Polskie Forum Entomologiczne
https://www.entomo.pl/forum/

Zapowiedź CPC6
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=876&t=21351
Strona 1 z 1

Autor:  Tomasz Mokrzycki [ wtorek, 1 września 2009, 16:59 ]
Tytuł:  Zapowiedź CPC6

Hej
Podobno jeszcze w tym roku ma się ukazać Catalogue of Palaearctic Coleoptera
Vol. 6: Cerambycidae, Megalopodidae, Orsodacnidae, Bruchidae and Chrysomelidae. ISBN 978-87-88757-84-2. Jestem ciekaw, jakie zmiany w nazwach kózek tam się pojawią?
Pozdrawiam :wink:

Autor:  Marek Przewoźny [ wtorek, 1 września 2009, 18:37 ]
Tytuł: 

Wg zapowiedzi Apollo Books to pod koniec roku ma być. Przypuszczam iż będą i możemy sie mocno zdziwić  :wink:

Autor:  Pawel Jaloszynski [ wtorek, 1 września 2009, 22:31 ]
Tytuł: 

Tomasz Mokrzycki napisał(a):
Jestem ciekaw, jakie zmiany w nazwach kózek tam się pojawią?


Na początku sierpnia rozmawiałem w Genewie z Ivanem Loeblem i ciężko klął na przysłane do niego manuskrypty tej części katalogu. Powtarza się sytuacja, jaka była ze Scarabaeidae, gdzie przez ostatnie sto lat nie znalazł się nikt, kto by zainteresował się sprawdzeniem przydatności używanych powszechnie nazw, poprawnością dat itp., a na dodatek autorzy zaangażowani do CPC zrobili robotę na odwal i bardzo dużo błędów wynalazł sam Ivan, mając już wcześniej podobne doświadczenia z innymi częściami katalogu (żuki praktycznie on ze Smetaną musieli zrobić sami, bo dostali manuskrypty zawierające masę dość oczywistych błędów). W kózkach wiele dat opisu, funkcjonujących w literaturze na zasadzie kopiowania z poprzednich prac, musi być zmienionych na prawidłowe, i ponoć dotyczy to tak znanych taksonów jak choćby Rosalia. Pal sześć, jeśli po drodze nie przyplątały się jakieś sprawy dotyczące synonimiki, ale można sobie wyobrazić co się będzie działo, jeśli znajdą się starsze synonimy... Wiele nazw okazało się zwyczajnie nieprzydatnych, mimo ich powszechnego używania. Nikt tego nie sprawdzał, bo i kiedy, jak ma się do opisania kolejne X podgatunków, których typy można będzie zaraz opylić za niezłą kasę... Wyłazi niestety straszna amatorszczyzna niektórych autorów zajmujących się tego typu kolekcjonerskimi grupami. Ivan podsumował jakość manuskryptów katalogu dotyczących Cerambycidae słowami "najlepiej by było, gdyby przenieść je do motyli i zakończyć katalog bez kózek:. ;-)

Paweł

Autor:  Tomasz Mokrzycki [ środa, 2 września 2009, 08:47 ]
Tytuł: 

Hej!
Obawiam się, że masz Paweł rację :cry: . To co ostatnio można było obserwować w nazwach kózek to jest jakiś horror. Przyklad zmorsznika czerwonego - najpierw była Leptura, później Corymbia, potem Stictoleptura, teraz podobno znowu Corymbia. Kto da więcej :mrgreen: .
Pozdrawiam

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/