Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Myślę, że warto założyć wątek o Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787) w tym dziale, bowiem ewidentnie mamy obecnie do czynienia ze znacznym zwiększeniem się liczby znanych stanowisk i liczebności tego motyla.
Jeszcze w wydanym w 2000 r. Atlasie Motyli Polski. Część III - Falice, wycinki, miernikowce, czytamy, że Hypoxystis pluviaria w Polsce znany jest jedynie z Puszczy Białowieskiej, Beskidu Niskiego oraz ok. Przemyśla i uważany za bardzo rzadko spotykany gatunek.
W ciągu 12 lat od wydania atlasu jego zasięg znacznie się zwiększył - w chwili obecnej znany jest min. z woj. śląskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego - nie dysponuję dokładnymi danymi historycznymi w skali całego kraju, ale tylko w tym sezonie, na początku okresu lotu gatunku, stwierdziłem go w 19 kwadratach UTM (10x10).
Ciekawi mnie obecny areał występowania oraz ew. zmiany zasięgu tego gatunku zachodzące w ostatnich latach na terenie Polski - może ktoś nad tym pracuje i dysponuje bardziej szczegółowymi danymi?
Załączniki
Hypoxystis pluviaria.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.25 KiB)
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Łukasz »

W ciągu 12 lat od wydania atlasu jego zasięg znacznie się zwiększył
Pytanie, co to znaczy, że "zasięg się zwiększył"? Przybyło obserwacji, OK, związane jest to z większym zainteresowaniem entomologią i powszechnym dostępem do informacji w internecie. Byleby nie mówić, że motyl jest w <ekspansji>, bo nikt mnie nie przekona, że pojedynczy motyl wywędruje sto czy dwieście kilometrów i założy samodzielną populację ;)
Aktualnie szukam miejsca, gdzie występowałaby jakaś faktyczna kolonia tego gatunku. W tym miejscu pytanie do Ciebie Jarku - czego szukać?? Żarnowczysk nie mamy (poza jednym ograniczonym miejscem nad Wisłą, ale to daleko od w/w stanowiska - oczywiście sprawdzę je w najbliższym czasie), a to bardziej komplikuje sprawę tutaj...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Co ciekawe, na zdecydowanej większości, o ile nie na wszystkich obserwowanych przeze mnie stanowiskach nie występuje żarnowiec, tak więc wydaje się, że gatunek z powodzeniem korzysta z innych roślin żywicielskich i spotykany jest głównie w suchych siedliskach...

P.S. Obserwuje motyle dobrych parę lat i nigdy nie odłowiłem tego gatunku, ani nie obserwowałem go w ok. Markowej - do tego sezonu ;)
To właśnie skłoniło mnie do spenetrowania okolicy tylko pod kątem tego gatunku.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Łukasz »

tak więc wydaje się, że gatunek z powodzeniem korzysta z innych roślin żywicielskich i spotykany jest głównie w suchych siedliskach...
No właśnie :) Typuję u siebie jeden z gatunków przytulii. Na wzgórzu, gdzie do złowiłem, nie rośnie starzec ani nawłoć. Dominują suche siedliska, łąki prawie kserotermiczne (bo w większości koszone co jakiś czas, a przez to dość zdegenerowane). Co gorsza, motylka złowiłem przypadkiem, w zaroślach, w miejscu raczej wilgotnym (głogi, pokrzywy i inne chwasty). Czyli potencjalnie pluviaria mógłby być wszędzie... Ale tutaj ogranicza go właśnie suche siedlisko - bo takich muraw nigdzie nie mamy w promieniu wielu kilometrów.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Wojtek Guzik »

Pluviaria jest zarówno w BN jak i w okolicach Krosna powszechny od kiedy sięga moja pamięć motylarska (a daleko nie sięga :wink: bo jakieś 5 lat wstecz). Spotykam go chyba we wszystkich możliwych środowiskach, zarówno na podmokłych łąkach, terenach suchych (lotnisko), przyleśnych zaroślach (np. okolice Dukli) jak i w okolicach podmiejskich. W tym roku widuję go raczej pojedynczo.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Ja szukam tego gatunku raczej na dawno nie koszonych suchych łąkach - skuteczność metody dość wysoka, dość powiedzieć, że pozwoliła wykryć gatunek we wszystkich mijanych w dniu dzisiejszym przeze mnie kwadratach UTM - nie sprawdziła się jedynie w wyższych położeniach górskich np. w Ustrzykach Górnych i Wołosatem, może po prostu za wcześnie...
No i nie sprawdza się to w Markowej - wokół działki dość systematycznie koszone (z wyjątkiem części mojej, której nie koszę od paru lat), co nie oznacza jednak, że gatunek tu nie występuje ;)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Warto rozejrzeć się też za gąsienicami tego gatunku...
Załączniki
DSC_3160(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.45 KiB)
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: romanzamorski »

Jarosław Bury pisze:Ciekawi mnie obecny areał występowania oraz ew. zmiany zasięgu tego gatunku zachodzące w ostatnich latach na terenie Polski - może ktoś nad tym pracuje i dysponuje bardziej szczegółowymi danymi?
W 2008 roku spotkałem się z tym motylem po raz pierwszy w okolicach Gorlic. Od tego czasu obserwuję znaczną ekspansję motyla. W tym roku jest wręcz wszędzie bardzo liczny. Aktywny w ciągu całego dnia, a i do światła leci lecz późno - koło północy. Posiadam dane dotyczące stanowisk w zachodniej części Beskidu Niskiego, Pogórza Jasielskiego, Pasma Brzanki, Dołów Jasielsko Sanockich. Wspólnie z Adamem Malkiewiczem jesteśmy w trakcie redagowania artykułu dotyczącego tego zagadnienia. Co do siedliska to spotykam go najczęściej na podmokłych łąkach. Z tą przytulią chyba jest coś na rzeczy.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj dołączyły kolejne dwa nie znane mi wcześniej stanowiska - łącznie w bieżącym roku gatunek ten stwierdziłem w 21, a licząc stwierdzenia z wcześniejszych lat, w 27 kwadratach UTM. Też przygotowuję artykuł o tym gatunku :okok:

P.S. Tym razem było trudniej - na cztery dokładnie spenetrowane kwadraty UTM Hypoxystis pluviaria odnalazłem tylko w dwóch.
Załączniki
Hypoxystis pluviaria - 3.05.2012.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.68 KiB)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 637
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: krzysztof570630 »

Śmiało można zaznaczyć następujące kwadraty UTM z występowaniem H.pluviaria : EA 30, EA 31, EA40, EA41. W zeszłym roku występował bardziej licznie niż obecnie, ale można powiedzieć, że go nie brakuje. Są to tereny raczej zaniedbane rolniczo, średnio podmokłe jak i również tereny suche.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Marek Hołowiński »

to i ja dorzucę swoje nowe stanowiska: Stare Stulno FB89, 24 IV 2010r; Chełm Wolwinów FB76, 2 V 2010r; Gotówka FB77 10 V 2008r
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Zachęcam do opracowania całościowego wszystkich tych rekordów w jednym artykule.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: romanzamorski »

Jarosław Bury pisze:Zachęcam do opracowania całościowego wszystkich tych rekordów w jednym artykule.
To właśnie proponowałem kilka postów wyżej. Ponieważ w 2008 roku wykazałem ten gatunek po raz pierwszy z Małopolski, (wcześniej znany już był z Podkarpackiego) postanowiłem po kilkuletnich obserwacjach i zbieraniu danych napisać coś więcej niż "szort". Bardzo wsparł mnie w tym Adam Malkiewicz. Swoje dane udostępnił także Krzysztof Pałka. Bardzo chętnie wzbogacimy artykuł o obserwacje kolegów dopisując do listy autorów, pod warunkiem, że wyrażą taką wolę. W związku z obserwacją tego motyla pochodzącą z okolic Cieszyna poszukujemy także danych faunistycznych z Czech i Słowacji. Najprawdopodobniej zasiedla on nasze tereny od południa, a nie od wschodu jak wcześniej przypuszczaliśmy.
Przy okazji: Jarku co z artykułem o Scardia boletella? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Antek Kwiczala † »

poszukujemy także danych faunistycznych z Czech i Słowacji
Nie mam danych aktualnych. Te, które posiadam są przestarzałe (sprzed 15 lat). Podano tam, że H. pluviaria występowała we wschodniej Słowacji, natomiast dane z Moraw i Czech są "historyczne", co sugeruje, że w tym czasie motyl nie był tam łowiony. Warto to jednak sprawdzić współcześnie, np. nawiązując kontakt z którymś ze słowackich entomologów, którzy odwiedzają nasze forum. Koncepcja bowiem wydaje się logiczna.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: romanzamorski »

Dziękuję Antku! Pójdziemy tym tropem :smiech:
Turkuć
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 20:57
UTM: DA 94
Lokalizacja: Tarnów

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Turkuć »

Witam!
U mnie też jest bardzo liczny ten gatunek EA11.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Dispar »

Żubracze, EV34 15 lipca 2007 roku- kilka okazów do ekranu D. Łupiński leg.
Może się komuś to przyda .
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: romanzamorski »

Dzięki. Na pewno się przyda. Tylko czy nie jest to przypadkiem kwadrat EV95?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Mam zamiar przeszukać jeszcze okolice położone nieco na południe od Przemyśla - być może zaowocuje to nowymi danymi o Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja też widzę tylko jedno "Żubracze" w Polsce.
http://www.ksib.pl/szukacz/szukacz.php
Dispar pisze:Żubracze, EV34 15 lipca 2007 roku- kilka okazów do ekranu D. Łupiński leg.
Może się komuś to przyda .
Jak ktoś będzie chciał się powołać na rekord wystarczy podać linka:
viewtopic.php?p=153791#p153791
i zacytować dane :-)

Archiwum Forum do marca 2012 jest tutaj:
https://entomo.pl/forum/2011/
Ten watek będzie zarchiwizowany pod adresem https://entomo.pl/forum/2012/viewtopic.php?p=153791#p153791

ktorego obecnie jeszcze nie ma. Ale o wszystkim dokładniej juz niedlugo.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 637
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: krzysztof570630 »

Odnośnie mojej wypowiedzi, dodaję do podanych kwadratów UTM miejscowości:
-w kwadracie EA 30 - Umieszcz i Gąsówka,
-w kwadracie EA31 - Gliniczek,
- w kwadracie EA40 - Tarnowiec i Wrocanka,
- w kwadracie EA41 - Tarnowiec i Dobrucowa.
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Edwin Buga »

Wczoraj spotykany licznie w ciągu dnia w kwadratach EV98 Lesko i Huzele oraz EV97 Łaczki.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Dispar »

Obaj macie rację bo rzeczywiście Żubracze to EV95- zbyt pośpiesznie sprawdzałem to na stronie Krzyśka Jonko- sorry :-?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Romku -
W związku z obserwacją tego motyla pochodzącą z okolic Cieszyna poszukujemy także danych faunistycznych z Czech i Słowacji. Najprawdopodobniej zasiedla on nasze tereny od południa, a nie od wschodu jak wcześniej przypuszczaliśmy.
poszukałem trochę w internecie i wychodzi na to, że motyl występuje niemal w całej Słowacji, a w Czechach tylko na Morawach.

P.S. Mapa oczywiście nie odzwierciedla wszystkich znanych stanowisk tego gatunku...
Załączniki
Przechwytywanie.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.27 KiB)
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: romanzamorski »

Dzięki Jarku! Wychodzi na to, że hipoteza o ekspansji z południa sprawdza się. Dzięki za wywędkowanie tego z internetu. Przydałoby się trochę więcej szczegółów. Może odezwą się koledzy z Czech i Słowacji?
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: romanzamorski »

Prośba do Marka i Krzysztofa o uszczegółowienie podanych informacjii. W przypadku Marka prosiłbym o podanie metody i liczebności, a w przypadku Krzysztofa dat, metody, liczebności i jeśli to możliwe wysokości nad p.m. Z góry dziękuję.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Marek Hołowiński »

Stare Stulno FB89, 24 IV 2010r, 2 samce w siatkę, wysoka łąka, luźne zarośla krzewiastych wierzb;
Chełm Wolwinów FB76, 2 V 2010r, 1 samica w siatkę, zarośla na wapiennym wypiętrzeniu;
Gotówka FB77, 10 V 2008r, obserwacja w godzinach przedpołudniowych kilka okazów, niskie wilgotne łąki w otulinie torfowiska węglanowego
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: romanzamorski »

:okok: Marku, mam jeszcze taką Twoją obserwację z lepidoptera.eu: rez. Brzeźno, FB87, 28 IV 2008. Mogę liczyć na garść szczegółów?
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 637
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: krzysztof570630 »

Romku, wszystjie interesujące Cię dane podam jutro, właśnie wybieram się na noc do pracy, ale jutro odpowiem. Pozdrawiam.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Marek Hołowiński »

rekordu z Brzeźna nie podawałem ponieważ z tego miejsca został wykazany przez Krzyśka Pałkę. Później i ja tam go łowiłem. W zbiorze mam 4 okazy z 28 IV 2008r., są to wysokie łąki na wapieniu w sąsiedztwie rezerwatu
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 637
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: krzysztof570630 »

Przepraszam, że dopiero teraz. Podaję nazwy miejscowości, kwadraty UTM oraz wysokość npm.:
-Umieszcz,EA30, wysokość n.p.m. -237m, łąki raczej suche, zaniedbane rolniczo tylko miejscami wykaszane. Obserwacja.
-Tarnowiec,EA41,41 - w. npm.-278m., łąki wzdłuż potoku wodnego średni mokre, częściowo uprawiane,
obserwacja,
- Wrocanka,EA;40, w. npm.256 m,łąki przyleśne, podmokłe, częściowo uprawiane. Obserwacja,
- Glinik Polski, EA;40, w. npm.263m. Łąki przyleśne uprawiane, średnio mokre, obserwacja,
- Gąsówka, EA;30, w. npm. 216m., łąki przyleśne, częściowo uprawiane, średnio mokre, obserwacja.
Obserwacji dokonano w dniach 28.IV.2012 - 5,6. V.2012. Czsami obserwowałem tego motyla w innych terminach, podczas przeszukiwania terenu. Jeżeli mógłbym coś dodać, proszę o pytania.
Za każdym razem było to kilka do kilkunastu sztuk w czasie całego przemarszu. Szkoda, gdybym wcześniej wiedział, spisywałbym daty oraz ilość zauważonych okazów.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: romanzamorski »

Dziękuję Krzysztof.
Twoje obserwacje uzupełniają mapę zasięgu tego gatunku. Szczególnie cenne informacje to te, które pochodzą z obszarów na obrzeżach dotychczasowego zasięgu, gdyż świadczą o rozprzestrzenianiu się gatunku. Proszę Cię jeszcze o przypisanie dat do konkretnych obserwacji i jeśli to możliwe określenie liczebności (pojedyncze, nieliczne, liczne).
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Od połowy maja przeszukiwałem znane mi stanowiska tego gatunku w poszukiwaniu jego gąsienic - po kilku tygodniach udało się wychwycić je na żarnowcu...

Jednak ostatniej nocy, podczas połowów na UV na jednej z podmokłych łąk na Pogórzu Dynowskim, moje wyobrażenia o tym gatunku uległy sporym zmianom - gąsieniczki były dosłownie wszędzie, obsiadały źdźbła traw, zwieszały się na nitkach przędzy z "łopuchowatych" liści roślin, które raczej nie są źródłem ich pokarmu, były również obecne na komonicy :smiech:
Załączniki
DSC_5765(9x6)AF12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (181.46 KiB)
DSC_6049(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.49 KiB)
DSC_6065(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.05 KiB)
DSC_6086(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.85 KiB)
DSC_6021(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (159 KiB)
DSC_6011(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (154.26 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Te larwy szybko rosną...
Załączniki
DSC_6524(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.19 KiB)
DSC_6490(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.21 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj po raz pierwszy odnalazłem gąsienice Hypoxystis pluviaria w miejscach, gdzie wcześniej nie widziałem motyli - na podmokłej (a właściwie zalanej ostatnimi ulewnymi deszczami) łące przyleśnej oraz na suchym skraju drogi.

Co ciekawe, w pierwszym przypadku malutka gąsienica siedziała na mięcie, na której żeruje Nola sp. z wątku o gąsienicach z Podkarpacia i wątku prof. Buszko. W okolicy brak było żarnowca i komonicy, za to, co widać być może na zdjęciu, bujnie płożyła się białokwitnąca przytulia.
Na ostatnim ujęciu zielona, niemal pionowa, kanciasta łodyga o długich, wąskich listkach to właśnie ta przytulia :smiech:

W drugim przypadku na poboczu drogi gąsienice żerowały na sporej kępie komonicy zwyczajnej. Żarnowca również brak.

Wydaje mi się, że tajemnica ostatnich sukcesów kolonizacyjnych tego gatunku tkwi w wykorzystaniu komonicy zwyczajnej Lotus corniculatus L., bowiem ta pospolita roślina występuje w mojej okolicy niemal wszędzie, zarówno w mokrych jak i suchych siedliskach.
Załączniki
DSC_6609(9x6)AC12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (178.13 KiB)
DSC_6615(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (199.17 KiB)
DSC_6628(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.34 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Drobna poprawka - roślina na zdjęciu to raczej groszek żółty Lathyrus pratensis L., ze względu na obecność wąsów czepnych - czyżby nowa roślina żywicielska dla Hypoxystis pluviaria :mysl:

P.S. Dziękuję za uściślenie rozpoznania roślinki :!:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Gąsienice przed przepoczwarczeniem tkają u podstawy rośliny żywicielskiej luźny oprzęd - można próbować odnaleźć coś takiego w naturze...

P.S. Te zdjęcia niestety zrobiłem w domu ;)
Załączniki
DSC_9542(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (295.46 KiB)
DSC_9544(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (228.28 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj (02.07.2012) do UV na taras w Markowej przyleciał mi pierwszy samczyk II pokolenia Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787) - pierwsze zdjęcie.
Wiosennych gąsienic niestety w swoim ogrodzie i jego otoczeniu nie odnalazłem - być może uda się odnaleźć potomstwo nowego, lipcowego pokolenia, ano - pożyjemy, zobaczymy...

P.S. Dla porównania wygląd samca pokolenia wiosennego - 2 i 3 zdjęcie.
Załączniki
DSC_9057(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (271.68 KiB)
DSC_3117(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (275.63 KiB)
DSC_3104(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (230.08 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

I jeszcze zdjęcie podsumowujące tę część sezonu ;)
Załączniki
DSC_3167A(15x12)12AGG.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (324.38 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

"Jeszcze ciepła" poczwarka Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787) z dzisiejszego przedpołudnia - fajny paskowany wzór, ciekawe jak długo go zachowa :mysl:
Załączniki
DSC_9183(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (177.7 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Nieskomplikowane, na pozór, życie poczwarki nie trwa zbyt długo - w tym przypadku od 3 lipca - a już uwidacznia się wzór skrzydeł motyla...
Załączniki
DSC_7231(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (176.79 KiB)
DSC_7235(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (174.28 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj po 15.00 z poczwarki wyszedł motyl - to samica.
Hodowla niniejszym zostaje zamknięta, a motyl trafi na najbliższą łąkę :okok:
Załączniki
DSC_7363(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (197.24 KiB)
DSC_7518(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (173.16 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

W ostatnich tygodniach odnalazłem kilka gąsienic (potomstwo II pokolenia), min. w Lipniku EA93 oraz na Lubelszczyźnie w Rebizantach FA58. Gąsienice przebywały na bylicy i jakimś gatunku cf. chabra, prawdopodobnie tylko wygrzewając się na tych roślinach :?:
Załączniki
DSC_0474(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (161.53 KiB)
DSC_0486(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (156.52 KiB)
DSC_0487(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (187.78 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Adam Larysz »

Dodam jeszcze jeden rekord z Małopolski - Ciężkowice DA91, połowa lipca 2012, samiec złowiony w dzień na ugorze.
Turkuć
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 20:57
UTM: DA 94
Lokalizacja: Tarnów

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Turkuć »

Witam!
Adam to blisko łowisz moich okolic!
Ja złowiłem Hypoxystis pluviaria 13 VII 2012 Szerzyny EA11
pozdrawiam:
Adam Bunar
Załączniki
Obraz 001.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61 KiB)
Obraz 004.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.75 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Samczyk w locie w dzień - 3.05.2013 - EA94 - działka przy domu...
Witas

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Witas »

Trochę daleko na północ...
Okolice Buska Zdrój DA-78 - 09.VII.2013, samiec do światła. Stan idealny - prosto z poczwarki.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Drugie pokolenie - okolice Markowej i Lipnika - EA94, EA93 -15-16 lipca 2014.
mariuszmistrz
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:17
Lokalizacja: Zalesie/Przemyśla
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: mariuszmistrz »

obserwowałem ten gatunek 18 VII w okolicach Huwnik - Pogórze Przemyskie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

W tym roku pojaw pierwszego pokolenia na Podkarpaciu jest mocno rozciągnięty w czasie - pierwsze obserwacje dotyczące H. pluviaria pochodzą z 22 kwietnia, a loty trwają do dzisiaj, i ciągle pojawiają się świeże osobniki przy lampie...
Załączniki
DSC_1283(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (220.18 KiB)
DSC_1277(9x6).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (288.16 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Początkiem lipca (04.07.2015) w końcu (a może już?) pojawiły się osobniki II pokolenia - Pogórze Przemyskie.
Załączniki
DSC_5843(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.02 KiB)
DSC_5850(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.36 KiB)
mariuszmistrz
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:17
Lokalizacja: Zalesie/Przemyśla
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: mariuszmistrz »

fotki z przed 2 tygodni z Pogórza Przemyskiego, wczoraj również obserwowałem H. pluviaria, niestety fotek brak.
Załączniki
_DSC0022-1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.42 KiB)
_DSC0058-1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.63 KiB)
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Paweł Czudec »

Motylek na drugim zdjęciu to Gandaritis pyraliata
mariuszmistrz
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 29 stycznia 2011, 18:17
Lokalizacja: Zalesie/Przemyśla
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: mariuszmistrz »

dzięki za korektę :birra:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hypoxystis pluviaria (FABRICIUS, 1787)

Post autor: Jarosław Bury »

Od 4 lipca trwa lot II pokolenia - kilka zdjęć z Południowego Roztocza, Pogórzy Przemyskiego, Strzyżowskiego i Dynowskiego oraz Niziny Sandomierskiej...
Załączniki
DSC_6939(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.54 KiB)
DSC_7292(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.96 KiB)
DSC_7299(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (175.18 KiB)
DSC_7341(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.78 KiB)
DSC_7296(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.42 KiB)
DSC_7149(9x6)15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (156.56 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekspansje i migracje motyli”