PROSBA O POMOC

Jętki
Rene Mitrenga
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2008, 19:13
Lokalizacja: Zywiec

PROSBA O POMOC

Post autor: Rene Mitrenga »

Witam !

Mam WIELKA PROSBE !

Czy Ktos z forumowiczow moze mi podac namiary na zdjecia lub filmy obrazujace stadia larwalne owadow zyjace w wodzie ? ( Ephemeroptera Plecoptera Trichoptera Diptera Megaloptera ). Jesli takie istnieja !

Dokladnie chodzi o " wode " gornych biegow rzek: Sola, Skawa, Koszarawa.( poludnie Polski :wink: )


JUZ WYJASNIAM !!!

Potrzebuje ORYGINALU do stworzenia IMITACJI takich larw.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

podaje namiar GOOGLE
Rene Mitrenga
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2008, 19:13
Lokalizacja: Zywiec

Post autor: Rene Mitrenga »

Witam Piotrze !

To ze Google, to wiem.( Dzieki!!! Tylko Ty odpisales !!! )

Jestem laikiem w Temacie Entomologi :oops: .Ale myslalem, ze tak Szacowne Grono piszacych na Tym Forum troszke mi pomoze. Chodzi mi tylko o naturalne wizerunki larw.Larw, ktore wystepuja w gornych odcinkach rzek o ktorych pisalem.

Czy Ktos moze mi podpowiedziec czego mam szukac w Goo.. odnosnie tych rzek ?

Co w tych rzekach " dorasta ", a potem " spentuje " ? ( ktore wiosna, latem ... ... ? )


Pozdrawiam
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: Marcin Wencel »

Niezbyt sie na tym temacie znam, ale wiem, że w rzekach rozwijają się niektóre larwy ważek :wink:
Rene Mitrenga
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2008, 19:13
Lokalizacja: Zywiec

Post autor: Rene Mitrenga »

Marcin, dzieki za zainteresowanie!

To ze wazki, jetki, chrusciki itp. - to wiem. Ale wydaje mi sie, ze kazdy biotop ma innych przedstawicieli. Np. jetki X, wystepujacej na polnocy kraju nie bedzie w rzekach poludniowych, nie mowiac juz o specyfice konkretnych wod poludnia.

Ujmujac Temat, nie wiem jakich przedstawicieli danych gatunkow przypisac konkretnym wymienionym rzekom. Wiem, ze to "waski" problem!!!. Ale gdzie, jak nie wsrod Entomologow szukac pomocy ???

Moze istnieja jakies opracowania, badania dotyczace w/w tematu?


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Istnieją poszukaj o koncepcji River continuum oraz warto zapoznać się z pojęciem gildie pokarmowe. Więcej ci nie pomogę trochę samodzielności.
Rene Mitrenga
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2008, 19:13
Lokalizacja: Zywiec

Post autor: Rene Mitrenga »

Dzieki !

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Brachytron »

Jako ciekawostkę mogę podać, że w temacie "wiernonaśladowniczego" muszkarstwa przodują Anglicy. Mam książkę, poświęconą wykonywaniu podobizn chruścików. Jakość opisu biologii, systematyki, metod hodowli, fotografii w akwariach jest zaskakująco wysoki jak na "tylko" wędkarzy.
Moim zdaniem, jeśli chcesz to zrobić profesjonalnie, to po prostu tam pojedź, złów co jest, pohoduj, pofotografuj, wykonaj imitacje i z powrotem w rzekę... :wink:
Rene Mitrenga
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2008, 19:13
Lokalizacja: Zywiec

Post autor: Rene Mitrenga »

Dzieki !

Tak tez robie. Jednakze myslalem, ze w tak specyficznym Gronie Zapalencow znajdzie sie ktos, kto "rzuci" mi "z laciny" specyfike tych rzek.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jarko
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 14:05
Lokalizacja: Łódz

Re: PROSBA O POMOC

Post autor: jarko »

Górne odcinki rzek i potoków to dość specyficzne ekosystemy. Woda tam jest najczęściej zimna i dobrze natleniona, dno jest kamieniste. Zaobserwować można szybki lub bardzo szybki nurt.
Co do owadów tam występujących, to zgadzam się z przedmówcą że najlepiej pojechać nad rzekę która Cie interesuje, poobserwować owady jakie tam latają (pomocna Ci będzie siatka entomologiczna lub zwykła pończocha naciągnięta na ramę z grubszego drutu). Jeśli chcesz poznać larwy jakie tam występują, wejdź do wody, podnoś kamienie bo na nich i pod nimi najczęściej występują larwy owadów, poza tym dobrze jest sprawdzać gałęzie które leżą w wodzie. Jeśli masz możliwość spróbuj przeczesać roślinność wodną w nurcie i w okolicach przybrzegowych bo tam też są różne owady:).
Pozdrawiam. Jarek
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: PROSBA O POMOC

Post autor: Antek Kwiczala † »

Widzisz Jarku, post, na który odpisałeś, powstał dwa lata temu. Ostatnie logowanie autora tego postu to 4 listopad 2008. Szkoda na nie odpowiadać, bo na pewno nie zostaną przeczytane przez zainteresowanego.
Awatar użytkownika
jarko
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 1 czerwca 2008, 14:05
Lokalizacja: Łódz

Re: PROSBA O POMOC

Post autor: jarko »

Dzień dobry Panie Antoni
:) Autor postu pewnie tego nie odczyta, ale może komuś innemu przyda się ta informacja:). Pozdrawiam serdecznie
Jarek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „EPHEMEROPTERA”