post autor: mg1111 »

Doczekałem się! U mnie (DD59) dzisiaj zatrzęsienie osetników :grin:
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

W Lublinie - 1 osobnik dziś i 1 parę dni temu
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Osetnik w Krakowie i w Puszczy Dulwoskiej w Tarnowie i Radłowie również a to dobrze bo lubię osetnika:D
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Ok 13-14 po Tomaszowie latają osetniki. Są wszędzie, pojedynczo, wyplowiale, żwawe.
Tymek
Posty: 122
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 12:40
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Tymek »

Chyba skrzydlata armada doleciała do mnie, bo dziś przez kilkanaście minut widziałem kilkanaście osetników lecących na północ, do Warszawy (ale pewnie jak tylko zobaczą blokowiska, to skręcą :P).
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Nie skreca, wczoraj na Mokotowie bylo ich bardzo duzo.
wotus
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 18 grudnia 2008, 16:44
Lokalizacja: Radków

Post autor: wotus »

to ja dorzucę obserwacje spod Strzelina (dolny śląsk) - niesamowita migracja osetnika, z trzech prób o różnej dokładności obserwacji, po 20, 10 i 5 minut, średnio w ciagu godziny przeleciało przez odcinek ok 25 metrowy 1247 motyli, acz wygląda na to że było tego więcej (średnia z najbardziej dokładnej obserwacji - 1740 osetnika/ h)
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Post autor: Grzejnik »

U mnie dziś równie dużo osetników jak wczoraj, admirałów brak. Poza tym osiedle nawiedziły żeglarze (po kilka osobników na krzakach bzu).
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 maja 2009, 22:06 przez Grzejnik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Czyta się jak opis inwazji.....
czekamy na informację, kogo pierwszego zjedzą osetniki :-)
Awatar użytkownika
alps
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2007, 23:35
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: alps »

Osetniki pojawiły sie w Świdniku - bez szaleństw pojedyncze okazy.
jon

Post autor: jon »

i w Świdnicy od 1,5 tygodnia kilkanacie okazów w polu widzenia za każdym razem kiedy wyskoczę sobie na rowerze, nawet na podłych ścieżkach między polami. Dawno nie widziałem takiej masówki osetnika.
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Post autor: Stysz »

Dziś przyłapałem je na składaniu jaj na ostach, po kilka na każdej roślinie. Zresztą nie tylko osetnika...

Ten widziany w pierwszych dniach pojawu, dość świeży, takie świeże osobniki doptarły do Warszawy 18 tego.
Załączniki
Takie wyblakłe dotarły kilka dni później.
Takie wyblakłe dotarły kilka dni później.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.04 KiB)
18_05_09_gorce_osetnik_01''.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.58 KiB)
Awatar użytkownika
Oxyartes15
Posty: 50
Rejestracja: środa, 28 stycznia 2009, 10:19
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Oxyartes15 »

Dzisiaj zaobserwowałem pierwsze osobniki Vanessa atalanta przelotem.
Żywiec w godzinach 12-15. Naliczyłem w sumie 12 admirałów. Kierunek lotu północny wschód, nieco inny niż u osetników.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Post autor: Kacper »

Dzisiaj Jezirki - jeden osetnik
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

Do Gdyni już dotarły :)
Wczoraj widziałem kilka sztuk osetników wygrzewających się wzdłuż torów kolejowych. Admirałów brak.

Ciekawe czy dalej do Szwecji jeszcze lecą czy już mają dość tej wędrówki... ;)

Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dziś masówki V. cardui już nie było, ale 7 osobników naliczyłam.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Umnie pierwsze admirały wczoraj 3 sztuki, dzisiaj 5 :) A osetnikow dalej sporo.
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Dziś przy ładnej pogodzie osetników było kilkaset . Wcześniej widziałem tylko pojedyncze osobniki. Lot na północ oczywiście.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Peter Senn »

Mieliśmy mnóstwo ciekawych obserwacji tej migracji w Polsce, forumowicze w Niemczech i Anglii też piszą o masowym pojawie osetników w ich krajach. A teraz, czy mógłby ktoś z ekspertów napisać pokrótce coś na temat mechanizmów takiej migracji: np. co wywołuje taki masowy ruch? Jakie możliwości nawigacyjne posiadają motyle te, bo chyba nie są totalnie uzależnione od sprzyjających wiatrów? Czy migracja z Afryki odbywa się szerokim frontem przez M. Śródziemne, czy raczej kierują sie motyle, podobnie jak ptaki wędrowne, na najkrótszą drogę nad morzem, czyli przez Cieśninę Gibraltarską? Czy kierunek lotu migracyjnego jest kierowany genetycznie, inaczej mówiąc, czy motyle pojawiające się gdzieś w Polsce są potomkami motyli, które tam się wylęgły? Czy prowadzono jakieś badania na temat wędrówki osetnika? Pozdrawiam. Piotr
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na część tych pytań, odpowiedzi znajdziesz w pracy prof. Adamczewskiego "Zagadnienia migratyzmu u motyli", Wa-wa 1992.
A tak ogólnie:
-migracje u motyli są uwarunkowane genetycznie, ale czynniki je wywołujące nie do końca są poznane. Przypuszcza się, że może to być np. brak pokarmu dla gąsienic kolejnego pokolenia, nadmierne zagęszczenie populacji i t.p.
-co do metod nawigacji, zdania są podzielone. Wiadomo, że motyl nie ma żadnego doświadczenia osobniczego (jak np. ptaki). Prof Adamczewski uważa, że motyle mają zmysł wykrywający zmiany pola elektrostatycznego (elektrotaksja), i dzięki temu orientują się w przestrzeni (ruch migracyjny jest w kierunku północ-południe z odchyleniami spowodowanymi wiatrem). Niektórzy wszakże uważają, że motyle są w stanie wykryć pole magnetyczne Ziemi.
-nie wydaje się, by ruch migracyjny motyli był "skanalizowany" - raczej motyle lecą "szerokim frontem".
-nie słyszałem, by były robione jakiekolwiek badania genetyczne motyli pod kątem możliwego pokrewieństwa z motylami wylęgającymi się na północy w poprzednich pokoleniach.
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Post autor: Stysz »

Tak też, się zastanawiałem nad kilkoma takimi sprawami. Np. to czy świeży wygląd „forpoczty” wynikał z krótszej drogi, a może młodości i lepszej kondycji wędrowców? Czy przystąpienie do składania jaj oznacza zaprzestanie wędrówki, czy po prostu tak po drodze sobie je składają to tu, to tam? Obecnie np. we Włoszech są jakieś upały, może sygnałem dla takiej migracji była zapowiedź bardzo gorącego (suszy) lata na południu? Jesienią nie mieliśmy u nas takiej fali powrotnej na południe, zatem chyba nie są to w większości osobniki wracające – coś je zagnało dalej na północ? Należy się też chyba spodziewać równie obfitej migracji na południe jesienią?

PS. zauważyłem, że bardzo często siadają na gołej ziemi, niezależnie czy jest wilgotna czy nie, może potrafią ocenić jej wilgotność? jeśli gleba jest zbyt sucha, lecą dalej na północ. Zbyt sucha ziemia w maju oznacza, ze latem będzie jak pieprz, profilaktycznie lecą dalej na północ, aby uniknąć suszy. Takie tam dywagacje...
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Peter Senn »

Dzięki, Antku, za te wyjaśnienia. Czy praca prof. Adamczewskiego jest jakoś dostępna? Skoro jest takie zjawisko, to warto zgłębić go trochę. Jeszcze inne pytanie przychodzi na myśl. Czy populacja afrykańska czy południoiwo-europejska, skąd wywodzą wiosenne migranci do nas, posiada jakiś osiadły element, jakby jako rezerwa, czy tamta populacja składa się wyłącznie z osobników wracających z Europy północnej. MYślę, że to pierwsze, jesyt bardziej prawdopodobne. W tamtejszych ciągle ciepłych temperaturach rozród odbywa się na okrągło, a nie sezonowo jak u nas, i stąd możliwość "produkowania" takiej niesamowitej ilości owadów.
Awatar użytkownika
alps
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2007, 23:35
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: alps »

Okolice Kocka na Lubelszczyxnie - kilkadziesiąt osetników, pojedyncze admirały tez sie trafiają.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czy praca prof. Adamczewskiego jest jakoś dostępna?
Tego nie wiem. Nie była rozprowadzana przez księgarnie. Wydana prywatnie, po śmierci prof. Adamczewskiego przez jego żonę, rozprowadzana wśród członków PTE, za darmo. Szukaj wśród starszych członków PTE.
posiada jakiś osiadły element
Sądzę, że tak, na południu Europy. Wielokrotnie spotykałem liczne populacje osetnika w lipcu np. w Grecji, Bułgarii, Rumunii, chociaż T.Tolman w swojej pracy "Butterflies of Britain & Europe" pokazuje, że stała populacja występuje tylko w Afryce, a cała Europa jest zaznaczona jako obszar migracji.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

R.admirał

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzisiaj widzialem w locie rusałkę admirała w Spale czyli są już w centralnej Polsce, byc może dalej. W ciągu kilku dni będziemy je mieć w całej Polsce :-)
Awatar użytkownika
Ronnie
Posty: 282
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 22:55
Lokalizacja: Lublin FB08

Post autor: Ronnie »

W Lublinie dnia 22.05.09 około 15 osetników na Lunaria annua. Admirałów narazie nie widać.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

No dobra, w Warszawie też ich pełno, W okolicach cmentarza północnego widziałem kilkanaście sztuk kryjących się w trawie (chłodno i wietrznie). Złapałem 2 samice (sądząc z grubaśnych odwłoków), posadzę je na "grzędę" może coś złożą :-)
Tomasz Żuk
Posty: 195
Rejestracja: piątek, 2 września 2005, 17:00
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Tomasz Żuk »

Admirały pojawiły się w Ostrowie Wielkopolskim 23 maja - przedwczoraj ( wyglądałem ich z niecierpliwością) - osetniki jak już wcześniej pisałem o szaleństwie migracyjnym teraz po prostu są i jeśli dobrze się porozglądam to są wszędzie.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Post autor: Kacper »

Wczoraj Jeziorki, ponad 40 osetników w tym 4 POKRZYWNIKI!!! Lot z S na N.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

U mnie codziennie od jakichś trzech tygodni intensywnie lecą osetniki. Dziś tylko podczas powrotu ze szkoły było ich ok. 10-15 (nie mówiąc co się działo dziś w polach lub wczoraj na lotnisku :razz: ). Admirałów znacznie mniej; przeważnie widuję po dwa-trzy na dzień...
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

no to rzeczywiście doleciały do Lublina - dziś wieczorem na nasłonecznionym skraju lasu naliczyłem ok. 50 sztuk
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

W Kutnie dziś znów mało, ale są - 6 sztuk naliczone.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Moje osetniki już złożyły jajka na pokrzywie
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Aneta pisze:W Kutnie dziś znów mało, ale są - 6 sztuk naliczone.
W Skierniewicach są od kilku dni. W jednym miejscu co kilka minut przelatuje jedna, dwie sztuki...
Awatar użytkownika
Oxyartes15
Posty: 50
Rejestracja: środa, 28 stycznia 2009, 10:19
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Oxyartes15 »

W Żywcu cały czas przelatują. Dziennie można naliczyć ok 60 motyli.
Ale dziś pogoda zawiodła. Większość osobników już bardzo zlatana.
Regularnie pojawiają się admirały. :wink:
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Post autor: Kacper »

Dolaszewo, ponad 30 osetników
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Ciekawe, że nie omiają nawet okolic centrów dużych miast... Wczoraj w Krakowie widzialem ich kilkadziesiąt w ciągu kilkunastu minut.
Musi ich być naprawdę bardzo dużo - strzelałbym, że co najmniej kilka milionów...
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

W Krakowie prawda śmigają wszędzie a w parkach naprawdę nalot:)
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Re: R.admirał

Post autor: Grzejnik »

Jacek Kurzawa pisze:Dzisiaj widzialem w locie rusałkę admirała w Spale czyli są już w centralnej Polsce, byc może dalej. W ciągu kilku dni będziemy je mieć w całej Polsce :-)
Muszą być i w Spale :cool: przedwczoraj w Piotrkowie Tryb. obserwowałem wiele osetników, samice składały także jaja na ostach, no a z Piotrkowa do Spały niezbyt daleko...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzejnik pisze:Muszą być i w Spale
Pisalem o r.admirale (V.atalanta) widzianym 25.5.2009 r. w Spale, nie o osetnikach!
Grzejnik pisze:obserwowałem wiele osetników, samice składały także jaja na ostach, no a z Piotrkowa do Spały niezbyt daleko...
Obserwacje osetników w Piotrkowie nijak mają się do obserwacji admirała.


Osetniki przyleciały do nas 20.5 (tego dnia byłem tez w Piotrkowie i też latały (koło WORDA) co już wcześniej pisalem w temacie.

Chodziło Ci o osetniki?

--------
Sytuacja wygląda tak:
R. osetnik pojawił się u nas (łódzkie) 20.5.2009 i przez kolejne dni był już liczny i liczniejszy niż w poprzednie dni.

Po pieciu dniach, czyli 25.5.2009 r. pojawił się admirał, pojedynczo, ale codziennie widuję kilka okazów.

Załamanie pogody mieliśmy 27 maja. Ciekawe dokąd najdalej na północ pojawiły się admirały (miały na to ok. 2 dni upalów po 30stC), bo osetniki przez tydzień opanowaly raczej całą Polskę i pewnie po drugiej stronie Bałtyku u Skandynawów też pojawiły pojedyncze doniesienia (?).

Obserwacja osetników w centralnej Polsce w dn 26.5 niczego nowego już do tematu nie wnosi, poza tym, ze częśc osobników tu została i nie poleciała dalej! :-)
Awatar użytkownika
Grzejnik
Posty: 193
Rejestracja: środa, 11 lipca 2007, 22:19
Lokalizacja: Stąporków DB66

Post autor: Grzejnik »

Mój błąd - przepraszam za zamieszanie :oops: Ja admirała jeszcze w tym sezonie nie widziałem...
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Peter Senn »

Trochę ciekawych informacji na temat migracji ostenika i niektórych innych motyli z rodzaju Vanessa można znaleźć na tej stronie: www.public.iastate.edu/~mariposa/homepage.html
Wprawdzie odnoszą się przeważnie do sytuacji w Ameryce Północnej, ale może są jakieś analogie do sytuacji w Europie. Na przykład, jedna z przyczyn takiej masowej migracji może być duża obfitość deszczu bardzo wczesną wiosną na terenach pustynnych, gdzie żyją populacje źródłowe. Nadzwyczajna wilgoć sprzyja rozwojowi większej niż zazwyczaj ilości pustynnych roślin, na które larwy osetnika żerują ...
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Post autor: Stysz »

Dziś wymiękłem, w Warszawie idąc po jednym „ogrodzonym zielskiem” z pod nóg jednocześnie startowało po kilka osetników i tak za każdym metrem, obłęd. Bez trudu na Onopordum acanthium można było znaleźć jaja.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Admirała już spotkałem na ruczaju w krk a osetnik dalej atakuje:)
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wełnicki »

24 maja osetniki kręciły się i na mojej działce (okolice Białobrzegów radomskich). Dwa okazy umieściłem w słoiku z ostem (dla purystów systematycznych: mógł to być ostrożeń :smile: ) i po paru godzinach miałem kilkadziesiąt jaj. Po tak wzorowej współpracy resztę jaj pozwoliłem im składać w naturze. Od dwóch dni młode gąsieniczki wcinają ów oset/ostrożeń.
Awatar użytkownika
Michal Radziszewski
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 marca 2009, 17:47
Lokalizacja: Przygodzice/B-szcz

Post autor: Michal Radziszewski »

Pierwszego osetnika, niemal przeźroczystego, widziałem na obrzeżach Opola-Gosławic 14.05. i od tego czasu rzeczywiście widywałem je nawet w głębi miast (Konin, Bydgoszcz). Natomiast od momentu gdy zaobserwowałem pierwszego w tym roku admirała - 30.04. w Przygodzicach koło Ostrowa Wielkopolskiego - nie widziałem jeszcze żadnego innego osobnika. Patrząc na rozmieszczenie miejsc obserwacji admirałów w tym roku na lepidoptera.eu, można odnieść wrażenie, że póki co jest z nimi jednak kiepsko.

Zastanawiam się, czy ten z osobnik z końca kwietnia tak wcześnie przyleciał, czy może przezimował gdzieś w pobliżu. Był nieznacznie obszarpany, ale ładnie wybarwiony.

Pozdrawiam,

Michał
Załączniki
V_atalanta_2009.04.30_XT91.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.26 KiB)
jon

Post autor: jon »

Nie wiem jak jest w innych miejscach ale koło mnie między polami wszędzie rośnie bujnie Ślaz zaniedbany i różnego rodzaju osty. Na tych roślinach również osetnik składa jaja. Widzę kopulujące parki (osetnika oczywiście) ;) i jeśli na terenach otwartych spotyka się samotnie rosnące drzewo, osetniki gromadzą się koło niego i odbywają gody. Szykuje się na bardzo liczne drugie pokolenie.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Zainteresowałem się tą inwazją Osetników i spotkałem dane że 1948 i 1952 roku też były aż tak liczne Osetniki (dane z Atlasu Motyli PWRiL)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Osetników nadal pełno - naliczyłam w sumie ok. 20 osobników, bardzo chętnie pożywiały się na wyce ptasiej i roślinie, którą oznaczyłam jako Anchusa officinalis.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

U mnie lot migracyjny osetnika w zasadzie się skończył. Stale jednak można spotkać pojedyncze okazy odżywiające się na kwiatach, bądź wypoczywające - jak na dołączonej fotce. Są to okazy mocno oblatane - musiały lecieć z daleka.
Załączniki
Vanessa cardui.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.05 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekspansje i migracje motyli”