Strona 1 z 1

Nasteczniki

: środa, 8 sierpnia 2012, 19:43
autor: avidal
Dwa odmienne gatunki, choć nieodmiennie interesujące. Dość rzadki Ceropales maculata, który wyspecjalizował się w odbieraniu innym Pompilidae już upolowanych pająków, oraz znacznie rzadszy, jak sądzę, Episyron albonotatum, który nie jest piratem, lecz uczciwie paraliżuje pająki osobiście.
Wydaje mi się, ze rozpoznałem je prawidłowo. Bardzo proszę o dodanie własnych obserwacji przedstawicieli tych rodzajów, jeśli takowe miały miejsce.
Ceropales sfotografowany w Przedborzu, Episyron na Widzewie. Początek sierpnia.

Re: Nasteczniki

: środa, 8 sierpnia 2012, 21:10
autor: Rafał Celadyn
...trochę okazów z tej rodziny w tym roku złowiłem,ale takich wypasionych cudaków jeszcze nie trafiłem :ok: , w jakich biotopach je pstryknąłeś (może fotki jakieś dorzuć :wink: )
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: środa, 8 sierpnia 2012, 23:01
autor: alon
Mój Ceropales z 10 sierpnia 2011, Gostyń (XT35), las mieszany

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 00:10
autor: avidal
Również wygląda na C.maculata. Za najrzadszy uznać wypada C.albicincta (kat. CR, Czerwona Księga). Na angielskiej Wiki znalazłem informację, że napada także na grzebacze gustujące w pająkach. Dzięki za info. Czekam na dalsze.

Rafale, kilka osobników kręciło się przy baldachach na skraju wilgotnej łąki, choć należy przyjąć, że typowym biotopem będą raczej kserotermy, jakieś piaskownie, czy choćby wydeptane piaszczyste ścieżki. Żałuję,ze fotki całkowicie nie wyszły. Zrobiłem kilkanaście, większość wyrzuciłem, zostawiłem kilka znośnych. Do następnej sesji. A zwróciłem na owady uwagę natychmiast, pamiętam że komentowałem Łukaszowi jakie to ciekawe błonkówki kręcą się na kwiatach. Episyrona spotkałem natomiast w sąsiedztwie rozległych piaskowni, tam gdzie dotychczas widywałem kilkukrotnie inny gatunek z rodzaju - E.rufipes. Niestety nie mam zdjęć biotopu.
Ale, ale. Wstaw swoje nasteczniki, proszę. Choćby w celach porównawczych - dowiem się co u mnie nie lata.

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 07:40
autor: Rafał Celadyn
...wstawię fotki zimą, jak nauczę się je bardziej pewnie odróżniać od grzebaczy :wink: , na których bardziej się skupiłem.Generalnie część mam już spreparowaną ,a reszta czeka na termin w zmrarzlniku.Co do fotografowania żywych okazów, to trochę karkołomna sprawa ,ale na pewno w przyszłym roku przysiądę bardziej nad tematem.Na razie mogę wstawić jeden okaz, który niekoniecznie musi być nastecznikiem,ale na pająki polował :ok: .
Żałuję ,że nie dotarłem do Przedborza ,ale cóż takie życie...
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 11:35
autor: Tomasz Świderski
Wprawdzie to pewnie jakiś pospolity gatunek, a zdobycz nie pająk, ale nie siedzę w tym kompletnie. ;-)
Zachowania nieodmiennie fascynujące.

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 11:45
autor: Tomasz Świderski
kiedyś spotkałem też taką piękność...

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 12:26
autor: Kamil ZG
Te Ceropalesy, to rzeczywiście ciekawy rodzaj. Raz widziałem jak jeden osobnik zmagał się z potężną samicą Kątnika, oczywiście walka zwycięska dla tego pierwszego. Tomku pierwszy osobnik z gąsienicą to rodzaj Ammophila, drugi natomiast to Ichneumonoidae, zapewne coś z Ichneumoninae.

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 12:46
autor: Rafał Celadyn
Kamil ZG pisze:pierwszy osobnik z gąsienicą to rodzaj Ammophila
...no właśnie,Sphecidae są do nich tak podobne ,że do tej pory nie wiem jakie mam proporcje grzebaczy do nasteczników(chodzi mi tylko o te czarno -czerwone) ,natomiast te żółto- czarne(grzebacze) notorycznie mi sie mylą z Eumeninae i sytuacja jest podobna jak powyżej :P .
...z Ichneumonidae już wyszedłem na prostą :wink:
Pozdrawiam
Rafał
edit: i warto poszukać w necie jeszcze te dwa gatunki ,bo też sie na nie naciąłem i tylko przypadkiem je oznaczyłem :arrow: Tenthredo vespa i Craesus septentrionalis;

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 13:29
autor: JNT
Podepnę się z takim egzemplarzem, osa to czy Ichneumon?

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 13:32
autor: Rafał Celadyn
Ichneumonid, jak byk :wink:
:hi:
Rafał

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 15:55
autor: avidal
Za to na Twojej fotce coś z Astatinae, jak dla mnie. Astata lub Stigma. U Pompilidae oczy się chyba nie stykają. Fajnie, ze dobrze się czujesz w gąsienicznikach, przy nadarzającej się okazji podrzucę ci kilka fotek do oglądnięcia. Na murawach przyuważyłem soczyście pomarańczowego Ichneumona sarcitoriusa. Cudeńko.
Nasteczniki mają ponoć dlugaśne nogi i min. po tym można je w terenie szybko odróżnić od grzebaczy.

Kamilu, czy na pewno obserwowałeś Ceropalesa? One raczej podkradają już upolowane pająki.
Poniżej zdjecie przedstawiające Episyron rufipes z widokiem na tyłek; biała plama pozwala odrożnić go od E. albonotatum. A potem Auplopus carbonarius - ale tu weryfikacja mile widziana (jak i rozpoznanie pająka).

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 16:11
autor: Rafał Celadyn
avidal pisze:Za to na Twojej fotce coś z Astatinae, jak dla mnie. Astata lub Stigma.
...a więc Sphecidae ,co ciekawe dwa w jednym :wink: .To Dryudella stigma (Panzer, 1809)=Astata stigma (Panzer, 1809) :D .No,i już coś wiemy...
Dodaję link pomocny przy zakwalifikowaniu zwierzaków ,przynajmniej do rodziny ,a czasem nawet do rodzaju,że o gatunku nie wspomnę :wink: :arrow:

http://wibe.ath.cx/Hymenoptera/Hymenoptera.htm
:hi:
Rafał
avidal pisze:Fajnie, ze dobrze się czujesz w gąsienicznikach, przy nadarzającej się okazji podrzucę ci kilka fotek do oglądnięcia.
:mrgreen: ,zapomnij !!! chodziło mi tylko o to że nie mylę ich z resztą :laugh:

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 16:13
autor: avidal
Jest jednak mały problem. Coś mi się wydaje, ze one wyłącznie pluskwiaki łowią... Ale pewności nie mam.

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 16:19
autor: Rafał Celadyn
avidal pisze:Jest jednak mały problem. Coś mi się wydaje, ze one wyłącznie pluskwiaki łowią... Ale pewności nie mam.
...być może pomyliłem go z czymś innym ,mam marną fotkę z tego samego miejsca ,czegoś co wyglądało podobnie ,więc wziąłem to za ten sam gatunek ,stąd zamieszanie... :arrow:

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 16:35
autor: Aneta
avidal pisze:Poniżej zdjecie przedstawiające Episyron rufipes z widokiem na tyłek; biała plama pozwala odrożnić go od E. albonotatum. A potem Auplopus carbonarius - ale tu weryfikacja mile widziana (jak i rozpoznanie pająka).
Pająk to Pardosa sp.

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 16:42
autor: Kamil ZG
Przyznam było to ładnych kilka lat temu i teraz nie jestem w stanie przypomnieć sobie kluczowych cech, ale w myśl zapadł mi właśnie ten biały półokrąg na grzbiecie.

Rafał, z tego zdjęcia okaz wygląda na coś z Anoplius lub Arachnospila.

Re: Nasteczniki

: czwartek, 9 sierpnia 2012, 17:12
autor: avidal
Rafał, szkoda. Już myślałem, ze będę mieć znajomego speca od ichneumonidów.
Aneta, dziękuję za pająka. Wrzucę wkrótce kilka pajączków do oznaczenia, będę oczekiwać Twoich opinii.

Re: Nasteczniki

: sobota, 1 września 2012, 19:08
autor: Rafał Celadyn
..zacząłem powolutku starać się oznaczać już spreparowane okazy,oto pierwszy typ,generalnie spędziłem nad nim parę godzin z przerwami 8) ,i dlatego zdecydowałem sie podpisać zdjęcie...nie wiem ile gatunków z rodzaju występuje w Polsce .Na F.Europea nie można polegać, bo E.gallicus jest w Polskiej Czerwonej Księdze ,a tam jest "No Data"...E.albonotatum to na pewno nie jest ,bo mam okaz z P.Błędowskiej ,a gatunek jest charakterystyczny.Tyle, jak jest byk to krzyczeć ! :ok: .
Pozdrawiam
Rafał
:birra:

Re: Nasteczniki

: niedziela, 2 września 2012, 10:43
autor: Rafał Celadyn
...zanim dalej zabawimy się z tą ciekawą rodziną dodaje link do bardzo fajnego klucza obrazkowego :arrow: http://www.insecte.org/forum/viewtopic.php?f=43&t=12133 - naprawdę rewelacyjnie zrobiony ,gdyby fotki były trochę lepsze i język bardziej strawny ,to klucz byłby kultowy :ok: .
...w bonusie jeszcze jeden gatunek (na szczęście jedyny z rodzaju 8) ),pomylić mozna na pierwszy rzut oka z rodzajem
Priocnemis ,jednak cechy kluczowe są dosyć dobrze zrozumiałe ,więc z tym gatunkiem nie ma wiekszego problemu (chyba :mrgreen:) .
...Dodaję jeszcze fotki skrzydeł pomagajace w rozdzieleniu dwóch podrodzin wchodzących w skład Pompilidae : Pompilinae i Pepsinae -to jest proste :ok: ,w późniejszym terminie sfocę różnice między Pompilinae i Ceropalinae...
... jeszcze tylko nie doszedłem jak odróżnić Crabronidae od Pompilidae... 8)
:birra:
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: niedziela, 2 września 2012, 17:02
autor: avidal
Te czerwonoodwłokowe są bardzo trudne. Szacunek za podjęty wysiłek.
Ciekawi mnie, co zadecydowało o zakwalifikowaniu Episyrona do gatunku rufipes. Dał porównania link do fotki podobnego E.albonotatum; różnica rzucająca się w oczy to wszystkie nogi czerwone (ale czy to cecha determinująca?), lecz poza tym taki jak Twój E.rufipes.
Wyjaśnij, a będę nieco mądrzejszy.
http://www.nederlandsesoorten.nl/nsr/co ... 0465016678

Re: Nasteczniki

: niedziela, 2 września 2012, 17:39
autor: Rafał Celadyn
...zrobię fotki E.albonotatum to zrozumiesz :wink: ,na kolorze nóg chyba nie do końca mozna polegać ,bo widziałem w necie E.rufipes z środkową i ostatnią parą odnóży w kolorze czerwonym,to samo tyczy sie wspomnianej przez Ciebie białej plamki na końcu odwłoka -u samców może być niewidoczna ,ale za to skrzydła są zupełnie inne(to widać nawet na fotce M.Reemera).Poza tym mam samiczkę E.rufipes(standardową -z białym zakończeniem odwłoka) złowioną in flagrantii -samczyk wyglada ,jak ten którego fotke dodałem . E.albonotatum ,którego posiadam jest poza tym o jedna trzecią mniejszy ,a skrzydła ,o których wcześniej wspomniałem są słabiej skontrastowane(jakby równomiernie przypruszone) .Zrobię fotki to będzie wiadomo "o co kaman",moze do tego czasu ktos sie ulituje i wklei jakieś mądre cytaty z klucza ,bo na razie polegam tylko na internecie ,a wszystkiego w parę godzin znaleźć się nie da :wink: .

Tak na marginesie, ten podział związany z użyłkowaniem skrzydeł to fajny wynalazek, bo ładnie dzieli rodzaje i w Pepsinae jest duzo prościej dojść do rodzaju, bez plątania sie w Pompilinae, ból zaczyna się dopiero przy gatunkach... :wink:
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: niedziela, 2 września 2012, 18:32
autor: avidal
Brzmisz przekonująco. Pozostaje już tylko poczekać na ilustrację użyłkowania E.albonotatum.
Wyjaśnijmy jednak jedno - jeśli biała plama znajduje się na ostatnim tergicie - to E.albonotatum jest wykluczony. Racja?

Re: Nasteczniki

: niedziela, 2 września 2012, 18:39
autor: Rafał Celadyn
avidal pisze:Wyjaśnijmy jednak jedno - jeśli biała plama znajduje się na ostatnim tergicie - to E.albonotatum jest wykluczony. Racja?
...nie mam klucza do gatunków,na zdjęcie E.albonotatum z białym ostatnim tergitem nie trafiłem(tak samo, jak na E.rufipes z przednimi odnóżami czerwonymi...)-wszystko jest dla mnie tak samo nowe ,jak dla Ciebie ,róznica polega na tym, że mam okazy przed oczami -a to duzo, nawet jak sie nie ma o temacie pojęcia :ok: .
Poza tym rozmowy kształcą 8) .
...jeszcze gwoli wyjaśnienia ,nie chodzi o uzyłkowanie tylko o kolor skrzydeł (ilość mikrotrichów?)
:birra:
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: poniedziałek, 3 września 2012, 16:41
autor: Rafał Celadyn
...trochę to trwało i do następnego łykendu musi wystarczyć :wink: ,zobrazowałem moje przemyślenia i tyle...
:hi:
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: poniedziałek, 3 września 2012, 17:47
autor: avidal
Cecha z ubarwieniem wymaga opatrzenia i istotnie wydaje się sprawdzać zwłaszcza wtedy, gdy można bezpośrednio porównać oba gatunki. Nie zawsze też ujęcie na fotce pozwala właściwie ją zanalizować. To jednak typowe niedogodności, do pokonania. Twoje prace z pewnoscią się przydadzą, nie tylko mnie.
A ponieważ "siedzisz" obecnie w Pompilidae, wykorzystam sytuację i poproszę o opinię o dwa czerwonoodwłokowe chyba nasteczniki. Niestety, użyłkowanie słabo widoczne.

Re: Nasteczniki

: poniedziałek, 3 września 2012, 18:44
autor: Rafał Celadyn
:mrgreen: ,wiesz Rafale ,że zawsze staram się pomóc fotografującym ,ale w tej grupie chyba nawet oznaczenie do podrodziny należałoby uznać za sukces.Tym bardziej ,że klucza nie mam, a w necie nie wszystkie cechy na zdjęciach są dla mnie zrozumiałe :wink: ,ale dzięki Twojemu pytaniu, zwróciłem uwagę na jedną rzecz.Otóż "żyłka wyrocznia"(nie chce mi się grzebać jaki ma symbol :wink: ) oprócz charakterystycznego wygięcia w podrodzinie Pepsinae dochodzi do samej krawędzi zewnętrznej skrzydła ,i to widać na fotce Twojego pierwszego okazu :ok: .A więc :arrow: Pepsinae,dalej zostają dwa rodzaje :arrow: Caliadurgus i Pricnemis-na tym koniec 8) ,zakończenia przedniej goleni i kolca nie widać ,więc zawężenie do tych dwóch rodzajów to dla mnie wszystko ...ten drugi kompletnie poza zasiegiem chociaż wydaje sie ,że żyłka dochodzi do brzegu... ale :wink: .Zresztą to tylko zabawa :P .
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: poniedziałek, 3 września 2012, 18:57
autor: avidal
Wiedzieć, na co patrzeć, to jedynie część sukcesu. Pozostaje jeszcze możliwość dojrzenia kluczowych cech - tu ich nie ma. A z pustego to nie tylko Celadyn, ale i Salomon nie naleje...
Dziękuję.

Re: Nasteczniki

: wtorek, 4 września 2012, 08:06
autor: Rafał Celadyn
:mrgreen: ...tak ,z pustego naczynia, to ani nalać ,ani się napić -dlatego trzeba ich unikać :no: .Ale wracając do tematu wygrzebałem fotkę z Pustyni Będowskiej :arrow: do zabawy.Gatunek charakterystyczny i wydaje sie nie do pomylenia ,do tego jedyny z rodzaju w całej Europie(Centralnej) ...można strzelać :gun: ...bez strachu :wink:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: wtorek, 4 września 2012, 11:59
autor: avidal
Jasne nogi, szarawe przepaski odwłokowe - na 99% Pompilius cinereus, nastecznik szarawy. Widywałem, ale zdjęcia nie dało rady zrobić. Zwłaszcza tak dobrego.

Re: Nasteczniki

: wtorek, 4 września 2012, 13:28
autor: Rafał Celadyn
...szybko poszło :ok:
pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: piątek, 7 września 2012, 16:03
autor: avidal
Doczytałem, że jest ci on ulubionym obiektem intryg dla Ceropalesa (co pewnie nie było dla nikogo oprócz mnie wiedzą tajemną). I tak temat zatoczył zgrabne koło.

Re: Nasteczniki

: środa, 12 września 2012, 21:47
autor: Rafał Celadyn
avidal pisze:Doczytałem, że jest ci on ulubionym obiektem intryg dla Ceropalesa
...dla mnie to novum, a każde info ubarwia temat :ok:.
Dodaję spreparowany okaz (samczyk chyba też się znajdzie).Jeszcze parę gatunków dorzucę, chociaż przy niektórych pozostanie poprzestać na rodzaju, bo zabawa bez klucza jest nieweryfikowalna ,a na wyłożenie "taaaakiej kasy" :wink: ,żeby mieć pewność, to mnie nie stać :P .
Pozdrawiam
Rafał.
:birra:

Re: Nasteczniki

: czwartek, 13 września 2012, 13:51
autor: Przemek Zięba
Rafał Celadyn pisze:
avidal pisze:Wyjaśnijmy jednak jedno - jeśli biała plama znajduje się na ostatnim tergicie - to E.albonotatum jest wykluczony. Racja?
...nie mam klucza do gatunków,
Pozdrawiam
Rafał
Nie korzystasz z klucza
B. Wiśniowski, 2009 Spider-hunting wasps (Hymenoptera: Pompilidae) of Poland
fajna pozycja dobrze napisana przydatna

Re: Nasteczniki

: czwartek, 13 września 2012, 14:04
autor: Rafał Celadyn
Przemek Zięba pisze:Nie korzystasz z klucza
B. Wiśniowski, 2009 Spider-hunting wasps (Hymenoptera: Pompilidae) of Poland
Dokładnie Przemku :wink:
Przemek Zięba pisze:fajna pozycja dobrze napisana przydatna
Nie wątpię,aczkolwiek dopóki rynek nie będzie na tyle nasycony ,żeby znalazła sie jako pdf w sieci,nie będzie mi dane tego sprawdzić 8) .
...gdyby to była jedyna rodzina owadów, jaka mnie interesuje to pewnie odżałowałbym te "dwie sety" :wink: ,ale przy moich szerokich zainteresowaniach,gdybym chciał w ten sposób postępować, poszedł bym z torbami w ciagu kilku dni...może kiedyś, jak będę juz stary i na wózku nie będe mógł wjechać w krzaki ,kupię sobie parę "papierowych czytadeł" dla umilenia ostatnich chwil :mrgreen: .To ,takie żarty są :wink: .
Pozdrawiam
Rafał
:birra:

Re: Nasteczniki

: czwartek, 25 października 2012, 05:41
autor: avidal
Rafał, korzystając z nowych możliwości :read: wziąłem Twoje zdjęcie podpisane jako E. rufipes, co do którego mialem wątpliwości, "na warsztat". Aby sprawdzić swoje rozumienie klucza w praktyce. No i jak dla mnie to samica E.albonotatum, o czym przekonuje 1 człon przedniej stopy (basitarsus) z trzema a nie czterema kolcami (combspines). Co Ty na to?

Re: Nasteczniki

: czwartek, 25 października 2012, 06:24
autor: avidal
Z drugiej strony przednia goleń czarna... I brak plamy na 5 tergicie. Ciekaw jestem Twojej opinii. Masz okaz, więc ostatecznie możesz zmierzyć trzeci człon czułka.
Nie mogę już edytować, więc post pod postem.

Re: Nasteczniki

: czwartek, 25 października 2012, 18:23
autor: Rafał Celadyn
..przysiądę nad tematem może w łykend ,na dzień dzisiejszy wracam codziennie z pracy o 18-tej , nie widzę na oczy , nie bardzo rozumiem co czytam i nie wiem co piszę :wink:
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: sobota, 10 listopada 2012, 15:29
autor: Rafał Celadyn
avidal pisze:wziąłem Twoje zdjęcie podpisane jako E. rufipes, co do którego mialem wątpliwości, "na warsztat". Aby sprawdzić swoje rozumienie klucza w praktyce. No i jak dla mnie to samica E.albonotatum, o czym przekonuje 1 człon przedniej stopy (basitarsus) z trzema a nie czterema kolcami (combspines). Co Ty na to?
...to E.rufipes jak byk :wink: .Ta cecha ,o której mówisz dotyczy w kluczu samic ,o samcach nic na ten temat nie pisze ,przy czym ja tam widzę cztery kolce -choć jeden jest znacznie krótszy ,a upierać sie nie zamierzam ,że to faktycznie samiec, bo nie sprawdzałem tego dokładnie ... Prostszym sposobem na odróznienie tych dwóch gatunków ,jest jasna plamka na sklerycie u nasady przedniego skrzydła , której u E.albonotatum brak.
Moze na tej fotce będzie widać o czym piszę :wink: :arrow:

...a może jest dokładnie odwrotnie i ten pierwszy(w temacie) E.r. to samica ,a drugi to samiec...muszę to jeszcze sprawdzić...
:hi:
Pozdrawiam
Rafał

Re: Nasteczniki

: niedziela, 11 listopada 2012, 11:12
autor: wojtas
Jeśli dobrze zrozumiałem (bo z anglika to ja specem nie jestem) to:
Samice - czułki z 12 członów, odwłok z 6 widocznymi tergitami, często z widocznym żądłem
Samce - czułki z 13 członów, odwłok z 7 widocznymi tergitami, bez żądła

Re: Nasteczniki

: niedziela, 11 listopada 2012, 11:53
autor: Rafał Celadyn
wojtas pisze:Jeśli dobrze zrozumiałem
...pewnie , że dobrze wojtalo :uscisk:
...no to sprawa jest prosta ,pierwszy E.rufipes w temacie to samiczka, drugi samczyk + samica E.albonotatum :ok:
:birra:
Pozdrawiam i zmykam w teren,na południu dzisiaj chyba koło 20 st. na plusie :)
Rafał

Re: Nasteczniki

: niedziela, 18 listopada 2018, 11:59
autor: Bartek Pacuk
A powiedzcie mi, czy ten mój to Episyron albonotatum, czy raczej trzeba podpisać Episyron sp.? Spotkany w okolicach Tucholi, w rezerwacie Dolina rzeki Brdy, 11.07.18.

Re: Nasteczniki

: niedziela, 18 listopada 2018, 15:25
autor: Rafał Celadyn
...poza czerwienią goleni niewiele widać ,ale patrząc na habitus +golenie śmiało podpisałbym albonotatum;)
:papa:
Rafał

Re: Nasteczniki

: poniedziałek, 19 listopada 2018, 11:50
autor: Bartek Pacuk
Rafał Celadyn pisze:...poza czerwienią goleni niewiele widać ,ale patrząc na habitus +golenie śmiało podpisałbym albonotatum;)
Chciałem mu jeszcze kilka zdjęć zrobić, np. od przodu, ale niestety odleciał. Dlatego jest tylko tyle. Ale E. albonotatum wydawał mi się najbardziej prawdopodobny po tym co widać na zdjęciach. Dzięki za potwierdzenie, zatem tak go podpiszę :birra: