Niewielka żółta błonkówka -> Braconidae

Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Niewielka żółta błonkówka -> Braconidae

Post autor: tiktaalik »

Jeśli się nie mylę, składała wlaśnie jaja. Był to 11 sierpnia. Argidae? Arge sp?
Załączniki
1..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.12 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niewielka żółta błonkówka

Post autor: Aneta »

Argidae są rośliniarkami, a ten osobnik zdecydowanie na jakąś owadziarkę wygląda; widać jak wwierca się pokładełkiem w poszukiwaniu ukrytej w kwiatostanie ofiary...
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Niewielka żółta błonkówka

Post autor: tiktaalik »

Aha. Sądzilęm, że po prostu składa jaja w dno kwiatowe. Rozumiem, ze owadziarki posiadają długie pokładełka, a rośliniarki krotkie?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niewielka żółta błonkówka

Post autor: Aneta »

Nie potrafię niestety odpowiedzieć na to pytanie, ale znalazłam zdjęcie bardzo podobnej (o ile nie identycznej) błonki na Insectes, oznaczonej tam jako przedstawiciel Braconidae:

Obrazek

link do strony
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Niewielka żółta błonkówka

Post autor: Marek Hołowiński »

tiktaalik pisze: Rozumiem, ze owadziarki posiadają długie pokładełka, a rośliniarki krotkie?
pokładełko nie ma tu nic do rzeczy.

"Słownik Entomologiczny" Józef Razowski, (Warszawa 1987) cyt:
"Owadziarki (Terebrantes NEWMAN 1834) Grupa błonkówek z podrzędu -stylikowców; odznaczają się szeroką nasadą odwłoka, którego pierwszy człon zrasta się z tułowiem, a drugi człon tworzy trzonek (stylik). Pokładełko złożone z trzech par gonapofiz. Larwy pasożytnicze (np. Ichneumonidae), lub tworzące galasy (Cynipidae).
Rośliniarki (Symphyta LATREILLE 1802, Phytophaga LATREILLE 1807). Podrząd błonkówek, mających szerokie połączenie tułowia z odwłokiem; zachowana żyłka humeralna skrzydła przedniego. Samice z wydłużonym pokładełkiem. Larwy zwykle roślinożerne, z nogami tułowiowymi i odwłokowymi. Należą tu Siricidae (trzpiennikowate) i Tenthredinidae (Pilarzowate)"

Cytowane dzieło jest dość stare (1987 rok), czy coś w tym temacie się mogło zmienić?
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Niewielka żółta błonkówka

Post autor: tiktaalik »

Zatem długością pokładełka nie będę się sugerował.
Aneta - dziękuję za trud wlożony w wynalezienie gdzieś w sieci odpowiednika mojego - teraz już to wiem - męczelkowatego. I przypisanie do rodziny musi mi wystarczyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GĄSIENICZNIKOWE (Ichneumonoidea)”