lepidoptera.eu

Dział przeznaczony do komunikacji na temat strony lepidoptera.eu
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

lepidoptera.eu

Post autor: Cezary »

Pewnie większość z osób zna te stronę http://www.lepidoptera.eu/start.php?lang=PL którzy oznaczają złapane okazy;) na tej stronie można znaleźć wszystko tylko jest w niej jeden błąd czyli wymiary motyli. Większość jest oczywiście dobrze podana ale jest kilka "znanych" motyli którym bardzo zaniżono rozpiętość skrzydeł. np.
Lymantria dispar - Brudnica nieparka wymiary na stronie: 40-50mm ja spotkałem samca o rozpiętości ok. 45mm a mice o rozpiętości 70mm(trzeba przyznać że wyrośnięta ;))
Lasiocampa quercus - Barczatka dębówka- na stronie wymiary: 55-65mm, nie widziałem jej jak narazie na żywo ale w książce mam podane do 45mm skrzydło
wierze książce, dlaczego? bo patrząc na zdjęcia zbiorów osób którzy wstawili zdjęcia widać że jest to duży motyl względem innych.
dodaję zdjęcia mojej brudnicy nieparki
Czy wy też macie wrażenie że nie dopracowane są dane o wielkości motyli?[/i]
Załączniki
prawie 70mm dokładnie 68mm.
prawie 70mm dokładnie 68mm.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.56 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Strona lepidoptera.eu jest bardzo obszerną stroną prowadzoną przez jedną osobę (K.Jonko). Podjęcie się szczegółowego opisania każdego gatunku europejskiego jest dosyć ambitnym celem, a przede wszystkim czasochłonnym. Ważne, że możesz poprawnie zidentyfikować swojego motyla. Co innego, jeśli jakieś zdjęcie jest źle oznaczone... A jest tak np w przypadku Pyropteron muscaeformis/triannuliformis.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

xczarekxxx , Moim zdaniem nie powienieneś wytykać Krzyśkowi błędów na jego stronie w taki sposób :!: jeśli zauważysz błędy napisz Mu e-mail
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Tawulec pisze:Co innego, jeśli jakieś zdjęcie jest źle oznaczone... A jest tak np w przypadku Pyropteron muscaeformis/triannuliformis.
To stwierdzenie mnie zainteresowało. Sprawdziłem, fotka motyla oznaczonego jako P muscaeforme 07 06 2006 Węgry, Abony autorstwa Christina Geller, to P triannuliformis. W pierwszej chwili nie zauważyłem tego błędu. Dam znać Krzyśkowi.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Przez to nie potrafiłem dostrzec różnicy między tymi dwoma gatunkami :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Do Czarka:
przy preparacji zwracaj szczególną uwagę, by tułów i odwłok motyla były ułożone równo wzdłuż rowka rozpinadła. Jeśli przekręcisz tułów o niewielki nawet kąt (jak w przypadku Twojej brudnicy), to jedno skrzydło będzie optycznie wyżej a drugie niżej - taki okaz wygląda niechlujnie, a przypuszczam, że zależy Ci, by w przyszłości zbiór wyglądał estetycznie.
Cezary
Posty: 178
Rejestracja: wtorek, 16 czerwca 2009, 13:57
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Cezary »

Niestety tak wyszło przy rozpięciu tej brudnicy;( ale to jest chyba niewielki błąd;)
Tawulec pisze:Strona lepidoptera.eu jest bardzo obszerną stroną prowadzoną przez jedną osobę (K.Jonko).
Ale chyba każdy wie ze np. brudnica nieparka jest dość duża i na pewno większa od podanych wymiarów. Jeżeli Pan Krzysztof Jonko ma problem z uzpełnieniem danych to niech weźmie jakąś osobę do pomocy, choćby osoby z tego forum które mają dostęp do internetu jak widać po tym że są aktywni na forum;)
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Wpisywanie danych bezposrednio na stronę lepidoptera.eu odbywa się w dość skomplikowany sposób i raczej niemozliwym jest żeby ktokolwiek mógł to poza Krzyskiem zrobić. Natomiast wszelkie uwagi, znalezione błedy i sugestie najlepiej pisać bezposrednio do Krzysztofa.

Wykonana praca i ilośc informacji jest ogromna i przy takiej ilości nie da się uniknąć nieścisłości i niedopatrzeń. Tymbardziej że rozmiary motyli to sprawa nie do końca ścisła i pewna. Rownież i rosliny zywicielskie, rownież i zasięgi geograficzne, również i okresy wystepowania.

Dla treningu proponuję wybrac sobie 5 ulubionych przez siebie gatunków i sprobowac samemu najpierw opisać je najdokładniej jak się potrafi (okres wystepowania, rozmiary, rosliny, zasięgi).
Potem porównać to z dostępnymi informacjami i wypisać róznice. Potem sprobować je jakoś samemu uzasadnic i skomentować. To będzie na pewno bardzo konstruktywna i pouczająca zabawa, ktora doprowadzi do wielu odkrywczych przemyśleń :-)

Szczerze polecam i życzę dobrej zabawy!

PS. Tawulec - brawo za spostrzegawczość i znajomość przezierników!
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

To tak nie do końca było. Mi coś nie grało w rodzaju Pyropteron, a Rafal Celadyn potwierdził złe oznaczenie. Także brawa dla Rafała. :)
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

Tawulec pisze:Co innego, jeśli jakieś zdjęcie jest źle oznaczone...
Kiedyś na forum zwóciłem uwagę na jedną pomyłkę(link).Napisałem do Krzyśka o tym, napisałem również że potwierdzono to na forum. Teraz znów patrze, zdjęcia nie zostały zamienione do tej pory - być może przez przeoczenie. Napiszę do Krzyśka przy najbliższej okazji, chyba że Krzysiek zaglądnie tu pierwszy.

Takich nieścisłości co do rozpiętości jest na pewno więcej np. Lithosia quadra osiąga rozmiary 55mm, ja mam w zbiorze kilka samic po 50mm, a na stronie lepidoptera.eu jest max.40mm

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Poza tym zostają jeszcze gatunki "kopulatorowe"- Leptidea sp., Amphipyra berbera/pyramidea, Amphipoea etc.. Te zdjęcia chyba powinny zostać opisane jako Xyz sp.
Jak uważacie? Wielokrotnie chciałem oznaczać takie gatunki na podstawie zdjęć- z marnym efektem :mrgreen:
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 sierpnia 2009, 21:25 przez Tawulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

Tawulec pisze:Poza tym zostają jeszcze gatunki "kopulatorowe"- Leptidea sp., Amphipyra berbera/pyramidea, Aphiompoea etc.. Te zdjęcia chyba powinny zostać opisane jako Xyz sp.
Zdjęcia tych gatunków mogą być, ale tylko wtedy gdy okaz po sfoceniu został zebrany i prawidłowo oznaczony. Poza tym powinna być informacja przy gatunkach podobnych, że zdjęcie nie pozwala do końca prawidłowo oznaczyć gatunek, a poprawnie oznaczenie może dać tylko badanie narządów kopulacyjnych.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Błedy na stronie

Post autor: Krzysiek Jonko »

Na forum jestem rzadko - ale jak widzę obgadujecie mnie trochę ;-)

Po pierwsze - DOPISYWANIE informacji na stronie jest możliwe i w sumie dość proste: PO ZALOGOWANIU na stronie "gatunkowej" na belce pojawia się przycisk ze znakiem "+". Po jego kliknięciu można dopisywać/korygować informacje na stronie. Oczywiście nie online - zmiany będą widoczne po aktualizacji strony.

Po drugie - z uwagi na to, że na Forum z braku czasu zaglądam bardzo rzadko - często NIE WIEM o tym, że coś na stronie jest nie tak. Jeśli znajdujecie jakiekolwiek błędy - proszę o DOKŁADNĄ informację - nie tak jak napisał Paweł Czudec, że są zamienione dwa zdjęcia. Tylko skąd ja mam wiedzieć KTÓRE???

Po trzecie - uwagi co do rozmiaru motyli. Rozpiętość skrzydeł jest podana szacunkowo. Ja też mam jedną samicę Lymantria dispar o rozpiętości grubo ponad 7 cm. Ale wyhodowałem taki okaz jeden raz w życiu. Zdarzają się ludzie o wzroście 2,5m ale nie znaczy to, że typowy rozmiar człowieka to 2,5m. Rozmiary podaję za publikacjami naukowymi ;-)

Po czwarte - info o błędnym oznaczeniu przeziernika dotarło, będzie skorygowane przy następnej aktualizacji. Dzięki Marku.

Na koniec chciałbym Wam zwrócić uwagę na jedno - jak już wspomniał o tym Jacek - stronę prowadzę sam i nie przewiduję, żeby to miało się zmienić. Z uwagi na bardzo absorbującą pracę nie mam tyle wolnego czasu do jej prowadzenia - ile bym chciał czy potrzebował. Często dostaję maile z pretensjami, że "wysłałem/am zdjęcie a nie pojawiło się na stronie po aktualizacji". Na dziś mam grubo ponad TRZY TYSIĄCE nadesłanych zdjęć, które nie znalazły się na stronie - powiem więcej - większości nawet nie zdążyłem przejrzeć...
Starajcie się w miarę możliwości POMAGAĆ mi w tworzeniu strony. Ludzi, którzy mi pomagają dopisując informacje czy przesyłając zdjęcia spreparowanych okazów, z których robię miniaturki można policzyć na palcach jednej ręki. Nie będę ich wymieniał z nazwiska - oni wiedzą o kogo chodzi. Podobnie jest z identyfikacją zdjęć w galerii niezidentyfikowanych. Wielu z Was identyfikuje zdjęcia na Forum - u mnie robi to praktycznie tylko Adam Larysz i Maciek Matraj... Nie mam do was żalu za krytyczne słowa - staram się, żeby wszystko na stronie było oznaczone prawidłowo. Z wielu powodów czasami tak nie jest - ale ty WY jesteście od tego, żeby czuwać nad tym co robię ;-)
Pamiętajcie, że to nie dla mnie - a dla WAS tworzę i utrzymuję z własnej kieszeni tą stronę. Dołóżcie do niej trochę od siebie - a będzie z pewnością jeszcze lepsza ;-D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Post autor: Paweł Czudec »

Krzysiek Jonko pisze:Po drugie - z uwagi na to, że na Forum z braku czasu zaglądam bardzo rzadko - często NIE WIEM o tym, że coś na stronie jest nie tak. Jeśli znajdujecie jakiekolwiek błędy - proszę o DOKŁADNĄ informację - nie tak jak napisał Paweł Czudec, że są zamienione dwa zdjęcia. Tylko skąd ja mam wiedzieć KTÓRE???
Krzyśku zaglądnij do mojego maila z dn.14.08.2009, 23:39. Nie bedę przytaczał całej treści bo nie ma potrzeby.
C.nupta - zdjęcie Jarka Burego to C.elocata
C.elocata - zdjęcie kolegi z Portugalii to według mnie C.nupta
z tą różnicą, że teraz są dwa, a wtedy było tylko jedno zdjęcie kolegi z Portugalii.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Krzysiek Jonko »

Ktoś jeszcze może potwierdzić, że te wstęgówki są oznaczone nieprawidłowo?
Póki co - mam sprzeczne dane od dwóch ludzi, ale WYDAJE MI SIĘ, że Paweł może mieć rację ;-)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Nuptą nie jest zdjęcie J.Burego. M-kształtna linia na przednim skrzydle jest o wiele "krótsza" niż u nupty. Poza tym nieco inny odcień przednich skrzydeł. To elocata. Natomiast zdjęcie przy gatunku C.elocata wykonane przez Paulo Henrique Lopes Rodrigues nie jest ani nuptą, ani elocatą. Bardzo mocno wydłużone "M" przemawia, jak dla mnie, za Catocala electa.
Pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Potwierdzam że fot J Burego nie przedstawia C nupta tylko C elocata.
Co do fot C.elocata wykonanej przez Paulo Henrique Lopes Rodrigues, uważam że jest to inny gatunek. Skłaniam się do C nupta, ale to Portugalia. Krzysiek może warto z tym zwrócić się do Janusza Nowackiego, czy Romka Wąsali.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: lepidoptera.eu

Post autor: romanzamorski »

Przy okazji wątku viewtopic.php?f=24&t=21933&start=80 dot. Epirrhoe hastulata zauważyłem na stronie Krzyśka błąd. Pierwsza fotka autorstwa Kimo Silvonena to w/g mnie E. tristata. http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=678&country=PL Czy ktoś to potwierdzi?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Wojtek M »

Korzystając przy okazji podbicia wątku przypomniał mi się błąd na stronie Krzyśka, o tu: http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=298&country=PL Na focie Tomasza Binkiewicza siedzi Tethea ocularis.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Wojtek Guzik »

http://lepidoptera.eu/show.php?ID=612&country=PL
Zdjęcie P. H. Olsena to zdaje się Alcis repandata
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

romanzamorski pisze:Przy okazji wątku viewtopic.php?f=24&t=21933&start=80 dot. Epirrhoe hastulata zauważyłem na stronie Krzyśka błąd. Pierwsza fotka autorstwa Kimo Silvonena to w/g mnie E. tristata. http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=678&country=PL Czy ktoś to potwierdzi?
Zgłaszałem ten błąd Krzyśkowi, niestety bez odzewu. Wcześniej kilkakrotnie zgłaszałem różne błędy - z różnym skutkiem.
Potwierdzam też błędy wychwycone wyżej. Sam też ostatnio na coś trafiłem, ale już odpuszczam i nie zgłaszam. Niestety albo autor nie ma czasu, albo uważa że jest OK.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: lepidoptera.eu

Post autor: romanzamorski »

Krzysiek pewnie nie ma czasu na poprawki na bieżąco. Jak złapie oddech to uwzględni nasze spostrzeżenia. Na marginesie tego wątku chciałem zadać pytanie niektórym kolegom, którzy zamieszczają swoje obserwacje na lepidoptera.eu pochodzące z jednej lokalizacji dzień po dniu i tak przez powiedzmy tydzień o cel takiego postępowania. Miało by to sens w przypadku gatunków migrujących. Lecz często obserwacje te dotyczą gatunków osiadłych i nierzadko pospolitych. Pewnie bywa tak, że ten sam osobnik motyla trafia przez kilka dni na stronę. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Rafał Celadyn »

romanzamorski pisze:Na marginesie tego wątku chciałem zadać pytanie niektórym kolegom, którzy zamieszczają swoje obserwacje na lepidoptera.eu pochodzące z jednej lokalizacji dzień po dniu i tak przez powiedzmy tydzień o cel takiego postępowania. Miało by to sens w przypadku gatunków migrujących. Lecz często obserwacje te dotyczą gatunków osiadłych i nierzadko pospolitych. Pewnie bywa tak, że ten sam osobnik motyla trafia przez kilka dni na stronę. Pozdrawiam.
...nie wiem co na to zainteresowani :wink: ,ale wg.mnie nie ma w tym nic zdrożnego 8) .Może ktoś ustala sobie na tej podstawie fenologię gatunku na danym terenie,albo po prostu wklepuje dla porządku....Nawet jeśli to jakiś pospoliciuch ,takie dane też są ważne ...i zawsze ciekawie się to ogląda po latach...
Pozdrawiam
Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

a może ktoś sobie nabija licznik rekordów.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: lepidoptera.eu

Post autor: romanzamorski »

Rafał Celadyn pisze:...nie wiem co na to zainteresowani ,ale wg.mnie nie ma w tym nic zdrożnego .Może ktoś ustala sobie na tej podstawie fenologię gatunku na danym terenie,albo po prostu wklepuje dla porządku....Nawet jeśli to jakiś pospoliciuch ,takie dane też są ważne ...i zawsze ciekawie się to ogląda po latach...
Nie twierdzę, że jest w tym coś zdrożnego. Pytam się o cel takiego postępowania. Możliwe jest, że ktoś w ten sposób dokumentuje sobie fenologię gatunku jak piszesz Rafale.
Marek Hołowiński pisze:a może ktoś sobie nabija licznik rekordów.
Marek pewnie jest bliższy prawdy.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Rafał Celadyn »

romanzamorski pisze:
Marek Hołowiński pisze:a może ktoś sobie nabija licznik rekordów.
Marek pewnie jest bliższy prawdy.
...ale ...po co :? ,przecież to nie jakiś konkurs...ja szczerze powiedziawszy nawet nie wiem, gdzie to się tam sprawdza :mrgreen: :wink: .
:birra:
Rafał
PS.
...a kto prowadzi w rankingu ? :mrgreen:
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Wojtek M »

Rafał Celadyn pisze:przecież to nie jakiś konkurs...
No nie jest, przynajmniej nie oficjalny ...bo wszędzie gdzie pojawia się ranking... ;)
http://www.lepidoptera.eu/records/Autors.php
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Rafał Celadyn »

...oooo! Panowie ...
Romek ,Jarka nie dogonicie ,ale do Wojtka masz tylko cztery rekordy!Myślę że dasz radę :ok: ,pogoda od środy ma być ok .Trzymam kciuki :hp: :P .
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=Bu8fjrR9oq8
:birra:
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: lepidoptera.eu

Post autor: romanzamorski »

Rafał Celadyn pisze:Romek ,Jarka nie dogonicie ,ale do Wojtka masz tylko cztery rekordy!Myślę że dasz radę ,pogoda od środy ma być ok .Trzymam kciuki .
Dzięki Rafał. Już cieszę się na tę pogodę, bo odkładam od pewnego czasu wyjazdy na świecenia. Teraz szykuję się po kolei na:
Pieniny,
Torfowiska Orawsko-Nowotarskie,
Ponidzie,
Puszczę Kozienicką. Tak więc Wojtku srebro zagrożone.
W zasadzie odbiegliśmy trochę od kwestii. Nie ilość a jakość rekordów jest ważna. Np łańcuszek kilkunastu rekordów cytrynka z jednego dnia z trasy przejazdu podczas podróży przez pół kraju, albo codzienne doniesienia o obserwacji Xanthorhoe ferrugata nad oświetlonym wejściem do domu - jaką wartość poznawczą niosą te informacje.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Kiedyś w zimowe wieczory wprowadziłem część rekordów ze zbioru. Aby wszystko, brakuje niestety czasu. Takie dane muszą być absolutnie pewne, niepodważalne. Niestety zbyt wielu nie traktuje tego poważnie. Rekordy lecą jak piasek z dziurawego worka i nie ważne że gatunek można oznaczyć tylko w oparciu o genitalia, czy inne jeszcze bardziej skomplikowane metody.
Przykładem niech będzie Leptidea reali i Leptidea sinapis. W niektórych rejonach kraju oba gatunki występują nawet na tych samych obiektach. A tu:
http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... 211&year=0
http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... =18&year=0
Na pewno niepodważalne są dane gdzie był badany aparat kopulacyjny, a pozostałe? Czy też były badane?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Rafał Celadyn »

...każdy system ma swoje niedoskonałości...są też systemy ,których nie przetrawiam :wink: ,uważam że strona Krzysztofa jest systemem zbliżonym do ideału,motyle to duża grupa i gdyby tylko takie niedociągnięcia zdarzały się gdzie indziej to może jakość i podejście do życia byłoby inne w naszym pięknym kraju...HEJ !
Pozdrawiam
Rafał
:birra:
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: lepidoptera.eu

Post autor: romanzamorski »

Rafał Celadyn pisze:...każdy system ma swoje niedoskonałości...są też systemy ,których nie przetrawiam ,uważam że strona Krzysztofa jest systemem zbliżonym do ideału,motyle to duża grupa i gdyby tylko takie niedociągnięcia zdarzały się gdzie indziej to może jakość i podejście do życia byłoby inne w naszym pięknym kraju...HEJ !
Świnto prowda! Wrzucam na luz. :uscisk:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Krzysiek dał możliwość współtworzenia fragmentów swojej strony innym. Niestety Ci inni nie zawsze są wiarygodni. Brakuje tu systemu który mógłby weryfikować dane.
Strona "MOTYLE EUROPY" KRZYŚKA JONKO jest jedną z najlepszych w necie o motylach tego rejonu świata.
Niemniej warto wnosić uwagi, aby była jeszcze lepsza.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Jarosław Bury »

Myślę, że nawet rekordy gatunków bliźniaczych, bez np. przebadania narządów wewnętrznych są istotne - niosą mianowicie taką informację, że jeden z np. dwóch, czy trzech gatunków występuje na danym terenie - fachowiec może z tego wyciągnąć dla siebie pewne informacje - myślę, że to lepsze niż całkowicie biała plama w kwestii np. wietków - oczywiście ideałem byłoby oznaczenie do prawidłowego gatunku, ale to nie dla wszystkich jest możliwe...

Można by jeszcze pomyśleć o liście gatunków bliźniaczych i opcji nanoszenia danych bez identyfikacji do konkretnego gatunku, tylko do grupy np.: L. sinapis/L. reali :mysl:
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: lepidoptera.eu

Post autor: romanzamorski »

Jarosław Bury pisze:Można by jeszcze pomyśleć o liście gatunków bliźniaczych i opcji nanoszenia danych bez identyfikacji do konkretnego gatunku, tylko do grupy np.: L. sinapis/L. reali
Tak też swego czasu sugerowałem Krzyśkowi podobnie motywując (Amphipoea, Mesapamea, Euxoa).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Rafał Celadyn »

Jarosław Bury pisze:Można by jeszcze pomyśleć o liście gatunków bliźniaczych i opcji nanoszenia danych bez identyfikacji do konkretnego gatunku, tylko do grupy np.: L. sinapis/L. reali  
...taki pomysł już chyba przewinął się gdzieś na forum,tylko może trzeba by taką modyfikację zaproponować Krzyśkowi...?Poza tym dla "wątpiących" :wink: można by zrobić opcję w aplecie obserwacji ,żeby był widoczny status rekordów(obserwacja,okaz ,foto etc.),wtedy "klara" byłaby większa...jeśli okaz był tylko obserwowany ,lub fotografowany ,a należy do grupy kopulatorowej sprawa byłaby jasna,jeśli jest okaz ,zawsze można wysłać maila do gościa i wszystko jasne...tyle.
Pozdrawiam
Rafał
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Marek Hołowiński »

Rafał Celadyn pisze:
Jarosław Bury pisze:Można by jeszcze pomyśleć o liście gatunków bliźniaczych i opcji nanoszenia danych bez identyfikacji do konkretnego gatunku, tylko do grupy np.: L. sinapis/L. reali  
...taki pomysł już chyba przewinął się gdzieś na forum,tylko może trzeba by taką modyfikację zaproponować Krzyśkowi...?Poza tym dla "wątpiących" :wink: można by zrobić opcję w aplecie obserwacji ,żeby był widoczny status rekordów(obserwacja,okaz ,foto etc.),wtedy "klara" byłaby większa...jeśli okaz był tylko obserwowany ,lub fotografowany ,a należy do grupy kopulatorowej sprawa byłaby jasna,jeśli jest okaz ,zawsze można wysłać maila do gościa i wszystko jasne...tyle.
Pozdrawiam
Rafał
Tylko po co? Dane dotyczące grupy gatunków raczej nic nie wnoszą. Co może wnieść rekord L reali/sinapis na mapie Polski? Tym bardziej dotyczący np Euxoa sp?
Uważam że możliwość wprowadzania danych powinna być ograniczona do sprawdzonych ludzi, którzy na ten temat mają jakieś pojęcie.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: lepidoptera.eu

Post autor: romanzamorski »

Z Euxoa miałem na myśli tylko 2-4 gatunki bardzo podobne, ale i tak czuję że trochę się zagalopowałem. :gl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Hołowiński pisze:Uważam że możliwość wprowadzania danych powinna być ograniczona do sprawdzonych ludzi, którzy na ten temat mają jakieś pojęcie.
...jak dla mnie, to o rodzaju Euxoa ,ma u nas jakieś pojęcie może 10 osób-to wersja optymistyczna :wink: ...strona jest skierowana nie tylko do fachowców, ale również do fotoamatorów,dlaczego odbierać im możliwość jej współtworzenia ze względu na jakąś szczątkową ilość gatunków nie oznaczalnych z fotografii ???Może lepiej ustalić ,które gatunki są nie oznaczalne ze zdjęć i dla nich zablokować dodawanie obserwacji ?...albo dopuszczać taką możliwość wyłącznie po weryfikacji preparatu przez fachowca-moderatora... czy kogoś tam 8) :P ...?
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Wojtek Guzik »

romanzamorski pisze:Tak więc Wojtku srebro zagrożone.
No to napędziłeś mi stracha, wezmę się chyba za dodawanie obserwacji ;)
A tak na poważnie, poruszając zdaje się zakończony powyżej temat, zostałem niejednokrotnie zachęcony do dodawania jak największej ilości rekordów. Zawsze pewnym wyjaśnieniem dla mnie było zachowanie proporcji w ilości obserwacji gatunków ciekawszych/rzadziej obserwowanych do tych pospolitszych (których to obserwacji powinno być w takiej bazie stosunkowo więcej).
"Boli" mnie trochę jedna kwestia w takim podejściu- brak możliwości oznaczenia niektórych gatunków (a zwłaszcza tych pospolitych) po fotografiach, ale tego na chwilę obecną nie jestem w stanie u siebie zmienić...
Może lepiej ustalić ,które gatunki są nie oznaczalne ze zdjęć i dla nich zablokować dodawanie obserwacji
I to by był chyba najlepszy pomysł :ok: Choć każdy szanujący się obserwator/fotoamator powinien te gatunki znać i wrzucić na luz przed dodaniem takiej obserwacji.

Pozdrawiam gorąco z chłodnego Krosna
Witas

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Witas »

Rafał Celadyn pisze:...jak dla mnie, to o rodzaju Euxoa ,ma u nas jakieś pojęcie może 10 osób-to wersja optymistyczna :wink:
optymista... :gun: jestem "opatrzony' z motylami i dalej ciemna masa. A zdjęcie można sobie ... :smiech:
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: lepidoptera.eu

Post autor: Almandyn »

Rafał Celadyn pisze:Może lepiej ustalić ,które gatunki są nie oznaczalne ze zdjęć i dla nich zablokować dodawanie obserwacji ?...albo dopuszczać taką możliwość wyłącznie po weryfikacji preparatu przez fachowca-moderatora... czy kogoś tam 8) :P ...?
Jako fotoamator zgadzam się z tą propozycją :okok: . Bo lepiej jest zgłosić obecność "pewniaka" niż mieszać zgłaszając fantomy :szok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „lepidoptera.eu”