CLIMATIC RISK ATLAS OF EUROPEAN BUTTERFLIES

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

CLIMATIC RISK ATLAS OF EUROPEAN BUTTERFLIES

Post autor: SiejeOwies »

Bardzo fajna pozycja pokazująca jak może w przyszłości wyglądać zasięg występowania europejskich motyli.

Do pobrania za darmo w formie PDF (klikamy na okładkę i wyświetla się spis treści z linkami do pdfów ;))

http://pensoftonline.net/biorisk/index.php/journal
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ciekawa praca, i sprytnie pomyślany podział na rozdziały - łatwiej się ją ściąga :smile: .
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

zaiste ciekawa.... przeleciałem po łebkach... ale wg mnie wróżenie z fusów... młodzież już powinna w siewców się bawić i siać różniste nasiona roślin żywicielskich... a w 2080 jak w banku 170 gat. dziennych fruwadeł będzie po kraju śmigało... no chyba , że autorzy przewidzieli już i same wiatr do nas je przyniesie... sorki ale bardziej wierzę w naszą długoterminową prognozę pogody w TVP 1 :grin: ... L.celtis już w Polsce miała być w latach 90-tych... też tak wróżono :mrgreen: ...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

A Argynnis pandora jaka u nas ma być pospolita :grin:
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

no właśnie, a ja jadę na Krym po nią... jest jeszcze czas, aby to przemyśleć... przecież można do Łeby :lol:
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Wiadomo że to wróżenie z fusów ;) Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak się gatunek zachowa.
Praca tylko obrazuje jak mogą ulec zmiany siedlisk poszczególnych motyli spowodowane przez zmiany klimatyczne. A wiadomo - brak siedliska=brak gatunku.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

A wiadomo - brak siedliska=brak gatunku
Jest pewien wyjątek. Chodzi mi o gatunki migrujące. Można je spotkać daleko od właściwych siedlisk. A ocieplanie klimatu może zwiększyć migracyjność. W sumie więc masz Krzysiek rację pisząc:
Wiadomo że to wróżenie z fusów
Można jedynie z pewnym przybliżeniem prognozować zanik bądź pojawianie się odpowiednich biotopów. Ale gdzie spotkamy motyla - dalej nie wiemy :smile: .
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Tak tylko że gatunki migrując jeśli nie znajdą właściwego sobie siedliska nie będą mogły się osiedlić na stałe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - motyle”