Czy w Polsce jest Cacyreus marshali?

Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Czy w Polsce jest Cacyreus marshali?

Post autor: PawełB »

Witam na forum.
Entomologią interesuje się juz od bardzo dawna. Najbardziej zajmuję się motylami dziennymi i ich fotografowaniem, ale wszystko inne co ma 6 nózek jest mi też bliskie.

Chciałem dowiedzieć się, czy w Polsce znaleziono już Modraszka pelargoniowego Cacyreus marshali.
Z informacji, do których dotarłem, wynika że najbliżej notowano go w Niemczech, ale nie znam danych z wyjątkowo ciepłego 2006.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 sierpnia 2009, 12:49 przez PawełB, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

... i chyba jeszcze dłuuugo do nas nie zaleci. Jest to gatunek charakterystyczny dla basenu M. Śródziemnego (widocznie do Niemiec go "zawiało" albo był zawiany... cokolwiek to znaczy :D ). Podobne nadzieje były 30 lat temu z Libithea celtis ... ale dotarł tylko na pogranicze Węgier i Słowacji ... ale ponoć klimat ciągle się ociepla , to może za ... 50 lat :lol:
pozdro
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

sęk w tym, że on nie zalatuje, ale jest zawlekany z sadzonkami pelargonii, stąd takie szybke rozprzestrzenianie w EU. Motylek sam praktycznie nie migruje. W PL jest umieszczony na liście szkodników kwarantannowych, być może teraz czymś się specjalnie importowane sadzonki chroni.

Na przezimowanie szanse ma niewielkie, ale w ciągu lata moim zdaniem ma szanse się pojawiać.

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=185
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

dzięki za sprostowanie Paweł... nawet nie wiedziałem , że znalazł się w Europie w tak "okrutny" sposób ... kajam się.. pozdro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekspansje i migracje motyli”