Strona 1 z 1

Występowanie Mantis religiosa - zbieramy dane

: środa, 12 sierpnia 2015, 12:44
autor: leviatan
Modliszkami zajmuję się od 15 lat. Obecnie robię doktorat z zootechniki na UP w Lublinie. Jednak to modliszki są moja pasją, w swojej hodowli miałem około 150 gatunków tych owadów.

Co raz więcej osób zgłasza się do mnie z zapytaniem o to czy owad który znaleźli to nasza polska modliszka zwyczajna Mantis religiosa. Dlatego też stworzyłem mapę w google. Proszę więc o zaznaczanie dokładnych lokalizacji modliszki zwyczajnej Mantis religiosa na tej mapie! Zebranie tych informacji posłuży celom naukowym. Chcemy poznać zasięg występowania naszego jedynego przedstawiciela modliszek!

Na mapie zaznaczamy miejsce znalezienia modliszki zwyczajnej w Polsce. Kolorem zielonym oznaczamy osobniki dorosłe zielone, brązowym dorosłe brązowe, a kolorem czerwonym kokony, kolorem żółtym osobniki młode. W opisie proszę również podać mniej więcej datę spotkania.

Klikając w link poniżej możecie nanieść poprzez użycie znacznika -> pod paskiem do wpisywania (takim googlowym) jest mini panel - trzeba wybrać znacznik (taka odwrócona łezka) wybrać na mapie interesujące Cię miejcse, kliknąć i wpisać datę oraz co spotkałeś (opisać czy owad dorosły, kolor, czy to był kokon), po lewej stronie na pasku pojawi się Twój wpis - po najechaniu pojawi się taka farbka - wybierz kolor zgodnie z opisem

https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... sp=sharing

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 12 sierpnia 2015, 14:20
autor: Marek Miłkowski
Warto byłoby się przedstawić z imienia i nazwiska, ludzie wówczas wiedzą z kim mają do czynienia.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 12 sierpnia 2015, 15:00
autor: leviatan
Marek Miłkowski pisze:Warto byłoby się przedstawić z imienia i nazwiska, ludzie wówczas wiedzą z kim mają do czynienia.
Jasne :)

mgr inż. Damian Zieliński

w internecie znany jestem głównie pod nickiem "leviatan". Współtworzę stronę http://www.modliszki.pl, jestem również Redaktorem Naczelnym pisma Zeszyty Terrarystyczne wydawanym przez Pet Publications. www.zeszytyterrarystyczne.pl :)

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 12 sierpnia 2015, 15:19
autor: GrzegorzGG
Nie za bardzo potrafię dodać znacznik do tej mapy, podam więc namiary:

szczyt Tokarnia (778 mnpm) w Beskidzie Niskim (Pasmo Bukowicy), wieś Karlików, gmina Bukowsko. Data: 19.09.2014. UTM: EV77.
Biotop: nasłoneczniona łąka na wierzchołku góry.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 12 sierpnia 2015, 15:33
autor: Wujek Adam [†]
W którymś z licznych forumowych wątków dotyczących modliszki padła propozycja, aby jej obserwacje z terenów Polski ująć w publikacji.
Czy Twoje starania Damianie to zaczątek czegoś takiego?
No i o co dokładnie chodzi z tą mapką?
Aby to miało ręce i nogi, zbierane przez Ciebie dane powinny zawierać przynajmniej podstawy, to znaczy:
- dokładną lokalizację znaleziska,
- dokładną datę,
- ilość obserwowanych osobników,
- imię i nazwisko znalazcy, względnie determinatora.
Ponadto jakie znaczenie ma kolorystyka modliszek?
Wiadomo, że nimfy brunatne mogą z czasem dać zielone imagines, i na odwrót (o okazach inaczej ubarwionych, dajmy na to: w kolorze słomkowym, nie wspominając).

Reasumując:
Co w zasadzie chcesz osiągnąć + czemu i komu ma to służyć? :mysl:

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 12 sierpnia 2015, 17:25
autor: Marek Hołowiński
Adam, otworzyłeś mi oczy. Póki co całe to przedsięwzięcie wydaje się być wątpliwe. Usunąłem pochopnie podane miejsca. Gdyby okazało się że te dane mają sens zawsze zdążę je dodać.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 12 sierpnia 2015, 17:31
autor: Piątek Wojciech
Marek Hołowiński pisze:Adam, otworzyłeś mi oczy. Póki co całe to przedsięwzięcie wydaje się być wątpliwe. Usunąłem pochopnie podane miejsca. Gdyby okazało się że te dane mają sens zawsze zdążę je dodać
no i właśnie z tego powodu siedzę cicho oczekując reakcji autora tego wątku

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 12 sierpnia 2015, 19:28
autor: Salticus
leviatan pisze:Zebranie tych informacji posłuży celom naukowym. Chcemy poznać zasięg występowania naszego jedynego przedstawiciela modliszek!
Występowaniem, ekspansją i ekologią Mantis religiosa w Polsce zajmuje się pani profesor Anna Liana - zasłużony ortopterolog z Muzeum i Instytutu Zoologii w Warszawie. Myślę, że przed popełnieniem takiej szeroko zakrojonej publikacji najpierw powinieneś się z nią skontaktować.

Poza tym przygotowywane są publikacje dotyczące występowania modliszki w niektórych regionach naszego kraju. Z pierwszej ręki wiem o takiej pracy dla województwa świętokrzyskiego (sam do niej dostarczyłem nieco danych), z kolei na forum była też w tym kontekście wspominana Lubelszczyzna. Ich autorami są badacze-amatorzy z lokalnych ośrodków. Tak więc zanim podejmiesz się opracowania tej publikacji, sprawdź, czy ktoś już nie przetarł szlaków przed Tobą. Dogadać się zawsze można ;)

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: czwartek, 13 sierpnia 2015, 05:22
autor: Wujek Adam [†]
Nie chcę nikogo zniechęcać do zbierania danych dotyczących współczesnego występowania/rozsiedlenia/migracji modliszki w Polsce.
Pragnę jedynie zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
- temat jest ciekawy, lecz niewątpliwie bardzo rozległy,
- ekspansja modliszki nie jest procesem zakończonym, który to proces można prosto i łatwo podsumować,
- zebrane dane powinny być nie tylko ujednolicone (ustandaryzowane), ale i weryfikowane,
- tu i tam już ktoś się przymierza do publikacji, choć nie w skali kraju,
- mówimy, bądź co bądź, o gatunku chronionym prawnie.

Tak więc, zanim porwiemy się z motyką na słońce, sugeruję głębsze zastanowienie się nad powyższymi zagadnieniami.
:hi:

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: czwartek, 13 sierpnia 2015, 07:29
autor: Przemek Zięba
leviatan pisze: Obecnie robię doktorat z zootechniki na UP w Lublinie. ............

Co raz więcej osób zgłasza się do mnie z zapytaniem o to czy owad który znaleźli to nasza polska modliszka zwyczajna Mantis religiosa.  
NIe ma takiego kierunku jak zootechnika obecnie, jest biologia stosowana, z ciekawości u kogo robisz doktorat?

A co do tego że zgłasza się do Ciebie duzo osób z pytaniem jaki to gatunek, czy można mieć wątpliwości że (nie licząc potencjalnych gatunków zawleczonych, których jeszcze nie notowano w Polsce) że jest inny niz M.religiosa?
A mapka ta ma na celu propagowanie wiedzy o modliszce czy narzędzie służące do tego, by miłośnicy hodowli modliszek mogli sobie połapać ja do hodowli?

Adam ma rację, sugerując by zgłebić temat. Wojtek i Marek wstrzymując się z podaniem danych również mają rację. ja chociaz posiadam dane z Roztocza i szeroko pojętej Lubelszczyzny tez się wstrzymam, dopóki zbieranie danych w ten sposób nie będzie to na tyle transparentne by nie budziło wątpliwości.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: czwartek, 13 sierpnia 2015, 14:31
autor: kajzer999
Kto dodał znacznik w moim mieście (Krasnystaw), że tak spytam?

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: czwartek, 13 sierpnia 2015, 19:44
autor: Marek Hołowiński
Sprawdź czy to jest Twoja obserwacja. Powiększyłem mapę i zaznaczono miejsce obserwacji na rynku w Krasnymstawie. Być może są w tym mieście i inni ludzie bywający na którymś forum. Leviatan ogłaszał ten projekt i gdzie indziej.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: czwartek, 13 sierpnia 2015, 22:06
autor: Rafał Celadyn
...nie da sie wyłapac wszystkich modliszek nawet jak sa w ekspansji ;).Nigdy nie widziałem żywej, ale chętnie bym zobaczył...
Mapa pozwala mi sie zorientować ,że cena benzyny ne przekłada się na efekt ...dla mnie nie ma w tym nic zdrożego ,poza tym ze "doktor "się nie raczy odezwać... :o .Obawy raczej płonne...a czy to ma jakis sens...? Cholera wie :P .
;-)
:papa:
Rafał

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: piątek, 14 sierpnia 2015, 07:17
autor: kajzer999
Marek Hołowiński pisze:Sprawdź czy to jest Twoja obserwacja. Powiększyłem mapę i zaznaczono miejsce obserwacji na rynku w Krasnymstawie.
To na pewno nie jest moja obserwacja, w przeciwnym wypadku nie pytałbym o to :) Moja obserwacja (nie zaznaczona i na razie niech tak zostanie :D ) dotyczyła miejscowości oddalonej o kilkanaście km od miasta

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: piątek, 14 sierpnia 2015, 10:45
autor: Przemek Zięba
:mrgreen: Jak to zwykle bywa autor wątku zapadł sie w otchłań (albo głębiny biorąc pod uwagę nick :lol: ) a wątek toczy się dalej bez udziału zainteresowanego, może jednak te obawy są zbudowane na racjonalnym fundamencie?

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: piątek, 14 sierpnia 2015, 12:46
autor: Wujek Adam [†]
Autor tematu najprawdopodobniej liczył na to, że będziemy korzystać z jego propozycji, a nie na krytyczną dyskusję.

Nieautoryzowane, niedokładne, nie zawsze sprecyzowane czasowo rekordy tyczące się nieznanej liczby osobników, hmmmm... :?
Szkoda, że Leviatan nie skorzystał ze sprawdzonych wzorców, jak choćby ze strony http://lepidoptera.eu/records2/Start.php, która w temacie zbierania danych faunistycznych oparta jest na prostych i czytelnych, a zarazem na profesjonalnych i naukowych rozwiązaniach. :okok:
A może jeszcze da się coś z tym zrobić?

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: piątek, 14 sierpnia 2015, 21:58
autor: leviatan
Proszę Państwa nie przepadłem w otchłań ani nie boję się krytyki - zwyczajnie nie zaglądam codziennie na entomo.pl.

Mapę założyłem pod wpływem impulsu - jednego dnia miałem 10 telefonów od różnych osób z różnej części kraju z zapytaniem właśnie czy to co znaleźli to modliszka czy coś innego.

Zbierane przeze mnie dane służą przede wszystkim propagowaniu wiedzy o naszym jedynym przedstawicielu Mantodea. Bez obaw nikt nie będzie wyłapywał modliszek - zresztą każdy przypadek, który napotykam w internecie o złapaniu i trzymaniu w domu jest od razu napiętnowany (nie tylko przeze mnie). Napotkany nietypowy owad trafia od razu do domu zwyczajnie z niewiedzy, która mam wrażenie w naszym kraju jest przeogromna jeżeli chodzi o modliszki.
Mam zamiar się skontaktować z prof Anną Lianą w tej sprawie. Co do ewentualnych prac naukowych to nie ma potrzeby aby podawane były dokładne dane czy to znalazcy, czy to stanowiska, bo nie o to tutaj chodzi. Nikt przecież nie będzie zbierał okazów w celu oznaczeń i stwierdzenia występowania stanowiska w danym terenie (wymagane zezwolenie). Badania ankietowe też są prowadzone w różnych dziedzinach, a nikt nigdy nikogo o dokładne dane nie pyta. Czy patrząc na dotychczasowo zebrane znaczniki nie sądzicie Państwo że warto zbierać takie informacje? Nawet już nie myśląc o jakiś publikacjach bo to jest sprawa najmniej z mojego punktu widzenia znacząca. Jak daleko na północ już zaszła nasza religiosa.

Jeżeli boicie się Państwo o to że ktoś mógłby wyłapywać owady to zwyczajnie dodajcie nie dokładną lokalizację a najbliższą miejscowość. Chodzi zwyczajnie o zobrazowanie występowania modliszki zwyczajniej a nie podawanie dokładnych lokalizacji.
Wczoraj dostałem wiadomość, o znalezieniu dorosłego samca w Lublinie pod MediaMarktem, w okolicy którego mieszkam od 3 lat i jak dotąd nie natrafiłem (nawet w ostatnich dniach przeczesałem okolicę) na żadną modliszkę. Jak dobrze wiecie Drodzy entomolodzy niektóre owady w cale nie tak łatwo znaleźć.

Znacznik z Krasnegostawu dodałem ja, dostałem informację telefonicznie (z mmsem), lecz nie dostałem konkretnego miejsca.

Oczywiście, że mogłem zastosować znane już entomologom rozwiązania, czy wzorce, o ile bym je wcześniej znał. A tak jak napisałem, mapę utworzyłem z dnia na dzień, jedynym znanym mi ogólnodostępnym narzędziem (google). Można to potraktować jako wstępne przygotowanie, a następnym etapem może być stworzenie podobnego narzędzia jak wspomniany lepidoptera.eu

Doktorat robię w dziedzinie zootechnika pod okiem prof Brygidy Ślaskiej.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 01:31
autor: Pietras
Dobrych kilka lat temu trafiłem gdzieś w necie na ofertę sprzedaży modliszek (egzotycznych) i ożyło we mnie pochodzące jeszcze z technikum leśnego marzenie, żeby "mieć" modliszkę. Bawiłem się w hodowanie modliszek jakieś trzy lata trzymając w terrariach coś ponad dziesięć gatunków, często goszcząc na forum "modliszki. pl" i na "terrarium".
Nie znam Lewiatana osobiście, ale wielokrotnie czytałem jego posty na w/w forach, a także kilkakrotnie kupowałem u niego nimfy różnych (egzotycznych) gatunków. Nawet teraz znajdziecie jego oferty m.in. na Alledrogo. Wiem także, że miał odczyty na jakiś sympozjach przyrodniczych (nie pamiętam jakich) w temacie hodowli modliszek.
Ja mogę tylko potwierdzić, że jest osobą solidną w transakcjach i pomocną w temacie hodowli zarówno prywatnie, jak i na forach. Na pewno nie jest osobą przypadkową i tematem modliszek, również religiosy interesuje się od wielu lat.

Myślę, że intencją Damiana jest właśnie zebranie rozproszonych danych na jednej mapie, w celach - jak zrozumiałem - poglądowych, czy popularno-naukowych Czy choćby z "ciekawości". Zwłaszcza, że jako "modliszkarz" ma sporo informacji o spotkaniach z modliszkami od ludzi zupełnie przypadkowych. Pomysł wszak interesujący i poruszany na forum kilkakrotnie.

Rozumiem, że z punktu widzenia "publikacyjno-naukowego" mapa taka może nie mieć wartości, ale daje pewien pogląd i wstępne informacje dla poważnych badań. Jeśli ktoś będzie chciał się doktoryzować, to pojedzie "sprawdzi" i opublikuje.
Natomiast w związku z dużą mobilnością imago - ryzyko wyłapywania owada na podstawie tej mapy jest wielokrotnie mniejsze niż chociażby w przypadku wątków o koziorogu czy jelonku na naszym forum.

Lewiatan podjął próbę zebrania rozproszonych informacji docierających do niego, dla uzupełnienia zwrócił się do użytkowników tego forum z prośbą o pomoc czy też współpracę. (i zdaje się, że nie podbierał nikomu rekordów z Krasnegostawu czy innych miejsc :mrgreen:). Jak widać mapka - nawet jeśli nieprofesjonalna już powstała ze sporą ilością rekordów i informacje od użytkowników tego forum mogłyby dać pełniejszy obraz.

Reasumując:
- Znam gościa (choć nie osobiście - raptem dwie czy trzy rozmowy telefoniczne, kilka maili i kilka transakcji zakupu modliszek) i zaświadczam, że nie jest to ktoś przypadkowy, tylko przynajmniej "solidny, wieloletni manteo-amator".
- Gdybym miał jakieś obserwacje, spokojnie bym je podał (niestety mieszkam w zachodniopomorskim i dopiero czekam, aż modliszka tu dotrze... :laugh: )
- i jeśli nie planujecie własnych publikacji, a nie chcecie, by wasze modliszkowe spotkanie zawieruszyło się samotnie w jakimś wątku, to po prostu wrzućcie rekord Lewiatanowi. Wasza obserwacja na tym nic nie straci, a spotka koleżanki z innych miejsc Polski.
- Ewentualnie doradźcie inicjatorowi - tak jak chociażby Wujek Adam.

Od siebie dodam, ze nawet jeśli miałaby to być jedynie mapka "spotkań Polaków z modliszkami", to jednak warto by było dodać przynajmniej datę. Jeśli mapka pożyje dłużej da to jakiś obraz dynamiki i kierunków rozprzestrzeniania.

Piotr

P.S.
Czasem zastanawiam się ile informacji choćby poglądowych gdzieś ginie, tylko dlatego, ze nie spełniają kryteriów naukowych.
A przecież mogłyby być chociażby sugestią do badań, wskazaniem możliwego kierunku, czy do postawienia tezy, którą można następnie naukowo zweryfikować.
Mam tylko nadzieję, że mój post nie zaniżył poziomu mojego ulubionego forum :rotfl: - które systematycznie czytam od czterech lat
P.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 08:38
autor: Jacek Kurzawa
Pietras pisze:Czasem zastanawiam się ile informacji choćby poglądowych gdzieś ginie, tylko dlatego, ze nie spełniają kryteriów naukowych.
Dane warto zbierać, wręcz trzeba. Kryteria naukowe są takie jaki jest cel danej pracy - np. jeśli ktoś chce pokazać areał gatunku ze wskazaniem na zmiany w czasie to nie będzie mierzył długości okazów czy też opisywał stadiów rozwojowych. Ponadto nie widzę osobiście powodu, by zajmowała się tym w Polsce jedna czy dwie osoby na zasadzie wyłączności. Każdy może zabrać się do pracy i pisać. Wydawnictwo jest pierwszym sitem, które dopusci lub nie artykuł do druku z poprawkami a potem nastąpi odbiór i ocena czytelników. Autorzy kolejnych prac będą mogli skorzystać z danych i dopytać się w razie czego autora o szczegóły.

Bardzo ważne na tym etapie wydają mi się dwie sprawy:
do Leviatana (Damiana Zielińskiego) dzwonią ludzie z informacjami, więc ma dużo danych, które albo opublikuje albo przepadną
jest entuzjazm do pracy, który jest bardzo ważny.

Jeśli braknie wiedzy do napisania dobrej pracy od strony formalnej, to jest okazja do nauki, zawsze może Leviatanowi ktoś pomóc, na Forum też znajdą się osoby, które chętnie pomogą swoimi uwagami (poza internetową większością maruderów, którym zawsze coś nie pasuje - bo taki staje się dzisiejszy internet - o mądrego coraz trudniej; zalew durnoty i zazdrości jest olbrzymi).

Życzę owocnej pracy z pionierskim użyciem mapy Google (osobny, ciekawy temat). I oby takich projektów było z czasem więcej :okok:

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 19:56
autor: Salticus
Jacek Kurzawa pisze:Ponadto nie widzę osobiście powodu, by zajmowała się tym w Polsce jedna czy dwie osoby na zasadzie wyłączności. Każdy może zabrać się do pracy i pisać.
Tak na marginesie całej dyskusji: oczywiście nikt nie może i nie ma prawa "zmonopolizować" sobie jakiegoś gatunku czy tematu badań, ale też chyba warto wykazywać postawę koleżeńską i nie psuć komuś siedzącemu od dłuższego czasu w temacie planów badawczych i publikacyjnych. Myślę, że autor tego wątku nie byłby zachwycony, gdyby temat jego doktoratu podjęła inna osoba i opublikowała swoją pracę tuż przed jego obroną. Jeśli zatem wiem, że ktoś od 5 lat bada rozmieszczenie muchy plujki w gminie Kozie Rogi i przygotowuje na ten temat publikację, to nie będę właził z butami na "jego" teren, tylko wybiorę sobie inną gminę albo inny obiekt badań, ewentualnie dogadam się z nim i opublikujemy swoje dane wspólnie :) .

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 21:35
autor: leviatan
Salticus pisze:
Jacek Kurzawa pisze:Ponadto nie widzę osobiście powodu, by zajmowała się tym w Polsce jedna czy dwie osoby na zasadzie wyłączności. Każdy może zabrać się do pracy i pisać.
Tak na marginesie całej dyskusji: oczywiście nikt nie może i nie ma prawa "zmonopolizować" sobie jakiegoś gatunku czy tematu badań, ale też chyba warto wykazywać postawę koleżeńską i nie psuć komuś siedzącemu od dłuższego czasu w temacie planów badawczych i publikacyjnych. Myślę, że autor tego wątku nie byłby zachwycony, gdyby temat jego doktoratu podjęła inna osoba i opublikowała swoją pracę tuż przed jego obroną. Jeśli zatem wiem, że ktoś od 5 lat bada rozmieszczenie muchy plujki w gminie Kozie Rogi i przygotowuje na ten temat publikację, to nie będę właził z butami na "jego" teren, tylko wybiorę sobie inną gminę albo inny obiekt badań, ewentualnie dogadam się z nim i opublikujemy swoje dane wspólnie :) .

Tak gwoli ścisłości to moja praca doktorska nie bazuje zupełnie na modliszkach :) Zajmuję się zwierzętami gospodarskimi.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 22:10
autor: Wujek Adam [†]
leviatan pisze:(...) Co do ewentualnych prac naukowych to nie ma potrzeby aby podawane były dokładne dane czy to znalazcy, czy to stanowiska, bo nie o to tutaj chodzi. (...)
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to chodzi tu u o prześledzenie współczesnego rozsiedlenia modliszki w Polsce, tudzież o różne aspekty jej ekspansji, prawda?
Jak więc to wszystko można sensownie prześledzić, jeżeli nie będziemy wiedzieć dokładnie kto, kiedy, gdzie i ile osobników modliszki odnotował? :mysl:
Posłużmy się przykładem: do mapy dodaję daną o następującym brzmieniu: Warszawa, 2015.
No i co z tego wynika???
Nie widomo kto jest autorem tej informacji, więc nie da się nikogo zapytać o istotne szczegóły. Nieznana jest liczba zaobserwowanych exx., a więc nie wiadomo, czy chodzi o obserwację pojedynczą - np. przypadkową lub będącą wynikiem zawleczenia, czy o rzeczywiste stanowisko gatunku. Ba, nawet nie ma pewności, czy taki anonimowy wpis na pewno dotyczy modliszki! Ponadto "dana" jest tak ogólnikowa, że jej wartość jest praktycznie żadna, i de facto nic nam nie mówi o kierunku czy sile ekspansji...

Maksymalna precyzja i szczegółowość danych w tego typu projektach podstawa :!:
I do takiego uszczegóławiania serdecznie namawiam i zachęcam, aby cała praca uplasowała się na poziomie nieco wyższym niż gimnazjalny.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 22:35
autor: Kamil Mazur
Znowu mam Deja vu...
Facet poprosił grzecznie o notowanie miejsc znalezienia w taki sposób jaki chce i koniec.
A tu jak zwykle naukowcy radzą, pytają podejrzliwie, "życzliwie" sugerują i generalnie badają gościa czy się w ogóle zna na rzeczy.
A nie można po prostu spełnić grzeczną prośbę lub jeśli nie to zwyczajnie olać ?

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 23:11
autor: Wujek Adam [†]
Wszystko można.
Można marudzić, przynudzać i pisać nic nie znaczące posty.
Można spróbować pomóc, doradzić, wskazać jakąś inną, być może ciekawszą i/lub bardziej sensowną ścieżkę.
Można też podyskutować, pozastanawiać się, i oczywiście można dodać do wskazanej mapy mniej lub bardziej szczegółowe (i wiarygodne) dane bez żadnych pytań.
Przymusu nie ma, więc każdy z nas może w tej kwestii zrobić co zechce.
Albo i nic nie robić. ;-)

:hi:

Ps. I do Autora wątku:
Na pewno nie zaszkodzi przyjrzenie się pracy bardziej doświadczonych kolegów, którzy pilotują tego typu projekty. A jest tego całkiem sporo! Forumowy przykład pierwszy z brzegu:
http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.ph ... hopalapion

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 23:27
autor: Kamil Mazur
Na właśnie, a można też być Wujkiem Dobrą Radą.

Gość nie pytał o ścieżkę tylko o wpisywanie rekordów. Po co go nauczać ? Może ma wiedzę o niebo większą niż doradcy ?
Poza tym zwykle się odpowiada na pytanie, bo inaczej to wygląda tak jak sytuacja w spożywczym gdy się prosi o chleb a baba Ci daje mleko bo uważa że skoro kupujący o nie nie pytał to pewnie nie wie czym to mleko jest.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 23:35
autor: Wujek Adam [†]
Oczywiście można spełniać czyjeś nawet najbardziej dziwaczne czy absurdalne prośby bez jakichkolwiek uwag, pytań, wątpliwości, a nawet zupełnie bezmyślnie.
Można także dopytać o to czy tamto, choćby z czystej ciekawości.
Można też zauważyć, że jakąś tam kwestie można usprawnić, doprecyzować czy polepszyć.

Rozumiem Kamilu, że Ty już dodałeś swoje rekordy do mapy Damiana.
I chwała Ci za to! :okok:
Nie każdy jednak musi iść Twoją drogą, a niektórzy - zanim w czymś zauczestniczą - lubią się dowiedzieć co to właściwie jest, i dlaczego jest to akurat takie, jakie jest? ;-)

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: sobota, 15 sierpnia 2015, 23:52
autor: Marek Hołowiński
Usunąłem swoje punkty, bo uważam że wprowadziłem je zbyt pochopnie. Pozwolę sobie zauważyć że ta mapa nie ma żadnych zabezpieczeń. Każdy może usunąć bądź edytować dowolny punkt. Gdyby ktoś był złośliwy może wszystko wykasować...

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: niedziela, 16 sierpnia 2015, 00:02
autor: Kamil Mazur
Wuju,
kolejna nadinterpretacja - skąd to wrażenie że dodałem rekordy do mapy Damiana? Przecież się nie ma o tym ani słowa w moich postach.

Ponadto, nijak nie odniosłem wrażenia że jesteś - jak piszesz - ciekawy (i stąd te Twoje pytania). Wręcz przeciwnie, bo krytykujesz lub poddajesz w wątpliwość metodykę zbierania danych i w ogóle sens pracy, nad którą przecież ktoś merytorycznie powinien czuwać. Prośbę określasz jako "dziwaczną i absurdalną" a zachowanie innych którzy jej ulegli i podali rekordy określasz jako "bezmyślne".

Ubolewam, że nie zostałeś promotorem tej pracy. Mam jednakże nadzieję że nie będziesz również jej recenzentem.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: niedziela, 16 sierpnia 2015, 01:20
autor: Jacek Kurzawa
Salticus pisze:
Jacek Kurzawa pisze:Ponadto nie widzę osobiście powodu, by zajmowała się tym w Polsce jedna czy dwie osoby na zasadzie wyłączności. Każdy może zabrać się do pracy i pisać.
Tak na marginesie całej dyskusji: oczywiście nikt nie może i nie ma prawa "zmonopolizować" sobie jakiegoś gatunku czy tematu badań, ale też chyba warto wykazywać postawę koleżeńską i nie psuć komuś siedzącemu od dłuższego czasu w temacie planów badawczych i publikacyjnych. Myślę, że autor tego wątku nie byłby zachwycony, gdyby temat jego doktoratu podjęła inna osoba i opublikowała swoją pracę tuż przed jego obroną. Jeśli zatem wiem, że ktoś od 5 lat bada rozmieszczenie muchy plujki w gminie Kozie Rogi i przygotowuje na ten temat publikację, to nie będę właził z butami na "jego" teren, tylko wybiorę sobie inną gminę albo inny obiekt badań, ewentualnie dogadam się z nim i opublikujemy swoje dane wspólnie :) .
Zgadzam sięz tym co wytłuszczone :D
No tak, ale w tym przypadku nie ma takiej sytuacji, tak mi się wydaje. Są świeże dane, które mogą w doskonały sposób uzupełnić czyjąś pracę (albo nie uzupełniać niczyjej - po prostu dojdą nowe rekordy dla wiedzy i to ma sens sam w sobie, nawet jeśli nie nastąpi żadna analiza problemu). Poza tym nie bardzo sobie potrafię wyobrazić sytuację, że ktoś komuś "coś popsuje", bo opublikuje swoje spostrzeżenia. Oczywiscie jest konfilkt interesów, gdy mają powstać dwie prace o tym samym - jest pewna kolizja z elementami nie do pogodzenia i chyba to tu jest "pies pogrzebany". Badania chciałoby się robić powoli z sensem a tu trzeba szybko bo inni opublikują coś, co ktoś juz ma napisane do złożenia do druku. Tak się po prostu czasami dzieje i na to chyba nie ma żadnej metody, chyba tylko szybka praca...... Może wspólpraca, ale z tym zazwyczaj róznie bywa.
Skoro są nowe rekordy to są i warto je publikować bez względu na to, ile osób planuje w tym roku opublikować podobne dane. Ewentualnie można spróbować to połaczyć w jedną pracę.
Myślę, że autor tego wątku nie byłby zachwycony, gdyby temat jego doktoratu podjęła inna osoba i opublikowała swoją pracę tuż przed jego obroną.
Nikt nie byłby zachwycony, ale też nie mozna wymagać od całego świata odsunięcia się od problemu ktorym my się aktualnie zajmujemy. Jest wręcz odwrotnie - jak się czymś zajmiemy to się szybko okazuje, że ktoś własnie też już nad tym pracuje. Trudno pracować tak, by mieć wolne pole do prowadzenia badań. Ale nic nie stoi nikomu na przeszkodzie by sobie takiego tematu nie znaleźć! Jesli się jednak bierze za temat pt. Rozsiedlenie Mantis regliosa w Polsce to trzeba się liczyć z tym, że tym tematem zajmuje się aktualnie jeszcze parę osób i instytucji.

Reasumując - nie sądzę, żeby leviatan chciał komuś psuć jego planów badawczych. Uważam, że jesli jasno i otwarcie leviatan piszę, czym się zajmuje to jesli ktoś w Polsce też nad tym pracuje i jest mu nie na rękę pojawianie się dodatkowej pracy na ten temat, to ta osoba raczej powinna się skontaktować z leviatanem z ofertą wspólpracy. Inaczej każdy przed publikacją musiałby sie pytać wszystkich dookoła, czy aby przypadkiem nie wchodzi komuś w drogę... No a to już jest trochę paranoiczne.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: niedziela, 16 sierpnia 2015, 03:48
autor: Wujek Adam [†]
Kamil Mazur pisze:Wuju,
kolejna nadinterpretacja - skąd to wrażenie że dodałem rekordy do mapy Damiana? Przecież się nie ma o tym ani słowa w moich postach.

Ponadto, nijak nie odniosłem wrażenia że jesteś - jak piszesz - ciekawy (i stąd te Twoje pytania). Wręcz przeciwnie, bo krytykujesz lub poddajesz w wątpliwość metodykę zbierania danych i w ogóle sens pracy, nad którą przecież ktoś merytorycznie powinien czuwać. Prośbę określasz jako "dziwaczną i absurdalną" a zachowanie innych którzy jej ulegli i podali rekordy określasz jako "bezmyślne".

Ubolewam, że nie zostałeś promotorem tej pracy. Mam jednakże nadzieję że nie będziesz również jej recenzentem.
Myślę Kamilu, że każdy średnio inteligentny Forumowicz bez problemu dojrzy który z nas dopuszcza się nadinterpretacji.
W poprzednim poscie napisałem wyraźnie o hipotetycznych czyichś nawet najbardziej absurdalnych i dziwacznych prośbach oraz o teoretycznie możliwych reakcjach na takowe, włącznie z reakcjami bezmyślnymi. Podpinanie tego wszystkiego pod Autora niniejszego wątku jest tylko i wyłącznie Twoją tendencyjną interpretacją, od której kategorycznie się odcinam.

Nieważne zresztą.
Bo ważniejsze jest, czy i jak na całości niniejszej dyskusji skorzysta Damian?
Ja staram się pomóc i pokazać, że nad pewnymi sprawami warto się zastanowić, co finalnie może przynieść ogólny pożytek.
Ty za to unikasz dyskusji merytorycznej, woląc pozostać nieproszonym adwokatem Damiana, który więcej mu szkodzi, niż pomaga.

Lecz i to jest w sumie nieważne!
Bo Twoje tegowątkowe zdania nie wnoszą niczego do istoty tematu, a promują jedynie postawę w stylu: Róbta co chceta i bijta brawo każdemu pomysłowi, bez względu na to, jakie ten pomysł jest.

O ile zdążyłem się zorientować, przedstawiony projekt nie ma recenzenta i promotora.
Jeżeli pragniesz dla siebie którejś z tych funkcji, do zwróć się z tym do Autora tematu.
Kto wie?
Może to zmotywuje Cię do sensownych i tematycznych kroków, bo jak na razie Twoje tegowątkowe wypowiedzi ograniczające się do stwierdzeń w rodzaju: zostawcie gościa w spokoju i dajcie mu się bawić modliszkami po swojemu, są coraz bardziej żenujące.

Damianie, przepraszam Cię za tego rodzaju wtręty w Twoim wątku.
Nie czepiam się Twojego pomysłu, ani tym bardziej Ciebie.
Po prostu zastanawiam się co Twoje obecne starania mogą przynieść, ewentualnie czy w jakiś sposób Twój z gruntu ciekawy projekt można uczynić jeszcze ciekawszym? :birra:

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:23
autor: Piątek Wojciech
Marek Hołowiński pisze: Pozwolę sobie zauważyć że ta mapa nie ma żadnych zabezpieczeń. Każdy może usunąć bądź edytować dowolny punkt. Gdyby ktoś był złośliwy może wszystko wykasować..
no właśnie, Marek poruszył sedno tego "projektu", a dyskusja zeszła na jakieś osobiste przepychanki
Jacek Kurzawa pisze:Życzę owocnej pracy z pionierskim użyciem mapy Google (osobny, ciekawy temat). I oby takich projektów było z czasem więcej
no tak , tylko trzeba popracować, żeby zabezpieczyć się przed tym co powyżej

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: niedziela, 16 sierpnia 2015, 19:06
autor: Jacek Kurzawa
Marek Hołowiński pisze:Pozwolę sobie zauważyć że ta mapa nie ma żadnych zabezpieczeń. Każdy może usunąć bądź edytować dowolny punkt. Gdyby ktoś był złośliwy może wszystko wykasować...
Piątek Wojciech pisze:no tak , tylko trzeba popracować, żeby zabezpieczyć się przed tym co powyżej
Tak, też to zawuażyłem. Po napisaniu wczorajszego postu przyjrzałem się temu trochę i niestety, wygląda to tak, jakby każdy mógł edytować wszystkie dane. O Moich Mapach napisałem dalej w osobnym wątku. viewtopic.php?f=50&t=32062

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: czwartek, 27 sierpnia 2015, 15:07
autor: leviatan
Niestety nic nie da się zrobić by mapę zabezpieczyć.

W ramach ciekawostki pojawił się wpis z Olsztyna!

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: czwartek, 27 sierpnia 2015, 21:27
autor: Marcin Kutera
Ja myślę, że cała ta dyskusja przydała się, bo i Leviatan podejdzie jeszcze profesjonalniej jak te dane gromadzić (choć skoro robi doktorat ze specjalizacji zootechnicznej to w zasadzie jako od przyszłego naukowca powinno się od niego wymagać konsekwencji i sensu w zbieraniu takich danych, zaś propozycje kolegów to standardy w zbieraniu danych tak więc każdy z nich życzliwie i rzeczowo napisał po co, na co i dlaczego warto takie dane zbierać w takiej formie, wówczas można to jeszcze przeanalizować, a to niezmiernie mogło by się przyczynić do chociażby dalszych kierunków ochrony tego gatunku w Polsce).

Samo propagowanie, że jest taki gatunek w Polsce to fajna sprawa, ale trochę jakby za mało.

Leviatan czytając nasze posty być może ponownie zabłyśnie na zasadzie impulsu :wow: jeszcze przeredaguje ta bazę, to wtedy będzie sens się faktycznie włączyć to wprowadzania rekordów, ale właśnie na zasadzie: data, stanowisko, rok, autor, ile imagines, lub ile ootek, chociaż jedno zdanie o siedlisku.

Oczywiście każdy może robić jak chce, ale jeśli mamy traktować Damiana propozycje poważnie (myślę, że tu 95 % to entomolodzy poważnie traktujący swoją pasję, tudzież zawód czy jako forma źródła utrzymania i zdecydowanie wolą konkrety) to warto też wyjść z poważnym projektem. Sam jego pomysł niezły, bo można by wspólnymi siłami opracować praktycznie cały kraj, ba nawet wydać to gdzieś tu jako podstrona w formacie pdf. nawiązując do opracowania Liany z 2007 roku. Jeśli nawet Damian czuje się na siłach to może być redaktorem swojego pomysłu, a jeśli nie to zawsze można poprosić jakiegoś specjalistę o koordynowanie czy też pomoc w koordynowaniu projektu. Wiadomo, że sporo się mieniło od ostatniego opracowania. Ponadto posłużyło by to do wszelkich opracowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin, studium uwarunkowań..., planów ochrony i PZO poszczególnych form ochrony przyrody, planowanych przedsięwzięć w ramach ustawy OOŚ.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 10:00
autor: mwkozlowski
Warszaw-Ursynów 29 sierpnia b.r., wieczorem przez okno

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 2 września 2015, 22:05
autor: tla
Cześć,

Uzupełniłem obserwację modliszek z Białegostoku. Jedna z tamtego roku ze zdjęciem. Dwie pozostałe, jedna na moim oknie, zaobserwowana przez moją żonę, druga przez kolegę na obrzeżach Białegostoku. Z ciekawostek, wszystkie lokalizacje, połączone są umiarkowanie bliską obecnością linii kolejowej.

ps: postaram się jutro wybrać na poszukiwania :) może będzie można definitywnie potwierdzić dokumentacją fotograficzną. Jak się nie uda pozostaje szukać kokonów.
Pozdrawiam

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: poniedziałek, 7 września 2015, 10:49
autor: tla
Hej,

Kolejna obserwacja od koleżanki z Białegostoku, ulica Jana Pawła.
Pozdrawiam

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: poniedziałek, 7 września 2015, 11:44
autor: Dark
Obserwacja kolegi.
31.08.2015 - ok. 20:00
Mińsk Mazowiecki, na dystrybutorze paliw na stacji benzynowej w środku miasta.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: piątek, 9 października 2015, 21:27
autor: romanzamorski
Obserwacja z wczoraj. Łuczynów k/Kozienic. Duża brązowa samiczka z odwłokiem pełnym ja siedziała sobie w słońcu pod stołem w ogródku piwnym przed zajazdem.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: piątek, 9 października 2015, 23:10
autor: Jacek Kurzawa
Dwa ostatnie wpisy świadczą o tym, że "latają i mnożą się...". :-)

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 28 października 2015, 16:09
autor: tla
http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialys ... ,id,t.html
Dla zainteresowanych, tematem białostockich modliszek :).

ps: Chociaż zdjęcie, jak to zdjęcia w artykułach budzi kontrowersje!

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 28 października 2015, 16:54
autor: Jacek Kurzawa
Co to za gatunek został przedstawiony na zdjęciu? Jakiś orient?

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 28 października 2015, 19:50
autor: tla
Trochę pogrzebałem i wiem, że zdjęcie jest z Wikipedii. A to autor zdjęcia, czyli rzeczywiście coś z Indii lub Stany Zjednoczone (autor ma w opisie L.A):
https://www.flickr.com/photos/shivanayak/19253461/
Ale co dokładnie przedstawia nie mam pojęcia :).

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 28 października 2015, 20:38
autor: Jacek Kurzawa
Zdjęcie zostało wykonane w sypialni fotografującego o loginie ShivaShankar. Zapewne jest to Shiva Shankar.
https://www.flickr.com/people/shivanayak/
w Karkala, Indie zachodnie
https://maps.google.com/maps?ll=13.2,74 ... n&t=m&z=12

Tak więc już mniej wiecej wiadomo. To już nawet nie jest Palearktyka, to jest Orient.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: piątek, 30 października 2015, 10:08
autor: tla
Odnośnie modliszki zaobserwowanej przez pana Marcina Sielezniewa na kampusie w Białymstoku:
http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosc ... /id/127965

ps: to ta sama modliszka co w Kurierze Porannym z tą różnicą, że tutaj są rzeczywiste zdjęcia (Mantis religiosa) a nie jedno, losowe z wikipedii.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: niedziela, 13 sierpnia 2017, 13:04
autor: pawloz
Cześć. Jestem zupełnym laikiem w dziedzinie entomologii.
Przedwczoraj w nocy wpadła mi do mieszkania modliszka, zabawiła u mnie około 5 minut. Chciałbym więc dodać znacznik, lecz nie umiem odróżnić samca od samicy.
Link do zdjęcia:
https://goo.gl/photos/48oPrad44xSrGUWG9
Jesteśmy w stanie określić płeć z tego zdjęcia?

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: czwartek, 17 sierpnia 2017, 16:42
autor: Janusz Z.
:)

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: wtorek, 21 sierpnia 2018, 10:52
autor: Andrzej Kurzawa
Modliszka w Napoleonowie (okolice Bełchatów, Kamieńsk) 51°15'21"N 19°30'38"E . Data obserwacji 19.08.2018. przed południem. Duża zielona samica. Nie obawiam się, że ktoś wyłapie tu modliszki, dlatego podaję dokładne dane. Jest ją bardzo trudno zauważyć w jej środowisku. Świetnie się maskuje. Wiem gdzie jest, a drugi raz, pomimo oszukiwań, już jej nie znalazłem.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 14:21
autor: Jacek Kurzawa
W tym roku modliszka "zaatakowała" mój dom kilkukrotnie. Pierwszy raz 26.07.2021 wleciała mi do domu na 4 piętrze i wyladowała na kwiatku. Potem zniknęla gdzieś po kilku godzinach, zostawilem ja w spokoju, niech sobie polata i po dwoch dniach sfrunęła mi na biurko - tak się spotkalismy drugi raz.
Dzisiaj w południe na parkingu usiadła na moim samochdzie na parkingu. Po sfoceniu odleciała na trawnik. Chyba się przejdę na trawnik w celach monitoringowych na wyploszonego, ciekawe czy uda się stwierdzić w ten sposób jakieś osobniki. Są z pewnością... chyba są po prostu WSZĘDZIE.

Więcej o akcji na FB https://www.facebook.com/groups/7529425 ... 929354001/

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 14:33
autor: Jacek Kurzawa
Tak wygląda mapa na iNaturalist
https://www.inaturalist.org/observation ... iew=&page= a tak na Mapie Google z pierwszego postu: https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... sp=sharing Jak widać obserwacje pokrywają się a z tego wynika kilka interesujących spraw:
widać kierunek zasiedlania terenu kraju, rownież dynamikę (daty)
widać, w jakim stopniu są przydatne aplikacje i projekty oparte na sile social-media i tzw Citizen Observatories. Z podobieństwa tych dwoch map można ocenić, ile w takich sytuacjach potrzeba jest obserwacji, aby odwzorować mapę rzeczywistego rozmieszczenia. problem mozna odwracać i rozpatrywać na różne sposoby. Dobrze, że to działa, dlatego warto to popularyzować - z korzyścią dla faunistyki i naszej wiedzy o owadach.

Jak na tą chwilę projekt propagowany na naszym Forum ma więcej narzędzi. Dlatego polecajmy go i agregujmy te obserwacje.

Widziałeś modliszkę - dodaj obserwację tutaj: https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... sp=sharing

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 21:36
autor: Przestrojnik
dodałem i ja moją obserwację z soboty :)

choć obawiam się że kombajn koszący zboże do 24 nocy mógł sporo zabić przy okazji.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: wtorek, 17 sierpnia 2021, 09:49
autor: Łukasz
Dodałem własną obserwację, narazie chyba najbardziej na zachód - Golnice, 12.08.2021 - ok. 7-9 nimf.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: wtorek, 17 sierpnia 2021, 22:25
autor: Harvi
W tym roku, jak do tej pory, widziałem przelatującą modliszkę tylko raz.

W zeszłym roku (15.09.2020) wracając z grzybobrania zastałem pasażera na gapę. UTM EC48

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: poniedziałek, 14 lutego 2022, 11:40
autor: Jacek Kurzawa
leviatan pisze: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane
.....stworzyłem mapę w google. Proszę więc o zaznaczanie dokładnych lokalizacji  modliszki zwyczajnej Mantis religiosa na tej mapie! Zebranie tych informacji posłuży celom naukowym. Chcemy poznać zasięg występowania naszego jedynego przedstawiciela modliszek!
Co się dzieje z tym projektem? Czy został zakończony czy trwa nadal zbieranie danych do tej mapki? Mamy sytuację bowiem taką, że nadal można dodawać rekordy do tej mapy, tylko czy jest nadal sens je dodawać i robić reklamę temu projektowi który być może został już dawno zamknięty?

Włączyliśmy się bowiem w projekt i w przypadku jego zakończenia warto byłoby poinformować o tym uczestników tego projektu i wskazać pracę z wykorzystaniem tych rekordów, jeśli taka powstała.

PS. W tym czasie trwa finalizowanie innego projektu zbiorczego opracowania danych o modliszce i dane z Forum zostały do niego również pobrane.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: wtorek, 15 lutego 2022, 09:03
autor: leviatan
Panie Jacku,

Dziękuję za przywołanie (gdyby nie @ z powiadomieniem nawet nie pomyślałbym żeby tu zajrzeć).

Nie zdawałem sobie sprawy że tutaj mój wątek jest nadal dostępny i aktywny - przepraszam za brak informacji. Moje zbieranie lokalizacji zakończyło się wraz z opublikowaniem wyników - odsyłam do publikacji: Zielinski, D., Schwarz, C. J., & Ehrmann, R. (2018). Evaluation of the expansion of Mantis religiosa (L.) in Poland based on a questionnaire survey. Animal Biodiversity and Conservation, 41(2), 275-280.
Pracę można pobrać z linku: https://raco.cat/index.php/ABC/article/view/340260

W tej pracy opieraliśmy się na Waszych pinezkach. Oczywiście od momentu opublikowania tej pracy modliszek w Polsce jest wyraźnie więcej - są już przecież doniesienia z Poznania czy Wrocławia, w Wiadomościach Entomologicznych często pojawiają się opisy nowych stanowisk - choćby moje z Suwałk, Białowieży i okolic Białegostoku.
Zielinski, D., & Lazarecki, T. (2018). Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa L.) z Białegostoku, Suwałk i okolic Białowieskiego Parku Narodowego. Wiadomości Entomologiczne, 37(1).

W związku z tak dużym rozprzestrzenieniem tego owada w naszym kraju ja całkowicie zaprzestałem zbierania informacji w ramach "citizen science". Dostawałem poprostu zbyt wiele wiadomości (zwykle w sezonie pojawiania się imago) były to setki mejli miesięcznie. Wiem że jest jakaś grupa naukowców z Łodzi która "przejęła" pałeczkę i robi to dalej, ale kto to jest i co z tego będzie niestety nie wiem. Nie zostawiam jednak Mantis religiosa zupełnie - pracuję nad jedną publikacją która oceni bioróżnorodność genetyczną modliszek z wybranych lokalizacji w Polsce. Zgodę na odłów modliszek miałem do 2021 roku.

Nadal jednak pozostaję do dyspozycji, jestem otwarty do współpracy :)

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: wtorek, 15 lutego 2022, 10:19
autor: Jacek Kurzawa
Witam i dziękuję za szybką odpowiedź. Wygląda więc na to, że tą mapę i ten projekt można wygasić, mapę zamknąć, aby nikt nie mógł dodawać rekordów, bo nie ma to żadnego zastosowania. Jak widać z pracy, te rekordy nie zostały opublikowane lecz jedynie użyte jako kółka w kwadratach UTM do zobrazowania ekspansji gatunku.

W związku z tym te osoby które chciałyby, aby z ich obserwacji był użytek w postaci rekordu faunistycznego powinny swoje rekordy nanieść jeszcze raz np. do iNaturlist
https://www.inaturalist.org/observation ... n_id=53905
W iNaturalist ładnie widać obecne rozmieszczenie gatunku i jest 100% pewność, że dane te będą dostępne dla przyszłych pokoleń. Obserwacja w iNaturalist trafia do GBIF i ma status publikacji. Pokażę to na przykładzie rekordu z 2021 r.
https://www.inaturalist.org/observations/94821292 jest w GBIF tu: https://www.gbif.org/occurrence/3384742902

Wszystkie rekordy z GBIF są prezentowane w iNaturalist, jak na poniższej mapce.

Re: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane

: środa, 16 lutego 2022, 12:26
autor: Marcin Kutera
Jacek Kurzawa pisze:
leviatan pisze: Występowanie Mantis religiosa - zbieram dane
.....stworzyłem mapę w google. Proszę więc o zaznaczanie dokładnych lokalizacji  modliszki zwyczajnej Mantis religiosa na tej mapie! Zebranie tych informacji posłuży celom naukowym. Chcemy poznać zasięg występowania naszego jedynego przedstawiciela modliszek!
Co się dzieje z tym projektem? Czy został zakończony czy trwa nadal zbieranie danych do tej mapki? Mamy sytuację bowiem taką, że nadal można dodawać rekordy do tej mapy, tylko czy jest nadal sens je dodawać i robić reklamę temu projektowi który być może został już dawno zamknięty?

Włączyliśmy się bowiem w projekt i w przypadku jego zakończenia warto byłoby poinformować o tym uczestników tego projektu i wskazać pracę z wykorzystaniem tych rekordów, jeśli taka powstała.

PS. W tym czasie trwa finalizowanie innego projektu zbiorczego opracowania danych o modliszce i dane z Forum zostały do niego również pobrane.
Witam,
Od końca 2020 w składzie: Przemysław Żurawlew, Marcin Kutera, Ryszard Orzechowski, Szymon Czyżewski, Paweł Radzikowski i Grzegorz Kolago gromadzimy dane o występowaniu modliszki Mantis religiosa w Polsce. Spisaliśmy dane z wszystkich publikacji naukowych i z dostępnych ekspertyz przyrodniczych a także z różnych portali społecznościowych. Również spisaliśmy wszystkie rekordy z niniejszego forum powołując się na forum wraz z imieniem i nazwiskiem obserwatora. Ponadto skontaktowaliśmy się z osobami, które są zalogowane tu pod tajemniczymi nickami w celu prośby o podanie swoich imion i nazwisk. Praktycznie każdy odpisał podając swoją godność. Tam, gdzie mamy tylko dane z autorem nicka, bez ustalonego imienia i nazwiska, wpisaliśmy autora jako anonim. Oprócz tego zgromadziliśmy własne dane oraz od innych osób, które zechciały się podzielić swoimi obserwacjami. Łącznie mamy zebranych około 2000 rekordów prawie z całej Polski (od historycznych po współczesne). Każdy rekord ma określona lokalizację, datę obserwacji, lub przynajmniej rok, kwadrat UTM, ilość osobników, z możliwym podziałem na samce i samice, podział na formy kolorystyczne, na ile to było możliwe, krótki opis siedliska, autora obserwacji, źródło obserwacji (fotografia, autorzy publikacji i innych opracowań niepublikowanych). Zamierzamy opublikować te dane w zeszycie Fragmenta Faunistica poświęconym pamięci prof. Annie Lianie. Wszystkim osobom dziękujemy za podzielenie się tymi obserwacjami. By oddać szacunek każdemu z obserwatorów-autorów danych, będą oni wymienieni w podziękowaniach. Jeżeli jeszcze ktoś chciałby przekazać swoje dane, to proszę komunikować się przez wiadomości prywatne tego forum. Jesteśmy także otwarci do współpracy z innymi osobami na zasadzie współautorstwa, jeżeli zechcieliby się przyłączyć z swoimi obszernymi danymi do naszej pracy o tytule roboczym: "Kierunki ekspansji modliszki zwyczajnej Mantis religiosa (L.) w ostatnim 20-leciu w Polsce. Rozmieszczenie, czynniki sprzyjające ekspansji, ochrona, zagrożenia." Czasu jest już niewiele, bo do 15 kwietnia br. powinniśmy oddać pracę do recenzji.
pozdrawiam
Marcin Kutera w imieniu koordynatorów projektu