Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Literatura traktująca o chrząszczach (Coleoptera)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kalisiak »

Oryginalny tytuł: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ??? - zmieniłem tytuł, bo viewtopic.php?p=186261#p186261 (Admin, 13:38))

Właśnie otrzymałem publikację o L.cervus w Eurpie:
Harvey et all 2011. Bionomics and distribution of the stag beetle, Lucanus cervus (L.) across Europe - Insect Conservation and Diversity (2011) 4, 23–38
a w niej znajduje się odpowiedź na tytułowe pytanie :rotfl: :rotfl: :rotfl: :
"It might be hypothesised that the political unrest in some of these countries has resulted in a lack of recorders, but one country that bucks this trend is Croatia, which has a healthy number of records in recent years (Fig. 10m)."

... do dobra, "hipoteza". Można sobie pofalsyfikować z wieczora :hurra
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kalisiak pisze:It might be hypothesised that the political unrest in some of these countries has resulted in a lack of recorders
:mrgreen: ...już widzę te tytuły publikacji:
"Mgła smoleńska i jej wpływ na spadek liczebności jelonka na Wyżynie Małopolskiej"
"Wpływ kursów walut na aktywność dobową Lucanus cervus"
...nagłówek z gazety:
"Wzrost liczebności populacji jelonka rogacza,w północno -zachodnich rejonach Polski , po śmierci dyrygenta i rozpadzie poznańskich słowików"
etc.itd.

Dobre :ok: ,lubię takie hipotezy :mrgreen:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Piotr Tykarski »

Jacku,

Zdanie jest wyrwane z kontekstu. We fragmencie, który przytoczyłeś, chodziło o spadek liczby nowych doniesień o jelonku i rozważanie możliwych przyczyn wobec obserwowanej ogólnej tendencji spadkowej w Europie. Praca pokazuje całkiem niezłą mapkę dla Polski i tytuł wątku niezbyt do tego opracowania pasuje...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Rafał Celadyn »

..a skąd to można ściągnąć ? 8)
:papa:
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Piotr Tykarski »

Jako współautor mogę podesłać :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Rafał Celadyn »

:mrgreen:
...bym prosił :P
;-)
raff1@interia.eu
:papa:
Pozdrawiam
Rafał
jeszcze takie coś ....też z gazety:
"Entomolog-amator skazany na 25 lat za zbieranie zwłok Lucanus cervus na obszarze chronionym"-Gazeta Prawna
:birra:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce po roku 1970-tym???

Post autor: Jacek Kalisiak »

Piotrze, przytaczam poniżej cały akapit. Publikacja ukazała się w roku 2011. Autorzy stawiają hipotezę, że "the political unrest in some of these countries has resulted in a lack of recorders". Czyli, że "the political unrest" są powodem małej ilości rekordów podanych w latach 1970-2010. To jest jasno napisane w tym akapicie. Moim zdaniem ta hipoteza jeżeli chodzi o Polskę jest ... karkołomna. Wcześniej we fragmencie zatytułowanym "Distribution across Europe" omawiana jest krótko sytuacja w innych krajach, poniższy akapit jest ostatnim w tym fragmencie publikacji.

"In contrast, a country with reliable records is Germany (Fig 10k), where the species is widespread, although the distribution appears to have declined across the central and eastern parts of the country. Other countries that have produced few or no records post-1970 include Poland (Fig. 10l) and Albania, Bosnia-Herzegovina, and Serbia (Fig. 10m). It might be hypothesised that the political unrest in some of these countries has resulted in a lack of recorders, but one country that bucks this trend is Croatia, which has ahealthy number of records in recent years (Fig. 10m)."

I jeszcze raz powtórzę, taka jest hipoteza autorów artykułu. I jak to z hipotezą, każdy może podać argumenty za i przeciw. Ja nie rozumiem, jakie argumenty za mieli autorzy artykułu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kalisiak pisze: Ja nie rozumiem, jakie argumenty za mieli autorzy artykułu.
..."przeleciałem" się po artykule dzięki uprzejmości Piotra :ok: ,i mam takie samo odczucie jak Jacek (w kontekście wygląda to jeszcze poważniej niż tutaj 8) ) ,a postawienie w podsumowaniu Polski i Albanii obok siebie i wysnucie hipotezy że przyczyną braku rekordów jest destabilizacja państwa, jest jak dla mnie zabawne... ;-)
:papa:
Rafał
Andrzej J. Woźnica

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Zapewne jakaś destabilizacja jest :coto: A takie publikacje są zapewne potem lepiej (krytykowane) cytowalne :?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kurzawa »

To sformułowanie rzeczywiście rozbudza wyobraźnię. Ta hipoteza braku rekordów z powodu braku obserwatorów zakłada, że jelonek występuje w Polsce i ma się w najlepsze, jak w Niemczech, tylko, że u nas tych doniesień nikt nie rejestruje, nie ma gdzie publikowac, przemiany polityczne dały się w znaki obywatelom. Obecnie do tego mamy dużą emigrację i pogłębiający się kryzys z bezrobociem (to już moje rozwinięcie). Na Forum rekordy jelonka wypływają rzadko, bo ludzie boją się przyznać, że go widzieli zapewne w obawie przed linczem, że płoszą gatunki chronione etc. Wniosek jest taki, że jelonek w Polsce jest tylko rekordów nie ma. No a to jest bardzo pocieszające.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Piotr Tykarski »

Nie ma sensu chyba brnąć w te rozważania przy niewłaściwych założeniach co do opinii autorów o danych z Polski. Zachęcam do uważnej lektury odnośnych fragmentów tekstu.
1. Chodzi o nieliczne nowe dane, a nie brak danych z Polski - "Other countries that have produced few or no records post-1970 include Poland (...)".
2. Napisano "political unrest in some of these countries has resulted in a lack of recorders", co nie musi oznaczać Polski.
2. Nie znam opinii ani hipotez pozostałych autorów tej pracy o sytuacji jelonka w Polsce, z wyjątkiem tych, które umieścili w tej publikacji.
3. Dane z naszego kraju zostały w tej pracy uwzględnione i umieszczone w kontekście ogólnoeuropejskim. Wymowa danych i wniosków jest taka, że nowych danych ubywa. Nikt tu więc nic nowego nie odkrywa. Cenne jest zestawienie całości danych o gatunku w Europie. Ale z pewnością tytuł tego wątku ma się nijak do treści tego artykułu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Rafał Celadyn »

Piotr Tykarski pisze:. Napisano "political unrest in some of these countries has resulted in a lack of recorders", co nie musi oznaczać Polski.
...ja tą dyskusję traktuję luźno ,ale takie przedstawienie sprawy jakoś do mnie nie przemawia ,przecież pisze wyraźnie:
Other countries that have produced few or no records post-1970 include Poland (Fig. 10l) and Albania
...być może tak to tylko wygląda-ale wygląda w kontekście i ja rozumiem żartobliwy ton Jacka w stosunku do tej wypowiedzi...i poddaję się wesołej atmosferze dyskusji :mrgreen:
;-)
...pomijając ten fragment cała praca jest bardzo zacna i jest co poczytać :ok:
Pozdrawiam
Rafał
Tak na marginesie ,to na pewno każdy zauważył, że jest drugie dno tej dyskusji...warto zwrócić uwagę na to ,że Polskie prawo właściwie "nie pozwala" na publikowanie rekordów chronionych gatunków oficjalnie(amatorom)....żadne pismo nie puści artykułu amatora o nowym stanowisku na jakimkolwiek obszarze chronionym -czy nie ,jeśli ten nie przedstawi numeru pozwolenia na odłów ,numeru buta i...td. :mrgreen: .Może poza fragmentem pracy, warto sie nad tym zastanowić....nie dyskutować -bo to i tak nic nie zmieni ,ale pomyśleć...
no ...bardzo głębokie myśli mi przychodzą do głowy .... :hahaha:
;-)
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Piotr Tykarski »

Rafał, chodzi przede wszystkim o to, że tytuł wątku wprowadza w błąd, bo treść wątku dotyczy pracy, która tytułowi zaprzecza... Zdaje się, że teraz nie każdy z czytających forum ma zwyczaj tracić czas na uważną lekturę od A do Z, więc nie do końca podzielam żartobliwy ton, zwłaszcza że na końcu to ja mógłbym być posądzony o dostarczenie "braku informacji" o jelonku z Polski. :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Rafał Celadyn »

Piotr Tykarski pisze:więc nie do końca podzielam żartobliwy ton, zwłaszcza że na końcu to ja mógłbym być posądzony o dostarczenie "braku informacji" o jelonku z Polski.
...wyluzuj Piotrze ;-) ,nikt nikogo o nic nie posądza ,po prostu tak to wygląda w naszym pięknym kraju jak przedstawiłem pod rozwagę powyżej...jelonków, jak się wpisze w wyszukiwarkę forumową ,trochę jest,a że stanowisk mało...no ,bo mało ...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Piotr Tykarski »

Spoko, luzować nie muszę, nie napisałem i nie uważam, że "ktoś mnie posądza". Chodzi o to, co ktoś za jakiś czas może pomyśleć, natknąwszy się na ten wątek i "po łebkach" czytając treść.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Rafał Celadyn »

Piotr Tykarski pisze: Chodzi o to, co ktoś za jakiś czas może pomyśleć, natknąwszy się na ten wątek i "po łebkach" czytając treść.
aaaa,taki problem to nie problem :ok: już robię plakacik :tiaa: :
NIKT O NIC NIKOGO W TYM WATKU O NIC NIE POSĄDZA.TEMAT JEST OPTYMISTYCZNY ,ŻARTOBLIWY Z AKCENTAMI HUMORYSTYCZNYMI*! :rotfl:
:ok:
Pozdrawiam
Rafał
Filmografia
*-cytat z filmu "Rejs"Marka Piwowskiego
;-)
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: admin »

Piotr Tykarski pisze:chodzi przede wszystkim o to, że tytuł wątku wprowadza w błąd, bo treść wątku dotyczy pracy, która tytułowi zaprzecza... Zdaje się, że teraz nie każdy z czytających forum ma zwyczaj tracić czas na uważną lekturę od A do Z, więc nie do końca podzielam żartobliwy ton, zwłaszcza że na końcu to ja mógłbym być posądzony o dostarczenie "braku informacji" o jelonku z Polski. :)
Tak, rzeczywiście Piotr ma rację, zmieniłem tytuł, który sugerował BRAK informacji o jelonku w Polsce. Informacje są, jest ich tylko mniej a temat wątku dotyczy hipotez stawianych w pracy na przyczyny małej ilości rekordów z Polski 8)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Rafał Celadyn »

super :ok:
Tak jeszcze w odniesieniu do artykułu ,trochę mnie dziwi brak analiz morfometrycznych dla jelonków z Polski...przecież o ile dobrze pamietam ;-) , w pracy W.Strojnego ten temat był potraktowany dosyć szczegółowo...nie mogę się do niej dokopać, bo miałem oryginał od Tomka Blaika i włożyłem do którejś książki żeby kartki się nie pogięły...ale może się mylę ...i pomieszało mi się z koziorogiem dęboszem...praca co prawda po Polsku ,ale cyferki powinny być podobne .... :mrgreen:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Celadyn pisze: i włożyłem do którejś książki żeby kartki się nie pogięły.
...znalazłem! :tancze: skrył się w Atlasie rozmieszczenia ważek ,dodaję w ramach uzupełnienia do artykułu :okok:
...po polsku ,bo po polsku ,ale dość czytelny wykres....
:papa:
Rafał
...tak wogóle to darzę dużym sentymentem prace W.Strojnego ,bo to poza naukowym zacięciem był fotografem , a ta nadbitka i nadbitka artykułu o koziorogu dęboszu została osobiście podarowana Tomkowi przez autora(a mnie, przez Tomka :uscisk: ) ,więc dbam o nie ,dlatego są czasem trudne do odnalezienia... ;-)
:arrow:
Załączniki
DSC00253.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.01 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: PawełB »

a przypadkiem rekordy o jelonku nie są czasem z rożnych względów "utajniane" przez odp. nadleśnictwa, jak w niedawnej dyskusji o zgniotku?

Tak na marginesie ciekawe dlaczego w Polsce Jelonek jest nadal uzależniony od starych dębów? Jak pamiętam z bardzo dawnych wakacji na Węgrzech czy w Bułgarii tam mnóstwo jelonków występowało wręcz w młodniakach dębowych. Czy u nas nie ma takich siedlisk, czy to też kwestia klimatu?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kurzawa »

PawełB pisze:dlaczego w Polsce Jelonek jest nadal uzależniony od starych dębów?
A skąd taka teza? Czy był uzależniony od starych? Czy nadal jest? To chyba jakiś stary mit powtarzany bez większego zastanowienia.

Z tego co się orientuję (w tym od Kolegów, ktorzy prowadzili takie badania i czytają ten wątek), jelonek rogacz nie jest związany ze starymi dębami - w każdym razie nie tylko z nimi. Preferuje prześwietlone brzegi drzewostanów i do zasiedlenia wybiera również drzewa średnicy 80-100 cm.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: L. Borowiec »

Była już o tym mowa w jednym z wcześniejszych wątków. Jelonek preferuje prześwietlone dąbrowy, szczególnie u nas na Dolnym Śląsku najczęściej go spotykałem w drągowinach dębowych uprawianych na klepkę dębową, nawet przy drzewach o średnicy poniżej 80 cm. Unika natomiast starodrzewi i ciemnych grądów w dolinach rzek. Ma to duże reperkusje ochroniarskie, bo lobby drzewiarskie wykorzystuje jelonka jako zasłonę dymną przy wycinaniu starych drzew w grądach tłumacząc, że dzięki ich działalności przywraca się naturowy gatunek (jak to nasi koledzy mówią "charyzmatyczny"). Dzięki temu "charyzmatycznemu" gatunkowi tak wyeksponowanemu w polskiej ochronie gatunkowej giną starodrzewia, a wraz z nimi setki niezwykle interesujących gatunków reliktowych, które nie zasłużyły sobie na "charyzmatyczność".
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: PawełB »

Co do mitów o jelonku, to na pewno w "ogólnej świadomości" łączony jest z wielkimi dębami a'la Rogalin "bo sam jest duży " :-)
Z kolei ja się nieprecyzyjnie wyraziłem mówiąc o dębie "stary" a mając bardziej na myśli "duży" (na ale duży to stary....)

Nigdy się specjalnie jelonkiem nie zajmowałem (ani nie widziałem w PL, czego na pewno żałuję) ale na campingu nad Balatonem to lasek dębowy z jelonkami naprawdę był "cieniutki".

Dąb <80 cm (czyli np 70 cm) to drągowina? Jak dla mnie to dębowymi drągami bili się chłopcy od Robin Hooda .....Jacek pisze "dęby 80-100 cm średnicy". Ileż to lat rośnie? To jest mały dąb??? No cóż - nie jestem leśnikiem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dęby dożywają sędziwego wieku osiągając średnice 200-300 cm i więcej. Od 100 cm czyli od 314 cm obwodu można je obejmować ochroną pomnikową, ich wiek wtedy sięga około 150 lat. Dęby 80-100 cm są młode jak na dęby i powszechne w całej Polsce, trudno jest je jakoś wyróżnić. Określenie "stary" (jak na dąb) czy "duży" w odniesieniu do dębów każe wyobrazić sobie duże i stare drzewo a więc grubo powyżej 200 lat i 150 cm średnicy.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Dispar »

Wiad. entomol. 32 Supl.: 5-40 Poznań 2013 - "Program NATURA 2000 jako narzędzie ochrony
chrząszczy (Coleoptera) w Polsce" J. Gutowski M. Przewoźny.
Cytat: W Polsce podawany był prawie ze
wszystkich regionów (z wyjątkiem Sudetów Wschodnich, Tatr i Podlasia),
ale dane te w większości pochodzą sprzed co najmniej
kilkudziesięciu lat i nie zawsze są wystarczająco wiarygodne i aktualne
(BURAKOWSKI i in. 1983; STROJNY 1970).

Kilka lat temu Darek Wasiluk podał ten gatunek jako występujący u nas w trakcie inwentaryzacji przyrodniczej Lasów Państwowych ( jednego wieczoru obserwowaliśmy 7 samców i ponad 20 samic na terenie N-ctwa). Po miesiącu otrzymał już pierwsze telefony w tej sprawie od kolegów z Uniw. Przyr. w Poznaniu który otrzymał zlecenie z Min. Ochr. Środowska w celu zbadania tego stanowiska. Gatunek jest stwierdzony, dane o tym są potwierdzone ale nie każdy ma do nich dostęp. Publikacji nie było to i gatunek uważa się za niewystępujący na Podlasiu :D .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dispar pisze: Uniw. Przyr. w Poznaniu który otrzymał zlecenie z Min. Ochr. Środowiska w celu zbadania tego stanowiska. Gatunek jest stwierdzony, dane o tym są potwierdzone ale nie każdy ma do nich dostęp. Publikacji nie było to i gatunek uważa się za niewystępujący na Podlasiu :D .
Dużo treści można wyczytać między tymi dwoma linijkami tekstu, masz dar.

Piszesz "gatunek jest stwierdzony", potem, że "uznaje się za niewystępujący"? Warto byłoby to uściślić, brzmi dziwnie. Czy ktoś Wam zabronił publikować? Jesli nie to dlaczego stanowisko nie zostało opublikowane tylko utajnione? Jesli to działanie procedur, to nie ma się chyba czemu dziwić - stanowisko zostanie zinwentaryzowane, zbadane i zostaną podjęte działania ochronne (zakładam taki tok wydarzeń). W Polsce dalej będzie biała plama na Podlasiu a naukowcy w Europie przypiszą to sytuacji w kraju, jak opisano w poprzednich postach: "resulted in a lack of recorders". To jednak nie jest "brak obserwatorów" tylko specyficzny sposób działania procedur, których efektem są białe plamy. Na to wygląda w tym przypadku, a być może tak jest i w wielu innych.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:Tak na marginesie ciekawe dlaczego w Polsce Jelonek jest nadal uzależniony od starych dębów? J
Pawle bo jak były normalne zimy to dostawała larwa łomot. Im dalej na pólnoc tym dęby grubsze a fakt ze na południu widuje sie jelonki w dębczakach co mają 2-30 lat. Ogranicznikiem jest temperatura.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Dispar »

Może to i lepiej dla tego gatunku???.
C. oedippus znaleziony w Narwiańskim Parku Narodowym też ma taką samą sytuację. Bez skonkretyzowania stanowiska nikt się tam nie szwęda żeby "pofotografować" :D . Wie o tym kilka osób i uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kurzawa pisze:
Dispar pisze: Uniw. Przyr. w Poznaniu który otrzymał zlecenie z Min. Ochr. Środowiska w celu zbadania tego stanowiska. Gatunek jest stwierdzony, dane o tym są potwierdzone ale nie każdy ma do nich dostęp. Publikacji nie było to i gatunek uważa się za niewystępujący na Podlasiu :D .
Dużo treści można wyczytać między tymi dwoma linijkami tekstu, masz dar.

Piszesz "gatunek jest stwierdzony", potem, że "uznaje się za niewystępujący"? Warto byłoby to uściślić, brzmi dziwnie. Czy ktoś Wam zabronił publikować? Jesli nie to dlaczego stanowisko nie zostało opublikowane tylko utajnione? Jesli to działanie procedur, to nie ma się chyba czemu dziwić - stanowisko zostanie zinwentaryzowane, zbadane i zostaną podjęte działania ochronne (zakładam taki tok wydarzeń). W Polsce dalej będzie biała plama na Podlasiu a naukowcy w Europie przypiszą to sytuacji w kraju, jak opisano w poprzednich postach: "resulted in a lack of recorders". To jednak nie jest "brak obserwatorów" tylko specyficzny sposób działania procedur, których efektem są białe plamy. Na to wygląda w tym przypadku, a być może tak jest i w wielu innych.


Tu chodzi o stanowisko w okolicy Kisielan (nadleśnictwo Sarnaki) w obszarze Natura 2000 Ostoja Nadbużańska PLH140011. Tak się składa, że to ja w 2008 roku byłem autorem raportu o występowaniu tam Lucanus cervus i jest to odnotowane w Standardowym Formularzu Danych dla tego obszaru. Standardowe Formularze Danych są ogólnie dostępne (między innymi można je pobrać ze strony GDOŚ), w związku z czym nie widziałem potrzeby odrębnego publikowania tej informacji.
Obecnie dla obszaru opracowywany jest plan zadań ochronnych. W zespole ekspertów odpowiedzialnym za opracowanie owadów jest R. Wasala.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Dispar »

No i wszystko jest juz jasne. Gatunek ten był też stwierdzony na dwóch przeciwległych stanowiskach oddalonych od głównego o ponad 5 km rozdzielone terenami rolnymi.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze: jest to odnotowane w Standardowym Formularzu Danych dla tego obszaru. Standardowe Formularze Danych są ogólnie dostępne (między innymi można je pobrać ze strony GDOŚ), w związku z czym nie widziałem potrzeby odrębnego publikowania tej informacji.
GDOŚ http://www.gdos.gov.pl/
W jaki sposób można powołać się na taką informację? Jak ją zacytować? Czy to wogóle jest to publikacja? Gdzie są na stronie GDOŚ informacje o gatunkach? Architektura tej strony jest tak zawiła, że nie mogę dokopać się do tego czego szukam. Przeglądam kolejno zakładki i jest tam masa tzw. lania wody. Cała masa tekstu i nie trafiam w zasoby informacji (informacji nie o sobie, wytycznych, podstawach, zasadach, ustaleniach, zarządzeniach i całej tej otoczce (rola, system, wspracie, wiem, rozumiem. misja, wizja itd czyli setki wyrazów ktore nie prowadzą naprawdę DO NICZEGO!!!!!! (oczopląsu można dostać, "mózg staje w poprzek", jak to się kiedyś mawiało), na którą poszły miliony euro podatników, tylko tej prostej informacji o gatunkach, konkretnie o Lucanus cervus. Jak tam trafić, pod jakimi hasłami zostało to "ukryte"?
A może jest to gdzieś indziej? Gdzie?
Czy te dane były wymienione w pracy o rozmieszczeniu jelonka w Polsce Harvey et all 2011. Bionomics and distribution of the stag beetle, Lucanus cervus (L.) across Europe - Insect Conservation and Diversity (2011) 4, 23–38 ??

Nie interesuję się jelonkiem, proszę mi wybaczyć całkowitą nieznajomośc tego tematu.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: M. Stachowiak »

Standardowe Formularze Danych są podstawowymi i „oficjalnymi” źródłami informacji o obszarach Natura 2000. W przypadku obszarów „siedliskowych” (czyli utworzonych na podstawie dyrektywy siedliskowej) wyszczególnia się w nich przede wszystkim informacje o siedliskach przyrodniczych oraz gatunkach zwierząt i roślin z załączników do dyrektywy (w Polsce z listy referencyjnej opublikowanej w rozporządzeniu Ministra Środowiska — Dz. U. z 8 listopada 2013 r. poz. 1302). Wskazane jest, aby oprócz siedlisk i gatunków „naturowych” w SDF wymienić również gatunki z różnych powodów (zagrożone, chronione prawem etc.) „ważne”.
Standardowe Formularze Danych można wyszukać i pobrać między innymi spod tego linku:
http://natura2000.gdos.gov.pl/datafiles
W przypadku Ostoi Nadbużańskiej można skorzystać z poniższego linku:
http://natura2000.gdos.gov.pl/datafiles ... ńska/all:0
W publikacjach Standardowe Formularze Danych można cytować jako opracowania zbiorowe bez wyszczególniania autorów (np. Standardowy Formularz Danych dla obszaru Natura 2000 Ostoja Nadbużańska PLH140011, GDOŚ, 2013, Warszawa) lub, gdy autorzy SDF są wyszczególnieni, z ich wymienieniem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziękuję. Jak cytować juz wiadomo, a jak odnaleźc informacje o Lucanus cervus? Wyszukiwarka niestety nie znajduje bo jest tu wyszukiwarka obszarów. Jest jakas metoda, by znaleźć informacje o Lucanus cervus na stronach GDOŚ?

Informacje podawane na stronach GDOŚ spełniają kryteria publikacji elektronicznej? :mysl:

PS. Jak czytam te wielkie napisy przygotowane dla czytelnika na stronie to zupełnie się z nimi nie zgadzam - NIE WIEM, NIE ROZUMIEM, NIE LUBIĘ. Może dlatego, że nie lubię, jak ktoś za mnie decyduje w tych kwestiach, które są całkowicie moje i tylko zależne ode mnie. Jak dla mnie to bardzo niefortunne nazwy linków na stronie GDOŚ.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: M. Stachowiak »

Jak znaleźć informacje o jelonku? Hmmm… W tej wersji przeglądarki nie jest to możliwe :-(. Trzeba by przejrzeć wszystkie SDF (845, bo tyle jest obszarów siedliskowych w Polsce). Paranoja! Warto GDOŚ zwrócić na to uwagę, chociaż wątpię, czy zareaguje.
Tak, zgadzam się z Tobą, że strona GDOŚ nie jest przyjazna dla szukającego informacji, ale… może w tym szaleństwie jest metoda? ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kurzawa »

Metoda jest, tylko to co osiąga się tą metodą jest tajemnicą GDOŚ-u.
Dziękuję za odpowiedzi, zrobiło się nieco jaśniej, chociaż wygląda to wszystko nienajlepiej.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: PawełB »

Dispar pisze:Może to i lepiej dla tego gatunku???.
C. oedippus znaleziony w Narwiańskim Parku Narodowym też ma taką samą sytuację. Bez skonkretyzowania stanowiska  nikt się tam nie szwęda żeby "pofotografować" :D . Wie o tym kilka osób i uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.
No ja rozumiem że entomolog to samo zło, ale że fotograf też :-)
A już miałem nadzieję na pofotografowanie Jelonka na Podlasiu.......
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: rysiaty »

tu można przeszukać obszary gatunkami:
http://obszary.natura2000.org.pl/index. ... =zwierzeta
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: João M da Costa »

Dispar pisze:Może to i lepiej dla tego gatunku???.
C. oedippus znaleziony w Narwiańskim Parku Narodowym też ma taką samą sytuację. Bez skonkretyzowania stanowiska  nikt się tam nie szwęda żeby "pofotografować" :D . Wie o tym kilka osób i uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.
Ja też tak mi się wydaje :)
Załączniki
11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.45 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: M. Stachowiak »

rysiaty pisze:tu można przeszukać obszary gatunkami:
http://obszary.natura2000.org.pl/index. ... =zwierzeta
Filtrowanie nie chodzi :-(
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: rysiaty »

http://obszary.natura2000.org.pl/index. ... szukiwarka

u mnie śmiga :mysl:
Jacek Kurzawa pisze:
Dispar pisze: Uniw. Przyr. w Poznaniu który otrzymał zlecenie z Min. Ochr. Środowiska w celu zbadania tego stanowiska. Gatunek jest stwierdzony, dane o tym są potwierdzone ale nie każdy ma do nich dostęp. Publikacji nie było to i gatunek uważa się za niewystępujący na Podlasiu :D .
Dużo treści można wyczytać między tymi dwoma linijkami tekstu, masz dar.

Piszesz "gatunek jest stwierdzony", potem, że "uznaje się za niewystępujący"? Warto byłoby to uściślić, brzmi dziwnie. Czy ktoś Wam zabronił publikować? Jesli nie to dlaczego stanowisko nie zostało opublikowane tylko utajnione? Jesli to działanie procedur, to nie ma się chyba czemu dziwić - stanowisko zostanie zinwentaryzowane, zbadane i zostaną podjęte działania ochronne (zakładam taki tok wydarzeń). W Polsce dalej będzie biała plama na Podlasiu a naukowcy w Europie przypiszą to sytuacji w kraju, jak opisano w poprzednich postach: "resulted in a lack of recorders". To jednak nie jest "brak obserwatorów" tylko specyficzny sposób działania procedur, których efektem są białe plamy. Na to wygląda w tym przypadku, a być może tak jest i w wielu innych.
Może w umowie o wykonanie inwentaryzacji gatunków naturowych między wykonawcą a nadleśnictwem było zastrzeżone, że zebrane dane nie mogą być wykorzystane w inny sposób przez wykonawcę. Albo wykonawcy inwentaryzacji nie mają czasu na pierdy = publikowanie (publikowanie nie jest przymusowe). Więc dane są, ale niepublikowane w postaci maszynopisu, więc z reguły nie wchodzą w obieg naukowy, bo dostęp do "maszynopisów" jest w sumie ograniczony ...

Z Lubuskiego opublikowane dane o jelonku pochodzą z 1979 i 1982 roku oraz nowsze z 2008 ale obraz jest bardzo wyrywkowy. W 2007 r. była inwentaryzacja w LP którą robili całkiem poważni entomolodzy:
Bena W. 2007 Występowanie chrząszczy z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej w południowej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, na podstawie inwentaryzacji terenowej Zielona Góra 2007
Mleczak M. 2007 Występowanie chrząszczy z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej w północnej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, na podstawie inwentaryzacji terenowej Zielona Góra 2007
w tej drugiej jest wymienionych ok 100 stanowisk.

Także rzeczywistość "naukowa" a terenowa to dwa światy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 stycznia 2014, 12:01 przez rysiaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: João M da Costa »

M. Stachowiak pisze:Filtrowanie nie chodzi
:) a Natura 2000 chodzi?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: M. Stachowiak »

Rzeczywiście, w przypadku inwentaryzacji wykonanej na rzecz Lasów Państwowych te zastrzegły sobie prawo dysponowania wynikami i z tego powodu wiele informacji nie było publikowanych.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rysiaty, dziekuje, coś juz jest.
Filtrowanie u mnie też nie działa, bo wszedłem z linku. Trzeba wejść tak:

http://obszary.natura2000.org.pl/

i wtedy wybiera się gatunki z windy.

No i wyłania się rzeczywisty powód niskiej ilości rekordów w Polsce i jest on inny od opisywanego w poruszonej pracy. To nie destabilizacja kraju czy mała ilość obserwatorów lecz polityka prywatności, która powoduje, że wyniki badań są utajniane.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kurzawa pisze:Rysiaty, dziekuje, coś juz jest.
Filtrowanie u mnie też nie działa, bo wszedłem z linku. Trzeba wejść tak:

http://obszary.natura2000.org.pl/

i wtedy wybiera się gatunki z windy.

No i wyłania się rzeczywisty powód niskiej ilości rekordów w Polsce i jest on inny od opisywanego w poruszonej pracy. To nie destabilizacja kraju czy mała ilość obserwatorów lecz polityka prywatności, która powoduje, że wyniki badań są utajniane.
Niby działa, ale nie do końca poprawnie — wybiera też obszary, w których nie ma jelonka :-(
magdalena198357
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 6 stycznia 2015, 16:33
Gender: women

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: magdalena198357 »

witam :)
Posiadam okaz jelonka rogacza zasuszonego.Moze ktos byłby zainteresowany kupnem tego owada.Kilka lat temu byłam w niemczech i ludzie u ktorch pracowałam znalezli go juz nie zywego w ogrodzie.Okaz jest w bardzo dobrym stanie :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dlaczego jest tak mało informacji o L.cervus w Polsce ???

Post autor: Jacek Kurzawa »

Mozesz pokazac zdjęcie?
Jesli to jest jelonek rogacz to tak się składa, że niestety, jest to w Polsce gatunek chroniony prawnie i jego sprzedaż jest zabroniona. Ale może to coś innego...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - chrząszcze”