Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 22 cze 2018, 21:58

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: PROSBA O POMOC
PostNapisane: sobota, 1 lis 2008, 20:49 

Witam !

Mam WIELKA PROSBE !

Czy Ktos z forumowiczow moze mi podac namiary na zdjecia lub filmy obrazujace stadia larwalne owadow zyjace w wodzie ? ( Ephemeroptera Plecoptera Trichoptera Diptera Megaloptera ). Jesli takie istnieja !

Dokladnie chodzi o " wode " gornych biegow rzek: Sola, Skawa, Koszarawa.( poludnie Polski  :wink: )

JUZ WYJASNIAM !!!

Potrzebuje ORYGINALU do stworzenia IMITACJI takich larw.

Pozdrawiam

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 lis 2008, 22:03 

UTM: CC71
podaje namiar GOOGLE

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 lis 2008, 23:21 

Witam Piotrze !

To ze Google, to wiem.( Dzieki!!! Tylko Ty odpisales !!! )

Jestem laikiem w Temacie Entomologi :oops: .Ale myslalem, ze tak Szacowne Grono piszacych na Tym Forum troszke mi pomoze. Chodzi mi tylko o naturalne wizerunki larw.Larw, ktore wystepuja w gornych odcinkach rzek o ktorych pisalem.

Czy Ktos moze mi podpowiedziec czego mam szukac w Goo.. odnosnie tych rzek ?

Co w tych rzekach " dorasta ", a potem " spentuje " ? ( ktore wiosna, latem ... ... ? )

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 lis 2008, 23:42 

Niezbyt sie na tym temacie znam, ale wiem, że w rzekach rozwijają się niektóre larwy ważek :wink:

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 2 lis 2008, 11:14 

Marcin, dzieki za zainteresowanie!

To ze wazki, jetki, chrusciki itp. - to wiem. Ale wydaje mi sie, ze kazdy biotop ma innych przedstawicieli. Np. jetki X, wystepujacej na polnocy kraju nie bedzie w rzekach poludniowych, nie mowiac juz o specyfice konkretnych wod poludnia.

Ujmujac Temat, nie wiem jakich przedstawicieli danych gatunkow przypisac konkretnym wymienionym rzekom. Wiem, ze to "waski" problem!!!. Ale gdzie, jak nie wsrod Entomologow szukac pomocy ???

Moze istnieja jakies opracowania, badania dotyczace w/w tematu?

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 2 lis 2008, 11:43 

UTM: CC71
Istnieją poszukaj o koncepcji River continuum oraz warto zapoznać się z pojęciem gildie pokarmowe. Więcej ci nie pomogę trochę samodzielności.

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 2 lis 2008, 15:37 

Dzieki !

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 2 lis 2008, 22:36 

Specjalność: Odonata, Aculeata
Jako ciekawostkę mogę podać, że w temacie "wiernonaśladowniczego" muszkarstwa przodują Anglicy. Mam książkę, poświęconą wykonywaniu podobizn chruścików. Jakość opisu biologii, systematyki, metod hodowli, fotografii w akwariach jest zaskakująco wysoki jak na "tylko" wędkarzy.  
Moim zdaniem, jeśli chcesz to zrobić profesjonalnie, to po prostu tam pojedź, złów co jest, pohoduj, pofotografuj, wykonaj imitacje i z powrotem w rzekę... :wink:

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 3 lis 2008, 15:06 

Dzieki !

Tak tez robie. Jednakze myslalem, ze w tak specyficznym Gronie Zapalencow znajdzie sie ktos, kto "rzuci" mi "z laciny" specyfike tych rzek.

Pozdrawiam

Tytuł: Re: PROSBA O POMOC
PostNapisane: niedziela, 3 paź 2010, 19:47 

Górne odcinki rzek i potoków to dość specyficzne ekosystemy. Woda tam jest najczęściej zimna i dobrze natleniona, dno jest kamieniste. Zaobserwować można szybki lub bardzo szybki nurt.
Co do owadów tam występujących, to zgadzam się z przedmówcą że najlepiej pojechać nad rzekę która Cie interesuje, poobserwować owady jakie tam latają (pomocna Ci będzie siatka entomologiczna lub zwykła pończocha naciągnięta na ramę z grubszego drutu). Jeśli chcesz poznać larwy jakie tam występują, wejdź do wody, podnoś kamienie bo na nich i pod nimi najczęściej występują larwy owadów, poza tym dobrze jest sprawdzać gałęzie które leżą w wodzie. Jeśli masz możliwość spróbuj przeczesać roślinność wodną w nurcie i w okolicach przybrzegowych bo tam też są różne owady:).
Pozdrawiam. Jarek

PostNapisane: niedziela, 3 paź 2010, 21:18 

UTM: CA22
Widzisz Jarku, post, na który odpisałeś, powstał dwa lata temu. Ostatnie logowanie autora tego postu to 4 listopad 2008. Szkoda na nie odpowiadać, bo na pewno nie zostaną przeczytane przez zainteresowanego.

PostNapisane: sobota, 9 paź 2010, 18:08 

Dzień dobry Panie Antoni
:) Autor postu pewnie tego nie odczyta, ale może komuś innemu przyda się ta informacja:). Pozdrawiam serdecznie
Jarek

Strefa czasowa: UTC + 1