trifolii?

Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

trifolii?

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Wilgotna łąka, wysokie trawy i trzciny, miejscami tereny bardziej suche i łąki koszone, miejsce określane jako Spalony Ług, występował tam licznie H. morpheus
Załączniki
trifolii.jpg
trifolii.jpg (90.2 KiB) Przejrzano 4471 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Tak, to jest Zygaena trifolii. Czy na tej łące występował sit - Juncus sp i krwawnica - Lythrum salicaria wskazujące na zakwaszenie gleby, a pośród nich motylkowe -Papilionaceae (głównie wyka - Vicia sp)?
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Trifolii mam również z Muraw Dobromierskich i tam wyka występowała, Natomiast łąka to było jedno wielkie trzcinowisko, jedynie w miejscach koszonych wchodził ostrożeń i właśnie wyka. Teren cały otoczony lasem sosnowym, w miejscach wilgotnych olcha, topola, niedaleko znajdowało się torfowisko, niestety wysuszone przez mocno zmeliorowany teren.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Wszystkie znane mi stanowiska Z trifoli to tereny wilgotne i silnie zakwaszone. Rośliny motylkowe nie często występują w takich środowiskach, a to ich obecność warunkuje byt dla tego gatunku. Tylko wyżej pomyliłem się pytając o wykę, a to raczej chodzi o komonicę - Lotus.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

To cyknę okaz z muraw może to nie trifolii.
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: CezaryN »

Na Murawach Dobromierskich występuje i komonica :grin:
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Komonica występuje na różnych stanowiskach, ale tu bardziej chodzi o biotop
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: CezaryN »

Marek Hołowiński pisze:Tak, to jest Zygaena trifolii. Czy na tej łące występował sit - Juncus sp i krwawnica - Lythrum salicaria wskazujące na zakwaszenie gleby, a pośród nich motylkowe -Papilionaceae (głównie wyka - Vicia sp)?
Wszystkie znane mi stanowiska Z trifoli to tereny wilgotne i silnie zakwaszone. Rośliny motylkowe nie często występują w takich środowiskach, a to ich obecność warunkuje byt dla tego gatunku. Tylko wyżej pomyliłem się pytając o wykę, a to raczej chodzi o komonicę - Lotus.
Czegoś Marku chyba nie rozumiem. Z mojej wiedzy to właśnie różne gatunki wyki bardziej pasują do opisywanych środowisk (kwaśnych) niż komonica. Pzdr. Czarek
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Obserwując biotopy Z trifolii zwróciłem uwagę na cechy wspólne. Niestety nie oznaczałem tych roślin z motylkowych i opieram się raczej na pamięci. Dlatego najpierw podałem wykę, później jednak bardziej mi pasowała któraś komonica. Zapamiętany przeze mnie żółty kolor kwiatów nic tu nie wnosi. Na pewno w tym sezonie to zweryfikuję.
Awatar użytkownika
CezaryN
Posty: 215
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 20:10
UTM: DB23
Lokalizacja: Włoszczowa

Post autor: CezaryN »

Chciałem tylko pomóc, bo Murawy mam o rzut kamieniem i często tam bywam, a zeszliśmy z tematu na wymagania siedliskowe motylkowatych :wink:
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

CezaryN pisze:Chciałem tylko pomóc, bo Murawy mam o rzut kamieniem i często tam bywam, a zeszliśmy z tematu na wymagania siedliskowe motylkowatych :wink:
I w porządku. Dzięki. Wiesz, czasem obserwacje warto zanotować, a w tym przypadku tego nie uczyniłem. Ale temat już mnie nurtuje i w takich przypadkach zawsze dążę do wyjaśnienia wątpliwości.
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Obiecany kraśnik z muraw, plamy nieco inne ale według klucza wyszedł mi trifolii.
I jeszcze jeden zrobiony w naturze, ponad rok temu, Bolimowski Park Krajobrazowy, wilgotna łąka śródleśna razem z nausithous i teleius
Załączniki
trifolii murawy.jpg
trifolii murawy.jpg (146.64 KiB) Przejrzano 4468 razy
trifolii bolimowski.jpg
trifolii bolimowski.jpg (105.82 KiB) Przejrzano 4465 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

trifolii bolimowski.jpg -zgadza się, natomiast temu z muraw warto by się lepiej przyjrzeć. Czy mógłbyś zrobić fotkę jego z Z viciae, Z lonicerae i innymi Z trifolii ze swojego zbioru? Może też spód skrzydeł?
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Może dodam pewną obserwację z zachodniej Polski. Z trifolii występuje w Borach Dolnośląski dość licznie, szczególnie na podmokłych łąkach porośniętych roślinami motylkowymi. Na tych samych stanowiskach spotkać można nie mniej licznego Zygaena viciae. Jednakże podczas gdy Z.trifolii dopiero się klują, samce viciae są już mocno otrzepane, a samice nie pierwszej świeżości. Kilka dni po Z.trifolii wylęga się Z.minos, ale jest go już znacznie mniej i występuje bardziej na suchych stanowiskach (wygrzane tory kolejowe, suche łąki etc.).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Spód zrobiłem. Co do reszty życzeń, nie mogę jej spełnić, kraśniki do tej pory (sam nie wiem czemu) nie były jakoś w kręgu moich zainteresowań i nie posiadam ich w zbiorach. Nawet tych obfotografowanych. Jak coś pomoże to złapany 5 lipca.
Załączniki
trifolii  spod.jpg
trifolii spod.jpg (150.34 KiB) Przejrzano 4467 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Jedną z cech Z trifolii jest czarna obwódka na całej długości tylnego skrzydła, a Twój motyl przy tylnym kącie skrzydła ma tylko czarną strzępinę. Data też ma znaczenie. Ten okaz przypomina Z trifolii, ale na 100 % go nie oznaczę.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Jak dla mnie, to jest to pewny Z. trifolii. Po spodzie możemy wykluczyć Z. angelicae. Odpada też Z. lonicerae - za bardzo okrągłe ma wierzchołki skrzydeł. U Z. viciae zaś przepaska dolnego skrzydła jest wąska i raczej równa nacałej długości.
Zresztą bardzo podobny okaz Z. trifolii jest w tej mojej galerii: http://www.lepidoptera.slask.pl/Zygaenidae/
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Dziękuję za oznaczenie. Wychodzi na to, ze ten gatunek można spotkać i na suchszych terenach.
Galeria się nie ładuje.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Piotr Pawlikiewicz pisze:Dziękuję za oznaczenie. Wychodzi na to, ze ten gatunek można spotkać i na suchszych terenach.
Przypuszczam, że jednak w pobliżu są jakieś wilgotne łąki, z których sobie na kserotermę doleciał.
Mieszkając kiedyś w Katowicach miałem blisko do pewnej łączki w Dolinie Trzech Stawów, która była wielkości ok. 30x20m. Na tej łączce łowiłem 7 gatunków kraśników:
Adscita statices
Zygaena carniolica
Zygaena ephialtes
Zygaena filipendulae
Zygaena loti
Zygaena trifolii
Zygaena viciae
Łączka to był właściwie taki nieużytek ruderalny, ale rosło na nim sporo roślin motylkowych. Z. trifolii tylko tam zalatywał z pobliskich wilgotniejszych łąk.
Niestety, dziś już tej pięknej łączki nie ma... :sad:
Piotr Pawlikiewicz pisze:Galeria się nie ładuje.
To kwestia przeglądarki, spróbuj załadować na innej.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

To jest bardzo rozległa murawa, są tam dwa źródliska. Dla latających owadów jest również bardzo blisko do nie mniej rozległych wilgotnych łąk oraz do Pilicy. Teren jest bardzo urozmaicony, są tu murawy na pisakowe z kocanką oraz te wykształcone na wapieniach. Ja o kraśnikach z Muraw Dobromierskich wiem niewiele bo mnie ta rodzina nie interesuje. W monografii przedborskiego parku podany jest również Z. angelicae jako często spotykany. Z. carniolica jako charakterystyczny gatunek też tam często widuje i mam kilka okazów w zbiorze wraz z innymi nieoznaczonymi.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

No i wszystko jasne.
Łukasz Mielczarek pisze:Z. carniolica jako charakterystyczny gatunek też tam często widuje i mam kilka okazów w zbiorze wraz z innymi nieoznaczonymi.
Łukasz, jak możesz to pokaż te nieoznaczone.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Adam Larysz napisał:
Jak dla mnie, to jest to pewny Z. trifolii. Po spodzie możemy wykluczyć Z. angelicae. Odpada też Z. lonicerae - za bardzo okrągłe ma wierzchołki skrzydeł. U Z. viciae zaś przepaska dolnego skrzydła jest wąska i raczej równa nacałej długości.

Jak się okazuje też mam podobne okazy, jednak plamka 3 i 4 są bliżej siebie. Nie mniej zgadzam się z tym oznaczeniem. Również opinia że motyl wyleciał z wilgotnej łąki na kserotermę jest bardzo prawdopodobna.
Na wszystkich znanych mi stanowiskach (Puszcza Kozienicka, Polesie Lubelskie) motyle liczniej latały na wyżej opisanych przeze mnie biotopach, ale kilka okazów spotkałem w niedalekim od nich terenie o innym charakterze (kośna łąka, zapuszczony ugór, skraj lasu).
Załączniki
Ale i pośród nich kilka wydaje się podobnych
Ale i pośród nich kilka wydaje się podobnych
PC304824a.jpg (147.58 KiB) Przejrzano 4470 razy
pierwszy od lewej w trzecim rzędzie od góry jest najbardziej podobny do omawianego motyla
pierwszy od lewej w trzecim rzędzie od góry jest najbardziej podobny do omawianego motyla
PC304820a.jpg (149.49 KiB) Przejrzano 4475 razy
Przepaska na tylnym skrzydle może być szeroka
Przepaska na tylnym skrzydle może być szeroka
PC304817a.jpg (146.73 KiB) Przejrzano 4472 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

11,12 Z minos/purpuralis
21,22, 51,52 Z angelicae
31, 32 Z loti - samiec
41, 42 Z loti - samica
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Zgadzam się z Markiem całkowicie :wink:
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Dziękuje :smile:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraśniki (Zygaenidae)”