Dwie perełki

Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Cześć,

Fajne parazytoidy! Orussus abietinus poraża larwy bogatków np. Burpestis spp. Na płn.-wsch. kraju wpada licznie w pułapki na korniki.
Megarhyssa vagatoria to chyba synonim M. gigas. Jak duże są okazy? Samiec M. gigas powinien mieć rdzawy odwłok, a tu widzę raczej czarny.

Jacek
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Witam.

Wymiary samicy:
-rozpiętość skrzydeł 48 mm
-długość 37, a pokładełkiem 90 mm.
Samiec analogicznie: 31, 28 mm.
Wg pracy Klausa Horstmanna "Die europaischen Arten von Megarhyssa..." (dostępnym w PDF), synonim Ichneumon gigas odnosi się do gatunku M. perlata. W opisie samca M. vagatoria jest informacja, iż tergity począwszy od trzeciego są często czarne z rozjaśnionym końcem. Ja ich barwę postrzegam jako brunatno-czarną.

Heniek.
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Heniek,

Po wymiarach sądząc to raczej nie jest M. gigas. Także samce są ciemniejsze niż M. gigas.
Ta praca Horstmanna to z którego roku? a może podeślesz pdf-a? Wg. Kazmierczaka (1981) M. vagatoria to synonim M. gigas. U wyżej wyminionego i u Kasparyana (1981) M. perlata i M. gigas to odrębne gatunki.

Jacek
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Swe madrości zaczerpnąłem z pracy
Horstmann, K. 1998. Die europäischen Arten von Megarhyssa Ashmead, 1900 (Hymenoptera, Ichneumonidae). Entomofauna. 19(22):337-352.
Próbowałem teraz odszukać ją w necie ale zniknęła. Ja ją sobie wydrukowałem, gdybyś jej nie znalazł to mogę podesłać ksero lub skany.
Wiesz że na codzień nie zajmuję się błonkówkami, przynajmniej tymi z wąską talią, ale sprawdziłem w Fauna Europaea i tam są wymienione 4 gatunki, te same które omawia K.H.
Złapałem 2 pary, gdybyś był zainteresowany to mogę jedną sprezentować.

Heniek
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Tak sie zastanawiam... Wczoraj chyba widziałem podobny okaz na ściętych sosnach. Rozmiary i ubarwienie zbliżone, także długie pokładełko. Kiedyś złowiłem Rhyssa persuasoria. Dużo jest takich gatunków w Polsce? Może jakąś kompetentną stronę mi polecicie?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Dzięki Jacku za odnalezienie tej strony
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Heniek, jak dasz radę to podeslij mi ksero, dzięki. Ten link do pdf-a nie wchodzi, próbowałem juz wcześniej.

Wyglada na to, że Horstmann co nieco pozmieniał w systematyce Rhyssinae. A Zwakhals dogrzebał sie do jego pracy i wprowadził zmiany do Fauna Europaea, szkoda, że Zwakhals nie przegladał dokladniej literatury i nie zauważył paru zmian także w Xoridinae, które w Fauna Europaea są totalnie skopane.

Ja Rhyssinae zajmuję się od przypadku do przypadku, mam parę gatunków. W Polsce jest ich pewnie z 8. Szczegóły w pracy Kazmierczak T. 1981. Polskie zgłębce Rhyssini (Hym., Ichneumonidae). Monografie Fauny Polski 12. W pracy tej w ramach Rhyssini (obecnie w randze podrodziny) funkcjonuje jeszcze rodzaj Pseudorhyssa Merril, który należy do podrodziny Poemeniinae.

Jacek
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Link "wchodzi". Wysłałem pdf'a na twój mail. 8)
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Post autor: baiwo »

Witam, pozwolę się wtrącić do dyskusji i zapytać co to za gatunek prezentowany na zdjęciu. Czy jest to może samica którejś z Megarhyssa ? a moze właśnie vagatoria (gigas). Okaz obserwowany nomen omen w Brynku 25 maja tego roku. pozdrawiam
Załączniki
1.jpg
1.jpg (82.1 KiB) Przejrzano 4043 razy
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Wg. mnie na zdjęciu baiwo może być samiczka Megarhyssa perlata (=M.gigas). M. rixator jest czarna, a pozostałe czyli M. vagatoria i M. superba nie mają tak wydłuzonych żółtych plam na odwłoku. Ale tak na 100% to trzeba trzymać okaz w ręku.

Jacek
baiwo
Posty: 182
Rejestracja: poniedziałek, 10 kwietnia 2006, 18:39

Post autor: baiwo »

Dziękuje Panie Jacku, owada obserwowałem w tym roku dwukrotnie i jestem pewien że był to ten sam gatunek (charakterytycznie bladopomarańczowe kolory). Nie zabardzo wiem jaka jest jego biologia, spotykałem go na wałkch osikowych a na zdjęciu widać nawet żerowiska rzemlika topolowca, czy może ten gatunek jest paratyzoidem Saperda??

[ Dodano: 17-07-07, 14:44 ]
parazytoidem oczywiście :)
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

M. perlata jak i w ogóle Rhyssinae są parazytoidami trzpiennikowatych Siricidae, a czasem (Rhysella sp.) buczowatych Xiphydriidae. Na wałkach osikowych mogły szukać larw żaługi Tremex sp., a te otwory okrągłe to nie przypadkiem właśnie żaługi?

Jacek
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

baiwo,

możesz dokładniej określić położenie tych wałków osikowych? może udałoby się pozyskać je do hodowli, lub obserwować okolicę w przyszłym roku.
Czy ktoś wie jak długi jest rozwój tych gatunków?
Chciałbym dodać że żywiciele Megarhyssa sp. (Tremex sp.) zasiedlają drewno dotknięte zgnilizną (twardą) powodowaną przez huby. W przypadku osiki będzie to czyreń ogniowy a na brzozach hubiak pospolity. Na takie drzewa należałoby zwracać uwagę.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Post autor: Łukasz Mielczarek »

Orussus abietinus - słyszałem że to rzadki gatunek.Osobiście znam tylko jedno zasiedlone drzewo, na którym widziałem kilka okazów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GĄSIENICZNIKOWE (Ichneumonoidea)”