Nowe klucze do oznaczania sprężyków

Literatura traktująca o chrząszczach (Coleoptera)
Rafał Cieślak
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 08:37
Lokalizacja: Lublin

Nowe klucze do oznaczania sprężyków

Post autor: Rafał Cieślak »

Ostatnio nabyłem w bibliotece PTEnt nowowydane klucze z serii "Klucze do oznaczania owadów Polski" zeszt 34a, 34b autorstwa Dariusza Tarnawskiego i Lecha Buchholza.
Czy któryś z Kolegów próbował oznaczać za pomocą tych kluczy? Czy są bardziej przyjazne dla osoby "niesiedzącej" w rodzinie niż wydana jakiś czas temu Fauna Polski?
Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Klucze są super, choć wiem że kiedyś Marek Przewoźny pisał o jakichś drobnych błędach jakie się tam wkradły. Generalnie sprężyki dla nie opatrzonej osoby, która idzie wg klucza punkt po punkcie sprawiają duży problem. M. in. dlatego że bardzo dużo cech znajduje się na spodzie ciała (jak ktoś od razu daje na kartoniki i dopiero potem oznacza to klops i trzeba odklejać). Do tego sporo jest tam cech kopulatorowych, więc nie ma łatwo ;)
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Najpoważniejszy błąd jaki znalazłem to na stronie 23 klucza do podrodziny Athoinae czyli zeszyt b błędnie jest podana teza 10 dla rodzaju Hemicrepidius ma ona identyczne brzemienie co teza 9 powyże (jest skopiowana) na szczęście odnośniki do rysunków są podane prawidłowo i wtedy zaraz rzuca się w oczy iż coś jest nie tak. Teza ta jest dobra w Faunie Polski i tam można zajrzeć jak powinna brzmieć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - chrząszcze”