KRAŚNIKI (Zygaenidae)

Awatar użytkownika
Andrzej W.
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:23

KRAśNIKI (Zygaenidae)

Post autor: Andrzej W. »

Witam ponownie, po dłuzszej przerwie (egzaminy :/). Zdjęcia w załączniku zostało zrobione prawie miesiąc temu, ale nie miałem okazji zaprezentować ich wcześniej. Podczas przeczesywania pewnej łąki trafiłem na gąsienice 4 gatunków kraśnika. Dwa zidentyfikowałem bez problemu (rzęsinowiec i sześcioplamek) , ale z kolejnymi dwoma mam spory problem.
Jeśli idzie o pierwsze zdjęcie to nie jestem nawet pewien czy to faktycznie jest kraśnik - gąsienica bardziej przypomina wygladem gasienicę rusałki, ale nigdzie w mojej literaturze nie udało mi się znaleźć żadnej która byłaby do niej podobna.
Gąsienica z drugiego zdjęcia tojuż na 100% kraśnik, ale nie mogę dojść jaki. Mam nadzieję że którys z Forumowiczów dysponuje lepszą literatura niż ja... :)

Pozdrawiam
Andrzej Wojtaszewski
Załączniki
Inne uj?cie.
Inne uj?cie.
DSCN5503.jpg (37.93 KiB) Przejrzano 2915 razy
Kra?nik - zagadka.
Kra?nik - zagadka.
DSCN5526.jpg (58.87 KiB) Przejrzano 2919 razy
Domniemany kra?nik - tym razem zechcia? wspó?pracowa? :)
Domniemany kra?nik - tym razem zechcia? wspó?pracowa? :)
DSCN5564.jpg (61.21 KiB) Przejrzano 2936 razy
Domniemany kra?nik...
Domniemany kra?nik...
DSCN5560.jpg (54.61 KiB) Przejrzano 2985 razy
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Paweł Bojar »

Witaj,te czarno-pomarańczowe gąsienice to przeplatka,Melitaea didyma,te białe to jakiś kraśnik,pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ten kraśnik wygląda na Zygaena minos.

http://www.leps.it/indexjs.htm?SpeciesP ... eMinos.htm
Awatar użytkownika
Andrzej W.
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:23

Policz plamki, czyli KRAśNIKÓW ciąg dalszy.

Post autor: Andrzej W. »

Korzystając z pięknego weekendu wróciłem na tą samą łąkę na której całkiem nedawno fotografowałem gąsienice kraśników. Efekt jest wiadomy - kolejne problemy do rozwiazamia :] Tym razem nie bedzie tak łatwo jak z gasienicami bo w wiekszości przypadków imago są do siebie bardzo podobne. Tylko przy Jordanita globulariae nie miałem najmniejszych problemów z identyfikacją.

Do rozpatrzenia są na pewno takie gatunki jak sześcioplamek i minos bo ich gąsienice widywałem wcześniej.
Aha. Tym razem sprawdziłem http://www.leps.it, ale tamte zdjęcia niewiele mi pomogły.

Zabawę czas zacząć:

P.S zapomniałem że to forum dodaje załączniki od dołu :/ łatwiej będzie z identyfikacja jeśli przeglądanie zacznie się od dołu strony.
Załączniki
Inny osobnik, ale te? raczej pi?cioplamek.
Inny osobnik, ale te? raczej pi?cioplamek.
DSCN5918.jpg (41.3 KiB) Przejrzano 2873 razy
Z liczby plamek wynika ?e to... piecioplamek :) Ale dla pewno?ci zapytam.
Z liczby plamek wynika ?e to... piecioplamek :) Ale dla pewno?ci zapytam.
DSCN5901.jpg (38.42 KiB) Przejrzano 2864 razy
Gatunek ten cechuje dymorfizm p?ciowy - osobniki jednej p?ci s? czarne z czerwonymi plamami, drugiej - maja przezroczyste skrzyd?a z pomara?czowymi plamami.
Gatunek ten cechuje dymorfizm p?ciowy - osobniki jednej p?ci s? czarne z czerwonymi plamami, drugiej - maja przezroczyste skrzyd?a z pomara?czowymi plamami.
DSCN5910.jpg (44.49 KiB) Przejrzano 2860 razy
Inne uj?cie...
Inne uj?cie...
DSCN5886.jpg (42.72 KiB) Przejrzano 2855 razy
To mo?e by? kra?nik minos, ale pewien nie jestem.
To mo?e by? kra?nik minos, ale pewien nie jestem.
DSCN5885.jpg (41.38 KiB) Przejrzano 2871 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Czesc,
Te dwa pierwsze kraśniki wyglądaja mi na Z.viciae, natomiast pozostałe na Z.minos - skoro wcześniej tam robiłeś zdjęcia gąsienic tego gatunku.
U mnie natomiast pojawiły się nareszcie Z.carniolica - około 2 tyg. później niż zwykle.
To dzisiejsze, świeże zdjęcie: http://www.lepidoptera.slask.pl/z.carniolica.jpg
pozdrowienia
Awatar użytkownika
Andrzej W.
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:23

Post autor: Andrzej W. »

Witam!

Co do Z.viciae że to faktycznie ten gatunek, chociaż patrząc na układ plam u Z.trifolii nadal mam małe wątpliwości. Jednak stan mojej wiedzy nie pozwala mi na podparcie tego mocniejszymi argumentami :)
W przypadku Z.minos mam całkiem uzasadnione wątpliwości związane z dymorfizmem płciowym u tego gatunku. Na pierwszym zdjęciu tego nie widać, to które dodaję teraz jest dokładniejsze - jeden osobnik z kopulujacej pary ma skrzydła z pomarańczowymi plamami.
Podejrzewam raczej Z.osterodensis, na podstawie zdjęcia z http://www.leps.it/images/Zygaenidae/In ... sA0002.JPG i http://www.leps.it/images/Zygaenidae/In ... sA0001.JPG . Układ plam też nawet się zgadza.
To, że fotografowałem tam gąsienice minosa według mnie o niczym nie świadczy - fotografowałem tam też rzęsinowce i sześcioplamki, a jak na razie żadnego imago tych gatunków nie zaobserwowałem. Stanowisko odkryłem dopiero w tym roku więc nic więcej powiedzieć nie mogę.
Prawie cały przyszły tydzień planuje poświęcić na obserwację stanowiska, więc myślę że wspólnymi siłami uda nam się wszystkie gatunki zidentyfikować :)

Pozdrawiam
Andrzej Wojtaszewski
Załączniki
DSCN5909.jpg
DSCN5909.jpg (40.48 KiB) Przejrzano 2835 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

A ja jednak stawiałabym na Z. minos, nie osterodensis - patrząc na kształty plam. Wiadomo, że nie da się po tym zidentyfikować kraśnika na 100% - niemniej jednak, na wszystkich zdęciach minosa, jakie znalazłam w sieci plamka środkowa kończy się zagięciem w dół. Natomiast u osterodensisa ta sama plamka jest prosta, jedynie lekko "rozdęta" na końcu.
Jeszcze co do tych okazów z półprzezroczystymi skrzydłami - czy taka różnica była widoczna w przypadku każdej pary? Bo jeżeli nie, to mogą być po prostu osobniki zlatane, "zużyte" (zresztą do samców ta teoria też by pasowała, w końcu to one aktywniej szukają samic).
Awatar użytkownika
Andrzej W.
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2004, 21:23

Post autor: Andrzej W. »

Hmmmm... sam już nie wiem. Obserwacje prowadziłem razem z moją dziewczyną i ona też skłania się ku wersji, że większość zaobserwowanych osobników to Z. minos. Co do tego DSCN5885 jestem już praktycznie pewien, że to właśnie ten gatunek i na dniach wyśle go do uzupełnienia www.lepidoptera.eu :)
Co do reszty to jakichkolwiek wątpliwości gdyby komuś udało się potwierdzić, że któraś płeć u Z. minos ma plamy pomarańczowe (na 100% większość par tak wyglądała)...
Osobniki ze skrzydłami pomarańczowymi i przezroczystym to niemal na pewno samce - wśród zdjęć znalazłem takiego który nie miał nawet śladu łusek na pierwszej parzeskrzydeł, ale i takiego który miał przezroczyste, ale delikatnie "oprószone" na pomarańczowo. Nie podejrzewałem że motyl może w takim stopniu stracić łuskę bez fizycznego uszkodzenia skrzydła.
Heh w sumie te zdjęcia, oprócz mojej domowej kolekcji trafiają na www.lepidoptera.eu więc jak nie dojdziemy tutaj które co przedstawia to Krzysiek będzie miał problem :)

Pozdrawiam
Andrzej Wojtaszewski
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Zygaenidae

Post autor: ZbyszekZalewski »

Witam

nie znam się kompletnie na Kraśnikach ale przy okazji tej dyskusji chciałem się pchwalić co zaobserwowałem w 2000 roku na ogródkach działkowych w Sosnowcu Zagórzu


Pozdrawiam
Zibi
Załączniki
zdj?cie jest kiepskie robione zenitem ale sam widok tych kra?ników jest niesamowity :)
zdj?cie jest kiepskie robione zenitem ale sam widok tych kra?ników jest niesamowity :)
Zygaenidae kopia.JPG (38.98 KiB) Przejrzano 2848 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Widzię, Zibi, że dopadłeś niezłą rodzinkę karnioliki :)
Ja natomiast kilka dni temu ustrzeliłem wieczorem dwie parki Z.loti
Jest to naprawdę niezły widok, jak one wszystkie włażą nawzajem na siebie...
http://www.lepidoptera.slask.pl/gruppensex_loti.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraśniki (Zygaenidae)”