Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 4 kwietnia 2020, 09:38


Strefa czasowa: UTC + 1
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Usuwać czy moderować
Ankieta wygasła niedziela, 2 października 2011, 09:16
usuwać 14%  14%  [ 9 ]
moderować 49%  49%  [ 32 ]
dawać ostrzeżenie 31%  31%  [ 20 ]
nie dawać ostrzeżenia 6%  6%  [ 4 ]
Liczba głosów : 65
Autor Wiadomość
 Tytuł: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 09:16 
Offline
Administrator

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 03:41
Posty: 1525
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Ostatnio jest wysyp tematów z wizerunkami owadów chronionych w zbiorach (niepoatrznie, z niewiedzy) a nawet z ofertami wykraczającymi poza prawo.
Co robić - usuwać takie posty od razu czy moderować? Admin wg ustawy nie ma obowiązku czytac wszystkiego ale jesli juz dochodzi do wytknięcia (posty forumowiczów) to należy reagowac.

Tylko jak reagować - usuwać czy moderować ????

Najprosciej - usuwać i dawac ostrzeżenie. Tylko czy inni i następni w ten sposób czegoś się nauczą?

Czy lepiej moderować (usuwac fotki, teksty) i opatrywac stosownym komentarzem?

Załączam ankietę na 3 miesiące.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 09:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Posty: 1994
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków
Może tutaj przeniesie się całą dyskusja z innych wątków dotycząca tego problemu. Dobra Ankieta zobaczymy co z tego wyjdzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 09:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 sierpnia 2004, 13:50
Posty: 3149
Lokalizacja: Łódź
Pozwolę sobie na wypowiedź zanim wypełnię ankietę.
Jest całe mnóstwo wariantów wypowiedzi związanych z gatunkami chronionymi. Postanowienie, że będzie się je "wycinać" oznaczałoby niejako, że gatunki chronione "przestają istnieć".
Od zawsze protestowałem przeciw straszeniu policją przy każdej okazji. Jednak ostatnio pojawiło się sporo postów aroganckich, zarówno w stosunku do prawa jak i w stosunku do innych forumowiczów. Głównym problemem staje się niedojrzałość społeczna części użytkowników forum połączona z pleniąca się na forach arogancją.
Uważam, że w tego typu przypadkach forumowicze mogą pomagać innym poprzez priva, a w wypadkach recydywy poprzez interwencje u admina. Może potrzebna jest większa aktywność adminów i moderatorów w takich wątkach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 09:45 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 8 kwietnia 2008, 21:06
Posty: 56
Lokalizacja: Toruń/Kuchnia
Ja tylko przypomnę, że za nauczanie odpowiada oświata oraz rodzina. To te dwie "instytucje" powinny od najmłodszych lat wpajać dziecku szacunek do prawa i jeżeli one zawiodą to żadne forum, czat, pogaduchy przy piwie nic nie zmienią (a przynajmniej szanse są na to marne). Co innego, gdy szacunek jest, tylko wiedzy brakuje - dlatego popieram moderowanie postów z odpowiednią adnotacją na przyszłość. Dopiero, gdy mamy do czynienia z ignorantem, który naraża forum (na cokolwiek) postawą typu "mam w dupie prawo, zobaczcie jaki piękny motylek" musimy się zdecydować na ostrzeżenia/kary.

Niestety coraz rzadziej można spotkać ludzi popełniających błędy z czystej niewiedzy.
Pozdrawiam,
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 10:09 
Offline

Dołączył(a): środa, 2 czerwca 2010, 17:07
Posty: 204
Lokalizacja: Siedlce
Zastanawiam się czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem umieszczenie osobnej informacji (można by ją wyszczególnić kolorem, czcionką jako osobny punkt) przy każdej rejestracji nowych użytkowników, która dotyczyłaby konieczności zapoznania się z listą gatunków chronionych (można by dodać gotowy link do listy). Warunkiem rejestracji byłoby potwierdzenie zapoznania się tą informacją/listą (tak jak przy instalacji programów należy zapoznać się z regulaminem i go zaakceptować). Byłaby to po prostu osobna część regulaminu, ale wyszczególniona już przy samym oknie rejestracji. Dałoby to gwarancję tego, że każdy kto korzysta z forum i udziela się na nim będzie znał ten wykaz. Oczywiście powinna się tam znaleźć adnotacja dotycząca konsekwencji prawnych. Jeśli tego nie zrobi - jego strata - nie ma prawa mieć później pretensji, że jego post jest usuwany. Można by później w m-cu takiego usuniętego postu umieścić informację iż został usunięty w wyniku pogwałcenia regulaminu.
Natomiast popieram stwierdzenie, że za wychowanie i uświadomienie prawne odpowiada rodzina i oświata. Niniejsze forum nie jest w ostateczności forum prawniczym, żeby każdego pouczać. Po prostu każdy kto zajmuje się odławianiem jakichkolwiek żywych stworzeń ma obowiązek znać prawo. Jeśli nieletni są tego nieświadomi - to od sprawdzania ich poczynań są rodzice. A tak - przy rejestracji będą dodatkowo poinstruowani.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 14:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 lutego 2005, 16:18
Posty: 295
Lokalizacja: Śląsk, CA75
inne zainteresowania: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Tomku - jesteś pełen wiary w ludzi ;-) Większość osób nie czyta regulaminów - a Ci co przeczytali mogą nie zrozumieć albo zapomnieć ;-)
W sprawie ankiety - ja jestem za usuwaniem takich postów i ostrzeżeniem dla autora. Usuwając post powinno się poinformować autora o powodach skasowania postu/tematu.
Czy prawo jest głupie, czy nie, to oddzielny temat - takie jest i trzeba go przestrzegać. Pozostawiając jakąkolwiek informację (że na zdjęciu były okazy chronione) - w jakiś sposób stajemy po drugiej stronie, a jako praworządni obywatele na przejawy łamania prawa powinniśmy zareagować ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 15:42 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 29 marca 2004, 19:30
Posty: 344
Lokalizacja: Chocianów
Uważam, że stanowisko w tym temacie powinno być jednoznaczne - moderować. Oprócz wszystkich wyżej wymienionych aspektów prawnych chodzi również o naszą opinię, jak nas postrzegają i będą postrzegać w przyszłości inni. Należy postawić barierę na pewnej wyważonej wysokości, chyba o to chodzi Jackowi tworząc tę ankietę. Należy rozważyć sprawę już istniejących „wizerunków” owadów chronionych na tej witrynie, jak choćby Akimerus schaefferi w kluczach do oznaczania, w galerii fotografii cały zestaw gatunków itp. Kiedy zostawić, a kiedy usunąć informację czy zdjęcie. Na przykład zdjęcie chronionego owada w gablotce posiadającego stosowne dokumenty i bez tych dokumentów. Zdjęcie wykonane w innym kraju gdzie gatunek nie podlega ochronie, a u nas tak (już odłowionego) głównie chodzi mi tu o wyprawy entomologiczne. Zdjęcie żywego owada wykonane w terenie bez odławiania (akurat ten wariant ostatni często ćwiczę), czy też odłowionego (martwego) i wystawionego do oznaczenia (brak wiedzy). Z pewnością takich sytuacji można by jeszcze podawać wiele. Każdy przypadek trzeba rozważyć osobno stąd moderowanie uważam za najlepsze. Wszelkie zapisy w regulaminie nie odniosą zamierzonego celu (zazwyczaj czytamy je przy zakładaniu konta) ale mimo to powinny być, choćby dla tych, co słabo rozumieją prawo i zapominalskich.

Krzych


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 16:39 
Offline

Dołączył(a): środa, 2 czerwca 2010, 17:07
Posty: 204
Lokalizacja: Siedlce
Cytuj:
Tomku - jesteś pełen wiary w ludzi ;-)


Oj, czy taki pełen tej wiary jestem to bym nie powiedział :mrgreen:
Chodziło mi raczej o to, że przypadków ujawniania łamania prawa poprzez niektórych uczestników forum jest coraz więcej, więc nie wiem czy ciągłe upominanie i odsyłanie do wcześniejszych tematów ma jakikolwiek sens. A tak, jeśli byłby przymus zaznaczenia takiej opcji "przeczytałem, rozumiem", to nawet kiedy admin usunie post z informacją, że złamany został w nim regulamin, będzie jasne że ujawnianie takich rzeczy na forum nie ma prawa mieć miejsca i będzie się kończyć usuwaniem postu. Poza tym admin będzie miał czyste sumienie :D  (bo co niektórzy mogą mieć pretensję). -to odnośnie nieczytania regulaminu.
I nie będzie już problemu z tym czy ta osoba była tego świadoma czy nie. Ostatnio coraz częściej ta nieświadomość jest dobrą przykrywką do pokazania zdjęcia biegacza, pazia itp., a tak wiadomo, że delikwent zamieszczający zdjęcie lub informację jest w pełni świadomy konsekwencji swojego czynu. Czyli przynajmniej problem "nieświadomości" będziemy mieli z głowy.
Ujmując zwięźle: "dura lex, sed lex"

PS. Rozumiem zapał wszystkich początkujących. Poza tym wszyscy chyba odławiając cokolwiek (niezależnie czy aparatem czy siatką) liczymy na rzadkości. Niemniej jednak wiekiem nie można tłumaczyć wszystkiego. Odpowiedzialnym powinno się być zawsze. A jeśli ktoś już pisze i zamieszcza zdjęcia publicznie, tym bardziej powinien mieć tego świadomość.

Pozdrawiam wszystkich obiadowo :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 18:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Posty: 1929
Lokalizacja: Rzeszów
Specjalność: Psychidae
Co jakis czas pojawia sie pewien temat ktory zniecheca pewna grupe uzytkowinikow tego forum do likwidacji swojego profilu. Juz moglbym naliczyc kilka osob ktore rezygnuja z uczestnictwa z takiego czy innego powodu. Nie wazne czy szumnie (mowiac "papa, juz mnie tu nie bedzie wiec placzcie bo odchodze" lub cos w tym stylu) albo po cichu. Byla o tym mowa dlatego nie bede sie rozwodzil czy szkoda mi ich czy nie bo mam to zwyczajnie w d...e ze ktos odchodzi - jego sprawa, kto to by nie byl.

Chodzi mi o to, ze coraz czesciej ktos lub pewna grupa mniej lub bardziej zaawansowanych forumowiczow staje sie coachami uczac innych i wymadrzajac sie. Szczegolnie wesolo to wyglada jak krytykuje kogos nowicjusz na forum z dorobkiem 20 postow. No bo to takie dowartosciowujace jak mozna kogos op...c.

Teraz jest kolejny temat na wokandzie - odnosnie ochrony i ujawniania zbiorow takich gatunkow. Zwroccie uwage ze po takiej akcji komus sie odechciewa bywania na forum. Moze sposob zwracania uwagi jest niezbyt fajny? Dlatego dobrze ze pojawila sie ankieta, choc zamiast robienia sztucznej demokracji, jest pare osob na tym forum i do nich powinna nalezec decyzja co z takim przypadkiem, a nie innym robic.

Teraz sie pojawiaja te okrojone zdjecia, czy podoklejane napisy "chronione" do tematow watkow. Jakiez to zalosne... Reasumujac - nie robmy tyle szumu i nie uczmy tak ludzi na chama. Odrobine dyskrecji ! Bo sposob w jaki to sie teraz tutaj robi daje odczuc osobiekrytykowanej ze jest durniem i ignorantem bo zamiescil takie a nie inne zdjecia a to niezbyt fajne odczucie. Ponadto kiedys zadalem juz to pytanie: czy rzeczywiscie kamienie rzucaja ci ktorzy sa bez winy, czy moze jednak tez maja cos na sumieniu?

Czy nalezy rozumiec ze to jest ta wychowawcza rola forum i tak ona powinna wygladac? Bo skutki tego sa oplakane. Gdyby krytykowany uczen zawieszal swoja edukacje w szkole po takiej akcji to co by bylo ?


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 19:03 
Online

Dołączył(a): wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
Posty: 4789
Lokalizacja: Hańsk
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
brałem udział omawianych tematach. Wyjaśnię więc moje stanowisko.
Otóż na forum nikt nie jest uprawniony do pytania o pozwolenia. Można więc je ignorować lub odpowiedzieć np: "co Cię to obchodzi?", itp.
Jeżeli jednak pojawiają się jakieś naciągane odpowiedzi, często jawne kłamstwa, ignorowanie prawa. To przecież jest adresowane do nas wszystkich na tym forum. Ktoś po prostu robi sobie z nas jaja.
To właśnie takie zachowania odbieram negatywnie.
Uważam też że tych którzy nieświadomie ujawniają posiadanie chronionych gatunków, powinno się zapoznać z obowiązującym prawem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 19:52 
Online

Dołączył(a): wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
Posty: 4789
Lokalizacja: Hańsk
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
uważam że nie trzeba ani usuwać  ani moderować postów z gatunkami chronionymi. Fotki owadów w naturze czy ze zbiorów nie są ani owadami ani ich częściami. Zakładając że szpiedzy są wszędzie :mrgreen:, jeśli ktoś chce narażać się na konsekwencje łamania prawa, jego sprawa; a przecież są okazy pozyskane legalnie, bądź zalegalizowane w oparciu o pozwolenia.  
Wojny na tle łamania prawa wynikają ze źle postawionych pytań i mocno naciąganych odpowiedzi. Takich postów unikajmy. Od egzekwowania prawa są inne instytucje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 22:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Posty: 1929
Lokalizacja: Rzeszów
Specjalność: Psychidae
No jasne - po co robic wielkie halo? Dyskretnie uswiadomic na priva i tyle. Life goes on.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 22:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 maja 2011, 21:31
Posty: 204
Lokalizacja: Beskidy Zachodnie, UTM CA51
UTM: CA51
Jestem "młodym" amatorskim entomologiem. Cieszy mnie poznawanie przyrody. Do tej pory najpierw łapałem co w trawie siedzi, a potem sprawdzałem co to takiego.
Jednak po pojawieniu się dość ostrych dyskusji na forum w ostatnich dniach w sprawie legalności/nielegalności posiadania wylinek, martwych owadów chronionych itp. sprowokowało mnie to do odstawienia siatki i pułapek na bok. Siedzę z nosem teraz w internecie i wkuwam do głowy gatunki chronione motyli i chrząszczy. Zrobiłem sobie małe ściągi obrazkowe gatunków które mi na razie trudno zapamiętać. I za parę dni wyruszę na dalsze łowy nieco bardziej douczony.
Państwo się tu denerwujecie na siebie z powodu tych dyskusji. Ja za nie dziękuję, i uważam że są potrzebne, bo zmobilizowały mnie najpierw do poznania tego czego ruszać mi nie wolno i tym ciekawsze będą dla mnie dalsze polowania.

ps. Mysliwi mówią: "darz bór"
Poszukiwacze skarbów z wykrywaczami mówią: "darz dół"
a jak mówią entomolodzy ??? :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 22:32 
Offline

Dołączył(a): środa, 2 czerwca 2010, 17:07
Posty: 204
Lokalizacja: Siedlce
"darz stwór"    :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Usuwać czy moderować - chronione
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2011, 23:54 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 8 kwietnia 2008, 21:06
Posty: 56
Lokalizacja: Toruń/Kuchnia
Jacku, z tego co napisałeś wynika, że jednak takie posty (szkoda tylko, że kłótliwe) mają rację bytu. Uświadamiają, że są tu ludzie, którzy dzięki nim (postom) zasięgną literatury i czegoś się nauczą, otworzą szerzej oczy na naturę i jej prawa (oraz prawa ludzkie, bezpośrednio z nią związane). To cieszy.

Tak, mam mało postów. Tak, zwracam uwagę na problemy prawne (rzucam kamień?). Nie widzę jednak sprzeczności, chociaż zastanawia mnie, jak bym postępował, gdybym zajmował się motylami, czy chrząszczami a nie muchówkami. Naprawdę.

Pozdrawiam, życząc mimo wszystko złagodzenia wypowiedzi nas wszystkich.

A tak naprawdę - słońca życzę. W terenie waśnie nikną.


Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Miejsce na reklamę [7]Protected by Anti-Spam ACPPowered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Na skróty: Motyle i Chrząszcze - Strona Główna | Checklist Coleoptera of Poland 2014 On-Line | Mapa | Linki | Cerambycidae | Buprestidae | Carabidae | Chrząszcze wodne | Chemia owadów | efotogaleria | SKLEP |

 

Platformę hostingową zapewnia TITTLE.pl