Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest wtorek, 14 sie 2018, 12:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Rhyssinae (Megarhyssa sp.?). - Obserwacja 30.05.2012. "Las Warmiński."
PostNapisane: środa, 30 maja 2012, 20:10 

UTM: DE65
Podczas mojego dzisiejszego wypadu do rezerwatu "Las Warmiński" za Olsztynem, miałem okazje być świadkiem ciekawej obserwacji. Otóż natknąłem się na pień świerka, niemal całkowicie usiany różnej wielkości otworami, a do tego, zaobserwowałem na nim z 6-7 przedstawicieli Rhyssinae. Na początku podejrzewałem, że mogą to być przedstawiciele rodzaju Rhyssa, jednak bardziej wnikając w temat, zacząłem się bardziej skłaniać ku jakiemuś przedstawicielu rodzaju Megarhyssa. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że przedstawiciele tej podrodziny, są trudne do identyfikowania, ale mimo wszystko postanowiłem spróbować rozwiać swoje wątpliwości, tutaj na forum.
Po za prośbą o weryfikacje, chciałbym się podzielić swoją obserwacją, mianowicie jedna z samiczek, siedząc na pniu, miała dość znacznie rozerwany odwłok. Inne samice, bez większych problemów wbijały pokładełka w drewno, po czym wyjmowały i szukały kolejnych miejsc do ich wbicia. Ta jedna jak widać, miała znacznie mniej szczęścia. Podejrzewam, że mogła mieć problem z wyciągnięciem swego pokładełkiem z drewna, ale zaznaczam, że to jedynie moje osobiste przypuszczenia. Jak by tego było mało, kilka cm pod nią, znajdowało się wbite w drewno pokładełko, a raczej jego fragment. Tak więc ciekawi mnie, czy ktoś jeszcze miał do czynienia z takim zjawiskiem i czy jest ono powszechne? :)
Ostatnie zdjęcie, które pokazuje, przedstawia gąsienicznika, który zdecydowanie wyróżniał się z tłumu tych, które go otaczały. Niestety, w jego przypadku zupełnie nie jestem pewny, kim był  :-(

Załączniki:
Komentarz: Samica wbijająca pokładełko w drewno.
058 - Kopia.JPG
058 - Kopia.JPG [ 94.22 KiB | Przeglądane 1144 razy ]
Komentarz: Kolejna samiczka.
072 - Kopia.JPG
072 - Kopia.JPG [ 94.1 KiB | Przeglądane 1144 razy ]
Komentarz: Samiczka z uszkodzonym zakończeniem odwłoka.
070 - Kopia.JPG
070 - Kopia.JPG [ 82.82 KiB | Przeglądane 1144 razy ]
Komentarz: Pokładełko sterczące z pnia świerku.
161 - Kopia.JPG
161 - Kopia.JPG [ 57.28 KiB | Przeglądane 1144 razy ]
Komentarz: Wśród tych gąsieniczników, znajdował się jeszcze jeden, ale widać, że to inny gatunek.
055 - Kopia.JPG
055 - Kopia.JPG [ 82.77 KiB | Przeglądane 1144 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
 Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Rhyssinae (Megarhyssa sp.?). - Obserwacja 30.05.2012. "Las Warmiński."
PostNapisane: sobota, 8 wrz 2012, 20:10 

Specjalność: Odonata
Wygląda jak Rhyssa persuasoria.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]