Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: Jarosław Wenta »

Zdjęcie z 11 sierpnia. Okaz, niestety znowu zlatany.
Załączniki
PP1070715.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.23 KiB)
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: Janusz S. »

Jarosław Wenta pisze:Zdjęcie z 11 sierpnia. Okaz, niestety znowu zlatany.
Na podstawie fotki w 100% nie oznaczy się.Niewątpliwie gatunek górski.Proszę podać, gdze spoczywał /np.przywieszka skalna/,
bliższą lokalizację w Tatrach spotkanego motyla i rozpiętość skrzydeł.Nieco przypomina samca E.nobiliaria/H.-S./,gatunek ten spo-
tykany jest od ca.1350 do 2000 m.npm.Biorę tu pod uwagę datę - 11.VIII.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: Jarosław Wenta »

Załączam mapkę z zaznaczonym czerwoną strzałką miejscem. Widzę, że była to już wysokość ok. 1600 m.n.p.m. Zacieniona skałka tuż koło szlaku, dość wilgotna, ok 2 m wysoka, zarośnięta od góry. Dość charakterystyczne miejsce. Motyl siedział od strony północnej w towarzystwie Mesotype verberata, Elophos dilucidaria i Entephria caesiata (również załączam). No, taki zlot sobie urządziły ;-)
Załączniki
PP1070707.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.67 KiB)
PP1070712.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.15 KiB)
PP1070716.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.65 KiB)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: Dispar »

Można by się pokusić w oznaczeniu o dwa gatunki - E. noblilaria i E. cyanata. Ale E. cyanata w tej fazie zlatana powinna być dużo bielsza.
Jarek - fajny zlot Ci się trafił :D .
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: Janusz S. »

Jarosław Wenta pisze:Załączam mapkę z zaznaczonym czerwoną strzałką miejscem. Widzę, że była to już wysokość ok. 1600 m.n.p.m. Zacieniona skałka tuż koło szlaku, dość wilgotna, ok 2 m wysoka, zarośnięta od góry. Dość charakterystyczne miejsce. Motyl siedział od strony północnej w towarzystwie Mesotype verberata, Elophos dilucidaria i Entephria caesiata (również załączam). No, taki xxx sobie urządziły ;-)
Na mapce identyfikuję to stanowisko,lubię ten rejon Tatr bogaty faunistycznie. Czerwony Żlebik,odchodzący od Tomanowej Śred-
niej i dochodzący do szlaku turystycznego przy Niskim Upłazie.Tam i wyżej,na ściankach Ciemniaka spotykałem na wypatrzenie
E. nobiliaria.Na pokrewny gatunek - E.cyanata wydaje się być zbyt wysoko.Np.sptykam go w Dolinie Kościeliskiej powyżej Hali
Pisanej,spokojnie spczywającego na skałkach dochodzących do szlaku.Tak wierzy w swoją mimikrę,że chociaż 2 metry obok preszło
setki turystów,nie płoszy się.Reasumując - na 98% na zdjęciu E.nobiliaria.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: Jarosław Wenta »

Bardzo dziękuję za oznaczenie. A rejon, istotnie bardzo interesujący. Aczkolwiek pobliskiego Żaru mi szkoda... Nie zdążyłem zasmakować widoku chmar P.apollo w Tatrach. A wspomniane skałki - cóż, gratuluję dobrego wzroku. O obecności większości gatunków dowiadywałem się gdy już odlatywały spłoszone :-(
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: Janusz S. »

Jarosław Wenta pisze:Bardzo dziękuję za oznaczenie. A rejon, istotnie bardzo interesujący. Aczkolwiek pobliskiego Żaru mi szkoda... Nie zdążyłem zasmakować widoku chmar P.apollo w Tatrach. A wspomniane skałki - cóż, gratuluję dobrego wzroku. O obecności większości gatunków dowiadywałem się gdy już odlatywały spłoszone :-(
Widok P.apollo to w naturze coś super.Można obserwować w Pieninach,wprawdzie nie chmary ale dość liczny.Chmary w Tatrach
obserwowałem około 1968 roku,gdy zapoznawałem się z Tatrami,przy szlaku na Halę Orczańską w zasięgu wzroku ze 100 motyli,
spychających się z kwiatów ostrożenia.Wcześniej zeszła lawina od Kominów do Kirowego Potoku,wywalając las.Żar jest bardzo
dobry,świecąc przy dobrej pogodzie,o którą trudno,spotyka się wiele gatunków górskich i boreealnych.Przerabiali go nieżyjący już
"motylarze",zwłaszcza Palik i Batkowski.Pozdrawiam.
PS
Odnośnie wypatrywania siędzących motyli - stary sposób,chyba pisze o nim Niesiołowski w "Praktycznych wskasówkach.."
Wypatrywanie na skałkach itp.wcześnie rano lub w pochmurny,zimny dzień.Wówczas motyle są zdrętwiałe i nie podnoszą się do lotu.Przy wysokiej temperarurze "mozna dostać kręćka",równocześnie podnosi się kilka,kilkanaście.
Siatka na motyle mało przydatna,złapie się jednego,zazwyczaj pospolitego,jak E.caesiata,którego jest mrowie.
Awatar użytkownika
alps
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2007, 23:35
Lokalizacja: Świdnik

Re: Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: alps »

"Chmarę" P. apollo widziałem w Tatrach tylko raz, w 2002 roku w Dolinie Koprowej. Około 25-30 okazów tuz przy samym szlaku. Pojedyncze sztuki widziałem też w Dolinie Cichej. Po polskiej stronie Tatr nigdy nie spotkałem. W Pieninach Właściwych spotykam stale, ale nigdy w takich "chmarach".
Przepraszam za offtop.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: admin »

Przestrzegam przed używaniem map w sieci. :idea: :!: :twisted:

Ktoś może zarządać odszkodowania, i to niekoniecznie prawowity wlaściciel praw autorskich. Sądy nie sprawdzają posiadanych praw tylko czy zaistnialo naruszenie. W konsekwencji może Cię czekać korowód pozwów i procesów sadowych (karny i cywilny). Dowody mogą być żadne a świadkowie spreparowani. Kasa się liczy.... Life ids brutal. Wiem co piszę.
Uzywajcie mapek google, najlepiej linków, ale z tego co widać w licencjach - obrazki też można. Wystrzegajcie się map docelu.pl (polowanie trwa!) AutoMap, map firm Cartall. Firma Map1 żyje z wysyłania masowych pozwów i to zyje całkiem nieźle, skoro w proceder zaangażowane sa wszystkie sądy w Polsce a młody prezes firmy uzurpujacy sobie prawa do róznych map (co pewien czas przegrywa procesy o prawa do nieswoich map, np . IGIK (Inst Geod.i Kart) porusza się najnowszym Audi8. Jesli nie chcesz skladkować na kolejne dobra na rzecz firmy Map1 - uważaj jakimi mapami się poslugujesz, jakie są jej źródła i oby to nie były źródla Map1, bo ta firma codziennie przegląda sieć i sądzi się z osobami z całej Polski.


Polecam przeszukać Google pod katem haseł "Map1".
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Miernikowiec; Tatry 1500 m.n.p.m.

Post autor: Jarosław Wenta »

Ups! Brzmi groźnie. Skoro mapka dla potrzeb wątku jest już passé, to może niech admin usunie ten plik, proszę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”