Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 18 sie 2018, 10:33

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Hodowla i preparowanie modliszek
PostNapisane: czwartek, 31 lip 2008, 11:47 

UTM: EA64
Witam kolegów.

Złapałem ostatnio kilka modliszek. Nigdy wcześniej nie miałem z nimi do czynienia.
Podpowiedzcie dwie rzeczy:
- czym najlepiej je karmić w hodowli
- jak preparować, żeby zachowały oryginalny wygląd i kolory (czy np. usunąć wnętrzności)

Pozdrawiam

Grzesiek

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 31 lip 2008, 13:07 

Ja bym proponował zajrzeć tutaj -> http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=26&je=pl
I już wszystko jasne, prawda?

Polecam też lekturę prawa ochrony przyrody i rozporządzeń nt. gatunków chronionych.

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 1 sie 2008, 11:28 

Dzięki

Modliszki przywiozłem z Chorwacji. Nie wiedziałem, że są u nas chronione. Tam nie są rzadkością. Czy w takiej sytuacji wystarczy je wypuścić?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 1 sie 2008, 11:53 

W żadnym wypadku nie wolno wypuszczać chorwackich okazów w Polsce. Mantis religiosa (jeżeli to jest ten gatunek) tworzy wiele form geograficznych i te z południa Europy były opisywane jako odrębne podgatunki. Faktem jest, że nasze prawo nie rozróżnia podgatunków i hodowla nawet chorwackich okazów bez zezwolenia jest wykroczeniem.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 1 sie 2008, 12:01 

Zgadzam się. Nie wypuszczaj. To już lepiej pohoduj, informacji poszukaj na jakimś forum terrarystycznym. Preparuje się tak samo, jak większe prostoskrzydłe (tu znajdziesz informacje - http://pte.au.poznan.pl/ - Wydawnictwa - Część IX-X Blattodea, Mantodea).
Na przyszłość jednak proponuję bardziej uważać, co się wwozi i łapie.

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 1 sie 2008, 12:37 

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

Zaraz po tym, jak napisałem posta też pomyślałem, że wypuszczenie byłoby bardzo złym rozwiązaniem. Można wprowadzić do naszego środowiska jakieś nowe choroby, itp.
A może mozna by je legalnie oddać jakiejś organizacji, zoo, czy coś tego rodzaju.

Zawsze oglądając zdjęcia modliszek były one w kolorze zielonym. Te chorwackie są słomkowe i brązowe. Myślałem, że to inny gatunek.

Wiecie może, gdzie można znaleźć listy owadów chronionych w innych krajach europejskich? Interesuje mnie głównie południe Europy: Chorwacja, Grecja, Bułgaria.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 5 sie 2008, 08:39 

gslowikowski napisał(a):
A może mozna by je legalnie oddać jakiejś organizacji, zoo, czy coś tego rodzaju.

raczej nikt tego nie przyjmie - a jak trafisz na " niewłaściwą" organizację to jeszcze doniosą na Policję. no ale....
gslowikowski napisał(a):
Wiecie może, gdzie można znaleźć listy owadów chronionych

polecam stronę - www.google.pl - wklepać chronione i nazwę kraju - wyskakuje na bank :wink:

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 wrz 2009, 21:12 

Jak juz jestesmy przy Mantis religiosa...Wczoraj odnotowalem kilkanascie sztuk w okolicy Ostrowca Świetokrzyskiego,gdzie dokladnie nie powiem..sami wiecie...Obserwowal moze juz ktos z was ten gatunek w swojej okolicy?

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 wrz 2009, 21:18 

Wybaczcie,nie widzialem wczesniejszych postów..tam juz jest o tym wzmianka,zatem sam znalazlem w waszych postach odpowiedz na moje pytanie...

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 4 wrz 2009, 09:23 

Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera
Krzysztof Szumlak napisał(a):
Jak juz jestesmy przy Mantis religiosa...Wczoraj odnotowalem kilkanascie sztuk w okolicy Ostrowca Świetokrzyskiego,gdzie dokladnie nie powiem..sami wiecie...Obserwowal moze juz ktos z was ten gatunek w swojej okolicy?

Nie podawaj Krzysztofie, a nawiasem mówiąc to gatunek stwierdził w okolicy Ostrowca Św (członek TBOP Bogusła Sępioł). Publikacja znajdujes ię w Kulonie

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 4 wrz 2009, 09:31 

Widzę mój wątek  :smile:
Dodam, że moje ubiegłoroczne modliszki wróciły do Chorwacji ze znajomymi turystami wybierającymi się w tamte rejony. Nie będą się mieszać z naszym podgatunkiem.

W tym roku widziałem ciekawą scenę. Było to już po zmroku. Modliszka siedziała na środku asfaltowej drogi cała nastroszona. Co jakiś czas przejeżdżał nad nią jakiś samochód. Zamiast zwiać jak najszybciej ona się "nastroszyła". Widoczna była już z daleka.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 4 wrz 2009, 22:28 

Marcin,słyszalem o Boguslawie...mam znajomego sokolnika co go dosc dobrze zna,od jakiegos czasu podobno nawet robi film na temat Mantis,co z tego wyjdzie zobaczymy niebawem:)),Niestety nie mialem jeszcze okazji osobiscie poznac wyżej wymienionego Bogusława...Pozodro:)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 5 wrz 2009, 14:26 

Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera
Krzysztof Szumlak napisał(a):
Marcin,słyszalem o Boguslawie...mam znajomego sokolnika co go dosc dobrze zna,od jakiegos czasu podobno nawet robi film na temat Mantis,co z tego wyjdzie zobaczymy niebawem:)),Niestety nie mialem jeszcze okazji osobiscie poznac wyżej wymienionego Bogusława...Pozodro:)

widziałem jego film o żołnie w świetle pogórzy lessowych i muraw kserotermicznych Kunowa i okolic - Bogus nawet nakręcił fragmenty o diecie tego rzadkiego ptaka i jego młodych m.in. owady, przy okazji na filmie jednym z aktorów jest modraszek aleksis Glaucopsyche alexis i paź żeglarz Iphiclides podalirius. Fajne wykonanie, fajna narracja, wogóle fajny pomysł (pomijam ujęcie niesamoite - kraska izołan an jednym drzewie) - tylko Bogusiowi by się zdała lepsza kamera i fil nadawał by się do sprzedazy i do emisji w publicznej telewizji.
Mimo to dobry film, co do modliszki to nic mi nie wiadomo, by Bogus film jakis kręcił...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]