kruszczyce

Kruszczyce
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

kruszczyce

Post autor: Przemek Żurawlew »

Mam pytanie: posiadam mnóstwo zdjęć kruszyc (kruszczyca złotawka!?).
Czy jest to na tyle charakterystyczny gatunek, że nie ma co się martwić z poprawnością oznaczeń?
Czy raczej wpadłem w pułapkę braku wiedzy i jest w naszym kraju grupa gatunków kruszczyc bardzo podobnych do siebie.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Niby jest charakterystyczna, ale nie do końca. Ważną cechą diagnostyczną dla krajowych kruszczyc jest kształt wyrostka śródpiersia. Zatem żeby mieć pewność oznaczenia, przeważnie trzeba je oglądać od spodu - w przypadku zdjęć będzie to zwykle niemożliwe. Bez tego trudno mieć pewność, czy mamy do czynienia z kruszczycą złotawką (jej wyrostek śródpiersia jest zupełnie inny niż pozostałych krajowych gatunków), czy z kwietnicą różówką (Protaetia cuprea), bo z nią Cetonię najłatwiej pomylić.
Były już na forum jakieś wątki o tych wyrostkach, ktoś nawet wrzucał klucz do oznaczania krajowych kruszczyc - poszukaj, powinieneś znaleźć bez trudu :wink:
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Dzięki serdeczne
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Tu masz wątek z kluczem:
viewtopic.php?t=2984
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Dzięki Aneto serdecznie
Barba
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 03:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Barba »

Wiatam serdecznie!

W powyższym kluczu wymienione są gatunki:
- Oxythyrea funesta
- Tropinota hirta
- Cetonia aurata
- Protaetia (Liocola) lugubris
- Protaetia (Cetonischema) aeruginosa
- Protaetia (Netocia) hungarica
- Protaetia (Eupotosia) affinis
- Protaetia (Potosia) cuprea metalica
- Protaetia (Potosia) fieberi

W atlasach które mam wymienione są tylko Tropinota hirta i Cetonia aurata, oba z minimalnym opisem. Bardziej szczególowej literatury nie posiadam, więc bardzo bym prosił aby ktoś lepiej zorientowany napisła które z tych gatunków wytepują w Polsce południowo - zachodniej (nizina wrocławska) oraz rozwiał moje wątpliwości na temat zróżnicowania Protaetia cuprea i jego form barwnych. Czy poszczególne podgatunki (jesli w tej randze wydzielono te taksony) są rozdzielone geograficznie i zgodnie z kluczem u nas występuje jedynie P. cuprea metalica oraz czy pozostałe gatunki (w szególności wyglądowo zbliżone do Cetonia aurata) twożą u nas jakieś formy? Bede bardzo wdzęczny za wszelkie informacje :)!
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Są w sieci dostępne Klucze do Scarabaeoidea. Jest katalog KFP gdzie są wymienione miejsca łapania występujących w Polsce gatunków. Jeżeli temat tak cię zainteresował, to bez zaglądnięcia tam się nie obędzie.
Barba
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 03:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Barba »

Rozumiem że KFP oznacza Katalog Fauny Polski dostępny wyłącznie w formie papierowej i znajdują się tam wykazy stanowisk udokumentowanych dla poszcególnych gatunków (szczerze mówiąc nigdy nie widziałem tej pozycji bo siedze głownie w roślinkach)? A zainteresowanie wynika z faktu, że do dzisiaj wszystko co zielone i kruszcycowate to kruszczyca złotawka. Narazie walcze z Fauna Europea i ustaliłem że Cetonia aurata u nas występuje tylko w szerokorozpowszechnionym podgatunku nominatywnym, Tropinota hirta nie różnicuje sie na podgatunki, natomiast Protaetia cuprea, u nas potwierdzo tylko jak P. c. metalica, w Niemczech oraz w Czechach występuje w dwóch innych podgatunkach. Tak na marginesie...

P.s.
Czy KFP został opracowany równierz dla Diptera?

Pozdrawiam
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Barba pisze:Czy KFP został opracowany równierz dla Diptera?
Z poniższego zestawienia wynika, że nie:
http://www.miiz.waw.pl/miz/index.php?op ... iso-8859-2

Co do Fauna Europaea to zalecam pewną ostrożność. Jest to niewątpliwie bardzo przydatna strona, ale w odniesieniu np. do Carabidae przy niektórych gatunkach jest "present", mimo iż ich wykazanie z naszego kraju oparte jest na błędnych oznaczeniach (czyli powinno być "absent"), lub też dane należy traktować jako historyczne, dawno nie potwierdzone (wtedy wskazane by było użycie słowa "doubtful"). Nie wiem, jak sprawa ma się z kruszczycami, ale warto pamiętać, że pojawiają się tam czasem pomyłki lub dane "nieświeże".
Barba
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 16 marca 2009, 03:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Barba »

Bardzo dziękuje za linka, oszczędził mi kulkugodzinnej wyprawy do biblioteki w kwestii muchówek:)

Odnosnie P. cuprea czeska cheklista (wersja sieciowa) podaje pogatunek P. cuprea obscura z Bohemi i Moraw, oraz ze Słowacji, Fauna Europea wykazuje go również z Włoch i Półwyspu Bałkańskiego. Istnienie Bramy Morawskiej, która jest uznanym korytarzem migracji na północ południowych gatunków roślin i zwierząt (Morawy - Brama - dolina Odry) daje szanse trafienia tego podgatunku gdzieś w okolicach Raciborza (jeden z najcieplejszych regionów kraju) lub nawet dalej, być może gdzieś w obrębie muraw kserotermicznych na przedpolu Sudetów. Takie nocne gdybanie;)

Dziękuje i pozdrawiam!
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Bartek Pacuk pisze:
Barba pisze:Co do Fauna Europaea to zalecam pewną ostrożność. Jest to niewątpliwie bardzo przydatna strona, ale w odniesieniu np. do Carabidae przy niektórych gatunkach jest "present", mimo iż ich wykazanie z naszego kraju oparte jest na błędnych oznaczeniach (czyli powinno być "absent")
To i ja do Bartka dodam swoje trzy groszaki. Mowa była powyżej o Scarabaeidach. Ot, choćby Melolontha melolontha - wg Fauna Europaea w Polsce jej niet......takim razie zapraszam wszystkich chętnych na tegoż arcyrzadkiego chrząszcza :mrgreen: na Roztocze, gdziem widział zbiór tegoż unikatu w ilościach wiaderkowych (karmią nimi świnie). Przyznaję Fauna jest dla mnie wyrocznią, ale jak pisze Bartek - ostrożnie. Przy okazji - Jedynie Fauna ma podział systematyczny żuków z całą kupą rodzin. Wszędzie gdzie indziej Cetonie, Dynastidy, Aphodiusy, Melolonthidy to podrodziny - w Faunie nie. I tu przy okazji prosiłbym siły fachowe o pomoc - na czym się oprzeć?
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Najlepiej oprzeć się na takim organie, co się mieści w najwyższej części ciała. Mimo budyniowatej konsystencji i wyglądzie ośródki orzecha włoskiego organ ten potrafi być bardzo pomocny w rozwiązywaniu takich dylematów. A tak na poważnie to w tej grupie chrząszczy, podobnie jak w innych tzw. "amatorskich" grupach, rozsiew poglądów jest bardzo duży i dynamicznie zmienny więc pewnie poglądy będą się jeszcze wiele razy zmieniać w najbliższych latach. Poza tym Protaecia cuprea i metallica to obecnie dwa różne gatunki (i to chyba jest prawda). W Europie Środkowej występuje tylko P. cuprea obscura i ta od biedy może się odnaleźć w płd.-zach. Polsce. P. metallica mimo dużej zmienności nie tworzy wyraźnych ras geograficznych, gdyż obok formy noimotypowej obecnie wyróżnia się tylko dwa podgatunki zachodnioeuropejskie: P. m. bourgini z Belgii, FRancji, Niemiec i Luxemburga (skądinąd ciekawy typ rozmiesczenia tej formy) i P. m. brancoi z Portugalii.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Oznaczanie Cetonidae

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Bardzo mnie interesuje oznaczanie Cetonidae. Jednak po moich doświadczeniach z nimi, mam lekki zamęt, co jest czym. Oczywiście mógłbym 90% owadów z kolekcji nazwać protaetia matallica lub Cetonia aurata i byłoby "dobrze". Wolę jednak poczekać aż ktoś, tak jak ja nie zadowoli się pójściem na skróty. Chodzi mi o nie do końca uporządkowanie tej grupy. Nie zajmuję się pracą naukową więc mogę tylko pomóc w tej pracy. Gdyby ktoś potrzebował materiałów porównawczych w postaci zdjęć (z poprzednich sezonów) lub owadów z nadchodzącego sezonu, to proszę o informację na PW.

P.S.
Zdjęcia są z góry i z dołu jak na poniższych przykładach:
http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=558
http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=845
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Klasyfikację do szczebla podrodzinowego podaje Lech na swojej stronie:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/Kl ... optera.htm

W załączniku klasyfikacja Scarabaeoidea za CPC III (mam nadzieję, że bez błędów przy przepisywaniu) do szczebla plemienia.
Załączniki
CPCIII_Scarabaeoidea.xls
(53.5 KiB) Pobrany 110 razy
brakkonta

Post autor: brakkonta »

dzięki za pomoc Lechowi i Jackowi.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

J.M. pisze:Ot, choćby Melolontha melolontha - wg Fauna Europaea w Polsce jej niet......takim razie zapraszam wszystkich chętnych na tegoż arcyrzadkiego chrząszcza :mrgreen: na Roztocze, gdziem widział zbiór tegoż unikatu w ilościach wiaderkowych (karmią nimi świnie).
O, to całkiem prawdopodobne - wszak FE podaje go z Czech i Niemiec, zatem możliwy do wykazania z Polski :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Do CPC też wychodzą erraty i poprawki, a opublikowany w nim pogląd na systematykę był tyko wyrazem poglądów autorów (być może ugruntowanym wśród specjalistów, ale czasami bardzo indywidualnym) i może być już w części nieaktualny, a prawie na pewno jednym z kilku proponowanych w poszczególnych grupach.
Utrzymanie dużego projektu niestety dużo kosztuje. FE nie jest na bieżąco aktualizowana, to praca wykonana na zlecenie na jakiś moment.
O tym, jakie warunki powinna spełniać proponowana klasyfikacja taksonów wyższych już dyskutowaliśmy na forum, ale byłoby fajnie gdyby ktoś o ugruntowanej wiedzy i autorytecie zechciał popełnić jakiś artykuł na potrzeby forum :grin: Bo to jednak coś innego niż katalog znaczków, choć dalekich analogii można by się doszukiwać :cool:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cetoniinae”