Kłopotliwy miernikowiec (rysunek) [Idaea aversata]

Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Kłopotliwy miernikowiec (rysunek) [Idaea aversata]

Post autor: Aneta »

Trochę nietypowo, bo bez zdjęcia, ale może na podstawie rysunku też coś się uda wymyślić. Robiłam ostatnio trochę porządków i przypomniało mi się o takim problematycznym okazie - kiedy go złapałam, na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że to Idaea aversata ab. remutata, ale po spreparowaniu okazało się, że to coś trochę innego. Ogólna kolorystyka jest identyczna jak u wyżej wspomnianego gatunku (szarawożółtawa), podobnie jak ciemna linia u podstawy strzępiny i czarne kropki na zakończeniach żyłek. Taka sama jest również rozpiętość skrzydeł - ok 25 mm. Plamki środkowe na obu parach skrzydeł dosyć delikatne, podobnej wielkości. Różnica polega na umiejscowieniu przepasek - środkowej na skrzydle przednim i wewnętrznej na tylnym; ich przebieg - i porównanie z przebiegiem u aversata - są pokazane na rysunku. Dodam jeszcze, że przepaska środkowa jest lekko rozmyta, nie tak ostra jak pozostałe dwie. Okaz jest z 16.VI.2004.
Załączniki
geometr.JPG
geometr.JPG (19.24 KiB) Przejrzano 1098 razy
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 sierpnia 2009, 00:32 przez Aneta, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Mimo tak osobliwego przebiegu przepasek, wygląda to na Idaea aversata. W rachubę wchodzić może także I. deversaria, ale tak kształt przepaski zewnętrznej jest nieco inny. U miernikowców zdarzają się okazy z odbiegającym od normy rysunkiem, które wygladają jak egzotyczne gatunki. Zawsze można po aparatach kopulacyjnycych, które się różnią bardzo wyraźnie. A nawet jeśli jest to przybysz z południa Europy to tez da sie go oznaczyć w oparciu o niedawno wydane Sterrhinae w Geometridae of Europe.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dziękuję bardzo. Jako że nie spodziewam się, żeby Kutno gościło jakieś egzoty ;) (bo zapomniałam przedtem napisać, iż to okaz tutejszy), zaetykietuję obywatela jako I. aversata.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”