Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Post autor: Jarosław Bury »

Hyphantria cunea (Drury,1773) - oprzędnica jesienna o pięknie brzmiącej angielskiej nazwie :wink: - American White Moth - jest raczej rzadko notowana w Polsce. Czy w ostatnich latach w związku z ocieplaniem się klimatu jej areał występowania uległ zwiększeniu?
Osobiście złowiłem ją tylko jeden raz w Markowej w 1986 r.
Załączniki
Hyphantria cunea (Drury,1773) - Podkarpacie, EA94, 03.07.1986.
Hyphantria cunea (Drury,1773) - Podkarpacie, EA94, 03.07.1986.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.02 KiB)
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

Hmm...dla mnie to jak dinozaur :sad:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Ponoć systematycznie łowiony na pd.-wsch. kraju i w centrum, z drugiej strony dotarłem do pracy NASTĘPSTWA ZMIAN KLIMATU DLA KWARANTANNY I OCHRONY ROŚLIN autorstwa JERZEGO J. LIPY w: Postępy w Ochronie Roślin 48 (3) 2008, w której autor alarmuje, że (cytuję)
Należy spodziewać się, że na teren Polski wiele szkodników przeniknie z południa Europy m.in. oprzędnica jesienna (Hyphantria cunea) oraz tarcznik niszczyciel (Quadraspidiotus perniciosus) ze Słowacji.
Stąd moje pytanie, czy ktoś może zauważył już zwiększony napływ tego gatunku do Polski? - u mnie nowych stwierdzeń brak.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Z tego co mi wiadomo, jest to jedyne stwierdzenie obecności tego gatunku od czasu podsumowania jego występowania w Polsce w pracy o motylach Bieszczadów autorstwa M. Bielewicza. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce pojawiają sie osobniki odbywające loty dyspersyjne, a gatunek nie ma jeszcze u nas osiadłych populacji. Nie wiadomo, czy ocieplanie się klimatu będzie miało wpływ na ekspansję tego gatunku. Jak na razie nic na to nie wskazuje.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Hyphantria cunea (DRURY, 1773)

Post autor: Jarosław Bury »

Niezwykle żarłoczne gąsienice, w ciągu jednego dnia doprowadzają gałązki śliwy do gołożerów - kilka podobizn podrośniętych gąsieniczek...
Załączniki
Hyphantria cunea (DRURY, 1773)
Hyphantria cunea (DRURY, 1773)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.68 KiB)
Hyphantria cunea (DRURY, 1773)
Hyphantria cunea (DRURY, 1773)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.38 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Post autor: Jarosław Bury »

Gąsienice tego gatunku są skrajnymi polifagami -
Oprzędnica jesienna może żyć na wielu gatunkach drzew leśnych i owocowych; liczba żywicieli przekracza 250. Rozwój gąsienic najlepiej przebiega na morwie, klonie jesionolistnym, klonie zwyczajnym, jabłoniach, gruszach, wiśniach i czereśniach oraz śliwach. Słabszy nieco rozwój ma miejsce na orzechu włoskim, winorośli, bożodrzewie i chmielu. Szkodnik rozprzestrzenia się głównie dzięki naturalnym przelotom dorosłych motyli i dzięki temu przeniknął na nowe tereny w wielu krajach.
Ponadto w warunkach niedoboru pokarmu chętnie przerzuca się na inne rośliny - miałem okazję tego doświadczyć - kilka gąsienic opuściło w sobie tylko znany sposób hodowlarkę i zżarło słoneczniki, które żona umieściła w wazonie na stole - uciekinierzy trafili z powrotem za kraty :wink:
Załączniki
DSC_0288a(8x6)10a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.19 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Post autor: Jarosław Bury »

Gąsienica w ostatnim stadium.
Załączniki
DSC_0710a(8x6)10b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (156.88 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Post autor: Jarosław Bury »

Gąsienice przepoczwarczają się w podłożu - u mnie w oprzędach ukrytych pomiędzy warstwami papierowego ręcznika na dnie hodowlarki, tylko nieliczne zdecydowały się na umiejscowienie oprzędu na liściach lub gałązkach jabłoni.
Poczwarka dość smukła, czerwonobrunatna, lekko błyszcząca. Zakończenie odwłoka stożkowate, kremaster z licznymi, haczykowato zakończonymi szczecinami.
Załączniki
DSC_0916a(8x6)10b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (166.35 KiB)
Bogdan Klejzerowicz
Posty: 78
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2005, 09:36
Lokalizacja: Ciechanowiec

Re: Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Post autor: Bogdan Klejzerowicz »

Obecnie hoduję trzecie pokolenie H.cunea. Z pierwszego wiosennego uciekła mi dość duża liczba gąsienic. Drugie pokolenie lęgło się od połowy do końca lipca i uzyskałem około stu motyli. Wszystkie były białe. W nocy w sierpniu przyleciał do ekranu przy domu samiec ciemno nakrapiany. Te z ciemnym wzorem powinny pojawiać się wiosną ale widać że w warunkach naturalnych rozwój może przebiegać szybciej lub wolniej od hodowlanych, teraz trudno domyślić się ile pokoleń mogło rozwinąć się na moich jabłonkach.
Załączniki
Ciechanowiec 14.08.2010.jpg
Ciechanowiec 14.08.2010.jpg (106.03 KiB) Przejrzano 7175 razy
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Post autor: Janusz S. »

Bogdan Klejzerowicz pisze:Obecnie hoduję trzecie pokolenie H.cunea. Z pierwszego wiosennego uciekła mi dość duża liczba gąsienic. Drugie pokolenie lęgło się od połowy do końca lipca i uzyskałem około stu motyli. Wszystkie były białe. W nocy w sierpniu przyleciał do ekranu przy domu samiec ciemno nakrapiany. Te z ciemnym wzorem powinny pojawiać się wiosną ale widać że w warunkach naturalnych rozwój może przebiegać szybciej lub wolniej od hodowlanych, teraz trudno domyślić się ile pokoleń mogło rozwinąć się na moich jabłonkach.
Chodzi mi po głowie,że H. cunea jest na polskiej liście gatunków objętych kwarantanną.Sprowadzanie do Kraju żywych osobników /niezależnie od stadium rozwoju/ bez specjalnego zezwolenia jest.....
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Post autor: Jarosław Bury »

Ostatnio przypadkowo odkryłem kilkanaście gąsienic tego gatunku na naparstnicy purpurowej - na młodych sadzonkach rosnących w skrzynce i przeznaczonych do wysadzenia do gruntu - Markowa - 09.08.2011 r.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Post autor: Antek Kwiczala † »

A nie uciekły Ci Jarku jakieś gąsienice z ubiegłorocznej hodowli? Bo poczwarki mogły przetrwać naszą zimę i miałbyś "nasze" pokolenie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Hyphantria cunea (Drury, 1773)

Post autor: Jarosław Bury »

kilka gąsienic opuściło w sobie tylko znany sposób hodowlarkę i zżarło słoneczniki, które żona umieściła w wazonie na stole - uciekinierzy trafili z powrotem za kraty :wink:
Tak, wygląda na to, że niestety nie wszystkie udało się odszukać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekspansje i migracje motyli”