Malacosoma castrensis

Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Malacosoma castrensis

Post autor: Peter Senn »

O ile się ne mylę, przedstawiony motyl to samiec barczatki Malacosoma castrensis (pojawił się 1 lipca br.). Podobno motyl ten nie występuje w chłodniejszych regionach Polski północnej, a jednak, jeśli go dobrze oznaczyłem, mamy go w Gdyni. Siedlisko pewnie ugory, bo tu nie ma w pobliżu kserotermicznych muraw.
Załączniki
PICT1716a Malacosoma castrensis 2.7.10 Gdy-Chw CF34.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.41 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Tawulec »

To ten gatunek. Ciekawa obserwacja, ja spotkałem M.castrensis tylko raz, na murawkach w okolicach Zawiercia.
Pozdrawiam
MarcinW
Posty: 86
Rejestracja: niedziela, 29 lipca 2007, 15:19
Lokalizacja: Bełchatów CB89

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: MarcinW »

W Bełchatowie ma status "liczny". Obserwacje coroczne mam. Wczoraj przyleciały 2 samce
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Dispar »

W P. Aug. nie jest zbyt rzadki, łowiłem go też nad Zalewem Zegrzyńskim. Jednakże stwierdzenie go na Pomorzu jest ciekawe. Widocznie gatunek jest w ekspansji.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Janusz S. »

Dispar pisze:W P. Aug. nie jest zbyt rzadki, łowiłem go też nad Zalewem Zegrzyńskim. Jednakże stwierdzenie go na Pomorzu jest ciekawe. Widocznie gatunek jest w ekspansji.
W Wielkopolsce współcześnie na wielu stanowiskach zanika.Preferuje suche,wygrzane tereny.Są to słabe bonitacyjnie grunty,na których najbardzej uwidacznia się postęp cywilzacyjny - budownictwo itp.Z Pomorza Urbahn wykazywał go z szeregu stanowisk.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Tomasz Blaik »

W moich stronach gatunek jest rzadki i lokalny, przypuszczam że może być w regresji. Do lat 70-tych XX wieku był regularnie łowiony w Ligocie Dolnej, o czym pisał Bielewicz (1966) i na co wskazują długie serie w zbiorze bytomskim. Obecnie nie potwierdzony na tym stanowisku. Z Opolszczyzny znam tylko 3 stanowiska, jedno w Kamieniu Śląskim wydaje się być stabilne. Wszystkie są zlokalizowane na niewielkim obszarze, w obrębie Chełmu, tj. zachodniego cypla Wyżyny Sląskiej. Środowisko to kiepskie murawy kserotermiczne na obszarach (po)eksploatacyjnych skał wapiennych.
Witas

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Witas »

Ciekawe jest rozmieszczenie tego gatunku w okolicach Krakowa. W tak "kultowym" miejscu jak Tyniec jest go brak. Także na innych stanowiskach w granicach Krakowa (Bodzów, Las Wolski, Krzemionki, Bonarka) go nie spotkałem. Ale już w tzw dolinkach podkrakowskich jest go sporo. Nie wiem jak w okolicach Trzebini i Młoszowej. Motyl (samce) przylatuje do ekranu, jak tylko zajdzie słońce i trwa to tak mniej więcej ok 2 godzin. Nigdy nie złapałem samca po 22.30. Takie same obserwacje mam z okolic Częstochowy czy Puszczy Augustowskiej. Samice przylatywały mi o różnych porach, więc nie zauważyłem tu jakiejś reguły.
W okolicach Częstochowy spotykałem gąsienice od miejsc zacienionych w głębi lasu do totalnie wypalonych słońcem skałek. A jest tam M.castrensis super liczny w stadium gąsienicy.
Ostatnio zmieniony środa, 17 listopada 2010, 09:31 przez Witas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Rafał Celadyn »

Nie wiem jak w okolicach Trzebini i Młoszowej
Środowisko to kiepskie murawy kserotermiczne na obszarach (po)eksploatacyjnych skał wapiennych.
To ciekawe, bo u siebie często widuję wiosną larwy i to nieraz w dużych ilościach,w dwóch kwadratach UTM-CA 95,CA 96,ale są to raczej nieużytki ,tereny ruderalne a także obrzeża podmokłych łąk,do światła przylatują sporadycznie.Malcosma neustria do tej pory nie spotkałem .
Pozdrawiam Rafał.
Ostatnio zmieniony środa, 17 listopada 2010, 09:36 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Witas

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Witas »

Rafał Celadyn pisze:Malcosma neustria do tej pory nie spotkałem .
Generalnie łapię ją pojedynczo. Ale w 2009 w Puszczy Niepołomickiej przeżyłem dwa naloty. Zaczęły się między 0,30 a 1. Po godzinie ekran był zasłany samcami. Parę dni później, sytuacja się powtórzyła. Po tygodniu już nic nie przyszło :?:
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Tomasz Blaik »

Z kolei na Równinie Opolskiej i Chełmie M. neustria jest rozpowszechniony. Z obu mezoregionów udało się go dotychczas wykazać w 11 kwadratach UTM.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Tomasz Świderski »

Spotykałem go w okolicach Olkusza...chyba CA96.
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Ramidon »

Peter Senn pisze:mamy go w Gdyni
Mamy go Piotrze również w Gdańsku. Na początku lipca tego roku M.castrensis wleciała mi do mieszkania.
Pozdrawiam.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: beksinski »

Piotrze,

wykazywaliśmy go w Borach Tucholskich z 3 stanowisk w okolicach Chojnic, Miastka i jeszcze jednym nad Brdą.

Kazimierczak, J. i in., 2006. Motyle (Lepidoptera) Zaborskiego Parku Krajobrazowego i okolic – wyniki badań wstępnych

Artykuł chyba znasz, bo cytowałeś go kiedyś :)

Pozdrawiam
Jacek
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Malacosoma castrensis też udało mi się złapać w tym roku, CE35 Bukowiny-woj pomorskie
dany561 †
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 21 października 2007, 19:53
Lokalizacja: Sławęcice(XV07)

Re: Malacosoma castrensis

Post autor: dany561 † »

U mnie Malacosoma castrensis w tym roku występowała bardzo licznie.Zatrzęsienie samców było przy ekranie.A z zebranych gąsienic uzyskałem 2 samice.UTM XV07 Sławęcice woj.zachodniopomorskie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekspansje i migracje motyli”