Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 4 kwietnia 2020, 18:32

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pytanie o lepidoptera.eu
PostNapisane: czwartek, 20 lipca 2017, 23:16 

UTM: YS05
Witam wszystkich!
Mam pytanie: Na ile można się opierać na mapkach występowania gatunków w Polsce (województwa)?
Czy jeżeli w latach 2001 - 2010 nie wykazano gatunku na danym obszarze, a był wykazywany wcześniej, to znajdując go dziś mam powód do ekscytacji?
Zwłaszcza, że chodzi o bardzo popularnego motyla: Brudnica nieparka

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Pytanie o lepidoptera.eu
PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 08:56 

Lepiej się nie opieraj na tych danych, ja mieszkam na Opolszczyźnie i jesteśmy białą plamą do dziś :(. A motylki u nas są, chociaż mogę powiedzieć że jeszcze kilka lat wcześniej było ich o wiele więcej, jak pewnie prawie wszędzie.
Proponowałam kilka razy swoją pomoc w tym temacie, ale za każdym razem odpowiedź była odmowna, statusu obserwatora nie dostałam.
Pozdrawiam,
Monika

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 09:11 

UTM: CA22
Problem, jaki poruszyła modraszka jest bardziej ogólny. Przyznanie przez Krzyśka statusu obserwatora dotyczy wszystkich gatunków. Krzysiek musi więc mieć pewność, że nie pojawią się na jego stronach dziwne i niesprawdzone rewelacje. A takie już były, np. obecność na północy Polski Argynnis pandora (ewidentna pomyłka z A. paphia f. valesina).
W efekcie ilość obserwowanych w terenie gatunków motyli jest o wiele większa niż ilość wpisów na stronie "Motyle Europy"
Brak wpisanej obserwacji, szczególnie pospolitych gatunków, nie powinien więc być powodem do "ekscytacji" gdy się taki gatunek zaobserwuje.

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 10:33 

UTM: DE65
Tylko że status obserwatora i rekord modraszki automatycznie nie zmieni białej plamy na zieloną.
Krzychu mówi o mapie checklistowej ze strony głównej gatunku, a ta jest trochę już nieaktualna.
Patrząc na obszary jasnozielone (nieparka wykazana przed 2000), nie należy wysnuwać wniosku, że gatunek tam zniknął, czy stał się rarytasem.
Nie było po prostu rekordu w publikacji, na podstawie której województwa mapki się zielenią.
Kliknij sobie ikonę oka pod nazwą gatunku, wybierz wszystkie rekordy a zobaczysz, że jest wszędzie.

Ostatnio edytowano piątek, 21 lipca 2017, 10:38 przez Wojtek M, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 10:34 

Te mapki nie są aktualizowane od dawna, nie ma co się na nich opierać. Ja spotkałem Scythropia crategella w mazowieckim, mapka takie spotkanie wyklucza.

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 10:41 

mantiss111 napisał(a):
Ja spotkałem Scythropia crategella w mazowieckim, mapka takie spotkanie wyklucza.

Biała plama niczego nie wyklucza. Tak jak napisał Wojtek:
Wojtek M napisał(a):
nie należy wysnuwać wniosku, że gatunek tam zniknął, czy stał się rarytasem.
Nie było po prostu rekordu w publikacji, na podstawie której województwa mapki się zielenią.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 11:04 

mantiss111 napisał(a):
Te mapki nie są aktualizowane od dawna, nie ma co się na nich opierać. Ja spotkałem Scythropia crategella w mazowieckim, mapka takie spotkanie wyklucza.

to nie mapka wyklucza obecność jakiegoś gatunku tylko publikacja naukowa na ten temat, Krzysiek oparł swoją stronę na Checlist z 2000 roku, w Polsce gatunek występuje, a Ty stwierdziłeś go w mazowieckim :okok:
inna sprawa jest z gatunkami nie ujętymi w Checlist, a obserwowanymi i łowionymi w Polsce- np. Sclerocoma acutella- nie ma możliwości zamieszczenia ich w module obserwacji, mam nadzieje, że to zmieni się po najnowszej wersji Checlisty

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 12:12 

Coś takiego nie występuje, występuje za to S. crataegella ;)
Checklista o mocy wykluczającej to jakieś sci-fi, to tylko lista obecności.

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 12:12 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
mantiss111 napisał(a):

To zdanie oznacza, że nie rozumiesz tego, na co patrzysz. Wszystko co napisałeś jest  tak naprawdę źle.

Te mapki nie są aktualizowane od dawna - to są mapki na podstawie publikacji Buszko Nowacki (2010), więc one wogóle nie są aktualizowane i nie będą. To stan na 2010 przedtawiony w danej publikacji.
nie ma co się na nich opierać - no właśnie można i trzeba, tylko ze zrozumieniem - to są przecież oficjalne dane z 2010.
Ja spotkałem Scythropia crategella w mazowieckim, mapka takie spotkanie wyklucza - mapka niczego nie wyklucza tylko przedstawia znany stan. Każdego dnia można spotyka się nowe gatunki w nowych miejscach co powoduje, że mapa (ilustrująca stan wiedzy) powoli staje się nieaktualna i z czasem zachodzi potrzeba jej uaktualnienia. Ale to nie jest tak, że mapka cokolwiek "wyklucza". Mapka przedstawia, ilustruje znane dane.
Załącznik:
mapkanalepidoptera.png
mapkanalepidoptera.png [ 55.33 KiB | Przeglądane 3945 razy ]

PS. A Twojego rekordu w obserwacjach nie widać? https://www.lepidoptera.eu/records2/Spe ... =0&ID=2343
Nie da się dodać? Byłoby wiadomo, że jest. Dane trzeba jakoś publikować.

Jak widać, jest tylko jeden rekord przez tyle lat. I co to oznacza: - że gatunku nie ma w Polsce? No nie, oznacza to tylko tyle, że tylko jednej osobie spośród tych, które ten gatunek spotkała chciało się (miała uprawnienia?) zamieścić ten rekord na lepidoptera.eu

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 18:10 

Wojtek M napisał(a):

Wojtek nie przysysaj się do pierduł- nastąpiło kopiuj- wklej, nie ten gatunek jest tematem tego wątku...
Wojtek M napisał(a):
Checklista o mocy wykluczającej to jakieś sci-fi, to tylko lista obecności.

to samo co powyżej (przysysanie) jaka znowu fantazja naukowa, jaka moc,jaka lista obecności...opieramy się na udokumentowanych doniesieniach- czy nie ?

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 19:53 

Widzę że cytowałeś, uśmiechałem się do mantissa.
Wpis Jacka wyjaśnia resztę.

PS. Checlista już doszła?  :mrgreen:

PostNapisane: sobota, 22 lipca 2017, 09:23 

Wojtek M napisał(a):
PS. Checlista już doszła?  :mrgreen:

w życiu/ci- straciłem już wszelką nadzieję :P

PostNapisane: sobota, 22 lipca 2017, 20:46 

Przepraszam, faktycznie źle się wyraziłem.

Wojtek M napisał(a):
[...]

Wiem, że nazywa się Scythropia crataegella, ale wymawia się nieco inaczej, stąd nie zawsze pamiętam o takim "h", czy "a" dla przykładu  :D.

Strefa czasowa: UTC + 1