Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 24 wrz 2018, 09:21

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy
PostNapisane: niedziela, 10 gru 2017, 17:22 

Drodzy Forumowicze!

Ogłaszam nabór chętnych do współpracy przy rozwijaniu bazy Mapa Bioróżnorodności.

Weszliśmy na nowy etap: po wielu miesiącach przygotowań i wstępnych testów działa aplikacja do wprowadzania danych online - BioMap Connect. Pozwala ona dodawać i edytować dane o stwierdzeniach gatunków (rekordy) na podstawie publikacji, własnych obserwacji i kolekcji. Dodawanie zdjęć jest mile widziane, a często wręcz wskazane. Interfejs aplikacji BC korzysta z danych i narzędzi już zgromadzonych w ramach dotychczasowych działań MB - warstw i podkładów mapowych, bazy publikacji, taksonów i autorów.

Obecną fazę można określić jako końcówkę etapu rozruchu: większość przewidzianych funkcji działa zgodnie z planem, efekty działań trafiają już na serwer publiczny (http://baza.biomap.pl). W celu usprawnienia działania MB, obsługi bieżących spraw, instruktażu i rozwiązywania problemów powstało Forum BioMap (http://forum.biomap.pl), nie udostępniane na razie szerszej publice i przeznaczone tylko dla współpracowników.

Co daje MB i BioMap Connect
  • Szybki i wygodny sposób prezentacji danych o gatunkach
  • Narzędzia przydatne w pracy indywidualnej i zespołowej, ułatwiające m. in. przygotowanie danych do publikacji
    Możliwe np. czasowe ograniczenie widoczności rekordów (do momentu publikacji) i udostępnienie ich wybranym współpracownikom.
  • Udział w tworzeniu wiedzy dostępnej dla każdego
    Większość rekordów będzie dostępna na licencji CC-BY-NC poprzez sieć GBIF.
  • Uczestnictwo w niezwykłej przygodzie integrowania wiedzy i doświadczeń wielu pokoleń przy pomocy współczesnej technologii
  • Satysfakcję z udziału w zespole pracującym dla dobra wspólnego

Zakres taksonomii
  • Chrząszcze, pluskwiaki, motyle, sieciarki, ważki, prostoskrzydłe - całość fauny krajowej
  • Muchówki - baza ogólnopolska nieskorygowana (ponad 7 tys. gatunków)
  • Błonkówki - całość krajowych rośliniarek, pozostałe wyrywkowo
  • Inne grupy na horyzoncie
    Uzupełnienia i poprawki nie stanowią teraz problemu; będą wykonywane tylko przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Nie ograniczamy się tylko do fauny krajowej.

Zakres geograficzny - brak ograniczeń
Na razie mapy statyczne serwisu nie prezentują jeszcze danych spoza Polski.

Co jest wymagane
  • Chęć do współtworzenia bazy poprzez udostępnianie swoich danych
    Warunek podstawowy. Nie chcesz? Nie wchodzisz.
  • Życzliwość dla współpracowników
    Tak, to ważne - jej brak utrudnia działania.
  • Uczciwość i rzetelność
    Nie będzie miejsca dla podających dane nieprawdziwe lub niesprawdzone, łowców okazów gatunków chronionych itp.
  • Od strony technicznej - obsługa JavaScriptu w przeglądarce
    Problem dotyczy wyłącznie tych, którzy go wyłączyli.

Baza działa w ramach Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności, fizycznie na serwerach Uniwersytetu Warszawskiego. Aplikacja powstała na zasadzie wolontariatu i trwają poszukiwania środków i sposobów na rozwój i działania w większej skali. Na razie nie ma helpdesku ani infolinii ;) i rozwijana jest po godzinach, a nie przez zespół IT realizujący biznes plan. Nie mogę więc zagwarantować błyskawicznej obsługi wszystkich zainteresowanych.

Chętnych zapraszam do kontaktu poprzez adres e-mail biomap.pl@gmail.com.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: BioMap Connect - zaproszenie do współpracy
PostNapisane: piątek, 15 gru 2017, 05:34 

Odświeżam wątek, który pozostał bez echa, jak to zwykle, z nie do końca jasnych dla mnie powodów, dzieje się na tym forum z wpisami dotyczącymi projektu BioMap. Faktem jest, że info Piotra wygląda jakby wyszło z jakiejś agencji reklamowej, ale między wierszami dowiadujemy się, że są już pełne możliwości zewnętrznej edycji danych i poprawiania błędów i nieścisłości, na które często na tym forum narzekano. Że nie dla każdego z ulicy, to chyba nikogo nie powinno dziwić. Mamy więc do wyboru: ulepszać to, co już jest i od strony technicznej prezentuje bardzo obiecujące możliwości, biernie i krytycznie korzystać ze strony BioMap, co wielu forumowiczów od dawna robi, albo wzorem kilku forumowiczów dalej marudzić i udowadniać, jaki to "knot".

PostNapisane: piątek, 15 gru 2017, 09:34 

UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
inne zainteresowania: W chwilach wolnych od pracy buduję bombę neutronową. Szukam paru części...
Ja jestem już z Piotrem umówiony, zwłaszcza jeśli chodzi o materiał foto. Jednak będę mógł ruszyć temat dopiero w przyszłym roku, za 2-3 miesiące. Taka już specyfika mojej pracy i sytuacja domowa :)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 15 gru 2017, 12:11 

Telepatia działa. Akurat dziś chciałem podrzucić filmik dla zachęty z przykładem, jak może wyglądać dodanie stanowiska gatunku, z wypełnieniem kilku pól w bazie.
Zapraszam: https://www.youtube.com/watch?v=pE_eWGlmLek.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 15 gru 2017, 15:37 

Zachęcające, to ja się zgłaszam, czy trzeba oficjalnie wysłać jakiegoś maila z deklaracją? Poprzednie wklepywanie mi w ogóle nie szło, zaprzestałem po kilku próbach teraz wygląda to bajecznie..prosze o kontakt Piotrze
pozdrawiam
P.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 15 gru 2017, 16:25 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Jednym z moich noworocznych postanowień będzie znalezienie czasu na BIoMapę.

Obiecuję :D

Czy jest możliwość wrzucania danych hurtem?
Z excela np?

Albo żeby wpisać dane próby i ciurkiem gatunki, tak jak jest to, Piotrze, w Twojej bazie accesowej?

Nie potrafię znaleźć takiej opcji, a wpisywanie danych gatunek po gatunku jest strasznie upierdliwe :(

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 15 gru 2017, 19:58 

Przemek Zięba napisał(a):
Zachęcające, to ja się zgłaszam, czy trzeba oficjalnie wysłać jakiegoś maila z deklaracją?
Tak, zgodnie z instrukcją powyżej proszę o kontakt na biomap.pl@gmail.com.

Miłosz Mazur napisał(a):
Jednym z moich noworocznych postanowień będzie znalezienie czasu na BIoMapę. Obiecuję :D
Trzymam za słowo.

Miłosz Mazur napisał(a):
Czy jest możliwość wrzucania danych hurtem?
Z excela np?
Albo żeby wpisać dane próby i ciurkiem gatunki, tak jak jest to, Piotrze, w Twojej bazie accesowej?
Nie potrafię znaleźć takiej opcji, a wpisywanie danych gatunek po gatunku jest strasznie upierdliwe :(
Import hurtem z pliku na serwer to następny etap. Musiałem zacząć od umożliwienia edycji pojedynczych obiektów. Ta możliwość będzie, bo musi być. Dane powinno się wklepywać RAZ, a potem tylko zmieniać formaty. Rhabdom swobodnie wymienia dane tylko z excelem, docelowo powinien komunikować się bezpośrednio z BioMapą, ale to w jeszcze dalszych planach.
Ale zacznę od dodania do BioMap Connect opcji eksportu (patrząc od strony bazy) danych użytkownika, aby każdy, kto coś dołożył, mógł to sobie ściągnąć z powrotem, opakowane w xls.

Gdy dojrzejesz do akcji, proponuję nie czekać na opcję importu hurtem, tylko dopilnować, żeby Twoje dane, które już w MB są, były kompletne - poćwiczyć na tym, co już masz.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 15 gru 2017, 20:11 

UTM: CA56
Piotr Tykarski napisał(a):
Telepatia działa. Akurat dziś chciałem podrzucić filmik dla zachęty z przykładem, jak może wyglądać dodanie stanowiska gatunku, z wypełnieniem kilku pól w bazie.
Zapraszam: https://www.youtube.com/watch?v=pE_eWGlmLek.

Piotrze, podobnie jak Darek, mogę służyć fotografiami.
Temat dogadamy na fejsie.
Mój tryb pracy utrudnia włączenie się w dodawanie rekordów.

Sceptycznie wygląda dla mnie dokładne podawanie stanowisk, szczególnie w przypadku owadów uznawanych za rzadkie czy chronionych/ czerwonoksięgowych.
Podejście niektórych kolekcjonerów do tej kwestii jest wciąż niedojrzałe.
Przykład sprzed dwóch sezonów: na jednym z podbabiogórskich stanowisk Pseudogaurotina excellens, nieznanych szerszemu gronu, zastałem okorowane pędy starszych i zasiedlonych wiciokrzewów, ponacinane nożem w specyficzny sposób, zdradzający wiedzę na temat biologii gatunku.     
Dlaczego?
Okazy można kupić w Pradze za parę zeta.
Ale nic to.
Liczy się owad stąd, ubity własnoręcznie.
I zero refleksji nad losem miejscowej, naprawdę skromnej populacji...

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 15 gru 2017, 20:21 

Delog napisał(a):
Mój tryb pracy utrudnia włączenie się w dodawanie rekordów.
To się dopiero okaże :)

Delog napisał(a):
Sceptycznie wygląda dla mnie dokładne podawanie stanowisk, szczególnie w przypadku owadów uznawanych za rzadkie czy chronionych/ czerwonoksięgowych.
Podejście niektórych kolekcjonerów do tej kwestii jest wciąż niedojrzałe.
Przykład sprzed dwóch sezonów: na jednym z podbabiogórskich stanowisk Pseudogaurotina excellens, nieznanych szerszemu gronu, zastałem okorowane pędy starszych i zasiedlonych wiciokrzewów, ponacinane nożem w specyficzny sposób, zdradzający wiedzę na temat biologii gatunku.     
Dlaczego?
Okazy można kupić w Pradze za parę zeta.
Ale nic to.
Liczy się owad stąd, ubity własnoręcznie.
I zero refleksji nad losem miejscowej, naprawdę skromnej populacji...
To jeden z podstawowych problemów, które musiałem rozwiązać, zanim wyszedłem z propozycją. Jest kilka metod, aby chronić te dane i będziesz mógł wybrać odpowiedni sposób.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: piątek, 15 gru 2017, 21:38 

UTM: CA56
To się dopiero okaże :)

Widzę Piotrze, że masz motywację :-)

To jeden z podstawowych problemów, które musiałem rozwiązać, zanim wyszedłem z propozycją. Jest kilka metod, aby chronić te dane i będziesz mógł wybrać odpowiedni sposób.

Czyli nie jest tak łatwo dotrzeć do danych źródłowych.
To dobrze.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 23 gru 2017, 11:46 

:-) wprowadzanie rekordów szybkie i przyjemne właśnie sprawdziłem, to jest to !  :brawo:

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: poniedziałek, 22 sty 2018, 23:43 

Od połowy listopada testuję BioMap i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem możliwości jakie daje każdemu, kto chce z niej aktywnie korzystać.  O wszystkich problemach informuję Piotra. Usuwanie błędów i wprowadzanie usprawnień jest robione praktycznie od ręki, a wszystko wygląda naprawdę dobrze. Dla mnie wielką wartością dodaną jest informacja o danych niepublikowanych a pochodzących z indywidualnych kolekcji i obserwacji. Piotrze, wielki szacun!!!

PostNapisane: wtorek, 8 maja 2018, 23:30 

Czas płynie, BioMap Connect ma się coraz lepiej, danych przybywa. Stopniowo dochodzą nowe elementy i funkcje. Ostatnio doszło pierwsze z szeregu planowanych narzędzi do oceny postępów bazy. Na głównej stronie projektu - w zakładce "Działania" - http://baza.biomap.pl/pl/main/activities - można zobaczyć wykres podsumowujący aktywność użytkowników BMC (ogólne statystyki BioMap to osobna sprawa).

Trzeba przyznać, że entomo.pl ułatwiło kontakt z kilkoma cennymi współpracownikami. Ale to wciąż kropla w morzu możliwości (no dobra, może jeziorze). Zaproszenie jest nadal aktualne - podłącz się!

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 8 maja 2018, 23:40 
Super sprawa, kto dysponuje czasem niech spróbuje i zadziała   :okok: .

PostNapisane: środa, 9 maja 2018, 11:47 

Andrzej J. Woźnica napisał(a):
Super sprawa, kto dysponuje czasem niech spróbuje i zadziała   :okok: .

To wcale nie jest czasochłonne, wprowadzenie jednego rekordu trwa na ogół tyle co przeczytanie jednego krótkiego wątku niekoniecznie mądrego, składającego się z 5 postów na tym forum, ja tez zachęcam, dałem się namówić mi nie żałuję, a tutaj potencjał naukowy spory a nikomu się nie chce, takie mózgi, tacy specjaliści a w takim przedsięwzięciu nie chcą brać udziału, wolą pyskówki i amatorskie gaworzenie o dupie Maryni na forum

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 9 maja 2018, 11:54 
Drogi Przemku,
już ktoś z Kolegów entomologów zwrócił mi uwagę, że owszem jeden rekord wiele czasu nie zajmuje ale zadał mi pytanie: a jak ktoś ma ich 50 000 albo i więcej?
A tacy są i jest ich nie mało! Dlatego to co napisałem, uważam za zasadne. Szczególnie, gdy oznaczenie wymaga zrobienie preparatu mikroskopowego. Niemniej jestem zwolennikiem BIOMAP i zachęcam do wpisywania rekordów   :ok: .

PostNapisane: środa, 9 maja 2018, 12:32 

Ja zacząłem od wprowadzania rekordów z aktualnych obserwacji i zebranego materiału i stopniowo je uzupełniam, jak również cofam się w zbiorach do okazów już oznaczonych, powolutku, po roku wprowadzę wszystko, na spokojnie nawet te parę tysięcy. Nikt nie każe wprowadzać po partyzancku na ,,hurra".  :D

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: środa, 9 maja 2018, 12:46 
Nie wszyscy mają taki zapał  :okok: .  
Ostatnio dużo czasu poświęciłem na prowadzenie zajęć z Ewolucjonizmu, Paleontologii (w tym kręgowców) bo mi jako entomologowi nie jest dane prowadzić na własnym wydziale bezkręgowców... Jak to się mówi na układy nie ma rady... Ja się cieszę tym, że jeszcze pracuję i jako tako zarabiam dla rodziny... A i jeszcze próbuję coś robić gratis ...  :rotfl: np tu: (http://pte.au.poznan.pl/dipteron/)  :tak:  :tak:  :tak:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]