Modliszka (Mantis religiosa)

Modliszki
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Modliszka

Post autor: Wojtek Guzik »

Przed godziną do lampy rtęciowo-żarowej przyleciała mi modliszka 8) Ma około 6-6.5 cm , jest chuda , zielona , brzeg odwłoku (bądź skrzydeł) czerwony , oczy małe , czarne .Czy jest to mantis religiosa :?:
A może komuś uciekła z hodowli? W prawdzie sąsiad kiedyś przyniósł mi modliszkę , ale była grubsza... :?
Z góry dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

To powinna być religiosa. Sporo jej w naszych stronach. Poszukaj na pobliskich kserotermach w kępkach trawy... :) Tylko patrz uważnie bo ciężko na początku je zauważyć :]
pozdr
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

szczesciarze ... ja "od wczesnej młodości" łaże po łąkach i polach... a mantis religiose widzialem tylko na krymie....

http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=26&je=pl

znalazłem taką mapkę ..może nie ma sie czemu dziwić ;)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

w woj świetokrzxyskim również jest m religiosa.

stwierdzona w okolicach ostrowca św, skarżyska kamiennej i na ponidziu m.in. w okolicach staszowa

[ Dodano: 20-08-2007, 13:35 ]
w tym roku moi koledzy ja wykazywali (członkowie TBOP- m.in B Sępioł, i Roman Maniarski i chyba P Wilniewczyc)
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Zdjęcie krośnieńskiej modliszki...
Załączniki
modliszka1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.48 KiB)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Miłosz Mazur »

Drodzy Koledzy
Modliszka nie występuje już tylko w pd-wsch Polsce ale także na Śląsku.
Dwa stanowiska z Opolszczyzny są już faktem :mrgreen:
Chyba jednak sie ociepla gdyż miejsca znalezienia nie są jakoś typowo kserotermiczne.

Publikacja niebawem

pozdrawiam
fd76fr
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 07:12
Lokalizacja: Janów Lubelski

Mantis religiosa

Post autor: fd76fr »

Witam kolegów .

Znalazłem stanowisko Mantis religiosa czyli modliszki , czy w związku z tym powinienem
się z kimś tą informacją podzielić np. z jakąś instytucją ?

Może można gdzieś znaleźć dokładną mapę z naniesionymi stanowiskami modliszki ?
Załączniki
Mantis religiosa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.13 KiB)
Awatar użytkownika
angellus
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 14:44
UTM: CA66

Post autor: angellus »

Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Mantis religiosa stała się bardzo często spotykanym owadem, zwłaszcza w rejonie gdzie mieszkasz. Prawdę powiedziawszy o tej porze, tzn od drugiej połowy sierpnia imagines M.religiosa sa często spotykane.
Owad to piękny i aż serce rośnie że populacja się wzmacnia, ale nie przypuszczam żeby obserwacja jeśli pochodzi z okolic Stalowej Woli-Tarnobrzega- Janowa Lubelskiego kogoś zainteresowała, chociaż mogę się mylić. W tym roku tzn 2 tygodnie temu spotykałem nawet samce M.religiosa, co świadczy zdaje się o tym że populacja ma się nieźle.....
pozdrawiam
fd76fr
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 07:12
Lokalizacja: Janów Lubelski

Post autor: fd76fr »

Oczywiście obserwacja i zdjęcie pochodzi z okolic Janowa . Jeżeli faktycznie jest w moim rejonie dość liczna , to należało by dać spokój temu tematowi . Niemniej jednak spotkanie do najczęstszych nie należy i jest raczej ograniczone do niewielkich miejsc , w których można zobaczyć modliszki .

A Jeśli chodzi o mnie, to moja pierwsza modliszka w życiu i chociaż bywam często w tym rejonie nigdy wcześniej ich tam nie obserwowałem.
Damian Sudoł
Posty: 216
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 11:50
Lokalizacja: Głogów Młp.

Post autor: Damian Sudoł »

Dzisiaj obserwowałem samca pod moim domem:D
fd76fr
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 07:12
Lokalizacja: Janów Lubelski

Post autor: fd76fr »

Byłem dzisiaj w tym samym miejscu i rzeczywiście musi być ich sporo na długości ok. 50m
nie schodząc z piaszczystej drogi widziałem trzy osobniki nie były płochliwe
powiedziałbym , że wcale się nie boją , mogłem obok nich chodzić robić zdjęcia a nawet delikatnie przesunąć palcem kilka centymetrów a one wcale nie uciekały.
Troszkę to źle , drogą jeżdżą samochody i traktory więc mogą być straty .

pozdrawiam
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

fd76fr pisze: Troszkę to źle , drogą jeżdżą samochody i traktory więc mogą być straty .

pozdrawiam
Zawsze są jakieś traty nie do uniknięcia, ale natura sobie jakoś poradzi :mrgreen:
Detektyw Monk
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 09:43
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Detektyw Monk »

Bardzo lubię modliszki.To jeden z moich ulubionych owadów. :lol:
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Post autor: Łukasz Buglowski »

ja nigdy nie widziałem w naturze.... :roll: :/
Zbych2009
Posty: 58
Rejestracja: piątek, 31 lipca 2009, 15:16
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Post autor: Zbych2009 »

Na ile są to stanowiska naturalne a na ile jest możliwe, że spotykane osobniki pochodzą z hodowli - wypuszczone lub przypadkowo zawleczone? Zwłaszcza spotkane w centrum miasta. Być może jest coś na ten temat w literaturze?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

To ciekawe. Z tego, co pamiętam to Mantis religiosa ma kilka podgatunków. Na zachodzie Polski powinien być inny podgatunek niż na wschodzie. Czy ktoś próbował oznaczać, są okazy czy tylko fotki? Jeżeli to ten sam podgatunek, co na wschodzie to można przypuszczać jedynie zawleczenie.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

tym "centrum miasta" to tak się nie przejmujmy. Jarosław to dziura 40 tysięczna i gdziekolwiek nie szpulnie się beretem (z antenką, bo to i lotność lepsza) to w chaszcze wpadnie. Modliszki u nas były obserwowane z tego co ja wiem, to od przynajmniej 20 lat. Były cały czas, ja jeno się podnieciwszy, bo sam zoczyłem oną femme fatale. Z hodowli takoż i nie są, bo mam je za tzw. płotem....podnoszę wzrok znad klawikordu i widzę tzw. błonia - stareeeeńki poligon, kseroterm a na nim śmierć niesie Mantis. A przy okazji.....tam NA PEWNO są Dorcadiony.
Pa
Kaaaas
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 6 kwietnia 2010, 02:45
Lokalizacja: z nienacka

modliszki

Post autor: Kaaaas »

Witajcie!
Dotarłam na to forum szukając sobie info o modliszkach, które właśnie mnie zafascynowały.
Ja - całkiem zielona (prawie jak one) wymyśliłam, że chciałabym poobserwować je w ich środowisku. Przeczytałam parę postów, tu na forum, i mam w zwiąku z tym pytań kilka:
- gdzie? mniej wiecej rzeszowskie taak? :) chciałabym gdzieś wyruszyć, żeby chociaż móc mieć nikłą nadzieję że modliszkowaty cień dostrzegę.
- kiedy?
- no i jak? w obserwowaniu owadów to żadnej wprawy nie mam. Tyle tylko, że kiedyś mrówki w parku xD
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 kwietnia 2010, 13:15 przez Kaaaas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Skoro Cię tak zafascynowały to polecam zakup jakiejś Sphodromantis i jej hodowla. Taka hodowla dostarczy na pewno wielu wrażeń a i satysfakcja będzie większa. JEsli chodzi o nasza Mantis to spotkanie jej w terenie jest naprawdę trudne, najczęściej znajduje się je przypadkowo.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Modliszka

Post autor: Marek Hołowiński »

Na jednej z kseroterm w Lasach Sobiborskich miałem okazję obserwować to piękne zwierzę. Żywej modliszki w naturze dotychczas jeszcze nie widziałem.
Załączniki
P8016417a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116 KiB)
P8016421a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.13 KiB)
brakkonta

Re: Modliszka

Post autor: brakkonta »

fajny stwór, to fakt. U mnie w centrum Jarosławia, na trawniku osiedlowym w tamtym roku widziałem 2 sztuki. Robią wrażenie w naszej faunie, to fakt.
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Modliszka

Post autor: Filip S. »

U mnie jeszcze na żywo nie widziałem, ale miałem doniesienie o kokonie. Muszę się wybrać na taką fajną polankę w celu obserwacji. Byłem dzisiaj na tej polance, ale rozglądałem się bardziej za kózkami, ale widziałem tygrzyka paskowanego.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Modliszka

Post autor: red45 »

Oddam 10tys. tygrzyków z łąki obok mojego osiedla za jedną modliszkę :-) I tak tygrzyków zostanie jeszcze 90tys. Fajna obserwacja. Ciekawe jak to jest z zasięgiem? Czy te ciepłe, wcześniejsze zimy jakoś wpłynęły na jego poszerzenie? W okolicach Łodzi nigdy jeszcze nie obserwowałem modliszek w naturze. Ale może za parę lat?
Awatar użytkownika
G.Antoni
Posty: 442
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:53
UTM: ED10
Lokalizacja: Warszawa (Radzymin) ED10

Re: Modliszka

Post autor: G.Antoni »

Mi kilka lat temu uciekl pies i wrocil z taka w pysku :) szkoda ze nie mam fotek albo okazu ale chroniony to moze nawet lepiej. Czy byla juz notowana w okolicach Wolomina/Radzymina?
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Re: Modliszka

Post autor: Paweł Czudec »

W 2006r. przyleciała mi samica do ekranu (w lesie) w Głogowie Młp. Patrzyłem się wtedy na ekran i osłupiałem :shock: - piękny widok. Tydzień później widziałem samca w Rzeszowie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka

Post autor: Jarosław Bury »

Modliszki z okolic Łańcuta - 24 września br.
Załączniki
DSC_1281b(16x12)ABC.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.21 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Rozmawiałem w tym roku z prof. Lianą o naszej modliszce i o nowych stanowiskach w kraju. Prof. Liana miała wątpliwości, czy jest możliwa tak szybka dyspersja obserwowana w ostatnich latach. Postawiła dwie hipotezy. Pierwsza - to, że gatunek ten występował już wcześniej na tych stanowiskach, tylko był mniej liczny i dlatego nie obserwowany. Druga - (jak teoria spiskowa :mrgreen: ) - modliszka (w niektórych przypadkach) była celowo przenoszona przez ludzi na nowe stanowiska. Przyznam się, że byłem nieco zaskoczony tym stwierdzeniem, ale kto wie??? Co by nie było, jest faktem, że Mantis religiosa jest częściej obserwowana, niż 20 lat temu. Świadczą też o tym obserwacje moich studentów, a także propozycje prac magisterskich z ich strony dotyczące właśnie modliszki.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Modliszka

Post autor: Almandyn »

Ja mam trzecią teorię :wink:
Jaś kupił modliszkę i hodował ją w terrarium, ale Mama Jasia brzydziła się tego 'robactwa', więc pod nieobecność Jasia, Mama 'zwróciła 'jej wolność. Może to Mama Jasia występuje 'pospolicie' w naszym kraju, co równoczesne jest z ekspansją modliszek :wink: :mrgreen:
Kotki i pieski jakoś przeżywają takie potraktowanie, to może i ten owad to przeżył :mrgreen:
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Modliszka

Post autor: Voltrax »

Almandyn pisze:Ja mam trzecią teorię :wink:
Jaś kupił modliszkę i hodował ją w terrarium, ale Mama Jasia brzydziła się tego 'robactwa', więc pod nieobecność Jasia, Mama 'zwróciła 'jej wolność. Może to Mama Jasia występuje 'pospolicie' w naszym kraju, co równoczesne jest z ekspansją modliszek :wink: :mrgreen:
Kotki i pieski jakoś przeżywają takie potraktowanie, to może i ten owad to przeżył :mrgreen:
Mama Jasia jak i sam Jaś pewnie nie wiedzieli że gatunek ten w Polsce jest chroniony. Poza tym sporo takich "mam Jasia" musiałoby być przy założeniu że modliszki rozmnażają się płciowo.
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Modliszka

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Wczoraj trafiła sie jedna samica Mantis religosa na nowym stanowisku okolic Ostrowca Św.:)),miło:))
Przemek Zięba

Re: Modliszka

Post autor: Przemek Zięba »

Tomasz Mokrzycki pisze:Druga - (jak teoria spiskowa :mrgreen: ) - modliszka (w niektórych przypadkach) była celowo przenoszona przez ludzi na nowe stanowiska.
Karkołomna teoria, raczej ze sfery pobożnych życzeń, na Nizinie Sandomierskiej jest bardziej pospolita niż się może wydawać, spotykana praktycznie wszędzie. Wydaje mi się że wzrósł stopień uświadomienia i dostępność informacji i zaczęto ja dopiero wykazywać a ona w różnym nasileniu populacji była i będzie. Ba w tym roku okazało się że nawet w Bieszczadach jest jej pełno.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Przemku
Też tak uważam. I sądzę, że pierwsza hipoteza prof. Liany jest prawdziwa. Poza tym rozwój internetu, dostępność informacji, a także nasze Forum :wink: zrobiło swoje. Więcej osób tym się interesuje i stąd nowe stanowiska. Uwzględniając historyczne dane - to modliszka była w Polsce jeszcze bardziej rozpowszechniona niż obecnie.
yovetka
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 27 września 2010, 10:28
Gender: women

Modliszka????

Post autor: yovetka »

Witam,
Znalazłam wczoraj na moim tarasie owada, który przypominał modliszkę, ale czytam w necie, że ona a moim terenie nie występuje (woj. podlaskie). Proszę o informacje. Zdjęcia niestety nie najlepsze wyszły.
Załączniki
DSC_6235.JPG
DSC_6235.JPG (75.73 KiB) Przejrzano 44659 razy
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Modliszka????

Post autor: Jakub Liberski † »

Tak, to modliszka. Nie jestem w stanie Ci pomóc, czy rodzima Mantis religiosa, czy jakiś uciekinier z hodowli terrarystycznej.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka????

Post autor: PawełB »

Jak dla mnie to samiec naszego krajowego gatunku. Jaka to konkretnie miejscowość?
yovetka
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 27 września 2010, 10:28
Gender: women

Re: Modliszka????

Post autor: yovetka »

Okolice Białowieży
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka

Post autor: PawełB »

Skoro w zalewie zegrzyńskim są piranie, a w jeziorku czerniakowskim (czy którymś innym warszawskim - nie pamiętam teraz) - egzotyczne żółwie, to równie dobrze mogą to być modliszki wypuszczane po przywiezieniu z południa Europy. Ta druga teoria wcale nie jest bezpodstawna.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka????

Post autor: PawełB »

No to chyba ciekawe, bo akurat ten obszar jest dość dobrze przebadany pod względem entomologicznym. Nie znam najnowszych doniesień - to może być pierwsze.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Re: Modliszka????

Post autor: Marcin Kutera »

Co prawda nasza modliszka jest w ekspansji ale najwyżej ostatnio spotykana jest w Nadleśnictwie Mogielnica, gdzieś w okolicach Grójca i w Puszczy Kozienickiej. Z okolic Białowieży raczej nie wykazywana. To wymaga zbadania skąd się wziął ten osobnik w tamtym miejscu :?: :shock: .

Osobnik to forma brązowa Mantis religiosa i czas jej pojawu też się zgadza. Też ją widywałem (w swoich okolicach skąd pochodzę) w tym roku jeszcze z końcem września, gdzie w sierpniu była liczna. Gatunek wyraźnie przesuwa się na północ z południa. Przez teren północno - wschodni województwa świętokrzyskiego przesunęla się gdzieś w okolicach 2004 roku. Minęło kilka lat i jak narazie mamy ją jakieś około 50 km od Warszawy.
lisulis
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 20:36
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: lisulis »

Białowieża? No to ją zagoniło!
Z tego co mi wiadomo najdalej wysuniętym stanowiskiem w Polsce (historycznym bo chyba z początku XVIII w.) były okolice Warszawy. Ponadto w literaturze mówi o 55° jako maksymalnym zasięgu modliszki - pokrywa się to mniej więcej z izotermą lipca. Tak więc ciekawe to. Być może druga hipoteza Pani profesor Liany jest prawdziwa? Pamiętajmy o jednym. Mantis religiosa jest w Polsce objęta ochroną prawną (dotyczy go wiele zakazów z rozporządzenia), nie ważne czy to nasz rodzimy podgatunek - M. r. polonica, czy przywieziony z Chorwacji, Słowacji czy ze Stanów - bo i tam występuje - kazdy jest chroniony. Mimo występowania 9 podgatunków (chyba że jest wyodrębnionych już więcej?) minister nie wyróżnił naszego.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: tempelik »

Ja próbuje znaleźć modliszkę od 8 lat i nic! Słyszałem o występowaniu ich w Lubaczowie nad rzeką(Lubaczówką). Są tam pola nie użytkowane tyle, że koszone co rok. Może w przyszłym roku mi się uda :D
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Monia »

Podpinam sie pod wątek
Dzisiaj tato natrafił na modliszke chyba zwyczajną na kopalni w górażdzach,2os siedziały w budynku.przywiozł mi ja a po sfotografowaniu trafiła spowrotem w pobliże miejsca znalezienia(nie do budynku :D )
Załączniki
DSC00726 [640x480].JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.4 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Marek Hołowiński »

Ostatniej nocy pojawiła się na ekranie. Spacerowała po nim przez kilka godzin do końca odłowów. Świeciłem w Orchówku na stanowisku o którym pisałem w tym temacie 1 sierpnia 2010 roku.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: PawełB »

Monia pisze:Podpinam sie pod wątek
Dzisiaj tato natrafił na modliszke chyba zwyczajną na kopalni w górażdzach,2os siedziały w budynku.przywiozł mi ja a po sfotografowaniu trafiła spowrotem w pobliże miejsca znalezienia(nie do budynku :D )
twoja modliszka chyba niedużo już ma życia przed sobą, bo ma czarne oczy. Podobno jest to objawem starzenia się owada - mówili mi o tym hodowcy jak i sam to zauwazylem.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Roman Królik »

Monia pisze:Dzisiaj tato natrafił na modliszke chyba zwyczajną na kopalni w górażdzach,2os siedziały w budynku.przywiozł mi ja a po sfotografowaniu trafiła spowrotem w pobliże miejsca znalezienia(nie do budynku :D )
Nie wiem, czy zauważyliście ale Górażdże są na Opolszczyźnie.
W roku 2010 ukazała sie moja praca: Mantis religiosa religiosa (Linnaeus, 1758) (Mantodea) w Polsce. Acta entomologica silesiana. Vol. 18, 2010: 5-7.
Podaję w niej stanowisko z Opole – Grudzice (UTM-YS01).
W ub. roku miałem doniesienie od znajomego, że widział ją na nieużytkach koło elektorciepłowni w Opolu. jak widać M. r. religiosa skutecznie rozszerza swój zasięg.
Oby tylko nie zagroziła naszej rodzimej M. religiosa polonica.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Przemek Zięba »

Roman Królik pisze: Oby tylko nie zagroziła naszej rodzimej M. religiosa polonica.
Romku a jak to jest z tym podgatunkiem? To mocny takson czy wyodrębniony jedynie na podstawie okazów jedynie złowonych w Polsce? Pytam z ciekawości bo generalnie jakos te podgatunki jako samodzielne taksony do mnie słabo przemawiają.
pozdrawim
P.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Salticus »

M. religiosa polonica została wyodrębniona przez prof. Bazyluka w pracy z 1960 r. Kočárek i współaut. (2005) argumentują, że jest to jedynie forma ekologiczna charakterystyczna dla północnego skraju zasięgu tego gatunku i jej wyodrębnienie z M. religiosa religiosa jest nieuzasadnione.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Roman Królik »

Nie wiem, jak jest na granicy zasięgów ale te okazy z okolic Opola dają się ewidentnie wyróżnić na podstawie cech podanych przez Bazyluka. Nie jestem specjalistą od modliszek ale mając okazy, które dało się oznaczyć bez problemu do podgatunku, schwytane z dala od zasięgu M. r. polonica odważyłem się prackę skrobnąć. Tym bardziej, że nie była podawana z tego regionu.
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Monia »

Czyli na opolszczyznie nie jest częstym gościem?Zlaezione osobniki były w okolicy kopalni znaczy oprócz lasu i łąk suchych sa tam ściany wysokie na 25 i 40m.ciekawe czy w okolicy nie znalazły by sie i samice czy one poprostu mogły przyleciec z wiatrem.możecie cos opisać jeszcze o tych modliszkach?chodzi mi głównieo jakieś stwierdzenia na opolszczyznie oprócz tych co podal Roman Krolik.A jak jest z innymi gatunkami modliszek.powiem szczerze ze pierwszy raz ją spotykam(co nieco juz poczytałam) ale ciekawi mnie jej zasięg wystepowania.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Salticus »

@Roman Królik
W innym rejonie Polski, gdzie w ostatnich latach doszło do ekspansji modliszki, obserwowałem osobniki, które trudno było jednoznacznie przypisać do jednego albo drugiego podgatunku. Na tej podstawie sądzę, że podział na podgatunki jest mocno umowny.

@Monia
Rozszerzaniu się zasięgu modliszki w ostatnich latach niewątpliwie sprzyjają zmiany klimatu, ale równie ważnym czynnikiem są przypadkowe zawleczenia tego owada środkami transportu. Nieświadomie przenoszone są ooteki (kokony jajowe), a także larwy i imagines, na przykład na samochodach i wagonach kolejowych. Prawdopodobnie tą drogą pojawiła się izolowana, najbardziej wysunięta na północ w Europie populacja modliszki w pobliżu nieużywanej bocznicy kolejowej w Berlinie, odkryta w 1998 r. Być może w taki właśnie sposób modliszka trafiła na przedmieścia Opola i na teren kopalni Górażdże.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Przemek Zięba »

Macie możliwość przesłania skanu tej pracy p. Bazyluka? Zainteresował mnie troszkę a że będę w okolicy gdzie występuje - poczyniłbym jakieś obserwacje...Chodzi o morfologiczne zróżnicowanie obu podgatunków.
pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj - tj. 22.08.2012 - modliszka ku mojemu zaskoczeniu pojawiła się po raz pierwszy (wg. mojej wiedzy) w Markowej, i to na mojej działce! Co prawda 2 lata temu obserwowałem poj. osobniki w ok. Łańcuta, ale na północ od tego miasta, na terenach bardziej suchych i piaszczystych...
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Edwin Buga »

Dzisiaj po raz pierwszy zobaczyłem to stworzonko pod drzwiami garażu gdzie jedną ze świetlówek jest UHV 36w - Lesko EV98 22.08.2012 godz. 22,40 - spacerowała po ziemi przed drzwiami.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Jarosław Bury »

To stara mapka rozmieszczenia tego gatunku w Polsce - dysponuje może Ktoś bardziej aktualną?
Załączniki
M. religiosa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.52 KiB)
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Monia »

dzień pózniej po obserwacji samców znaleziono jakieś 2km od tego miejsca samice ale nie dostarczono do sfocenia :cry: .
Dzisiaj w trybunie opolskiej pisali o znalezieniu modliszki w suchym borze.http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /120829794
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Salticus »

@Jarosław Bury
Nowszą mapkę opublikowała pani profesor Liana w 2007 r. - jeśli chcesz, to w weekend postaram się ją tu wrzucić. Tyle, że i ta mapka jest już nieaktualna - co roku w południowej Polsce znajduje się kolejne stanowiska modliszki. Ekspansja postępuje.

@Monia
Można wiedzieć, co to za miejsce? Od kilku lat co roku bywam na Opolszczyźnie w okolicach kopalni Górażdże, prowadząc obserwacje entomologiczne, i nigdy nie natrafiłem tam na żaden ślad modliszki. Wygląda na to, że jest to zawleczenie bardzo świeżej daty.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Jarosław Bury »

Chętnie zapoznam się z tą nową mapką - dziękuję!
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: andrzej »

Witam

Stanowiska z okolic Dębicy: Chotowa EA 24, Jawornik Stary EA 14 ( to bliżej Tarnowa :wink: ). Trzeciak A. Nowe stanowiska Modliszki zwyczajnej Mantis religiosa L. , 1758 w okolicach Dębicy i Tarnowa. Wszechświat t. 111, nr. 7-9/2010: 233-234.

Może się przyda

Pozdrawiam, Andrzej
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Witam.W tym roku udało mi sie wykazać wyżej wspominany gat. z 3 nowych stanowisk(okolice ostrowca sw.).Za czego na jednym z nich występuje bardzo licznie.Po około godzinnym spacerku po lace udało mi sie zaobserwować ponad 20 sztuk, różnej plci w obu odmianach barwnych.Nigdy czegoś podobnego nie obserwowalem.nie powiem taki widoczek naprawde potrafi wprawić człowieka w stan euforii,choć wczesniej miałem juz kontakt z tym gat. w mojej okolicy.
Witas

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Witas »

messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: messerschmitch2 »

Również i ja chciałbym się podzielić informacją o obserwacji modliszki Mantis religiosa w moim terenie Łęczna, lubelskie FB38, entomologiem nie jestem nie wiem czy w tym terenie jest ona pospolita. Moim obszarem zainteresowań są motyle i od 4lat pilnie patroluje swój region. Jest to moja pierwsza obserwacja, dodam jeszcze że teren jest położony blisko miasta i odkryłem ja zupełnie przypadkowo na plantacji pomidorów podczas zbioru, gdzie późno zauważona została uszkodzona koszykiem.
Co można zrobić posiadając martwy egzemplarz takiego chronionego gatunku?
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Monia »

Salticus to jest na terenie kopalni,teren po wycince drzew i rekultywacji.Niestety by tam wejść trzeba uzyskać pozwolenie kierownika.Tato akurat jest tam pracownikiem a modliszki przynieśli mu znajomi pracownicy którzy znalezli je tam w budynku.samica była 2 km dalej na ogrodzeniu.
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Salticus »

Oto mapka z rozmieszczeniem stanowisk modliszki pochodząca z artykułu pani prof. Liany z 2007 r. Od tego czasu pojawiły się oficjalne i nieoficjalne doniesienia o licznych nowych stanowiskach tego owada i mapka jest już mocno nieaktualna. Wydaje się, że w południowo-wschodniej Polsce modliszka jest już prawie wszędzie i nie ma sensu publikować pojedynczych nowych stanowisk z tego rejonu. Lepiej prowadzić obserwacje przez kilka lat, upewniając się, czy owad utrzymuje się na nowych stanowiskach w kolejnych sezonach, a potem zebrać się w kilka osób i opublikować zbiorowe doniesienia dla danego województwa lub regionu.
Załączniki
Liana_2007_fig_2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.29 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Przemek Zięba »

a czy ktos obserwował może modliszkę w okolicach Tomaszowa Lubelskiego???
z ciekawości zapytam :-)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Delog »

PawełB pisze: twoja modliszka chyba niedużo już ma życia przed sobą, bo ma czarne oczy. Podobno jest to objawem starzenia się owada - mówili mi o tym hodowcy jak i sam to zauwazylem.
Hej Pawel, imenniku
sprawa może być troszkę bardziej skomplikowana. Dokumentem są poniższe fotki:
1 - wieczór (tuż po zachodzie)
2 - 10 godzin później (ten sam osobnik)
Obroty ciał niebieskich wymuszają akomodację, chyba to główny czynnik :wink:

p.s. bogomilka fotografowana w kraju, w którym ich trzymanie pod kloszem przez okres 11h/życie nie jest przestępstwem
Załączniki
01.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.63 KiB)
02.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.76 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj ponownie obserwowałem modliszkę w ogrodzie kwiatowym (04.09.2012 - EA94) - tym razem był to osobnik o brunatnej, wręcz czerwonawej, barwie ciała...
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: PawełB »

Delog pisze:
PawełB pisze: twoja modliszka chyba niedużo już ma życia przed sobą, bo ma czarne oczy. Podobno jest to objawem starzenia się owada - mówili mi o tym hodowcy jak i sam to zauwazylem.
Hej Pawel, imenniku
sprawa może być troszkę bardziej skomplikowana. Dokumentem są poniższe fotki:
1 - wieczór (tuż po zachodzie)
2 - 10 godzin później (ten sam osobnik)
Obroty ciał niebieskich wymuszają akomodację, chyba to główny czynnik  :wink:

p.s. bogomilka fotografowana w kraju, w którym ich trzymanie pod kloszem przez okres 11h/życie nie jest przestępstwem
ciekawe, być może oczy też jaśnieją/ciemnieją na świetle, ale przyglądając się dokładniej to tutaj dotyczy to całego oka. Te starzeniowe zmiany dotyczyły fragmentu oka, gdzie pojawiała się czarna trwała plama. O tym 'znaku śmierci" u modliszek mówił mi kiedyś pan Jerzy Heintze.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Delog »

PawełB pisze: Te starzeniowe zmiany dotyczyły fragmentu oka, gdzie pojawiała się czarna trwała plama
Wydaje się to prawdopodobne, choć etiologia takich zmian może być złożona. Nawiasem i u nas trwałe, ciemne plamy na skórze, czy oczach są objawem upływu lat ;=)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Malko »

Może nie na temat barwy oczu ale dorzucam moje zdjęcia (właśnie wróciłem) z Beskidu Niskiego.
Załączniki
M1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.06 KiB)
M.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (29.56 KiB)
M3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (40.28 KiB)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Wojtek Guzik »

Wczoraj jedną przyniósł mi wujek; spotkana w okolicach Iwonicza.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Jarosław Bury »

12.09.2012 - Surmaczówka [FA35] oraz Wólka Małkowa [FA05].
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Wiacek »

Przemek Zięba pisze:a czy ktos obserwował może modliszkę w okolicach Tomaszowa Lubelskiego???
z ciekawości zapytam :-)
Najbliższe dotychczas stwierdzenie jest ok. 15 km od Tomaszowa Lubelskiego.
Modliszka miala chyba mały problem z przekroczeniem Roztocza, ale już mamy stanowiska na NE od Roztocza.
Mamy dużo rekordów na Zamojszczyźnie, ale jeszcze uzupełniamy je i najprawdopodobniej wkrótce puścimy zbiorczą publikację. Ciekawe jest to, że spotykaliśmy ją w dość dziwnych siedliskach.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Przemek Zięba »

Wiacek pisze:
Przemek Zięba pisze:a czy ktos obserwował może modliszkę w okolicach Tomaszowa Lubelskiego???
z ciekawości zapytam :-)
Najbliższe dotychczas stwierdzenie jest ok. 15 km od Tomaszowa Lubelskiego.
Modliszka miala chyba mały problem z przekroczeniem Roztocza, ale już mamy stanowiska na NE od Roztocza.
Mamy dużo rekordów na Zamojszczyźnie, ale jeszcze uzupełniamy je i najprawdopodobniej wkrótce puścimy zbiorczą publikację. Ciekawe jest to, że spotykaliśmy ją w dość dziwnych siedliskach.
Niesamowite, mam kilka potencjalnych miejsc do przebadania w przyszłym roku i m.in. pod tym kątem się rozejrzę. w Kotlinie Sandomierskiej należy już do bardzo pospolitych gatunków, oczywiście również nie wszędzie :D
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Marek Hołowiński »

Marek Hołowiński pisze:Ostatniej nocy pojawiła się na ekranie. Spacerowała po nim przez kilka godzin do końca odłowów. Świeciłem w Orchówku na stanowisku o którym pisałem w tym temacie 1 sierpnia 2010 roku.
Zatem Roztocze musiała pokonać trochę wcześniej, chyba że przybyła z okolic Kozienic albo gdzieś ze wschodu.
podaję kwadraty UTM FC71, FC70
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Wiacek »

Przemek Zięba pisze:Zatem Roztocze musiała pokonać trochę wcześniej, chyba że przybyła z okolic Kozienic albo gdzieś ze wschodu.
podaję kwadraty UTM FC71, FC70
To jest własnie zastanawiające, że dotychczas nie stwierdzilismy jej na wschód od linii Tomaszów Lubelski-Zamość-Chełm, natomiast jest już koło Włodawy. Idzie albo z zachodu od Wisły, albo z południa wzdłuż Bugu. Trzebaby sprawdzić, czy jest u nas nad Bugiem, bo dotychczas nie sprawdzałem.
A może są jakieś dane o występowaniu na Ukrainie?
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Jarosław Bury »

Mam rozmieszczenie w Czechach ;)
Załączniki
M. religiosa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (201.25 KiB)
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 637
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: krzysztof570630 »

Wczoraj przy pięknej słonecznej pogodzie, wykonałem sesję tej piękności. EA30 Umieszcz.
Spotkałem jeszcze jednego samca równie pięknego jak ten.
Załączniki
0.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.85 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Jarosław Bury »

Irytujące jest to, że bez problemu można znaleźć w miarę aktualne mapki rozmieszczenia tego gatunku w USA i np. BC w Kanadzie, ale nie można się zapoznać z rozmieszczeniem na Białorusi, Ukrainie, Słowacji, czy aktualnym stanem gatunku (np. ostatnie dwa lata) w Polsce.
Załączniki
M. religiosa BC 2007.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.51 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Modliszka (Mantis religiosa)

Post autor: Malko »

Jarku może należy poszukać mapek prezentujących rozmieszczenie w całej Europie i tak problem ugryźć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „MANTODEA”