Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Ścinek »

Zakończyły się konsultacje społeczne dokumentów, które określać będą, w jaki sposób prowadzona będzie wycinka drzew na obszarze Puszczy Białowieskiej w latach 2012-2021. Wg organizacji pozarządowych przedstawione przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku zmiany proponują przekształcenie Puszczy w zwykłą plantację drzew.
Reszta artykułu:
http://www.greenpeace.org/poland/pl/wyd ... cje-drzew/

Nie wiem jak mam to skomentować, a tym bardziej nie wiem czy mam w to wierzyć?
Uważacie, że jest taka możliwość żeby dobrali się do Puszczy i zamienili ją w las gospodarczy? Mowa tu o samym terenie parku narodowego czy też lasów graniczących z parkiem?
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Radek W. »

Puszcza poza obszarem Parku Narodowego zmieni się w zwykły las gospodarczy
W samym tekście WWF jest odpowiedź.
Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku
raczej Regionalną Dyrekcję LP.
wycięcie wszystkich drzew na określonej powierzchni, mechaniczne usuwanie pniaków, a następnie zaoranie i ponowne zagospodarowanie danego terenu.
Z tym usuwaniem pniaków to przesadzili trochę. No i szkoda, że nie rozwinęli "zagospodarowanie danego terenu", przez co należy rozumieć odnowienie lasu.
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Ścinek »

Dziękuje bardzo za sprostowanie choć w części pewnych spraw :okok:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Konto_usuniete »

Scinku - w uzupełnieniu tego co napisał Radek - poza PN cały czas jest to LAS GOSPODARCZY, w ktorym prowadzi się gospodarkę w ograniczonym zakresie.
Co do rzetelności samego artykułu:
"wycięcie wszystkich drzew na określonej powierzchni, mechaniczne usuwanie pniaków, a następnie zaoranie i ponowne zagospodarowanie danego terenu."
autor chyba pomylił wycinkę w lesie z wycinką pod pas drogowy bo - zwiększenie dotyczy świerka a nie wszystkich drzew, pniakó nie usuwa się już od dobrych kilkunastu lat, wyoruje się owszem ale bruzdy pod nowe nasadzenia a nie orze calą powierzchnię...
Niestety, uczestnicy nie zostali poinformowani, czy i w jakim zakresie nadesłane wcześniej uwagi zostaną uwzględnione.
oczywiście ze nie zostali poinformowani bo w tego typu rozporawach NIGDY nie informuje się na rozprawie a odnosi się w uzasadnieniu pisanym po rozprawie.
Puszcza to termin umowny - używany do całego kompleksu leśnego - zarówno lasów gospodarczych sadzonych 20,50,czy 70 lat lemu jak i PN.

A co do samego kornika hmmm...inna bajka bo jedni twierdzą, że ma to sens inni, że to walka z wiartakami i świerka szlak trafi bo kornik i tak się do niego dobierze ze względu na zmiany kilmatyczne jak i zmiany które zaszły i mają wpły na cały drzewostan - m.in budowa zalewu na Siemianówce i osuszenie bagien po stronie białoruskiej
i ilu profesorwo tyle opinii...
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Radek W. »

W zupełności zgadzam się z przedmówcą. Mamy też "Puszczę Zielonkę", "Puszczę Notecką" itd. i z lasami o charakterze pierwotnym to one zbyt wiele wspólnego nie mają.
Ostatnio śledziłem poczynania WWF Polska i niestety, ale dobrego słowa o nich powiedzieć nie mogę. Wolontariusze to często dobrzy ludzie, ale jeszcze częściej nie znający problematyki, którą zajmuje się ich organizacja i przesiąknięci propagandą, którą sieje WWF.
Przez ostatnie pół roku nasunął mi się tylko jeden wniosek na temat tej organizacji: "manipulatorzy czerpiący korzyści materialne igrając na uczuciach wrażliwych i hojnych ludzi".
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Ścinek »

Zawsze na tą organizacje z przymrużeniem oka stąd też moje pytanie "czy w ogóle w to wierzyć". Miło uzyskać rzetelne informacje od osób, które "siedzą" w temacie, mają poukładane w głowach i potrafią to racjonalnie wytłumaczyć nie siejąc zbędnej paniki :birra:
Jeszcze raz dziękuje za informacje ;) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: Wujek Adam [†] »

Informacja z ostatniej (no, powiedzmy sprzed paru dni) chwili:

http://puszcza-bialowieska.blogspot.com ... dalej.html
http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/ ... rects=true

Co dalej będzie z Puszczą?
Jaki zamysł na ten kompleks leśny będą miały nowe władze?
Czas pokaże... ;-)
kubu01
Posty: 60
Rejestracja: niedziela, 12 września 2010, 14:32

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: kubu01 »

WWF jest jaki jest i przy tym wątku także to pokazuje....

z tego co ja się orientuję cała sprawa odnosi się do różnic odnośnie Planu Zadań Ochronnych dla N2000 Puszcza Białowieska a Planu Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa Białowieża. Sama natura jest większa niż BPN i obejmuje sam park i lasy na około parku więc zapisy ograniczające cięcia świerka wewnątrz natury w PZO są rozbieżne z zapisami w PUL (cięcie świerka) i o to chyba cały ambaras....
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puszcza Białowieska i jej przyszłosć

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Kilka wczorajszych ujęć mieszkańców białowieskich świerków przeznaczonych do wycinki...
Załączniki
Lacon.jpg
Lacon.jpg (127.97 KiB) Przejrzano 4107 razy
Lacon lepidopterus.jpg
Lacon lepidopterus.jpg (127.69 KiB) Przejrzano 4107 razy
Dendrophagus crenatus.jpg
Dendrophagus crenatus.jpg (143.62 KiB) Przejrzano 4107 razy
Cucujus cinnaberinus.jpg
Cucujus cinnaberinus.jpg (135.8 KiB) Przejrzano 4107 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puszcza Białowieska”