turecka niespodzianka

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

turecka niespodzianka

Post autor: Antek Kwiczala † »

Motyl, pokazany w załączniku, przyleciał mi kilka lat temu do światła w pokoju. Było to końcem maja, w Side, na południowym wybrzeżu Turcji. Długo nie wiedziałem w ogóle co to za gatunek. Niedawno znalazłem jego zdjęcie w pracy P.Lerauta "Moths of Europe" vol 2 (Geometridae). I tu niespodzianka. Wg wspomnianej pracy gatunek ten występuje w Izraelu i Libanie. O Turcji ani słowa. Nazywa się Stueningia poggearia. Jest znany jeszcze jeden gatunek z tego rodzaju, Stueningia wolfi - też azjatycki, ale bardziej kontrastowo ubarwiony. Rozpiętość skrzydeł mojego motyla to 26 mm. A może to jednak co innego?
Załączniki
Stueningia poggearia.jpg
Stueningia poggearia.jpg (126.74 KiB) Przejrzano 1792 razy
brakkonta

Re: turecka niespodzianka

Post autor: brakkonta »

no i brawo Antku. Teraz tylko trzeba szybciorem opublikować informacje o nowym gatunku dla Turcji, co by nam, Polakom ktoś tego nie dmuchną sprzed nosa, niczym libańskie kózki Jarka Burego :(
Mazep
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: turecka niespodzianka

Post autor: Jarosław Bury »

Gratulacje, trzeba to sprawdzić i kuć żelazo puki gorące :)

P.S. Jacku - nie demonizuj sytuacji z kozami - gdybym z własnej nieprzymuszonej woli nie przesłał moich danych dalej, nikt by ich po prostu nie wykorzystał, i to wszystko. Nie ma mowy o zagarnięciu, czy dmuchnięciu sprzed nosa :mrgreen:
brakkonta

Re: turecka niespodzianka

Post autor: brakkonta »

srali muchy :P ....masz za dobre serce
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: turecka niespodzianka

Post autor: brat »

Wpisałem w google:
  • Stueningia poggearia Turkey
i wygląda na to, że obydwa gatunki były stwierdzone m.in. w Kahramanmaraj Province (South Turkey)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: turecka niespodzianka

Post autor: Jarosław Bury »

Tentative Checklist of the Turkish Lepidoptera (except Papilionoidea and Hesperioidea)
Pt. 3 BOMBYCOIDEA Latreille, [1803], GEOMETROIDEA Leach, [1815], DREPANOIDEA Boisduval, 1828, SPHINGOIDEA Latreille, [1802], NOCTUOIDEA Latreille, 1809. Ahmet Ö. Koçak & Selma Seven, 2001.


http://www.members.tripod.com/entlep/Ch ... OMETROIDEA

Rzeczywiście oba gatunki z tego rodzaju są tam wymienione...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: turecka niespodzianka

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki za pomoc! Widać, że informacje w pracy Lerauta nie są kompletne. Swoją drogą ta część Turcji w Europie formalnie nie leży, więc autor mógł te dane szczegółowo nie sprawdzać. Ja ich zresztą też nie sprawdziłem :( . Być może gatunek ten stopniowo rozszerza swój zasięg w kierunku zachodnim.
Pokażę jeszcze zdjęcie drugiego gatunku, jakie udało mi się znaleźć w sieci.
Załączniki
Stueningia wolfi.jpg
Stueningia wolfi.jpg (62.44 KiB) Przejrzano 1464 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”