Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Wydawnictwa. gdzie można publikować swoje prace.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: AJW »

Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: Leszek Matacz »

Nie widzę listy dla tytułów bez IF. Czy lista czasopism niżej (<20 pkt.) nie uległa zmianie?
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: AJW »

Jest jeszcze lepiej. Jej nie ma ... Taka ta "Dobra zmiana"...
Polecam czasopismo: Cement, Wapno, Beton - za 40 pkt - czyli tyle co: Annales Zoologici, Zootaxa czy "Klio. Czasopismo poświęcone dziejom Polski i powszechnym"...
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: L. Borowiec »

W pliku Excela są wszystkie tytuły i te z IF i te bez IF. A nie ma poniżej 20 pkt, bo dolny próg dla wszystkich czasopism wynosi właśnie 20 pkt. Generalnie, ta nowa lista niewiele zmienia. Relacje między dziedzinami pozostały takie same jak na poprzedniej liście. Dla taksonomii i systematyki większość tytułów jest w przedziale 20-40, w porywach 70 (w biologii molekularnej nawet rzemieślnicze prace są co najmniej za 70, a dominują te za 100 pkt).
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: AJW »

Wykaz w postaci pliku Excela pojawił się dopiero dzisiaj i z nazwą "sprostowanie", więc nie wiem czy czegoś tam nie zmieniono.

Lechu, wybacz ale ma inne zdanie niż Ty, co do tego nowego wykazu.

Na liście są czasopisma, których nie ma nawet na szerokiej liście czasopism międzynarodowych typu Journal Master List...

Nie będę już pisał o innych rzeczach, bo w necie pojawiają się imienne opinie typu: Wśród czasopism prawniczych wycinka jak w puszczy białowieskiej; Dlaczego na liscie znajdują sie konferencje, ktore od wielu lat juz sie nie odbywaja? Na razie najstarsza "perelke" znalazlam z 1999. Ostatni raz odbyla sie w 1999 i jest na liscie! albo: Od kiedy wykaz obowiązuje, tj. publikacje od jakiego "dnia" obejmuje? Od stycznia 2019?
Brakuje lat, w jakich wykaz obowiązuje. Takiej podstawy istotnej dla każdego młodego naukowca przed kolejnym rokiem akademickim czy np. Szkoda, ze widac kolesiostwo.. Jezeli najwyzej punktowane czasopisma w jednej z dyscyplin naleza tylko do uczelni z ktorych pochodza czlonkowie KEN... I wcale nie sa to najwazniejsze czasopisma w tej dyscyplinie.. To cos tu brzydko pachnie
...

A propos skali punktów: to nie można było podzielić punktów przez 2 i wtedy najlepsze miałoby 100 pkt?
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: Leszek Matacz »

Patrzył ja do eksela, ale czasopism z części B (<20) ja nie widział.
ChPO, Ptaki Śląska, Odonatrix, Dipteron, Polskie Pismo Ent., WE, Ornis Polonica, Przegląd Przyrodniczy, Przyroda Sudetów - wyparowały.
Może trzeba czekać na kolejne sprostowanie?

Tymczasem u Michała Żmihorskiego wywiązała się już dyskusja - pod kątem tego, co piszą LB i AJW. Warto tam co jakiś czas zajrzeć, aby być na bieżąco z tematem, a także w celu wyrobienia sobie opinii nt. zmian.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: AJW »

Polskie Pismo jest i ono jedno się ostało, pod nazwą Polish Journal of Entomology :lol: .
Wszystkie czasopisma przyrodnicze z Muzeum Górnośląskiego też zniknęły ...
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: AJW »

Ogłoszenie:

Szukam młodego i zdolnego na Dipterona redaktora,
może On "naukę uzdrowi", bo ona wciąż "chora".
15 lat Dipterona minęło, jak jeden dzień i co?
zamiast punktacji: kopa w d... ,
więc usunę się w cień.

No może przesadziłem troszeczkę,
bo laurkę z Sekcji Dipt od kolegów dostałem
... o czym informuję grzecznie...
:szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: L. Borowiec »

To, że niektórych tytułów nie ma, nie wynika ze złej pracy komisji tylko z lenistwa ich redaktorów. Komunikat był wyraźny, na liście znajdą się tylko te tytuły, których redakcje złożą wniosek o wejście na listę. Na dodatek, w świetle informacji od prof. Radwana (spójrzcie na dyskusję na blogu Ecology and Evolution) ciągle jeszcze można te wnioski składać. Przyciskajcie więc kolegów z redakcji, żeby te wnioski złożyli.

Andrzeju, Journal Master List nie jest żadna listą referencyjną, są na niej wszystkie tytuły z numerem ISSN (wzięte na żywca z tej bazy). Na naszej liście w drugiej grupie znalazły się tylko te tytuły zagraniczne, których redakcje zostały zgłoszone (nie wiem jak to formalnie wyglądało) i potwierdziły chęć bycia na tej liście. Ich brak nie jest tak istotny w świetle nowej zasady zgłaszania prac do waloryzacji jednostek (każdy zatrudniony badacz przedstawia tylko 4 najlepsze punktowo swoje prace z ostatnich 4 lat). Pamiętajcie, że te punkty i ta lista ma służyć waloryzacji jednostek, a nie ocenie indywidualnej poszczególnych badaczy. Ktoś może opublikować nawet 80 prac w 4 lata (domyślcie się kto u nas ma taki dorobek), a i tak do waloryzacji swojej jednostki da tylko 4 najlepsze (choć może mieć i 20 o tej samie liczbie punktów). Osoba, która nie jest w stanie w 4 lata opublikować choćby tylko 4 prace za co najmniej 20 pkt (wybór czasopism jest tu naprawdę szeroki) jest z punktu widzenia polityki ocenianej jednostki bezwartościowa i na naszym wydziale takie osoby przenosi się na etaty dydaktyczne, żeby nie wchodziły do 4n. Ale to polityka krótkowzroczna, bo blokuje się etaty dla młodych.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: AJW »

W zasadzie powinienem zamilczeć, ale się odezwę...
Jako tzw. "muzealny adiunkt" !
Uważam się za prawdomównego (chociaz uznawane to jest w systemie uczelnianym za "brak inteligencji" a wręcz i za "głupotę" ale cóż, tak zostałem wychowany i się tego nie wstydzę). No i mam co nieco do powiedzenia w temacie.

1. System "zgłaszania" był delikatnie mówiąc b. enigmatyczny - jako redaktor czasopisma indeksowanego (nie tylko posiadającego ISSN ale indeksowanego) stwierdzam fakt.

Ministerstwo dysponowało pełną listą adresową czasopism poprzednio punktowanych i mogło poinformować redaktorów (czego nie zrobiono).
Osobiście zdobyłem te nowe informacje o aktualizacjach i poinformowałem PTEntomol, jako wydawnictwo i podmiot prawny o tym, że można byłoby pewne sprawy czasopism PTE, w tym i Dipterona uregulować (a wg wdrażanych przepisów tylko "zyskać"). Głową niestety muru nie przebijesz...
Tak a propos wpiszcie tu: http://mjl.clarivate.com/ np. Dipteron albo Wiadomości Entomologiczne. Które z nich tam jest (oba maja ISSN).
Można tez wpisać: Teologia i Moralność (za 20 pkt)... I co wyskoczy? Zaznaczam, ze nie jest to krytyka KK ale jako człowiek wykształcony w tym zakresie trochę powyżej średniej (dyplomowany lektor) mogę się odezwać... To tylko kilka wyrwanych z wykazu starego i nowego przykładów..
Dipteron został zarejestrowany na liście MNiSW, bo spełniał wymogi MNISW a nawet i więcej. Sam więcej zrobic nie mogłem i to mnie boli (a "łeb" pęka).

2. Nie zgadam się tez odnośnie do przemyśleń dotyczących waloryzacji jednostek...
W oparciu o co się dokonuje waloryzację? W oparciu o ludzi. W przypadku, kiedy finansowanie na uczelniach nie jest transparentne (nie tylko jeśli chodzi o tzw. finanse statutowe i dydaktyczne - a tak jest na wielu ?mniejszych uczelniach) a kierownik czy dyrektor jednostki to ciągle "Bóg" (wiem to z własnego doświadczenia wielu lat pracy), to działania idą w takim kierunku, jak jest napisane np. tutaj: https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacj ... awcze.html.
Zacytuję tylko jeden fragment z całości: "Uczelnie masowo wypychają na etaty dydaktyczne wszystkich, którzy mało lub słabo publikują. Eksperci nie mają wątpliwości, że to nic innego jak ucieczka przed oceną jakości działalności naukowej").
Uważam zatem, że upraszczasz sprawę.

3. Cytuję: Osoba, która nie jest w stanie w 4 lata opublikować choćby tylko 4 prace za co najmniej 20 pkt (wybór czasopism jest tu naprawdę szeroki) jest z punktu widzenia polityki ocenianej jednostki bezwartościowa i na naszym wydziale takie osoby przenosi się na etaty dydaktyczne, żeby nie wchodziły do 4n...

ad vocem: może i racja (może też nie jestem już wstanie to zrobić, mi.n. po przebytym załamaniu nerwowym), ale to ma sens, tylko w przypadku transparentnie prowadzonej polityki finansowej i kadrowej jednostki. Ale żeby taki punkt "widzenia" oceniania był zrealizowany musi być on prawnie uregulowany i dotyczyć równo wszystkich pracowników ... A ja swoje doświadczyłem i doświadczam...

4. Reforma nauki, w interpretacji P. Gowina, to wg wielu prawników (tych Konstytucyjnych) typowy bubel prawny (i o tym piszą i trąbia środowiska nie tylko naukowe) i Ty o tym zapewne też czytałeś (to takie typowe działania dla establishmentu, który nie uznaje innych wartości oprócz działań typu: dziel i rządź).

Doszło to takiej sytuacji prawnej (a jesteśmy podobno cywilizowani, bo w UE a nie w Korei Północnej - chociaż tak niektórym może sie wydawać), że mówi się że: osoba zarządzająca uczelnią na chwilę obecną nie podlega nawet prawu administracyjnemu (?zapomniano to zapisać w ustawie 2.0). Stąd zapewne wynikają np, takie sytuacje, że np. na UWr robi się pracowników technicznych, nie tylko w przysłowiowe jajo: https://gazetawroclawska.pl/pracownicy- ... 1-14234931. Na innej uczelni portierów pominięto w transzy podwyżek w ogóle (Ustawa 2.0 dotczy reformy nauki i szkolnictwa wyzszego i nie tylko nauczycieli akademickich).

Podam jeszcze inny przykład, interpretowany obecnie, na zasadzie widzi mi się:
zatrudnia się członków rodziny w różnych jednostkach tego samego wydziału, ba nawet i w niższych jednostkach i mówi się: to nie jest nepotyzm, bo małżonkowie pracują w innych zakładach (ale prawnie jednostką jest katedra, która je obejmuje...). I co? OK! Proponuję zatem użyć sformułowania: Popieramy i stosujemy zasady "altruizmu krewniaczego". Brzmi zapewne lepiej... ale tylko brzmi...
A młodych można np. tak zatrudniać: cytuję: "osoba ta dysponuje wielkim potencjałem, chociaż nie odzwierciedlonym w publikacjach" i ja takim też się nadal czuję, chociaż moz,e nie do końca spełnionym... (index Hirscha = 8 przy wąskiej tematycznie specjalizacji i publikowaniu raczej w nielicznym składzie autorskim).

To tylko fragment moich przemyśleń.

Odpowiem więc, tak jak Nasz były prezydent L.W.: "Jestem za, a nawet przeciw". Można byłoby też napisać b. rezolutnie co czynię :D :
Mówi się, że w tym systemie liczy się twarda d..a i ludzi na cię robiących k..a ...
Oby to się nie ziściło doslownie...
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: AJW »

Ciąg dalszy opinii zewnętrznych na temat listy:
Gazeta prawna, tytuł: Punkty dla nieistniejących tytułów i brak konsekwencji. Nowy wykaz czasopism naukowych pełen absurdów:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacj ... surdy.html

Podobno Dipteron ma mieć aż 5.0 punktów...
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: L. Borowiec »

Znowu Andrzeju narzekasz na listę czasopism punktowanych z pozycji Dipterona, którego punktacja za 5 pkt jest zawiniona przez to ciało, które miało złożyć wniosek do ministerstwa i tego nie zrobiło (nie wiem jaki jest status Dipterona i kto formalnie taki wniosek powinien składać, instytucja sprawcza czyli PTEnt czy tylko redakcja). Jest jeszcze czas żeby to zrobić i Dipteron będzie miał co najmniej 20 pkt.

Ja patrzę na listę z pozycji jeszcze czynnego przez następne 3 lata taksonoma zatrudnionego na uczelni (choć w zasadzie te punkty mało już mnie obchodzą, bo perspektywa definitywnej emerytury jest tak bliska, że na te kolejne 3 lata i tak znajdę w dorobku 4 pracy potrzebne do ewaluacji jednostki). Nowa lista to w przypadki taksonomii prawie powielenie hierarchii z listy poprzedniej, przy czym w tym "prawie" jest, niestety, obsunięcie jeszcze nieco w dół. Jedyne w miarę dostępne czasopismo za 70 pkt. czyli ZooKeys kosztuje jednak 550 Euro za mały artykuł, a tytuły bezpłatne praktycznie są wyłącznie za 40 i 20 pkt. Przeciętny roczny budżet taksonoma w mojej katedrze (dobrze pracującego) to w efekcie już poprzedniej listy wynosi ok. 4000-6000 zł na wszystkie wydatki, co pozwala na wydatek na wysłanie do dobrego płatnego czasopisma tylko jednej pracy. To z kolei, w następnych latach, przyniesie jeszcze bardziej zmniejszoną dotację i w konsekwencji praktycznie zanik badan taksonomicznych (granty w naszej działce prawie nie istnieją). Ja sam opłacam z prywatnej kieszeni wszystkie moje badania myrmekologiczne (wyjazdy, sprzęt itd.) mimo, że publikuję więcej niż przeciętna osoba w taksonomii, a z dotacji finansuję tylko moje badania kolepterologiczne i wspomagam kolegów z zespołu. Jako profesor zwyczajny mogę sobie na to pozwolić i akceptuję taką hierarchię wartości w moim życiu (choć tak naprawdę to jest systemowa patologia).

Absurdów na tej nowej liście jest sporo, choć chyba nieco mniej niż na poprzedniej. Ale tylko naiwny mógł liczyć, że ta lista powstawała dla poniesienia jakości polskiej nauki. Jak to mówią znawcy przedmiotu "kasa Misiu kasa".
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: AJW »

Lechu,

to nie jest narzekanie, to co podałem to są fakty. Podmiotem wydawniczym, od którego zależny jest Dipteron to nie moja uczelnia ani ja...
Zapewne pamiętasz czasy , kiedy kierownikiem Twoim była osoba, która delegacji nie chciała podpisać. Taka rzeczywistość nastała...
Szkoda dyskusji na temat tego, co się liczy a co nie.
I szkoda, że zamknąłeś GENUS-a, kóry miał szansę na więcej niż 20 pkt (tak tyle pkt ma w tej chwili PJE).

Cóż, jesli kogoś stać na opłaty i na ponoszenie kosztów prywatnych, to jego prywatna sprawa (ja ponosiłem/ponoszę koszty Dipterona) i nie powinien o tym pisać na forum, ale jako obywatel RP do MNISW z interpelacją. Szkoda, że doszło do tego, że dla niektórych autorytetów naukowych (a takim jesteś przynajmniej dla mnie) hierarchią wartości są złe praktyki albo jakakolwiek patologia..

Ach zapomniałem dodać, że załamanie moje nerwowe nastapiło w pracy i sprawcą tego był dycydent jednej z jednostek :-/ i byli przy tym koledzy...

pozdrawiam serdecznie,
Andrzej
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: L. Borowiec »

Andrzeju,

Z tą hierarchią wartości to mnie źle zrozumiałeś. Chciałem powiedzieć, że dla mnie praca nad owadami jest wartością ponad wszystko inne (pomijając kwestie rodzinne), nie mam więc problemu z wydawaniem prywatnych pieniędzy na badania nad mrówkami. Nie oznacza to, że uważam te patologie punktacyjne i wewnątrz jednostek za akceptowalne.

Ja nie zamknąłem Genusa. On został zamknięty z powodu tych samych patologii, o których ty piszesz. Nikt poza mną nie był realnie zainteresowany dalszym ciągnieniem tej przygody. Ja nie mogłem tego robić fizycznie, ministerstwo przerwało dotacje, punktoza spowodowała brak zainteresowania ze strony potencjalnych autorów tytułem spoza ISI. Uznałem więc, że 25-lecie tej przygody to dobry czas, żeby skończyć wydawanie w momencie, gdy pismo jeszcze miało jako taki poziom. Ponieważ to było w dużej mierze moje dziecko, chciałem mu oszczędzić zejścia do poziomu taksonomicznego świerszczyka.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Wykaz czasopism punktowanych - lista MNiSW 2019

Post autor: AJW »

Przepraszam,
widać, źle odczytałem intencje w ferworze dyskusji.
Jesteś wielki, bo można zawsze wymieniać z Tobą poglądy :D.
Ja jeszcze mam dzieci na tzw. dorobku, to trochę inaczej spoglądam na finanse, chociaż też dopłacam do tego interesu...
No i emerytura (jak dożyję), to i tak nie będzie za wysoka.

Na Zachodzie finansowanie za publikacje, poszło za IF-y i cytacje...
U nas raz dysk a raz myszka, byle nie dopadła Nas zadyszka :okok:.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wydawnictwa”